1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Problem z ciągiem kominowym? Jak wymusić ciąg w kominie?

Poradniki

2 lata temu

Problem z ciągiem kominowym? Jak wymusić ciąg w kominie?

DIY Porządki domowe
6
2
3
6
2

Czym jest cug? Jeśli nie znasz odpowiedzi na to pytanie albo zastanawiasz się, jak wymusić ciąg w kominie, koniecznie czytaj dalej. Tłumaczymy, czym jest efekt kominowy oraz omawiamy problemy z nim związane.

Jak sprawdza się ciąg w kominie?

Chociaż niełatwo znaleźć osobę, która nie wie, czym jest komin, mało kto zna definicję ciągu oraz sposoby na określenie, czy działa poprawnie. Efekt kominowy jest różnicą gęstości gorącego powietrza, które znajduje się wewnątrz przewodu oraz zimnego na zewnątrz. Wywołuje on wypychanie dymu lub spalin w kierunku wylotowym.

Im większa jest różnica pomiędzy wartościami temperatur wewnątrz komina i na zewnątrz, tym silniejszy jest sam ciąg. Jednak to nie jedyny czynnik wpływający na jego moc. Najsłabszy cug można zaobserwować latem, najsilniejszy natomiast zimą. Należy zwrócić uwagę również na wysokość oraz przekrój przewodu kominowego.

jak wymusić ciąg w kominie - las, komin, dach, drzewa
Ciąg w kominie zależy między innymi od pory roku

Sprawdź też: Podpowiadamy jak palić w kominku. Sprawdź, czy robisz to dobrze!

Aby sprawdzić, jak silny jest ciąg, trzeba dokonać odpowiednich pomiarów. Najczęściej zajmuje się tym specjalista, np. instalator z uprawnieniami, jednak można wykonać to samodzielnie. Choć proces jest angażujący i trudny, warto przeprowadzić go z uwagi na to, jak ważne jest prawidłowe działanie ciągu.

Pomiaru dokonuje się w komorze spalania lub kanale kominowym. Służy do tego mikromanometr. Najpierw wywierć w kanale otwór około 8 mm, po czym przełóż przez niego końcówkę wężyka. Wszystkie wloty powietrza do kotła muszą być pozamykane. Ten sam proces przeprowadź, jeśli decydujesz się na dokonanie pomiaru w komorze spalania.

Przyczyny słabego ciągu w kominie

Słaby ciąg w kominie może być spowodowany wieloma niezależnymi od siebie przyczynami, przy czym tylko niektórym da się od razu zaradzić poprzez wprowadzenie odpowiednich zmian. Pozostałe z nich niestety mogą być związane z czynnikami niezależnymi od człowieka, takimi jak np. warunki atmosferyczne, w tym kierunek czy siła wiatru.

Powodem słabego ciągu w domach rodzinnych parterowych jest najczęściej zbyt krótki przewód kominowy. Jego minimalna wysokość to 5 m, a zdarza się, że wynosi ona jedynie 2 lub 3 metry. Jak zaradzić temu problemowi? To proste — komin trzeba wydłużyć. Należy jednak pamiętać o ociepleniu dobudowanej części, aby nie wywołać odwrotnego efektu od zamierzonego.

Przyczyną problemów z cugiem może być napotkana przez wiatr przeciwność. Jeśli budynek postawiony jest w okolicy innych domów, wysokich drzew lub wzgórz, podmuch będzie kierował się za te przeszkody, tym samym osłabiając ciąg. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest zamontowanie na dachu fali kominowej bądź obrotowej nasady.

Słaby ciąg może być spowodowany także złym stanem technicznym samego komina. Zalegająca w nim sadza powoduje wtedy  zwężenie jego przekroju oraz prowadzi do powstawania trudności w przepływie spalin. Problem ten występuje nie tylko w starym budownictwie, ale też w tych kominach, których nie poddaje się regularnie przeglądom technicznym.

Poszukując przyczyn problemów z ciągiem, zwróć uwagę na to, czy wentylacja nawiewna działa poprawnie. Jeśli nie, może nie dostarczać odpowiedniej ilości tlenu do spalania. Aby temu zaradzić, należy wykonać nawiew powietrza w okolicy urządzenia grzewczego, np. kotła bądź kominka lub zamontować nawiewniki w oknach.

Jak wymusić ciąg w kominie — metody

Poprawa mocy komina jest możliwa, jednak cały proces musi zostać przeprowadzony umiejętnie. Aby zwiększyć ciąg, można zastosować odpowiednie nakładki, które mają za zadanie osłonić wylot, by nie dopuścić do wstecznego zasysania powietrza i spalin. Ochrona ta działa także podczas złej pogody, aby wiatr nie zawiewał dymu do wewnątrz systemu kominowego.

W przypadku przewodów spalinowych i dymowych doskonałym rozwiązaniem może być nasada typu „strażak”. Jego budowa wspomaga zachodzenie zjawiska podciśnienia, dzięki czemu spaliny łatwiej ulatują z kanału kominowego na zewnątrz. Warto wybrać wariant obrotowy, aby nasada mogła bez problemu dopasować się do kierunku wiatru.

Jeśli problemem jest zbyt mała wysokość komina, można go „dobudować” za pomocą dostępnych na rynku izolowanych przedłużeń. Należy pamiętać, że izolacja jest podstawą w przypadku nadbudowy, ponieważ zapobiega skraplaniu się wody. W innym wypadku mogłaby ona przedostawać się do wewnątrz przewodu kominowego.

Jeżeli zależy Ci na regulacji pracy oraz mocy komina, zastanów się nad zakupem odpowiednich do tego wentylatorów. Te urządzenia sztucznie wytwarzają ciąg, dzięki czemu możesz mieć pewność, że wszystko przebiegnie, jak należy. Cechuje je wyjątkowa skuteczność z uwagi na to, że są zasilane na prąd.

Co, jeśli ciąg w kominie jest zbyt mocny?

Pamiętaj, że zbyt silny ciąg w kominie również nie działa na korzyść domowników, ponieważ może powodować nagłe i niekontrolowane zasysanie gorącej temperatury do przewodu. Uciekanie ciepła skutkuje szybkim wychłodzeniem domu oraz koniecznością dogrzewania. Takie straty cieplne oznaczają jedynie dodatkowe wydatki.

jak wymusić ciąg w kominie - komin, dach
Nie można dopuścić aby ciąg w kominie był zbyt mocny

Sprawdź też: Czyszczenie komina – jak wyczyścić komin samodzielnie?

Skutki zaburzonego ciągu kominowego

Zaburzony ciąg w kominie przynosi wiele negatywnych skutków. Najważniejszymi są przede wszystkim problemy z rozpalaniem w piecu, brak kontroli nad ogrzewaniem oraz straty finansowe spowodowane nadprogramowym zużyciem opału. Innym, poważnym skutkiem jest także cofanie się spalin do wewnątrz domu, a w tym również niebezpiecznego, zagrażającemu życiu czadu.

Wiesz już, czym jest cug oraz jak wymusić ciąg w kominie wentylacyjnym. Pamiętaj, że ignorowanie problemu w tym przypadku może zakończyć się nawet utratą zdrowia lub życia, dlatego tak ważne jest stosowanie się do zaleceń specjalistów. Regularne przeglądy techniczne, a także odpowiednie narzędzia pomocne w wyregulowaniu ciągu sprawią, że odczujesz znaczną poprawę komfortu życia.

6
2

Podziel się:

Komentarze (3)

Trudno to skomentowac bo widac klapki na oczach, nie pal drewnem a chociaż wiesz jak produkuje sie pelet? Sa takie miejscowosci co nie maja gazu, pompy ciepla czy naprawde wydajac 30tys a potem 500zl m8esiecznie na prąd masz poczucie ze ogrzewasz tanio ekologicznie? A prąd skad jest jak go wytwarzaja czy nie pala weglem? No a to na koncu ogrzwanie podlogowe to ha ha to tak jak bys napisal:mnie nie obchodzi grzewanie ja grzeje kaloryferem

Niech dadzą więcej pieniędzy unijnych .Bo gdy nie wykorzystamy puli to i tak rząd i ja zapłacimy za CO2. Mając dom 300m2 ,nie byłem wcześniej świadomy przyszłości i nie doinformowany mój Tata 7 lat temu .Gminy ,samiezady popełniły kolosalne błędy. Zamiast ludzi uświadamiać i dawać dofinansowanie najpierw do dociepleń budynków, dzięki którym w domu zużywało by się już z 2 tony wegla mniej a to zarazem mniej CO2.To dali do pieców 5klasy .Spałam +-tyle samo tylko bardziej ekologicznie.Ale za to drożej niż węglem, koksem.Teraz docieplenie samych scian to 80-90tys.zł .
Rodzina 2+2 ,i mama na swoim piętrze.
Mamy emeryturę też doliczają do zarobku o dofinansowanie ,więc należy się nam tylko ten podstawowy .Ale nie więcej jak chyba 13.000zl .Co to jest przy kosztach 90.000zł .
A ktoś ma parterówkę ocieplenie zrobi za 45.000zl i dostanie 13.000zl .
Czy tylko ja widzę że jest to chore .
Powinno być np.40% na dom niezależnie od wielkości to ma to sens .
PV,magazyn ,pompa ciepla i docieplenie wyjdzie z 220.000zl a zwrotu może z 45.000zl i kogoś kto zarabia około 5tki stać na to .

Tyle problemów palenia drewnem. Kiedy przejdziemy na bezdymne metody ogrzewania i przestaniemy dymić, truć siebie i sąsiadów. Kiedy wyjdziemy z tej prymitywnej epoki palenia drewnem czyli spalania lasów. Prawo mało skutecznie walczy z kopciuchami. Można i trzeba uświadamiać tłumaczyć – nie dym, nie truj, nie zabijaj siebie i innych. Kominek koza do spalania drewna 5 klasy że niby spełnia wymogi a przecież nie spełnia. Czy ta klasa czy inna to spalasz drewno i dymisz i ten dym zatruwa powietrze. STOP SPALANIU DREWNA i WĘGLA. Przejdź na technologie mniej emisyjne – pellet, gaz, pompy ciepła, ogrzewanie podłogowe. Tylko nie pal drewnem i węglem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *