Przytulny, ciepły, klimatyczny – taki jest dom w stylu angielskim. Ma klasę, ale nie onieśmiela, bo w idealnych proporcjach łączy elegancję i wiejskość. Czym charakteryzuje się styl angielski i jak urządzić zgodnie z nim mieszkanie? Podpowiadamy!
Styl angielski we wnętrzach to zestawienie ze sobą dwóch przeciwnych aranżacji, czyli połączenie tradycji i nowoczesności. Przestrzeń staje się wówczas elegancka i dostojna, ale także ciepła i przytulna. Zobacz, jak urządzić dom w stylu angielskim!
Styl angielski – co to jest za styl?
Styl angielski to połączenie dwóch wpływów: epoki wiktoriańskiej i klimatu „cottage house”, czyli wiejskiego domu. Skąd wzięło się połączenie akurat tych dwóch światów? Szlachta angielska chętnie osiedlała się na wsiach i próbując łączyć bogate, pełne przepychu wnętrza z urokliwym życiem na wsi, mimowolnie stworzyła styl angielski. Inspiracje wiktoriańskie to między innymi sztukaterie na ścianach i sufitach, ozdobne gzymsy, meble z rzeźbionymi nóżkami czy charakterystyczne szezlongi i stoliczki kawowe.
To, co styl angielski wziął ze stylu rustykalnego, to przede wszystkim swojskość, przytulność i prostota, która ociepla wiktoriańską elegancję. I tak na przykład balkon po angielsku ma rzeźbione tralki, ale już sypialnia, do której przynależy, jest przytulna i nieco romantyczna. To, co ważne – wszystkie pomieszczenia w domu po angielsku powinny być utrzymane w tym jednym stylu – inaczej powstanie chaos. Mimo wszechobecnego trendu na minimalizm w projektowaniu wnętrz styl angielski ma wciąż wielu zwolenników, nie tylko w samej Anglii.
Salon po angielsku – czym się charakteryzuje?
Salon to centralne miejsce w domu w stylu angielskim. Powinien być możliwie jak najbardziej przestronny, bo trzeba znaleźć w nim miejsce zarówno na stół, kominek, jak i na komplet wypoczynkowy z niewielkim stolikiem kawowym. Salon w stylu angielskim jest harmonijny – wszystko ma w nim swoje miejsce. Popołudniową herbatę pije się przy kominku zaaranżowanym po angielsku – marmurowym, z ozdobnym gzymsem albo filarami. Jeśli tylko jest możliwość montażu takiego kominka, warto to zrobić, gdyż tworzy on niezwykły, ciepły nastrój.
Ściany po angielsku są ozdobione charakterystycznymi sztukateriami – dobrze skomponują się szczególnie z innymi, eleganckimi elementami salonu. Zestaw wypoczynkowy może być bardzo stylizowany i obity welurem z pikowaniami albo nawiązywać do wpływów rustykalnych i być prosty, z zapadającą się miękką sofą. Ważne, by w miarę możliwości znaleźć w salonie przestrzeń na przyjemną strefę odpoczynku. Jeśli masz miejsce – całości dopełni kredens z kryształami albo masywna biblioteczka.
Styl angielski i paleta kolorów
Paleta barw w stylu angielskim jest bardzo szeroka. Przede wszystkim sięga się po wszelkie odcienie beżu, pasteli, kremu i oczywiście biel. Bazą sypialni czy jadalni po angielsku są jasne, ciepłe barwy, które pięknie współgrają z podłogą, najczęściej drewnianą albo marmurową (lub imitującą marmur). Do tej jasnej bazy dodaje się kolory i wzory, bo styl angielski to nie tylko rustykalna naturalność, ale także odrobina przepychu.
Mocne akcenty kolorystyczne sprawdzą się szczególnie w salonie – do jasnych ścian i naturalnej podłogi przeciwwagą będzie kanapa w mocnym kolorze – burgundowa, fioletowa czy w odcieniu butelkowej zieleni. Jeśli cały dom jest utrzymany raczej w romantyczno-pastelowej stylistyce, to przełamaniem może być na przykład łazienka. Kafelki zaaranżowane po angielsku nie muszą być jasne i delikatne – jedną ze ścian łazienki w stylu angielskim można pokryć płytkami w intensywnym kolorze albo tapetą w wyrazisty wzór – charakterystyczne dla stylu angielskiego tapety zdobi kwiecisty motyw (róże albo duże rozkwitające pąki kwiatowe) albo szkocka krata.
Sprawdź też: Kolor granatowy we wnętrzach: z czym i jak modnie łączyć granat w aranżacji? Porady i inspiracje
Meble w stylu angielskim
Meble w stylu angielskim cechują się przede wszystkim jakością – jest tu miejsce na drewniany stół, dużą sofę z giętymi podłokietnikami czy wielkie łóżko w sypialni. Najpiękniej i najbardziej autentycznie będzie wyglądał dom, w którym połączysz meble nowe z antykami – duża, drewniana, antyczna biblioteczka albo ludwikowskie biurko nadadzą pomieszczeniom charakteru, nawet jeśli pozostałe meble będą dość proste. To też styl, w którym znakomicie odnajdują się wszelkie pikowania – na fotelach, poduchach albo na typowej kanapie w stylu angielskim, czyli sofie Chesterfield.
Szczególnie klimatycznym pomieszczeniem może być gabinet/biblioteka – ciężkie, kolonialne regały pełne książek, skórzany, głęboki fotel i delikatniejsze biurko na rzeźbionych nogach stworzą atmosferę tradycyjnego, angielskiego gabinetu. Wśród charakterystycznych mebli należy wymienić też kominek – albo chociażby stylizowaną kozę. Do łazienki w stylu angielskim, jeśli tylko masz taką przestrzeń, warto wybrać wannę zamiast prysznica. Ale nie taką zwyczajną wannę – najbardziej stylowa będzie ta na nóżkach, nazywanych czasem lwimi łapami. Uzupełniona bateriami z ozdobnymi kurkami i piękną ceramiką doda mieszkaniu niepowtarzalnego klimatu.
Pomysły na aranżację domu w stylu angielskim
Dom w stylu angielskim można zaaranżować na wiele sposobów. Przede wszystkim musi być funkcjonalny i odpowiadający potrzebom Twoim i Twojej rodziny. Niekoniecznie każde pomieszczenie i każdy mebel musi być autentycznym antykiem i nie wszystko musi być zrobione jak z katalogu. Przede wszystkim trzeba zadbać o harmonię i ład – to jest w stylu angielskim najważniejsze.
Dom w stylu angielskim może być mieszanką nowoczesności i nostalgii poprzednich dziesięcioleci. Można stworzyć prostą bazę: jasne ściany, drewno na podłodze, proste meble kuchenne i okrasić to typowymi dla stylu wzorami: kwiecistymi zasłonami, kratą, kolorowymi paskami. W każdym z pomieszczeń dodać charakterystyczne detale: w sypialni retro szafki nocne i pikowaną narzutę, w łazience stylizowane na archaiczne kurki baterie, a w salonie finezyjny stolik kawowy i szaloną sofę w mocnym kolorze. To wszystko sprawi, że dom nie będzie przestylizowany, a uda się w nim przemycić nawiązania do angielskiego stylu.
Druga opcja to urządzenie domu w sposób, który jest jak najbardziej zbliżony do autentycznych posiadłości angielskiej szlachty. To gratka dla miłośników designu, którzy nie boją się łączyć pozornie niepasujących elementów: ciężkich zasłon, wzorzystych dywanów, pikowań, kwiatów, kolonialnego drewna i klasycystycznych sztukaterii. W tego typu aranżacji stawiamy na maksymalizm – w salonie stawiamy sofę i fotele na rzeźbionych nóżkach, dodajemy szklany stolik, a przy kominku ustawiamy żeliwny pogrzebacz i kosz na drewno. Kuchnia powinna mieć szafki wykończone ozdobnymi frontami i równie finezyjnymi uchwytami. W kuchni w stylu angielskim świetnie odnajdą się półki, na których ustawia się naczynia i inne bibeloty. Podobnie jest z sypialnią – przy dużym łożu powinny znaleźć się stylizowane szafki nocne z lampkami w stylu retro, a na ścianach koniecznie kwiecista tapeta. Dodatkowo całe mieszkanie dekorujemy charakterystycznymi drobiazgami: świecznikami, mosiężnymi figurkami, obrazami czy zdjęciami w ozdobnych ramkach.
Styl angielski to połączenie wiejskiej prostoty ze szlacheckim przepychem – z tych dwóch światów powstają piękne, klimatyczne wnętrza, w których znajdzie się miejsce i na drewniany stół jadalniany, i złoty stolik kawowy. Aranżując wnętrze na sposób angielski, warto rozejrzeć się i wybrać nie tylko nowoczesne meble, ale także dodać mu duszy, dorzucając retro perełki.
Sprawdź też: Écru we wnętrzach. Z czym go łączyć? Jakie kolory pasują do écru? Najlepsze aranżacje z wykorzystaniem écru
Źródło obrazka głównego: perler-design.pl
Bardzo podobają mi się wnętrza w stylu angielskim 🙂