1. Home
 2. /
 3. Poradniki
 4. /
 5. Jak pielęgnować trawy ozdobne w donicach? Jakie są ich odmiany? W jakim miejscu postawić donice z trawą ozdobną?

Poradniki

2 lata temu

Jak pielęgnować trawy ozdobne w donicach? Jakie są ich odmiany? W jakim miejscu postawić donice z trawą ozdobną?

Ogród Rośliny
11
0
4
11
0

Trawy ozdobne w donicach to prosty sposób na urozmaicenie Twojego balkonu, stworzenie miłego miejsca do spędzania wieczorów i odgrodzenie tarasu w naturalny i wdzięczny sposób. Jeśli interesuje Cię temat traw ozdobnych, sprawdź poniższy artykuł!

Trawy ozdobne w donicach – gdzie je uprawiać?

Trawy przez swoją niewymagającą naturę bez problemu odnajdą się hodowane w donicy na balkonie czy tarasie, pod warunkiem zapewnienia im minimalnej pielęgnacji i właściwie dobranego stanowiska.

Balkon

Dobierając rośliny na balkon, kieruj się ich wielkością, ilością miejsca, które możesz na nie przeznaczyć, a także ustawieniem balkonu. Im więcej słońca, tym lepiej, ale nie możesz zapominać o podlewaniu.

Trawy ozdobne w donicach
Trawy ozdobne w donicach na balkonie | Źródło: ladnydom.pl

Taras

Taras pozwala na dobór roślin większych, bardziej rozłożystych i okazałych. Kwestia nasłonecznienia również staje się mniej problematyczna – duży, nieosłonięty taras to miejsce przyjazne wielu gatunkom traw.

Jakie są rodzaje traw ozdobnych do uprawy w donicy?

Rośliny ozdabiające taras czy balkon są z natury mniej okazałe niż te sadzane w ogrodach, ze względu na mniejszą ilość miejsca w doniczce. Mimo to na rynku znajdziesz wiele innych odmian traw ozdobnych, które w pełni nadadzą się do zagospodarowania balkonowej i tarasowej przestrzeni.

Trawy ozdobne wysokie

Odmiany wysokie zdecydowanie bardziej nadają się na tarasy. Rośliny te będą potrzebować dużo przestrzeni wzwyż, a także odpowiednio obciążonych donic, które zapewnią im stabilność i uchronią przed przewróceniem. Twoją uwagę na pewno zwrócą:

Trawy ozdobne wysokie
Trawy ozdobne wysokie | Źródło: trawy-ozdobne.pl
 • Miskant chiński,
 • Trawa pampasowa,
 • Trzęślica modra,
 • Ostnica mocna,
 • Proso rózgowate.

Trawy ozdobne niskie

Fantastycznie sprawdzą się do uprawy nawet w niewielkich donicach. Niskie trawy potrzebują niewiele miejsca i są świetnym rozwiązaniem na balkony. Ustawione w kilku mniejszych pojemnikach od razu nadadzą przyjemny klimat Twojej przestrzeni. Wybierając niskie trawy ozdobne, zwróć szczególną uwagę na te gatunki:

 • Turzyca ‘Feather Falls’,
 • Kostrzewa sina,
 • Kostrzewa nitkowata,
 • Piórkówka japońska,
 • Manna mielec.

Pielęgnacja ozdobnych traw w donicach

Jeśli pragniesz zamienić swój balkon w mini oazę i miejsce relaksu, przy okazji niewielkim kosztem i z myślą o włożeniu niedużej pracy w wygląd ogrodu, przyozdobienie tarasu trawami to świetny pomysł.

Stanowisko

Jeśli Twój balkon jest skierowany na północ, zastanów się nad roślinami potrzebującymi mniej słońca niż trawy – nie urosną, ich kolor nie będzie wyrazisty i bardziej upodobnią się do chwastów niż realnej ozdoby Twojego balkonu. W zależności od odmiany, trawy ozdobne w donicach będą potrzebować więcej lub mniej światła – najczęściej jednak należy zapewnić im słoneczne stanowisko.

Stanowisko traw ozdobnych w ogrodzie
Stanowisko traw ozdobnych w ogrodzie | Źródło: zielonyexpert.pl

Podłoże

Najważniejszą kwestią w dobieraniu podłoża do traw ozdobnych w donicach jest zapewnienie warstwy drenażowej. Skuteczny system odprowadzania wody z ziemi pozwoli zapobiec gniciu i obumieraniu rośliny. Wystarczy, że przed posadzeniem kępy kwiatowej w donicy wysypiesz jej spód warstwą kamyków lub keramzytu. Do sadzenia najlepiej sprawdza się ziemia uniwersalna, odpowiadająca na wszystkie potrzeby traw.

Wysiew lub sadzenie

Decydując się na trawy ozdobne na balkonie lub tarasie, weź pod uwagę swoje potrzeby. Jeśli chcesz szybkiego efektu, na początku wiosny wyposaż się w sadzonki i przesadź je do odpowiedniej donicy.

Wysiewanie nasion rozpoczyna się jesienią. Jeśli to Twój pierwszy raz z hodowlą traw, lepszym pomysłem są gotowe sadzonki, które wymagają mniej pielęgnacji i przygotowania.

Trawy ozdobne w doniczce to idealne urządzenie tarasu
Trawy ozdobne w doniczce to idealne urządzenie tarasu | Źródło: ladnydom.pl

Kupując trawy ozdobne, zastanów się, które gatunki będą odpowiednie na Twój balkon i taras. Mniejsze odmiany bez problemu odnajdą się w nawet w małych donicach czy skrzyniach, większe będą potrzebować przestrzeni oraz większych i cięższych pojemników. Ze względu na szybki wzrost traw i ich rozrost pod ziemią, nowe sadzonki zaleca się wkładać do donic dwu- lub trzykrotnie od nich większych, aby zapewnić miejsce korzeniom.

Podlewanie

Rośliny muszą być regularnie podlewane, szczególnie w upalne dni, gdy ziemia jest bardziej narażona na przesuszenie. Hodowanie roślin w donicy powoduje, że ziemia szybciej wysycha, przez co pędy mogą zacząć więdnąć, zupełnie tracąc swoje walory estetyczne.

Nawożenie

Najlepiej nawozić trawy ozdobne w donicach raz do roku, w okresie wiosennym. Odpowiednim nawozem będzie ten granulowany lub w płynnej formie, który wystarczy wlać do ziemi. Warto postawić na produkty z większą zawartością fosforanu i mikroskładników; dużo azotu może zaszkodzić roślinom i osłabić ich pędy.

Zobacz: Południowoamerykańska trawa pampasowa w Twoim ogrodzie — wszystko o uprawie trawy pampasowej

Kwitnienie

Trawy ozdobne w donicach najbardziej efektownie wyglądają na przełomie lata i jesieni, gdy po kąpaniu się w słońcu przez całe lato ich liście stają się bardziej jaskrawe i kontrastowe. Szczególnie widać to po gatunkach, których pędy mają inne kolory niż zielony, jak np. rozplenica japońska w odmianie ‘Fireworks’. W fazie największego rozkwitu roślina przybiera różowoczerwony odcień, który z pewnością niesamowicie ozdobi Twój ogród.

Zimowanie

Jeśli planujesz pozostawić trawy na dworze przez cały rok, musisz je odpowiednio zabezpieczyć (pamiętaj też, żeby wybrać odmianę mrozoodporną). Donicę odizoluj od ziemi, możesz ją również otoczyć styropianem, aby ograniczyć wychłodzenie gleby. Kolejnym sposobem chronienia kępy jest wiązanie „snopków” z pędów, co chroni także przed wiatrem. Dodatkowo można stosować specjalne okrycia, maty osłonowe, izolujące roślinę przed zimnem i wiatrem.

Jeśli zdecydujesz się na przezimowanie roślin w domu, wybierz chłodne i jasne stanowisko. W takim wypadku możesz się zdecydować na bardziej egzotyczne odmiany traw.

Przycinanie

Przycinanie roślin służy ułatwieniu im ponownego rozwoju po zimowaniu i zazwyczaj odbywa się raz do roku, na wiosnę. Po przycięciu obumarłych i starych pędów (najwięcej znajduje się ich w samym środku kępy), należy oczyścić ziemię ze zwiędłych liści, resztek zimowej osłony i dosypać niewielką warstwę nowej ziemi.

Choroby i szkodniki

Trawy z natury nie sprawiają problemów w hodowli, ponieważ poza naturalną pielęgnacją nie wymagają nadzwyczajnej ochrony. Szkodniki nie darzą ich specjalnym zainteresowaniem.

Aranżacje z trawami ozdobnymi w donicach

Trawy ozdobne w donicach są wspaniałą dekoracją same w sobie, ale zestawione z nietuzinkowymi roślinami nadadzą Twojemu tarasowi i balkonowi niepowtarzalnego wyrazu. Dla większości traw okres największego rozkwitu przypada na przełom lata i wczesnej jesieni. To właśnie wtedy mamy okazję zobaczyć te rośliny w pełnej okazałości. Z tego względu trawy najczęściej sadzi się z roślinami, których rozkwit przypada na wiosnę i lato – gdy te zaczynają na jesień przekwitać, ogród nie przestaje żyć, ponieważ miejsce po zwiędłych roślinach zajmują wchodzące w swoją najlepszą fazę trawy. Dobrym kompanem dla byliny ozdobnej będzie np. szałwia błyszcząca, astry, a także petunie czy pelargonie. Duża donica imitująca skrzynię, wypełniona trawą i poprzetykana ozdobnymi kwiatami z pewnością zrobi wrażenie na Twoich gościach.

Ozdobna trawa w ogrodzie
Ozdobna trawa w ogrodzie | Źródło: ogarnijogrod.pl

Trawy ozdobne to bardzo łatwy i szybki sposób na nietuzinkowe zagospodarowanie balkonu i tarasu. Jest to praktyczna i przyjemna w uprawie roślina, szczególnie gdy nie masz czasu na pielęgnowanie kwiatów albo dopiero zaczynasz przygodę z ogrodnictwem. Jeśli Ty też jesteś zwolennikiem roślin, które potrafią zająć się „same sobą”, napisz w komentarzu, które trawy należą do Twoich ulubionych!

11
0

Podziel się:

Komentarze (4)

Dzien dobry,

Jak często podlewać rozplenice japońska (bordowa) w donicy? Na roznych stronach znajduja się rozne informacje …

Wiele zależy od temperatury i nasłonecznienia. Należy uważnie obserwować podłoże. Roślina nie lubi zbytniej wilgoci, ale długotrwałe przesuszenie gleby także nie będzie korzystne.

Z jaką częstotliwością? Być może są podlewane zbyt często lub za mocno.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.