1. Home
  2. /
  3. Wnętrza
  4. /
  5. Czym jest Bauhaus – podstawowe założenia

Wnętrza

8 miesięcy temu

Czym jest Bauhaus – podstawowe założenia

Aranżacja Styl we wnętrzach
30
0
2
30
0

Skąd pochodzi styl Bauhaus? Postanowiliśmy zebrać jego najważniejsze założenia. Poznaj najpopularniejsze budowle w stylu Bauhaus. Dowiedz się, jak zorganizować zgodne z nim wnętrza!

Na początku skupmy się, skąd wywodzi się Bauhaus. Krótka historia powstania tego stylu pozwoli zrozumieć, dlaczego jest on obecnie tak chętnie stosowany. Następnie przejdziemy do głównych założeń stylu Bauhaus, gdzie znaczenie mają przede wszystkim jego ludzki wymiar oraz ograniczenia w umieszczaniu zbyt wielu elementów we wnętrzach. Dalej przybliżymy kilka obiektów budowlanych, gdzie zastosowano Bauhaus, a także doradzimy, jak samodzielnie wprowadzić ten styl we własnych mieszkaniach.

Bauhaus – skąd pochodzi? 

Słowo Bauhaus w XXI wieku odnoszące się do architektury, designu i sztuki, początkowo było nazwą szkoły. Założył ją w 1919 roku niemiecki architekt, Walter Gropius, który chciał połączyć rzemiosło i sztukę. Jej nazwa nawiązywała do dawnego Bauhütte – średniowiecznej organizacji zrzeszającej wszystkich rzemieślników. Gropius pragnął skojarzyć technologię ze sztuką, tworzyć wzornictwo przemysłowe, które było funkcjonalne, przemyślane i jednocześnie estetyczne. Tego też uczył w swojej szkole, wymagał, by jego uczniowie odeszli od schematycznego myślenia. 

Wszyscy kandydaci do Bauhaus przechodzili wstępny kurs, by pozbyć się wyuczonych wiadomości oraz nabrać indywidualnego spojrzenia. Musieli oni nauczyć się pracy z różnymi materiałami i surowcami. Następnie wybierali specjalizację i rozpoczynali 3-letnie szkolenie z warsztatu metalurgii, stolarstwa, malarstwa ściennego lub ceramiki. Nauka w Bauhaus opierała się na wiedzy o formach, materiałach, kolorach, a także na ćwiczeniu rysunku oraz rzemiosła.

Styl Bauhaus we wnętrzach
Styl Bauhaus we wnętrzach prezentuje się naprawdę interesująco

Sprawdź też: Egzotyka we wnętrzach: styl etno. Najważniejsze informacje o stylu etnicznym

Szkołę zamknięto dość szybko, mianowicie już w latach 30-tych, gdy do władzy doszedł Hitler. Bauhaus jednak przetrwał, budynki twórców tego stylu są pokazywane w albumach sztuki współczesnej, a meble stworzone przez uczniów i wykładowców stały się klasykami nowoczesnego designu – wiele projektów jest wciąż produkowanych. 

Główne założenia stylu Bauhaus

Bauhaus przywiązywał dużą uwagę do społecznej roli architektury. Nie była to sztuka dla samej sztuki lub dla korzyści materialnych. Twórcy stylu pragnęli, by miał on ludzki wymiar. Uważali, że odpowiednio zaaranżowane pomieszczenie wpływa na zachowania i myślenie człowieka. Zamierzeniem Gropiusa było tworzenie dobrych jakościowo mebli w przystępnej cenie, tak aby mogła sobie na nie pozwolić także klasa robotnicza. W późniejszych czasach Bauhaus meble sygnowane stały się pewnego rodzaju luksusem i jednym z najbardziej poszukiwanych towarów. 

Główne założenia stylu Bauhaus „mniej znaczy więcej” oraz „forma wynika z funkcji” są nadal aktualne. Jest to fenomen na skalę światową, jeśli chodzi o wystrój wnętrz, rzadko kiedy powstają bowiem projekty, które przez tak długi czas nie wychodzą z mody. Z tym stylem jest wręcz przeciwnie, wciąż uchodzi za nowoczesny i awangardowy. Co więc składa się na aranżację Bauhaus? 

Wnętrza Bauhaus są przestronne, nie ma w nich miejsca na zbędne meble czy bibeloty. Ściany pomalowane są na neutralne odcienie beżu, bieli czy szarości, tak by nie odwracać uwagi od faktury i kolorów elementów wyposażenia. W pomieszczeniu urządzonym w stylu Bauhaus mogą pojawić się natomiast żółte, błękitne, czarne lub czerwone akcenty.

Aranżacja mieszkania w stylu Bauhaus
Aranżacja mieszkania w stylu Bauhaus

Jeśli chodzi o dodatki, wystrój wnętrza ogranicza się do lustra czy obrazu oraz oświetlenia. Nie zobaczysz tutaj malarskich dzieł w ozdobnych ramach, najczęściej są to po prostu grafiki umieszczone w antyramach. Lustro to przeważnie precyzyjnie wycięte zwierciadło o geometrycznym kształcie, powieszone na ścianie. Oświetlenie we wnętrzu Bauhaus jest płynne i bardzo nowoczesne, dominują tu szkło, metal oraz plastik. 

Najistotniejszy punkt aranżacji wnętrza w tym stylu stanowią niezaprzeczalnie meble. Ich kształty są często geometryczne – ale też bardzo proporcjonalne – a faktury zróżnicowane, od matowych po błyszczące. Nierzadko przy ich produkcji wykorzystuje się chromowaną stal. Jeśli chodzi o obicia, chyba najchętniej używana była i wciąż jest skóra.

Sprawdź też: Salon glamour w bloku. Jak urządzić mały salon w stylu glamour?

Jednymi z najpopularniejszych mebli stylu Bauhaus są niezaprzeczalnie fotele. Marcel Breuer, inspirując się ramą od roweru, stworzył pierwszy model krzesła Bauhaus Wassily, najsłynniejszy mebel tego stylu. Eksperymentując ze stalowymi rurami i ich wyginaniem, zaprojektował on też krzesło Bauhaus Cesca, które stało się ikoną współczesnego meblarstwa. Nie sposób nie wspomnieć także o fotelu Barcelona, projektu Ludwiga Miesa van der Rohe, który został wykonany z kilkudziesięciu kawałków pikowanej skóry opierającej się na nóżkach w kształcie litery X.

Czyli jak to ma wyglądać? – najpopularniejsze budowle w tym stylu

Choć szkoła i nurt Bauhaus działały przez niecałą dekadę – mimo upływu ponad stu lat, styl oraz budowle powstałe w tym czasie przetrwały. Co więcej, estetyka Bauhaus sprawiła, że uchodziły one za nowoczesne przez cały ten okres. Poniżej znajdują się przykłady najpopularniejszych obiektów ukazujących, jak wygląda architektura Bauhaus. 

Szkoła artystyczna Bauhaus w Weimar

Szkoła artystyczna Bauhaus w Weimar zaprojektowana została przez Henry’ego van der Velde – to właśnie w mieście Goethego w roku 1919 zaczęła się rewolucja architektoniczna. Oprócz gmachu uczelni, w Weimar podziwiać można także modelowy dom Haus Am Horn projektu szefa pracowni tkackiej – Georga Muche, który od 1996 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. 

Szkoła artystyczna w Weimar
Szkoła artystyczna Bauhaus w Weimar | Źródło: smapse.com

Budynek Haus Am Horn często porównuje się do stacji na biegunie północnym lub domu dla Marsjan. Stworzono go na planie kwadratu, w centralnej części znajdował się salon, a wokół niego kuchnia, sypialnia i łazienka. Światło wpada głównie z okien pod sufitem. Dom ten miał propagować nowoczesny, wygodny styl życia.

Jena

Jena – w tym położonym niedaleko Weimar mieście, artyści Bauhausu zrealizowali swoje pierwsze projekty. Powstał tam Teatr Miejski, który nie istnieje już niestety w formie, jaką stworzył Walter Gropius. Znajdują się tam jednak dwie dokładnie odrestaurowane, zachowane w ich pierwotnym stanie wille: Haus Auerbach i Haus Zuckerkandl.

Alfeld an der Leine

Alfeld an der Leine to miasto położone w dolnej Saksonii, które znane jest głównie z fabrycznych zabudowań zakładów Fagus. Jest to pierwszy samodzielny projekt architektoniczny Gropiusa, który został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Kompleks fabryczny miał być symbolem początku postępu technologicznego i narodzin stylu modernistycznego.

Alfeld an der Leine
Alfeld an der Leine | Źródło: en.wikipedia.org

Probstzella

Probstzella – w tym turyńskim mieście znajduje się wzniesiony w latach 1925-1927 słynny Dom Ludu (Haus des Volkes). Autorem projektu jest Alfred Arndt, który w pełni oddał się idei Bauhausu. Cały wystrój wnętrza – meble, tkaniny, lampy, klamki – wykonane zostały przez uczniów i mistrzów podczas zajęć w Bauhausie.

Bauhaus w Dessau

Budynek Bauhausu w Dessau zaprojektowany przez Gropiusa jest punktem przełomowym, jeśli chodzi o architekturę modernizmu. Bauhaus Dessau – Centrum Projektowania to wciąż miejsce eksperymentalnego projektowania i nauczania. Niezwykle ciekawym budynkiem położonym w tym mieście jest restauracja Kornhaus z betonowym przeszklonym tarasem przypominającym grzyb.

Bauhaus w Dessau
Bauhaus w Dessau | Źródło: pl.m.wikipedia.org

Gropius House w Lincoln

Gropius House w Lincoln, czyli prywatna willa Waltera Gropiusa, zaprojektowana również przez niego. Budynek ten jest połączeniem tradycyjnych materiałów, takich jak drewno, cegła i kamień, z przemysłowymi – tynkiem, pustakiem szklanym oraz stalą. Dach domu jest płaski, forma natomiast prosta, przypominająca bryłę. 

Jak zorganizować wnętrze Bauhaus

Styl Bauhaus od lat jest źródłem inspiracji dekoratorów wnętrz, designerów i architektów. To od niego wywodzi się styl minimalistyczny oraz styl industrialny. Chciałbyś, by również Twój dom czy mieszkanie były urządzone według estetyki i zasad Bauhaus? Forma wynika z funkcji – to jedno z głównych założeń stylu, oznaczające, że we wnętrzach znajdują się tylko proste meble oraz dodatki o wyraźnie określonej funkcji. Nie ma tutaj miejsca na zbędne przedmioty czy ozdoby, o tym głównie należy pamiętać.

korzystne oferty morele

Wnętrza Bauhaus to przede wszystkim jasne, dobrze oświetlone otwarte przestrzenie, nawet niewielki salon czy sypialnia sprawiają wrażenie przestronnych. Meble zaprojektowane według tego stylu są funkcjonalne oraz dobrej jakości, mają prostą formę, a tym samym stają się ponadczasowe. Przy zakupie sofy i foteli zwróć szczególną uwagę na rodzaj obicia. Bauhaus stawia na naturalne, porządne materiały – mają one wyglądać elegancko i jednocześnie dawać komfort wieloletniego użytkowania, dlatego bardzo często pojawia się w nim skóra naturalna. 

Wnętrze stonowane
Wnętrze w takim stylu ma swój własny, stonowany charakter

Wystrój wnętrza Bauhaus odrzuca wszelkie zdobienia i ornamenty. Zamiast tego wykorzystuje on różnego rodzaju faktury oraz stawia na kontrasty. Często spotkać można połączenie matu z wysokim połyskiem, gładkiej powierzchni z chropowatą, a także surowości z przytulnym materiałem. Taki dobór faktur sprawia, że aranżacja staje się lżejsza i bardziej dynamiczna. Dzieje się tak, ponieważ w zależności od wykończenia, powierzchnia inaczej odbija światło, a oko odbiera ten sam kolor w odmienny sposób.

Sprawdź też: Styl klasyczny. Jak urządzić mieszkanie w stylu tradycyjnym?

Nie podlega wątpliwości, że Bauhaus to styl uniwersalny i ponadczasowy. Jeżeli cenisz sobie jakość oraz elegancję, do tego nie przepadasz za przepychem, a także dobrze czujesz się w przestronnych pomieszczeniach, estetyka Bauhaus jest wręcz stworzona dla Ciebie. To nowoczesny, designerski i zarazem przytulny rodzaj aranżacji wnętrza, który przyciąga wzrok.

30
0

Podziel się:

Komentarze (2)

Bardzo dziękujemy za słuszne uwagi i spostrzeżenia! 🙂 Stosowne zmiany zostały naniesione.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.