1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Podpowiadamy jak palić w kominku. Sprawdź, czy robisz to dobrze!

Poradniki

2 lata temu

Podpowiadamy jak palić w kominku. Sprawdź, czy robisz to dobrze!

DIY Salon
15
1
0
15
1

Jak palić w kominku? Odpowiedź na to pozornie proste pytanie nie jest oczywista. Prawidłowe techniki palenia pozwalają cieszyć się ciepłym i bezpiecznym domem w sezonie grzewczym. Sprawdź, czy znasz najlepsze sposoby.  

Jakiego drewna używać?

Każdy, kto ma kominek i chce nim ogrzać dom,  powinien przede wszystkim zaopatrzyć się w odpowiedni rodzaj drewna. Wybranie dobrej jakości opału daje gwarancje efektywnego i długiego palenia. Istotną rolę pełni tu wilgotność, nie powinna ona wynosić więcej 20%. Palenie mokrym drewnem jest nie tylko mniej ekonomiczne, ale również przyczynia się do powstawania sadzy, smoły, a nawet szkodliwego czadu.

Do domowego kominka najlepsze jest drewno z drzew liściastych. Największą wartość opałową ma drewno twarde — z dębów, grabów, buków oraz z drzew owocowych, takich jak jabłonie, grusze czy śliwy. Wybierając taki rodzaj opału, uzyskasz długi czas spalania, a ciepło będzie utrzymywać się przez parę godzin. Dlaczego lepiej unikać drewna iglastego? Przede wszystkim drewno z drzew iglaków spala się bardzo szybko, a żywica sprawia, że łatwo jest zanieczyścić komin. To wszystko nastręcza sporo problemów podczas użytkowania.

jak palić w kominku - płonące drewno
Wybór odpowiedniego drewna zapewnia bezproblemowe i równomierne palenie

Sprawdź też: Pomysły na kominek w salonie – ciekawe aranżacje salonu z kominkiem

Drewno z drzew iglastych nie jest dobrym rozwiązaniem w przypadku głównego źródła opału, jednak palenie nim nie jest całkowicie niedopuszczalne. Jeśli masz pod ręką parę suchych gałązek świerku lub sosny, możesz dorzucić je do ognia i cieszyć się charakterystycznym trzaskaniem oraz pięknym zapachem. 

Oprócz drewna, w kominku można palić również brykietem, czyli sprasowanymi pod dużym ciśnieniem kostkami z trocin drzewnych. Zastanawiasz się, jak palić w kominku brykietem? Ponieważ to niezwykle łatwopalny materiał, najważniejszą zasadą jest niewrzucanie zbyt wielu kostek naraz, to mogłoby doprowadzić do wybuchu dużego płomienia, a także byłoby nieekonomiczne.

Ile drewna załadować do kominka?

Wielu ludzi nie chce często podchodzić do kominka w ciągu dnia i od razu zapełnia drewnem całą powierzchnię paleniska — to jeden z podstawowych błędów. Rozłożenie opału na większości powierzchni może znacząco utrudnić spalenie pełnego wsadu w przewidzianym do tego czasie. Takie rozwiązanie jest również mało ekonomiczne — często drewno nie ulega całkowitemu spaleniu i po wygaśnięciu ognia w palenisku zostają liczne niedopałki, których nie można już potem wykorzystać.  

Najlepszą taktyką jest spalanie kolejno mniejszych porcji opału, przy równoczesnym zapewnieniu palącemu się drewnu ciągłego dostępu powietrza. W ten sposób nie oszczędzisz czasu, bo konieczne będzie częste podchodzenie do kominka w ciągu dnia, jednak osiągniesz bardziej ekonomiczny i bezpieczniejszy proces spalania. Drugą sprawą, o której należy pamiętać, jest pilnowanie tego, by nie zamykać do końca wlotu powietrza. Dzięki temu opał będzie palił się równomiernie, a Ty uzyskasz odpowiednią ilość energii cieplnej.

Ułożenie drewna — jak palić bez dymu? 

Rozpalony kominek dodaje uroku każdemu pomieszczeniu, jednak ogrzewanie domu tym sposobem nie jest wolne od wad. Jednym z największych problemów może być unoszący się dym, który nie tylko zanieczyszcza powietrze, ale może osadzać się w środku komina oraz na ścianach wewnątrz pomieszczeń. Zastanawiasz się, jak palić w kominku bez dymu i tak, żeby szyba była czysta? Czyste spalanie w kominku jest możliwe do osiągnięcia pod warunkiem, że stosuje się kilka prostych do zapamiętania zasad.

jak palić w kominku - drewno
Warto zapobiegać dymieniu

Jakość drewna i dostęp powietrza

Zadymienie pojawia się przede wszystkim w dwóch przypadkach: gdy drewno jest zbyt wilgotne lub kiedy do kominka nie jest dostarczana odpowiednia ilość powietrza. Najważniejszym czynnikiem wpływającym na czyste spalanie będzie oczywiście wybór dobrej jakości drewna na opał. Wrzucane do kominka drewno powinno być sezonowane, czyli trzymane wcześniej w przewiewnym miejscu, aby mogło obniżyć swoją wilgotność. Przyjmuje się, że odpowiedni czas składowania wynosi od kilku miesięcy do dwóch lat. Sezonowane drewno najlepiej przechowywać pod wiatą.

Rozpalanie drewna w kominku od góry

Zastanawiasz się, jak palić w kominku, żeby było ciepło? Zlecany przez ekspertów sposób to rozpalanie „od góry”. Polega on na układaniu w palenisku kawałków drewna, zaczynając od najgrubszych, które powinny się znaleźć w dole. Najcieńsze i najdrobniejsze układa się na górze stosu. Pod sam koniec kładzie się rozpałkę lub pognieciony albo podarty papier  i właśnie tam należy podłożyć ogień. 

Żeby osiągnąć najlepsze warunki do palenia się drewna, kolejne warstwy należy układać naprzemiennie według schematu — jedna warstwa wzdłuż, kolejna w poprzek. Ogień ma wtedy miejsce, aby zająć kolejne kawałki, a żar przenosi się od góry do dołu, co sprawia, że substancje lotne nie uciekają z dymem, ale palą się bezpośrednio w piecu i przekładają na większą produkcję ciepła. Rozpalanie tym sposobem pozwoli Ci więc na cieszenie się godzinami efektywnego palenia.

Podsycanie ognia

Nawet najlepiej przygotowany ładunek drewna będzie po pewnym czasie potrzebował podsycenia i dołożenia nowych kawałków. Najlepiej robić to, gdy zauważysz, że część drewna zamieniła się w węgiel, jednak wciąż obecny jest żar. Drzwiczki od kominka otwieraj powoli, zaczynając od lekkiego uchylenia, dzięki temu wyrównasz ciśnienie w komorze i pomieszczeniu. Drewno dokładać należy często, aby nie dopuścić do całkowitego wygaśnięcia ognia.

jak palić w kominku - kominek
Lepiej dorzucić za mało niż za dużo drewna

W utrzymaniu ognia podczas spalania bardzo ważne jest odpowiednie sterowanie dopływem powietrza. Tu nie ma jednej reguły — wiele zależeć będzie od rodzaju kominka, przewiewności w domu oraz rozłożenia drewna na palenisku. Zamknięty lub ograniczony dopływ może spowodować, że proces spalania będzie niepełny i zamiast ciepła, kominek wyprodukuje dym oraz nieprzyjemny zapach. Jeśli natomiast dostęp do powietrza będzie zbyt swobodny, drewno może zacząć się palić zbyt szybko i intensywnie. Najlepiej jeśli wypróbujesz to sam, metodą prób i błędów. 

Pamiętaj o konserwacji kominka

Aby sezon grzewczy przebiegł bezpiecznie, musisz też pamiętać o regularnym czyszczeniu oraz konserwacji kominka. Przed każdą zimą dokładnie sprawdzaj stan uszczelnień korpusu paleniska, uszczelek drzwi oraz szyby. W przypadku ich zużycia konieczne będzie przeprowadzenie wymiany. Sam proces jest względnie prosty i można go wykonać samodzielnie. Uszczelki kupisz w większych dyskontach budowlanych oraz internecie, a ich cena nie nadszarpnie zbytnio domowego budżetu. 

Ten prosty zabieg znacznie wpłynie na proces spalania, eliminując niekontrolowany dopływ powietrza oraz zabezpieczając przed unoszeniem się po domu  nieprzyjemnego zapachu w czasie, kiedy nie palisz w kominku. Kolejną ważną czynnością konserwacyjną jest stosowanie impregnatów — specjalne środki ochronią powierzchnię przed osadzaniem się brudu i sadzy oraz sprawią, że codzienne czyszczenie stanie się łatwiejsze. Na rynku dostępne jest wiele rodzajów impregnatów: od najtańszych, działających doraźnie środków, po te droższe działające długofalowo. 

Oprócz długotrwałej konserwacji ważne jest też regularne czyszczenie kominka. Dokładne mycie środka oraz szyby kominowej jest priorytetem dla zdrowia i bezpieczeństwa domowników. Nagromadzone sadze mogą łatwo się zapalić, rozszczelnić instalację, a nawet prowadzić do zaczadzenia osób przebywających w domu.

Tak samo ważna jest coroczna kontrola komina przez mającego odpowiednie kwalifikacje kominiarza. Nieczyszczony, może w każdej chwili się zapalić i ulec uszkodzeniu, a jego naprawa będzie naprawdę kosztowna, nie wspominając już o zagrożeniu zdrowia i życia domowników. Całościową kontrolę przewodu kominowego najlepiej przeprowadzać po sezonie grzewczym.

Kominek z płaszczem wodnym — co to jest? 

Kominek z płaszczem wodnym to rodzaj paleniska wyposażony we wkład o konstrukcji, wewnątrz której w dwuwarstwowej ścianie znajduje się woda, współpracująca z domową instalacją centralnego ogrzewania. Wkłady kominkowe z płaszczem wodnym mają  bardzo dużą pojemność cieplną i z powodzeniem mogą być wykorzystywane do ogrzewania domów jednorodzinnych. Dzięki temu rodzajowi kominka możliwe jest znaczne oszczędzenie w sezonie grzewczym — nadmiar energii cieplnej można spożytkować do podgrzania wody.

Sprawdź też: Aranżacja kominka w salonie — aranżacje, pomysły, inspiracje, tipy

Jak efektywnie palić w kominku z płaszczem wodnym? Podobnie jak w przypadku zwykłego kominka, najodpowiedniejszym opałem będzie dobrej jakości, twarde i suche drewno. Nie bez znaczenia jest również technika rozpalania i konserwacja. Do kominków z płaszczem wodnym możesz dokupić specjalne sterowniki mikroprocesorowe, które pozwolą Ci na zarządzanie pompami oraz obsługę buforów. Dzięki temu w prosty sposób utrzymasz optymalną temperaturę spalania i niskim kosztem ogrzejesz dom.

Palenie w kominku to prosty i przyjemny sposób na ogrzanie domu podczas chłodniejszych miesięcy. Ciepłe światło ognia dodaje pomieszczeniom niepowtarzalnego uroku, a trzaskające wesoło płomienie cieszą wzrok. Kominek może pełnić funkcje rekreacyjno-dekoracyjną, ale doskonale nada się również jako główne źródło ogrzewania. Pamiętaj, żeby zadbać o dobry jakościowo opał, regularnie czyść oraz konserwuj kominek i stosuj metody pozwalające spalać drewno w sposób ekonomiczny, mało szkodliwy dla środowiska.

15
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *