1. Home
  2. /
  3. Wnętrza
  4. /
  5. Aranżacja kominka w salonie — aranżacje, pomysły, inspiracje, tipy

Wnętrza

3 lata temu

Aranżacja kominka w salonie — aranżacje, pomysły, inspiracje, tipy

Aranżacja
11
0
0
11
0

Stosowna aranżacja kominka w salonie nadaje niesamowicie przytulnej aury. Stanowi również dodatkowe źródło ciepła, co jest szczególnie przydatne w okresie jesienno-zimowym. Możliwości na jego aranżację jest wiele. Dużo zależy od rodzaju kominka, który chciałbyś zamontować we wnętrzu swojego domu. Jeśli szukasz inspiracji, to znajdujesz się w dobrym miejscu. Sprawdź najciekawsze pomysły i porady na kominek w salonie.

Czy kominek można montować w każdych wnętrzach?

Aktualnie kominki są nieodłącznym elementem nowego budownictwa. Ich popularność rośnie, a my  nie potrafimy już wyobrazić sobie bez niego salonu. Kupując na rynku wtórnym (w szczególności stare budownictwo lub remontowane posiadłości) musisz liczyć się z tym, że już nie w każdym pomieszczeniu skorzystasz z uroków klasycznego kominka. Cały problem z montażem takiego kominka polega na tym, że pomieszczenie, w którym ma zostać wbudowany, musi spełniać konkretne wymogi. Kubatura pomieszczenia musi wynosić co najmniej 30 m3.  Instalacja kominkowa nie może współistnieć z wentylacją mechaniczną (wywiew).

kominek w salonie w bloku

Zobacz też: Styl hygge we wnętrzach: jak wykorzystać duński minimalizm i filozofię szczęścia w aranżacji domu? Porady i inspiracje

Kominki w pobliżu komina głównego to najodpowiedniejsza aranżacja kominka. Najlepiej na tej samej ścianie. Kanały odprowadzające dym mają być jak krótkie i z jak najmniejszą ilością załamań (maksymalnie 2). Przed rozpoczęciem podłączenia kominku sprawdź dokładnie ścianę — czy nie ma w niej żadnych rur ani przewodów. Tak więc niezależnie od tego, czy budujesz nowy dom, czy chcesz zaaranżować kominek w salonie w starym budownictwie, jest to jak najbardziej możliwe. Pod warunkiem, że salon spełnia wszystkie wymogi.

Kominek w bloku — co z kominkiem w mieszkaniach?

Tutaj sprawy mają się troszeczkę inaczej. Oczywiście jest to możliwe, ale z jeszcze większymi ograniczeniami. Na klasyczny kominek (na drewno lub pellet) mogą pozwolić sobie mieszkańcy bloków nie wyższych niż 4 kondygnacje. Tutaj również należy zachować odpowiednią objętość pomieszczenia, czyli 30 m3.  Konieczne będzie uzyskanie zgody spółdzielni mieszkaniowej. Alternatywą dla tradycyjnych kominków mogą być na przykład ich elektryczne wersje lub tzw. biokominek.

aranżacja kominka w bloku

Rodzaje — jaki kominek wybrać?

Kominki mogą różnić się między sobą w zależności od paleniska, użytych materiałów, czy też sposobów zabudowy i rodzajów paliwa. Kominek może być napędzany przez:

  • drewno,
  • elektryczność,
  • gaz,
  • biopaliwo.

Aranżacja kominka to także podział ze względu  na rodzaj paleniska: z otwartą albo zamkniętą komorą ogniową. Ostatni ważny podział to sposób zabudowy kominka — może być w ścianie, wbudowany, narożnikowy, a nawet w formie wyspy na środku salonu.

Aranżacja kominka elektrycznego to idealne rozwiązanie do mieszkań. Każdy salon może zostać w taki wyposażony bez żadnych przeszkód. Jedyne czego potrzebujesz, to dostęp do prądu. Od banalnie prostego montażu prostsza jest tylko obsługa. Kontrola ognia odbywa się zdalnie, np. za pomocą specjalnego pilota. Kominek, w którym pali się drewnem to bardzo urokliwy sposób na aranżacje salonu. Tworzą niepowtarzalny klimat, ale nie nadają się do wszystkich domów. Jest to dobre rozwiązanie, ale zarezerwowane raczej dla domków np. wiejskich, gdzie wnętrza są obszerniejsze. Bardzo często budowane są z cegły.

Kolejnym rodzajem, który niestety nie sprawdzi się w każdym salonie jest kominek gazowy. Do jego instalacji potrzebni są wyspecjalizowani fachowcy, a także specjalna zgoda gazowni. Nie obejdzie się także bez odpowiedniego systemu gazowego. Na koniec przyjrzyjmy się jeszcze fenomenowi, jakim są ekologiczne kominki. Zasila się je biopaliwem, który wytwarza się na bazie alkoholu etylowego. Ten rodzaj nowoczesnych kominków jesteś w stanie zainstalować praktycznie wszędzie — nie ma znaczenia czy jest to blok, dom, czy też altana w ogródku. Jednym z głównych plusów tego rozwiązania jest fakt, że niepożądane produkty uboczne takie jak sadza, dym i zapach spalenizny idą w zapomnienie, a ty wciąż możesz cieszyć się widokiem żywego ognia.

aranżacja kominka w salonie

Aranżacja salonu z kominkiem — jak zrobić to dobrze?

Ochłodzenie, które przynosi nam jesień, zachęca nas do spędzania wieczorów pod ciepłym kocykiem z kubkiem ciepłego kakao. A gdyby tak dodać do tego jeszcze rozchodzące się po całym pomieszczeniu ciepło żywego ognia? Odpowiednia aranżacja kominka przeniesie Cię do jesiennej krainy marzeń i wypełni pokój gościnny przytulną atmosferą. W internecie znajdziesz nieskończoną liczbę różnych pomysłów aranżacji wnętrz. Tutaj, specjalnie dla Ciebie, przygotowane zostały w skondensowanej formie treści z najważniejszymi zasadami i tipami na aranżacje kominków.

Czy tego chcesz, czy nie — kominek stanie się centralnym punktem wnętrza. Dlatego tak ważne jest, aby aranżacja kominka odpowiadała do stylu, w jakim jest lub będzie cały salon. Źle dobrany może zaburzyć aranżację całego pomieszczenia. Nie możesz przy tym jednak zapomnieć o funkcjonalności i wygodzie użytkowania. Nie zawsze jest to łatwe, ale rynek jest bardzo rozbudowany i proponuje wiele ciekawych rozwiązań. Kiedy twoje drogi skrzyżują się już z twoim wymarzonym kominkiem

Aranżacja ściany z kominkiem — jakich elementów użyć?

Pamiętaj, że warto kierować się zasadą spójności. Dobór elementów dekoracyjnych będzie zależał w dużej mierze od stylu, jaki panuje w twoim salonie. Istnieje jednak kilka podstawowych zasad i złotych rad dotyczących aranżacji wnętrz. Po pierwsze weź pod uwagę, jakie masz meble i czy na ścianie, gdzie znajduje się kominek ma zawisnąć telewizor.

Jeśli twój salon jest urządzony w popularnej teraz minimalistycznej współczesności to najlepszym wyborem będą nowoczesne kominki. Pamiętaj, że w tym przypadku ozdoby w dużej ilości nie są mile widziane. Można z tym bardzo łatwo przesadzić. Minimalizm to przede wszystkim aranżacje bez zbytku. Kwiaty idealnie dopełniają wybierane często w tej estetyce neutralne kolory. Ta aranżacja salonu pozwoli także na łatwe przemycenie i wkomponowanie telewizora.

Zobacz też: Styl angielski w aranżacji wnętrza: czym się wyróżnia? Jak urządzić mieszkanie w stylu angielskim? Porady i inspiracje

Miłośnicy klasyki mają już trochę większe pole do popisu. To tutaj odnajdą się wszyscy fani ozdobnych elementów i utrzymanych w zabytkowym stylu mebli. Poszaleć możesz już przy samym kominku, który im bardziej nasycony zdobieniami i zawijasami, tym bardziej wpasowuje się w klasyczny klimat. Poeksperymentuj z książkami, świecznikami, ramkami, zegarami i innymi ozdobami.

Przedstawione tu sposoby na aranżacje kominków to tylko drobne i sprawdzone wskazówki. Pamiętaj, że to właśnie tobie najbardziej ma się podobać efekt i to ty masz czuć się dobrze we własnym salonie. To ty zadecyduj, czego potrzebujesz i co sprawi, że pokochasz swój kominek.

11
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *