1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Czyszczenie komina – jak wyczyścić komin samodzielnie?

Poradniki

2 lata temu

Czyszczenie komina – jak wyczyścić komin samodzielnie?

DIY Porządki domowe
10
2
1
10
2

Regularne czyszczenie komina wpływa na nasze bezpieczeństwo i poprawia ciąg oraz zapewnia lepszą pracę kotła. Zbyt duża ilość sadzy często prowadzi do jej samozapłonu, co stwarza poważne zagrożenie dla nas. Sprawdź, jak samodzielnie czyścić komin!

Dlaczego regularne czyszczenie komina jest takie ważne?

Czyszczenie komina należy do obowiązków każdego właściciela domu i innych obiektów, w których znajduje się instalacja ogrzewania. O czystość przewodu kominowego powinniśmy zadbać przede wszystkim przed rozpoczęciem okresu grzewczego, a także za każdym razem, gdy komin nie jest drożny. Przeglądu całej instalacji kominowej powinniśmy dokonywać przynajmniej raz w roku. Takie zadanie powinniśmy zlecić specjaliście, a więc kominiarzowi, który fachowym okiem może ocenić stan instalacji grzewczej, a w razie potrzeby również ją dokładnie wyczyścić. Komin z zanieczyszczeń możemy także oczyścić samodzielnie.

czyszczenie komina

Regularne czyszczenie całej instalacji grzewczej, a przede wszystkim komina, jest bardzo ważne ze względu na nasze bezpieczeństwo. Co roku dochodzi do pożarów sadzy, która nagromadzona w kominach ulega zapłonowi. Niekiedy skutki tego zdarzenia są tragiczne. Zaniedbanie podstawowej czynności, jaką jest czyszczenie komina może więc skutkować zagrożeniem życia lub zdrowia nie tylko naszego, ale również naszych bliskich, czy też innych rodzin, jeśli jest to budynek wielomieszkaniowy.

Warto także wiedzieć, że wzniecony pożar, spowodowany zlekceważeniem obowiązku dbania o przewód kominowy, nie będzie wiązał się z odszkodowaniem na pokrycie strat materialnych. Przepisy, które zostały narzucone przez prawo wyraźnie podkreślają, że czyszczenie komina powinniśmy wykonywać przynajmniej raz w roku.

Kiedy i jak często czyścić komin?

Na każdym właścicielu budynku ciąży obowiązek wezwania kominiarza przynajmniej raz na kwartał, ponieważ w przypadku wybuchu pożaru przez komin ubezpieczalnia nie wypłaci nam odszkodowania. Dodatkowo grozi nam kara grzywny za to, że naraziliśmy zdrowie i życie innych osób, które zamieszkują budynek. Czyszczenie komina oraz sprawdzenie jego drożności i szczelności powinno odbywać się w miarę możliwości jak najczęściej. Szczególnie w okresie grzewczym lub w przypadku, gdy ogrzewamy dom różnymi paliwami: drewno, węgiel i koks.

jak często czyścić komin

Powinniśmy obserwować stan naszego komina, a gdy zauważymy, że sadzy jest bardzo dużo, możemy częściej go czyścić. Przegląd kominiarski możemy wykonywać raz w roku, jeśli palimy zgodnie z przepisami. Na ścianach komina powinna pojawiać się sucha sadza w niewielkich ilościach. W momencie, gdy uzbiera się warstwa około 2-3 mm sadzy, najlepiej będzie zabrać się za czyszczenie komina. Wystarczy nam do tego szczotka, ale możemy również wezwać Mistrza Kominiarskiego.

Czyszczenie komina – samodzielnie, czy z pomocą fachowca?

W przypadku sypkiej i suchej sadzy, która nie jest łatwopalna możesz zdecydować się na samodzielne czyszczenie komina. Jeśli zauważysz, że w kotle pojawiła się mokra smoła, to bezpieczniejszym wyjściem będzie skorzystanie z usług fachowca. Kominiarze najczęściej wykorzystują specjalny zestaw do czyszczenia komina, który składa się ze szczotki oraz profesjonalnego środka do czyszczenia smoły. Warto wiedzieć, że koszt takiej usługi nie jest zbyt wysoki, a dzięki niej możemy mieć pewność, że wszystko zostało dokładnie wyczyszczone. Poza tym wzrasta nasz komfort życia i nasze poczucie bezpieczeństwa.

Samodzielnie czy z fachowcem?

Wybór odpowiedniego kominiarza jest niezwykle istotny, ponieważ jego praca nie polega tylko na wyczyszczeniu sadzy w kominie i podpisaniu raportu do ubezpieczalni. Fachowiec powinien czuwać nad stanem technicznym komina oraz instalacji grzewczej. Dodatkowo powinien on sprawować nadzór nad jej prawidłową budową, aby mógł mieć świadomość i pełną kontrolę nad zdrowiem oraz bezpieczeństwem mieszkańców.

Zestaw do czyszczenia komina od dołu

Podstawowym elementem sprzętu do czyszczenia komina jest szczotka. Na rynku możemy jednak znaleźć wiele innych narzędzi, dzięki którym zadbamy o to, aby nasza instalacja grzewcza prawidłowo pracowała. Czym więc możemy wyczyścić komin? Czego użyć?

Sprawdź też: Pomysły na kominek w salonie – ciekawe aranżacje salonu z kominkiem

Wycior do komina

Szczotka do czyszczenia przewodu kominowego do uniwersalne wyposażenie, które można kupić w wielu sklepach, głównie budowlanych. Jeśli chcemy jednak zaoszczędzić pieniądze, to możemy taki wycior wykonać samodzielnie. Szczotkę do komina możemy zrobić z metalowych drucików, a najprostszym sposobem na to jest przecięcie zwoju cienkiego drutu na dwie części. Do szczotki warto jeszcze zamocować obciążnik, który połączymy z kulą za pomocą stalowej linki.

Wycior do komina
Źródło: kominiarzpszczyna.pl

Żeliwna kula do czyszczenia komina

Do własnoręcznie skonstruowanego wycioru możemy dokupić żeliwną kulę, która jest stabilniejsza i zdecydowanie bardziej skuteczna. Z pewnością będzie to lepsze rozwiązanie niż obciążnik z młotka, czy klucza.

Przepychacz do wyciorów

Przepychacz jest podstawowym narzędziem kominiarza i charakteryzuje się większą skutecznością czyszczenia komina. Do czego służy ten sprzęt? Możemy do niego doczepić szczotkę wyciorową, co pozwoli nam na dotarcie do mniejszych miejsc w kominie i zwiększyć zasięg pracy. Przepychacze dostępne są najczęściej w wersji drewnianej lub stalowej, dzięki czemu ich wytrzymałość jest zdecydowanie większa.

Przepychacz do wyciorów
Źródło: kb.pl

Zawiesie linowe

Zawiesie linowe określane jest jako najlepsze i najstabilniejsze rozwiązanie do czyszczenia komina. Linę wykonuje się zwykle z bardzo wytrzymałej stali, do której możemy doczepić szczotkę lub kulę. Jej głównym zadaniem jest zbieranie sadzy i innych zanieczyszczeń ze ścianek komina.

Proszek do czyszczenia komina

Bardzo dobrym rozwiązaniem na sadzę i smołę jest proszek, który pozwala nam skutecznie wyczyścić komin. Jego główną zaletą jest łatwość dozowania, ponieważ wystarczy go wsypać do komina i odczekać kilka minut. Następnie wystarczy użyć szczotki i wyczyścić resztę smoły, czy sadzy.

Proszek do czyszczenia komina
Źródło: extrakominki.pl

Odkurzacz do sadzy

Aby przeczyścić komin, można użyć również odkurzacza do gorącego popiołu i sadzy. Różni się on w znaczny sposób od zwykłego domowego sprzętu, ponieważ zamiast worka na odpady znajduje się w nim metalowy pojemnik, który jest odporny na wysoką temperaturę. Dodatkowo ma on wbudowany system filtracji oraz cechuje się wysoką mocą, co sprawia, że jest bardzo wydajny. Czyszczenie komina z użyciem odkurzacza jest bardzo efektywne, ponieważ sprzęt świetnie sobie radzi z bardzo drobnym pyłem, sadzą z komina i gęstym popiołem.

Sprawdź też: Łóżko z palet — jak zrobić łóżko z palet krok po kroku? Montaż, materiały, cena

10
2

Podziel się:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.