1. Home
  2. /
  3. Wnętrza
  4. /
  5. Pomysły na kominek w salonie – ciekawe aranżacje salonu z kominkiem

Wnętrza

3 lata temu

Pomysły na kominek w salonie – ciekawe aranżacje salonu z kominkiem

Dekoracja wnętrz Salon Styl we wnętrzach
5
0
0
5
0

Kominek w salonie może mieć zarówno praktyczne, jak i estetyczne przeznaczenie. Nowoczesne kominki zachwycają swoim wyglądem, a ich zastosowanie ułatwia domownikom funkcjonowanie. Jak wykonać aranżację salonu, by nie była nudna i przewidywalna?

Kominek w salonie – jaki wybrać? 

Nic tak nie kojarzy się z metaforycznym określeniem „ognisko domowe” jak kominek. Jego obecność sprawia, że dom staje się przytulny, nabiera swoistego charakteru, a spędzanie w nim czasu jest prawdziwą przyjemnością. Zanim jednak zdecydujesz się na konkretny kominek w salonie, zobacz, w jaki sposób projektanci urządzają wnętrza z wykorzystaniem tego elementu.

Ogromne zainteresowanie zabudową kominkową sprawiło, że dostępnych jest wiele różnych rodzajów tego elementu. Jeśli nie wiesz, który z nich wybrać, zastanów się, jaką ma pełnić funkcję. Kominek w salonie możesz zamontować przede wszystkim po to, żeby stanowił dodatkowe źródło ogrzewania Twojego domu. Takie rozwiązanie z pewnością odciąży domowy budżet, zwłaszcza wiosną i jesienią, kiedy temperatury często się zmieniają. 

kominek w salonie

Niektórzy decydują się na kominek dekoracyjny, ponieważ dzięki niemu mogą stworzyć ozdobną ścianę w salonie. Już sama oprawa okna kominkowego sprawia, że wnętrze staje się bardziej przytulne. Jeśli chcesz mieć palenisko w salonie, ale przeraża Cię długi i kosztowny remont, zdecyduj się na kominek elektryczny. Przy wyborze odpowiedniego modelu weź pod uwagę m.in. rodzaj zabudowy, styl pomieszczenia oraz miejsce, w którym ma się on znajdować. 

Kominek otwarty czy zamknięty? 

Zarówno otwarte, jak i zamknięte kominki mają wiele zalet, które przekonują do tego, że warto zdecydować się na jeden albo drugi wariant. Otwarte palenisko przywołuje na myśl bajkowe zabudowy, przez które Święty Mikołaj dostarcza prezenty w Boże Narodzenie. Niewątpliwie tego rodzaju kominek robi dużo większe wrażenie, ponieważ można obserwować ogień z bliska. Decydując się na taką instalację, należy jednak szczególnie zadbać o bezpieczeństwo domowników. Można to zrobić poprzez pokrycie podłogi materiałem odpornym na podpalenie. 

Kominek otwarty czy zamknięty?

Salon z kominkiem otwartym z pewnością będzie prezentował się okazale, jednak nie jest to dobre rozwiązanie ze względów praktycznych. Trudno ogrzać dom za pomocą tej instalacji, ponieważ ciepło wytwarzane w takim palenisku utrzymuje się w pomieszczeniu przez bardzo krótki czas. W tym celu zaleca się montaż zamkniętego modelu. Powstaje w nim znaczenie więcej energii, dzięki czemu bez problemu ogrzejesz nawet kilkupokojowy budynek. Jest to także dużo bezpieczniejszy wariant, ponieważ płomienie nie wydostaną się poza okno kominka. 

Kominek narożny czy klasyczny – gdzie umiejscowić kominek? 

Wskazanie najlepszego miejsca na kominek nie jest łatwe. Przed podjęciem decyzji należy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii, które będą mieć wpływ na jego lokalizację. Każde palenisko, które ma za zadanie ogrzewać budynek, musi być zainstalowane blisko przewodu kominowego, dlatego ten czynnik może ostatecznie zaważyć na podjęciu decyzji. Budowa tego elementu nieco obciąża konstrukcję domu, dlatego należy wcześniej sprawdzić, w jakim stanie są ściany i strop budynku. Podczas wybierania idealnego miejsca dla kominka, warto pamiętać o tym, żeby przestrzeń pozostała funkcjonalna.

Kominek narożny w salonie to model, który łączy nowoczesne rozwiązania z tradycją domowego ogniska. Takie palenisko świetnie sprawdza się dużych pomieszczeniach, np. w salonie połączonym z kuchnią, dzięki czemu domownicy mogą obserwować płomienie z różnych miejsc. Model ten najczęściej wybierają osoby, które chcą stworzyć oryginalne, eklektyczne wnętrze. W związku z tym, że wariant narożny może być zamontowany na środku pokoju, zadbaj o specjalne miejsce na drewno, węgiel i inne potrzebne akcesoria, by utrzymać porządek wokół paleniska. 

Kominek narożny

Klasyczny kominek w salonie bardzo często jest budowany na głównej ścianie w pomieszczeniu. To względem tej ozdoby aranżowana i meblowana jest cała przestrzeń. Osoby, które decydują się na montaż tradycyjnego paleniska, zazwyczaj naprzeciwko niego ustawiają kanapę oraz fotele po to, żeby miło spędzać czas, wpatrując się w buchający ogień. Ten pomysł na salon uwzględnia także specjalne miejsce na przechowywanie opału. 

Postaw na minimalizm – kominek minimalistyczny 

Miłośnicy minimalizmu z pewnością docenią projekty ukazujące ascetyczne wzory i formy opraw kominkowych. Niewyróżniające się konstrukcje, które pasują do niemal każdego wnętrza, to właśnie kominki nowoczesne. To za tę uniwersalność konsumenci uwielbiają tego rodzaju paleniska i tak chętnie się na nie decydują. W prostocie ujrzeli jedną z głównych zalet urządzenia.

Kominki utrzymane w minimalistycznej estetyce występują w wielu różnych postaciach, jednak łatwo można wskazać dwa style, w których tworzą projektanci. Wielu z nich nawiązuje do przestrzenności i tworzy paleniska przeszklone z trzech stron. Taka konstrukcja nadaje lekkości wnętrzu oraz zdecydowanie pasuje do nowoczesnych pomieszczeń. Rozniecony o zmroku ogień jest widoczny niemal z każdej strony, co robi ogromne wrażenie na domownikach i gościach.

kominek minimalistyczny

Jeżeli z różnych względów nie możesz sobie pozwolić na zamontowanie prawdziwego paleniska, wybierz kominek elektryczny w salonie. Instalacja łudząco przypomina palące się drewienka, dzięki czemu możesz uzyskać charakterystyczny klimat ogniska domowego bez konieczności obsługiwania rzeczywistego kominka. Nowoczesne modele o kwadratowych i prostokątnych kształtach można pomylić z wiszącym na ścianie telewizorem bądź obrazem. 

Kominek dwustronny – wady i zalety 

Pomysł na kominek w salonie to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą odmienić wygląd pokoju. Zwykle klienci decydują się na klasyczne paleniska, żeby stworzyć przytulny klimat w tej strefie wypoczynkowej, jednak wielu ludzi wybiera jeszcze bardziej ekskluzywny wariant – kominek dwustronny. Ten charakterystyczny model montuje się w ścianie, dzięki czemu buchające płomienie widoczne są w dwóch osobnych pokojach. Taka ozdoba niewątpliwie zrobi wrażenie na domownikach i gościach, jednak ta oryginalna dekoracja wnętrza nie jest pozbawiona wad. 

Decyzję o zamontowaniu kominka dwustronnego warto podjąć już na etapie budowy domu ze względu na wybór odpowiedniej lokalizacji. Zarówno tutaj, jak i w przypadku każdego paleniska, ważne jest dobre połączenie z przewodem kominowym. Model dwustronny wymaga jeszcze umieszczenia w odpowiedniej ścianie, najlepiej takiej, która przedziela dwa pomieszczenia przeznaczone do użytku wspólnego, np. salon i kuchnię. Należy także pamiętać o tym, żeby dobrać głębokość kominka do szerokości muru, w którym będzie się on znajdował. 

Dwustronny

Mimo czynników mogących sprawiać trudności przy zakładaniu kominka dwustronnego instalacja ta ma wiele zalet. Dużym atutem jest możliwość wykorzystania tej samej zabudowy kominkowej do aranżacji dwóch pomieszczeń. Pomysł na ścianę w salonie może być zupełnie inny niż w projekcie kuchni, a w obu miejscach palenisko będzie głównym elementem dekoracyjnym. Jeśli chodzi o kwestie praktyczne – budowa tego rodzaju kominka wiąże się ze swobodą doboru szyb, drzwiczek czy rodzaju obudowy instalacji. 

Koza zamiast kominka? 

Marzeniem wielu osób jest mieć kominek w salonie. Aranżacje wnętrz z takim elementem wyposażenia wymagają poczucia estetyki oraz orientacji w tym, co zarówno modne, jak i praktyczne. Często budowa kominka wiąże się z dosyć dużymi wydatkami, dlatego niektórzy rezygnują z paleniska. Istnieje jednak urządzenie, którego wybór może być kompromisem. Mowa tu o kozie, czyli małym, wolnostojącym piecyku. 

Ten rodzaj sprzętu grzewczego przez długi czas pełnił jedynie funkcję praktyczną – ogrzewał pomieszczenia. W związku z tym, że ludzie zaczęli szukać alternatywnych rozwiązań dla tradycyjnych kominków, producenci kóz postanowili popracować nad wizualną stroną swoich produktów i stworzyć modele, które zaczęłyby także zdobić wnętrza. W ten sposób stylowe piecyki podbiły rynek wnętrzarski. 

Koza
Źródło: budujemydom.pl

Koza to sprzęt niewielkich rozmiarów, dlatego świetnie sprawdzi się w małych pomieszczeniach. Jednym z najważniejszych atutów jest w tym przypadku cena. Koszt samego piecyka oraz jego założenia jest znacznie mniejszy niż budowa kominka. Jej tradycyjny wygląd, podobnie jak forma klasycznego kominka, nadaje przestrzeni rustykalnego, przytulnego charakteru. Z racji tego, że koza to piecyk wolnostojący, jej montaż jest znacznie prostszy niż instalacja dużego paleniska. Co więcej, za pomocą tego niepozornego urządzenia z pewnością ogrzejesz średniej wielkości dom.

Zobacz: Przytulny salon — jak go urządzić? Komfortowy, nastrojowy i stylowy salon. Wskazówki aranżacyjne i inspiracje

Serdeczną atmosferę i ciepły klimat domu tworzą przede wszystkim jego mieszkańcy, ale mają w tym swój udział również elementy wystroju. Kominki pasują do każdego stylu, a dodatkowo nadają wnętrzom niepowtarzalnego charakteru. Palenisko może być wyłącznie ozdobą, ale świetnie sprawdza się także jako urządzenie grzewcze. Warto również zwrócić uwagę na kozę, która w niczym nie ustępuje tradycyjnemu kominkowi. Najważniejsze jednak to mieć stałe źródło ciepła w swoim domu.

5
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *