1. Home
  2. /
  3. Wnętrza
  4. /
  5. Styl minimalistyczny we wnętrzach: estetyczny i surowy ład. Zasady aranżacji według zasady less is more

Wnętrza

1 miesiąc temu

Styl minimalistyczny we wnętrzach: estetyczny i surowy ład. Zasady aranżacji według zasady less is more

Aranżacja Dekoracja wnętrz
19
0
0
19
0

Styl minimalistyczny szturmem podbija nowe tereny! Z pewnością ta estetyka nie jest dla każdego, ale jej surowy klimat zyskuje coraz więcej zwolenników. Zobacz, jak umiejętnie stosować styl minimalistyczny we wnętrzach.

Styl minimalistyczny: oszczędny i estetyczny wystrój wnętrz

Jak osiągnąć minimalistyczny klimat w pomieszczeniu? Warto pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim postaw na przestronność i harmonię przedmiotów, które Cię otaczają. W pomieszczeniach minimalistycznych powinny dominować przede wszystkim jasne barwy. Najważniejsze będzie umiejętne dobieranie przedmiotów – tak, by każdy element znajdujący się w pomieszczeniu spełniał konkretną funkcję.

styl minimalistyczny - kuchnia
Styl minimalistyczny to przede wszystkim ład, harmonia i jak najmniejsza liczba dodatków

Znakiem rozpoznawczym minimalistycznych wnętrz są zabudowy z gładkimi frontami. Dzięki temu wszystko, co mogłoby rozpraszać naszą uwagę, pozostaje ukryte przed wzrokiem. W surowych wnętrzach nie powinny stać zbędne dekoracje i dodatki. Unikaj również mnogości kontrastujących ze sobą kolorów, które zaburzają minimalizm.

W minimalistycznych wnętrzach panuje zasada less is more. Co dokładnie oznacza hasło „mniej znaczy więcej”? Mówiąc najprościej, należy wystrzegać się zbyt dużej ilości dekoracji. Minimalistyczny styl może zatem nie zaskarbić sobie sympatii osób, które lubią otaczać się licznymi, nie zawsze przydatnymi przedmiotami.

Przy aranżacji wnętrza pamiętaj o jakości dodatków, które pojawią się w Twoich czterech kątach. Tu zdecydowanie lepiej postawić na jakość, nie na ilość. W związku z tym lepiej zainwestować od razu w jeden porządny drewniany stół, niż co roku wymieniać mebel na kolejny model ze sklejki. Stół z drewna może stać się sercem minimalistycznej kuchni.

Minimalistyczny styl aranżacji: na czym polega?

Wnętrza minimalistyczne sprawiają wrażenie bardzo czystych, czasem wręcz sterylnych. Powtórzmy: należy zapomnieć o licznych dekoracjach, które niepotrzebnie zajmują półki. Ozdobne figurki i bibeloty powinny zniknąć z zasięgu wzroku, jeśli zależy Ci na stworzeniu spójnej i harmonijnej kompozycji.

Dla niektórych wnętrza minimalistyczne wydają się ascetyczne, ponieważ ograniczają się tylko do najpotrzebniejszego wyposażenia. Nie znajdziemy w nich mebli i przedmiotów, które mogą okazać się zbędne. Chodzi więc o pełną funkcjonalność. W minimalistycznym stylu jest ona traktowana bardzo poważnie. Ponadto przekłada się to na wyższą jakość otaczających nas przedmiotów w tego typu wnętrzach. Kupując mniej, możemy pozwolić sobie na inwestycję w przedmioty wysokiej jakości.

Tak jak wspomnieliśmy, minimalizm we wnętrzach nie jest dla każdego. Najlepiej, aby sposób aranżacji wnętrza był w dużej mierze spójny z filozofią życiową osoby, która decyduje się wprowadzić minimalizm do swojego domu czy mieszkania. Dopóki coś w takim wnętrzu nie jest potrzebne, nie powinno znajdować się na wierzchu. Alergia na przeładowane aranżacje to najważniejsza cecha osoby, która chciałaby wprowadzić ten styl do swojego domu.

Sprawdź też: Przytulny minimalizm, czyli styl skandynawski – charakterystyka oraz pomysły na aranżację wnętrz

Proste kolory

Najsurowsza wersja minimalistycznego stylu polega na zdecydowanej monochromatyczności, jeśli chodzi o kolor ścian, sufitów i podłóg. Kontrast można lekko przełamać za pomocą mebli i akcesoriów. Najczęściej spotyka się kombinację bieli i czerni, która ze względu na swoją prostotę i elegancję stanowi najpopularniejszą wersję minimalizmu.

Biały kolor skutecznie odbija światło i może poprawić Twoje zdolności relaksacji. Czarne meble i dodatki powiększają optycznie wnętrze, dodając wyrafinowania i elegancji. Szarość dopełnia to trio barw. Bogata paleta szarej barwy zastosowana we wnętrzach wprowadza do środka delikatną różnorodność i łagodną harmonię. Jeśli chcesz trochę przełamać ten efekt, dla oryginalnego wystroju dodaj drobny krzykliwy detal, np. czerwone, pomarańczowe lub żółte poduszki czy obicia.

Nowoczesne wzornictwo

Minimalistyczne wnętrza przede wszystkim bazują na geometrycznych formach i liniach. Bardzo często wykorzystuje się zaokrąglenia, mające nieco ocieplić surowe i proste wnętrze. Oszczędne, ascetyczne wzory i formy znajdziesz w katalogach wielu marek. Ich celem jest wprowadzenie do Twojego wnętrza ładu i spokoju.

styl minimalistyczny lubi geometryczne kształty
Geometryczne formy i linie doskonale sprawdzają się we wnętrzach minimalistycznych

Oszczędność w dodatkach

Styl minimalistyczny nie lubi zbędnych dekoracji. Siła powinna tkwić w prostocie i wysokiej jakości materiałów. Ogromne znaczenie ma precyzja i solidność, z jaką została wykonana dana rzecz. Dzięki zastosowaniu oszczędności w dodatkach, można osiągnąć spektakularny efekt – minimalistyczne wnętrza często wyglądają nie tylko elegancko, ale również luksusowo.

Zalety i wady wnętrz w stylu minimalistycznym

Wnętrza minimalistyczne cieszą się coraz większą popularnością w naprawdę zróżnicowanych mieszkaniach – nie ma tu znaczenia, czy mówimy o mikroapartamentach, czy też o większych domach. Minimalizm chętnie wybierają miłośnicy prostoty, a także ludzie lubiący porządek i harmonię.

Choć minimalizm najczęściej kojarzy się ze Skandynawią, to tak naprawdę wywodzi się z Japonii, będąc związanym z buddyjską filozofią zen. Zanim jednak zdecydujesz się na wprowadzenie go do domu, poznaj wady i zalety takiej aranżacji przestrzeni.

Zalety stylu minimalistycznego

Dobry dekorator wnętrz oprócz aktualnych trendów weźmie również pod uwagę personalne potrzeby domowników, aby stworzyć jak najbardziej funkcjonalne wnętrze. Jeśli wszystkie Twoje potrzeby zostaną spełnione, może się okazać, że minimalistyczne wnętrze to strzał w dziesiątkę. Jakie są jego najważniejsze zalety?

  • Miejsce idealne do relaksu – dobrze urządzone minimalistyczne wnętrze wprowadza do pomieszczenia spokój. Zbyt duża liczba przedmiotów może generować chaos i utrudniać zebranie myśli, co staje się problemem zwłaszcza wtedy, gdy często pracujemy z domu. Uporządkowane harmonijne wnętrze sprzyja wypoczynkowi i skupieniu.
  • Łatwość sprzątania – mała liczba dodatków i mebli zdecydowanie ułatwia sprzątanie. Nie musisz wtedy trudzić się zdejmowaniem i ponownym ustawieniem przedmiotów. Meble w minimalistycznym stylu mają często prostą formę, która nie gromadzi zabrudzeń.
  • Mniejsze ryzyko alergii – minimalizm we wnętrzach to także idealne rozwiązanie dla alergików. Brak elementów, na których mogą gromadzić się kurz i roztocza, wydatnie wpływa na komfort przebywania w takich wnętrzach.
styl minimalistyczny ułatwia sprzątanie
Styl minimalistyczny ułatwia sprzątanie, jest więc idealny dla osób, które są uczulone na kurz

Wady stylu minimalistycznego

Słabe strony stylu minimalistycznego warto poznać wcześniej. Pozwoli to uniknąć późniejszych problemów, gdy jakieś rozwiązania okażą się dla nas zupełnie nieakceptowalne. Co trzeba wiedzieć wcześniej o stylu minimalistycznym?

  • Minimalistyczne wnętrza szybko się brudzą – wysoka podatność na zabrudzenia to jedna z częściej wymienianych wad stylu minimalistycznego. Jasne barwy, które są wykorzystywane w tego typu wnętrzach, niestety mogą wymagać częstego odświeżania. Dotyczy to szczególnie domów, w których mieszkają małe dzieci. Istnieje też spore ryzyko, że fronty mebli pożółkną, szczególnie przy zastosowaniu tańszego wyposażenia.
  • Aranżacyjny chłód – dla wielu osób styl minimalistyczny może się okazać po prostu zbyt zimny i surowy. Dla wielu osób chłodne i oszczędne wnętrza są przeciwieństwem ciepła domowego ogniska. Wynika to z chłodnej kolorystyki minimalistycznego tercetu kolorów: bieli, czerni i szarości. Pamiętaj jednak, że dobry dekorator wnętrz będzie wiedział, jak przełamać tę surowość, przygotowując przytulne wnętrze.
  • Monotonia – jeśli głównym motywem wyboru minimalistycznego wnętrza jest podążanie za trendami, możesz szybko poczuć znużenie surowym wyglądem swojego domu. Warto pamiętać, że nie wszyscy polubią monotonię. Jeśli co pewien czas potrzebujesz zmian, postaw na ciekawe dodatki: np. inny kolor tapicerki kanapy czy krzeseł. Śmiało eksperymentuj także z różnymi wersjami kolorystycznymi poszczególnych elementów.

Minimalizm w mieszkaniach i domach: najciekawsze inspiracje

Minimalizm aranżacji idealnie komponuje się z nowoczesną architekturą. Jeśli nie chcesz, by wnętrze zakłócało formę budynku i zależy Ci na harmonii z otoczeniem, postaw właśnie na elegancki minimalizm. Dzięki temu Twoje wnętrze będzie idealnym miejscem do relaksu.

Luksusowe wnętrza lubią przede wszystkim prostotę. Stonowane barwy mogą być jednak przełamane jednym mocnym elementem w ożywiającym kolorze. W minimalistycznych wnętrzach ograniczaj ilość mebli, zrezygnuj z nadmiaru dodatków i postaw na jasną tonację barw: biele, beże i szarości, przełamywane gdzieniegdzie głęboką czernią.

styl minimalistyczny to mała ilość mebli i dodatków
Minimalistyczne wnętrza cechują stonowane barwy oraz ograniczona liczba mebli i dodatków

Sprawdź też: Sypialnia w stylu skandynawskim: aranżacja przytulnego i jasnego wnętrza krok po kroku. Inspiracje, pomysły i najciekawsze rozwiązania

Salon w stylu minimalistycznym

Salon w stylu minimalistycznym powinien przede wszystkim sprawiać wrażenie dużej przestrzeni. Taki efekt osiągniesz stosując niewielką liczbę mebli i jasne uniwersalne barwy. Pamiętaj, że jasna kolorystyka optycznie powiększa wnętrze. Minimalistyczny salon będzie sprawiał wrażenie bardziej przestronnego, jeśli wykorzystasz w nim proste formy i faktury.

Minimalizm w sypialni

Wnętrza mieszkań i apartamentów w stylu minimalistycznym można uzupełnić o dodatki, jednak nie należy przesadzić z ich ilością. Dobrze sprawdzą się dodatki o trapezoidalnych kształtach. Pamiętaj, aby usunąć z sypialni obrazy i niepotrzebne ozdoby, które mogą przytłoczyć wnętrze.

styl minimalistyczny - sypialnia
W minimalistycznej sypialni nie powinno znajdować się zbyt dużo dodatków – mogłyby przytłoczyć wnętrze

Kuchnia minimalistyczna

Do stworzenia kuchni w minimalistycznym stylu warto zastosować materiały klasyczne materiały: drewno, szkło i beton. Sprawią, że wnętrze kuchni będzie miało surowy charakter, który można jednak przełamać gładkimi frontami mebli. Ciekawym pomysłem jest połączenie kuchni i salonu za pomocą barku, dzięki któremu łatwo wydzielisz obydwie strefy.

Łazienka w stylu minimalistycznym

Aby stworzyć łazienkę w minimalistycznym stylu, na początku warto dobrać odpowiednią barwę główną – najlepiej jasną. Wtedy nawet najmniejsza łazienka w bloku będzie sprawiała wrażenie optycznie większej. Kolory ziemi, betonowa szarość czy klasyczna biel to idealne połączenie. W minimalistycznej łazience sprawdzą się płytki o marmurowym deseniu, kamienie dekoracyjne, drewnopodobna terakota oraz gres imitujący strukturę cementu. Warto zdecydować się na wyposażenie utrzymane w geometrycznym klimacie oraz bryły mebli pozbawione uchwytów.
Bez dwóch zdań łazienka w stylu minimalistycznym nie będzie dla każdego. Dobrze, jeśli zgrywa się z ogólnym zamysłem na mieszkanie, a może nawet z filozofią, z jaką do życia podchodzi właściciel domu. Bez względu na wszystko, minimalistyczna łazienka to ciekawe rozwiązanie, które warto rozważyć.

minimalistyczna łazienka - jasne barwy i geometryczne kształty
W minimalistycznej łazience warto postawić na jasne barwy, geometrię i meble pozbawione uchwytów
19
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.