1. Home
  2. /
  3. Trendy
  4. /
  5. Styl awangardowy we wnętrzach. Czym się charakteryzuje?

Trendy

5 miesięcy temu

Styl awangardowy we wnętrzach. Czym się charakteryzuje?

Aranżacja Dodatki Styl we wnętrzach
10
0
0
10
0

Styl awangardowy jest trudny do zdefiniowania, czerpie inspiracje z wielu innych stylów, znajdziemy w nim dużo ciekawych elementów, które na pewno przykują nasz wzrok. Jak go rozpoznać?

Czy styl awangardowy będzie odpowiedni dla każdego? Na pewno nie! Oryginalne połączenia, czasem na granicy kiczu, dla niektórych są zbyt zaskakujące, aby zdecydować się na nie w swoim mieszkaniu. Jednak czy awangardowy zawsze musi oznaczać dziwny? Niekoniecznie.

Styl awangardowy a awangarda

Prawdziwy indywidualista z pełnym powodzeniem może zdecydować się właśnie na awangardowy styl. Dlaczego? Wyrazi tym samym siebie i stworzy niebanalną przestrzeń, jakiej nie ma nigdzie indziej. A skąd właściwie wziął się styl awangardowy? Gdzie szukać jego początków? Kluczowa jest tutaj awangarda.

wnętrze w stylu awangardowym z oryginalnym fotelem
Styl awangardowy niewątpliwie przykuwa wzrok

Kierunek w sztuce zwany awangardą narodził się na początku XX wieku, a okres jego świetności przypada na czas po I wojnie światowej. Łączył on w sobie dążenia do zerwania z tradycją, stawiał na nowoczesność i innowacyjne rozwiązania. Odrzucał bogate zdobnictwo popularne w XIX wieku oraz w poprzednich stuleciach. Stawiał natomiast na funkcjonalność i prostotę. Ważne były także nietypowe połączenia oraz ostre kolory dość rzadko spotykane do tej pory we wnętrzach. Awangardowi twórcy literatury oraz sztuki odrzucali utarte schematy, szukali perspektywy odmiennej od dotychczasowej i stawiali na tworzenie dzieł zupełnie innych niż twórcy z poprzednich epok.

Sprawdź też: Pomysł na ścianę za kanapą. Co powiesić na ścianie w salonie?

Czym charakteryzuje się styl awangardowy?

Jednym z najważniejszych założeń awangardowych wnętrz jest zasada kontrastu. Coś, co pozornie nie pasuje do stonowanego wnętrza, może być strzałem w dziesiątkę. Pamiętaj jednak, że liczy się jakość, a nie ilość. Ważny jest także unikalny charakter ozdób, powinny być oryginalne i niespotykane.

awangardowe meble w awangardowym wnętrzu
Oryginalne meble idealnie wpasowują się w styl awangardowy

Śmiało możesz postawić na abstrakcyjne dzieła sztuki lub krzykliwe grafiki w stylu pop-art. Także mocne wzory geometryczne, zwłaszcza na dużych powierzchniach, idealnie wpasują się w styl awangardowy. Co do kolorystyki – tutaj nic nie jest oczywiste. Awangardowe wnętrze może być czarno-białe lub być urządzone w krzykliwych kolorach. Stonowane odcienie ścian, ale przełamane barwnymi dodatkami, również wpasują się w opisywaną stylistykę.

Sprawdź też: Modny korytarz – inspiracje na nowoczesny przedpokój. Pomysły, aranżacje

Łamanie reguł, poszukiwanie ciekawych rozwiązań, nowoczesne spojrzenie, próby zaintrygowania oraz przełamanie konwenansów – to cechy charakterystyczne dla awangardowego stylu. Zdecydowanie najłatwiej wprowadzić je do wnętrza za sprawą dodatków (o których już pisaliśmy) oraz mebli. Jakie meble można uznać za awangardowe?

Awangardowe meble, czyli odrobina szaleństwa we wnętrzach

Meble awangardowe odznaczają się przede wszystkim zaskakującym wyglądem. Intensywny kolor lub nietypowa forma – tak powinny się prezentować. Udziwniona bryła komody, stół w nieregularnym kształcie czy kolorowe krzesła sprawdzą się bardzo dobrze. Postaw również na fotele bądź kanapy obite materiałami z ciekawymi lub krzykliwymi printami.

Kupując meble i wyposażenie, zainteresuj się stylem Bauhaus. Ta niemiecka szkoła designu ceniła przede wszystkim prostotę i funkcjonalność, a ich awangardowe meble cechuje geometryczna forma, wysoka jakość wykonania oraz minimalistyczna elegancja. Stanowią one kwintesencję nowoczesnego designu i cudownie uzupełniają awangardowe aranżacje.

Sprawdź też: Fotel wypoczynkowy – jaki wybrać? Czym się kierować przy zakupie i jak go zaaranżować we wnętrzu?

Sztuka awangardowa w nowoczesnych wnętrzach

Jednym z pomysłów na stworzenie wnętrza w stylu awangardowym jest umieszczenie w nim odpowiednich obrazów czy rzeźb, które można wręcz uznać za niezbędne. Sztuka awangardowa ma bowiem swoje specjalne miejsce w nowoczesnych wnętrzach. Mogą to być dzieła futurystyczne lub czołowych przedstawicieli kubizmu czy surrealizmu. Ciekawym zabiegiem będzie umieszczenie reprodukcji dzieł czołowych przedstawicieli szeroko pojętej awangardy takich jak Władysław Strzemiński, Stanisław Ignacy Witkiewicz czy Tadeusz Makowski.

Jeżeli planujesz zmianę wystroju swojego domu, zapraszamy do lektury artykułów o innych stylach wnętrzarskich.

10
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.