1. Home
 2. /
 3. Wnętrza
 4. /
 5. Czy łazienka w sypialni to dobre rozwiązanie?

Wnętrza

2 lata temu

Czy łazienka w sypialni to dobre rozwiązanie?

Łazienka Sypialnia
13
2
0
13
2

Łazienka w sypialni to rozwiązanie, które coraz częściej można spotkać w nowoczesnych wnętrzach. Zastanawiasz się, czy to dobry pomysł? Połączenie części sanitarnej i wypoczynkowej budzi skrajne opinie — jedni podkreślają komfort, inni niedogodności.

Łazienka obok lub w sypialni — plusy i minusy tego rozwiązania

Mała łazienka w sypialni to doskonale znane z hoteli rozwiązanie, które coraz częściej można spotkać w mieszkaniach. Połączenie to ma wiele zalet — bliskość łazienki pozwala skorzystać z toalety w dowolnej chwili. Jeśli szykujesz się do pracy wcześnie rano, nie musisz krzątać się i budzić pozostałych domowników. Prywatny prysznic oraz ubikacja są ogromną wygodą także dla mieszkańców dużych, wielopiętrowych budynków. Dzięki nim można znacznie ograniczyć przemieszczanie się między piętrami.

Łazienka w sypialni
Łazienka w sypialni to coraz częściej pojawiające się rozwiązanie we wnętrzach

Połączenie przestrzeni sanitarnej i wypoczynkowej ma także swoje wady. Ryzyko zwiększenie poziomu wilgoci w obu pomieszczeniach to jedno z głównych zagrożeń. Problem ten dotyczy w szczególności wnętrz, które nie są odpowiednio wentylowane. Inną niedogodnością może być mokra podłoga w sypialni powodująca np. zniszczenie drewnianych paneli — dzieje się to wtedy, gdy woda spod prysznica przedostaje się do pokoju. Niektórzy zwracają też uwagę na zmniejszenie prywatności, które powoduje przeszklona łazienka w sypialni.

Sypialnia i łazienka w jednym pokoju

Otwarta łazienka w sypialni to popularny trend w nowoczesnych aranżacjach wnętrz. Takie rozwiązanie zakłada, że łóżko, garderoba, ubikacja, umywalka i wanna lub prysznic znajdują się w tym samym pokoju. Pomieszczenie urządzone jest w taki sposób, aby — mając na uwadze poczucie intymności mieszkańców — oddzielić przestrzeń wypoczynkową od łazienki. Zazwyczaj służą do tego przeszklone drzwi lub inne formy przepierzenia.

Sypialnia i łazienka w tym samym pokoju - czy ma to sens?
Sypialnia i łazienka w tym samym pokoju – czy ma to sens?

Takie połączenie budzi jednak spore kontrowersje. Nawet jeśli całość urządzona jest w wygodny i funkcjonalny sposób, odsłonięta łazienka wydaje się dość ekstrawaganckim rozwiązaniem. Osoby, które cenią prywatność i chronią swoją sferę intymną, nie czują się komfortowo w tak zaaranżowanych pomieszczeniach. Co więcej, może to negatywnie wpłynąć na jakość odpoczynku. Problematyczną kwestią jest także wentylacja takiego pokoju i utrzymanie odpowiedniej temperatury. Gorący prysznic lub kąpiel podnoszą też poziom wilgotności powietrza.

Sypialnia i łazienka jako dwa odrębne pomieszczenia ze wspólnym wejściem

Bardziej popularnym pomysłem na zintegrowanie tych przestrzeni jest wydzielenie łazienki i sypialni jako dwóch odrębnych pomieszczeń. W praktyce oznacza to, że w pokoju znajdują się drzwi prowadzące do oddzielnego wnętrza, gdzie można wziąć odprężającą kąpiel lub przygotować się przed wyjściem do pracy. Wyraźne rozdzielenie obu tych części gwarantuje większą prywatność. Poza tym takie rozwiązanie daje dużą dowolność w aranżacji wnętrz.

Łazienka i sypialnia jako 2 inne pomieszczenia
Łazienka i sypialnia jako 2 inne pomieszczenia

Oddzielenie łazienki od sypialni ułatwia utrzymanie temperatury oraz wilgotności powietrza na odpowiednim poziomie. Strefa łazienkowa, wyposażona w sprawny system wentylacyjny, nie powinna być nadmiernie wilgotna. Aby uniknąć różnicy temperatur między przestrzeniami, można zainstalować ogrzewanie podłogowe, które równomiernie rozprowadza ciepło. Korzystne będzie też położenie ceramicznych płytek, z których łatwo usuniesz wodę.

Jak oddzielić łazienkę od sypialni?

Istnieje wiele sposobów na oddzielenie łazienki od strefy wypoczynkowej. Najbardziej klasycznym jest postawienie ścian działowych, które wyodrębniają kolejne pomieszczenie. Jednak nowoczesne tendencje w architekturze wnętrz wskazują, że można to zrobić w bardzo ciekawy, wręcz zaskakujący sposób. Wystarczy spojrzeć na takie koncepcje jak szklana łazienka w sypialni — trwałe, przezroczyste lub półprzezroczyste szkło to ciekawsza alternatywa dla ściany działowej. 

Sypialnia i oszklona łazienka
Sypialnia i oszklona łazienka

Wśród innych niebanalnych pomysłów na oddzielenie łazienki od sypialni są m.in.:

 • rozsuwane drzwi — wykonane z różnych tworzyw, np. szkła lub plastiku,
 • oryginalna przegroda — to element dekoracyjny, który sprawia, że łazienka staje się naturalnym przedłużeniem sypialni,
 • kotara — ważne, aby była wykonana z wodoodpornego materiału,
 • parawan — to ruchomy element, który można przestawić lub usunąć całkowicie,
 • panel dekoracyjny — to przegroda, która łączy funkcję praktyczną i dekoracyjną.

Wanna w sypialni?

Chociaż wanna w sypialni może wydawać się awangardowym rozwiązaniem, trend ten ma bardzo długą tradycję. Publiczne kąpiele rozsławiła już w XVIII w. królowa Francji Maria Antonina. To właśnie na jej dworze powstały tzw. salony kąpielowe, które cieszyły się dużą popularnością. Wolnostojąca wanna należąca do żony króla Francji przykryta była kopułą i stała się idealnym miejscem do wypoczynku, jak również prowadzenia kulturalnych konwersacji.

Wanna w miejscu spania - czy warto?
Wanna w sypialni – czy warto?

Element ten funkcjonuje do dziś w nowoczesnych i odważnych aranżacjach. Wanna stojąca na środku sypialni raczej nie zastąpi łazienki, ale jest dodatkowym miejscem relaksu oraz oryginalnym uzupełnieniem wystroju wnętrza. Aby mogła prawidłowo funkcjonować, konieczna jest specjalna bateria przeznaczona do montażu podłogowego. Jest to propozycja dla dużych pomieszczeń wyposażonych w bardzo sprawny system wentylacji.

Jak rozwiązać problem nadmiernej wilgoci?

Nie każdy jest przekonany do rozwiązania, jakim jest łazienka w sypialni. Opinie negatywne dotyczą przede wszystkim problemu nadmiernej wilgoci, który może pojawić się w tak urządzonym wnętrzu. Zbyt duża wilgotność powietrza w skrajnym przypadku skutkuje powstawaniem grzyba na ścianach. Zdarza się to również w nowoczesnych pomieszczeniach, które nie są odpowiednio wentylowane. Plamy na ścianach nie tylko nieestetycznie wyglądają, lecz także stanowią zagrożenie dla zdrowia domowników. Na szczęście są sposoby, aby temu zaradzić. 

Aby rozwiązać problem nadmiernej wilgoci w łazience i sypialni, powinieneś:

 • sprawdzić, czy system wentylacji w Twoim domu funkcjonuje prawidłowo i w razie potrzeby usprawnić go,
 • po skończonej kąpieli nie zamykać drzwi od łazienki,
 • często otwierać okna, aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza w pomieszczeniach,
 • w razie potrzeby wypróbować oczyszczacz powietrza wyposażony w dodatkową funkcję osuszania.

O czym musisz pamiętać, zanim połączysz łazienkę z sypialnią?

Połączenie sypialni z częścią sanitarną najlepiej zaplanować już na etapie projektu. Ważne, aby w przestrzeni przeznaczonej na łazienkę znajdowało się miejsce na wygodne przyłączenie do sieci wodno-kanalizacyjnej. Dzięki temu można urządzić funkcjonalną i w pełni wyposażoną domową strefę SPA. Kolejnym ważnym krokiem jest montaż wydajnego systemu wentylacji, który pomoże pozbyć się wilgoci i ułatwi utrzymanie odpowiedniej temperatury w obu strefach.

Łączenie łazienki i miejsca do spania we wnętrzach
Łączenie sypialni i łazienki we wnętrzach

Łazienka w sypialni to kontrowersyjne rozwiązanie, które ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Aby połączenie spełniło swoje zadanie, konieczne jest odpowiednie przygotowanie pomieszczeń pod kątem technicznym. Dobry projekt wraz z ciekawą aranżacją stworzy całość, która jest nie tylko funkcjonalna, lecz także stylowa i elegancka.

13
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.