1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Sprytne rozwiązania w kuchni – pomysły na funkcjonalną kuchnię

Poradniki

2 lata temu

Sprytne rozwiązania w kuchni – pomysły na funkcjonalną kuchnię

Kuchnia Wyposażenie
10
0
1
10
0

Sprytne rozwiązania w kuchni to sposób na komfortową i dobrze zorganizowaną przestrzeń, która ułatwi Ci codzienne przygotowanie posiłków. Czym powinna się charakteryzować funkcjonalna kuchnia i na co zwrócić uwagę przy wyborze mebli i oświetlenia?

Kuchnia nie bez powodu nazywana jest często sercem domu. To tutaj koncentruje się życie domowników oraz powstają posiłki. Kuchnia powinna cieszyć wzrok oraz zapewniać wygodę. Aranżacja takiej przestrzeni wymaga odpowiedniego rozplanowania stref oraz układu kuchennego wyposażenia, aby korzystanie z pomieszczenia było maksymalnie ergonomiczne i komfortowe. Przedstawiamy podstawowe zasady projektowania kuchni i podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze mebli i sprzętów.

Sprytne rozwiązania w kuchni – jak wybrać meble?

Meble do kuchni to specyficzny typ szafek służących głównie do przechowywania zapasów, naczyń oraz akcesoriów i przyborów kuchennych. Szafki powinny cechować się dużą pojemnością. Istotny jest także wewnętrzny podział i organizacja przestrzeni – tak, aby łatwo utrzymać w nich porządek oraz zapewnić szybki i wygodny dostęp do potrzebnych przedmiotów i akcesoriów.

Nowoczesne kuchnie chętnie sięgają po szuflady, które możesz pojedynczo wysuwać sięgając po rzeczy, których akurat potrzebujesz. W obrębie szuflad możesz zamontować dodatkowe półeczki, na których umieścisz mniejsze akcesoria kuchenne. Popularnym rozwiązaniem są także wysuwane kosze cargo, które pozwolą Ci ergonomicznie wykorzystać całe wnętrze głębokiej szafy. Dobrze sprawdzą się także w przypadku szafek narożnych.

sprytne rozwiązania w kuchni_oświetlenie nad blatem
Szafki do sufitu to doskonały sposób na wykorzystanie dostępnej przestrzeni

W niewielkich kuchniach dobrze sprawdzą się wysokie szafki wiszące, które pozwolą Ci wykorzystać przestrzeń kuchni aż do sufitu. W ten sposób zyskasz większą powierzchnię do przechowywania bez utraty powierzchni na podłodze. Dobrym rozwiązaniem jest także kolumna kuchenna wyposażona w piekarnik i mikrofalówkę. Pozwoli Ci to zaoszczędzić miejsce na blatach.

Jak zorganizować przestrzeń w szafkach kuchennych?

Podstawą komfortu pracy w kuchni jest właściwa organizacja przechowywanych przedmiotów. Jak poukładać rzeczy w szafkach kuchennych, aby zapewnić sobie wygodę i łatwy dostęp do najczęściej używanych naczyń i akcesoriów? Dużym ułatwieniem są specjalne organizery oraz wkłady do szuflad, które pomogą Ci posortować produkty i kuchenne przybory. Dzięki właściwej organizacji miejsca w szafkach kuchennych zachowasz większą przejrzystość i znacznie przyspieszysz wykonywane czynności.

Sprawdź też: Pomysłowa wąska kuchnia – aranżacje, inspiracje i pomysły

Szafki do kuchni to miejsce, w którym możesz zamontować specjalne uchwyty na talerze oraz systemy wewnętrznego podziału szuflad lub półek. Nowoczesne systemy kuchenne pozwalają sprytnie podzielić przestrzeń szafki i wyodrębnić w niej strefy – funkcjonalnie dostosowane do przechowywanej zawartości. Uzupełnieniem mogą być tradycyjne pojemniki, koszyczki i organizery na przybory kuchenne i sztućce.

Funkcjonalna kuchnia, czyli elektronika w kuchni

Ilość i rodzaj urządzeń elektronicznych w kuchni powinna być dostosowana do potrzeb osób, które z niej korzystają. Niezbędne minimum stanowią piekarnik z płytą grzewczą i lodówką. Wśród popularnego wyposażenia znajdują się także zmywarka oraz mikrofalówka. Nowoczesne kuchnie stawiają przede wszystkim na przestronność. Kuchnia w zabudowie pozwoli ukryć część sprzętów AGD, by nie zabierały one dodatkowej przestrzeni.

sprytne rozwiązania w kuchni_zabudowana mikrofalówka
Mikrofalówka w zabudowie pozwala oszczędzić dużo miejsca na blacie kuchennym

Przy wyborze płyty grzejnej, warto postawić na płytę indukcyjną. Taki rodzaj płyty zapewni Ci bezpieczne użytkowanie, niskie zużycie energii oraz łatwe utrzymanie miejsca w czystości. Wybierając lodówkę warto zwrócić uwagę na model z zamrażarką w dolnej komorze. Dzięki temu nie będziesz musiał schylać się za każdym razem, gdy sięgasz do chłodziarki. Mikrofalówka i piekarnik to sprzęty, które coraz częściej występują w zabudowie. W ten sposób oszczędzasz miejsce na blacie.

Oświetlenie LED w kuchni

Planowanie kuchni powinno także uwzględniać odpowiednie oświetlenie. Dotyczy to zwłaszcza oświetlenia blatu roboczego. Doskonałym wyborem będą lampy podszafkowe lub listwy LED, których światło pada prostopadle na blat i zapewnia optymalną widoczność. Ledowe listwy to także pomysł na półki w kuchni. Jeżeli wnętrze Twoich szafek jest ciemne, możesz potrzebować dodatkowego oświetlenia, aby znaleźć w nich to, czego szukasz. Wygodę zapewniają instalacje uruchamiające światło po otworzeniu drzwi szafki. Lampa sufitowa powinna posiadać żarówkę o wysokiej mocy, by zapewnić jasne światło również z góry. Zwróć także uwagę na temperaturę oświetlenia. W przestrzeni roboczej znacznie lepiej sprawdzi się chłodne światło, które zapewnia lepszy kontrast.

sprytne rozwiązania w kuchni_ledy i oświetlenie
Oświetlenie LED to bardzo estetyczne i funkcjonalne rozwiązanie

Jak zorganizować strefę zmywania w kuchni?

Funkcjonalna kuchnia powinna mieć także dobrze zorganizowaną strefę zmywania. Klasyczna strefa zmywania składa się ze zmywarki, zlewu, szafki pod zlewem oraz miejsca na ociekające naczynia. W zależności od układu mebli, miejsce na mokre naczynia może znajdować się na blacie przy zlewie lub w wiszącej szafce ponad nim. Warto wyodrębnić także wolne miejsce na blacie na odkładanie czystych i suchych naczyń ze zmywarki lub ociekacza. Upewnij się także, że drzwi zmywarki nie blokują możliwości otwierania innych szafek lub szuflad. Pod zlewem powinien znajdować się kosz na śmieci, do którego możesz łatwo wrzucać odpadki z talerzy i innych naczyń. Wygodnym i modnym rozwiązaniem jest montaż wysuwanej szafki ze specjalnym kompletem pojemników przeznaczonych do segregacji odpadów.

Rozwiązania na gniazdka elektryczne

Na funkcjonalność kuchni wpływa także liczba i rozmieszczenie gniazdek elektrycznych. Ich rozkład warto zaplanować na etapie projektu. Punkty elektryczne muszą znajdować się w miejscu lodówki, zmywarki oraz piekarnika, tak aby podłączenie AGD było możliwe bez konieczności ciągnięcia kabli lub przedłużaczy. Kolejną kwestią są gniazda znajdujące nad blatem, do których podłączasz ekspres, blender, mikser lub inne popularne narzędzia kuchenne. Praktyka pokazuje, że w kuchni warto umieścić większą ilość kontaktów, niż wynika to z początkowych założeń. Jak rozmieścić gniazdka w kuchni, aby zaoszczędzić przestrzeń i zachować estetyczny wygląd powierzchni nad blatami?

Sprawdź też: Funkcjonalna kuchnia. Ergonomia w kuchni — zasady planowania, projekty, porady

Rozwiązaniem są coraz popularniejsze gniazda przeznaczone do montażu w blacie oraz kontakty zintegrowane z listwami podszafkowymi. Optymalnym rozwiązaniem będą cztery gniazda wtykowe zlokalizowane po obu stronach blatu. Planując ich rozmieszczenie, pamiętaj, że nie powinny znajdować się w miejscach, gdzie może grozić im potencjalne zalanie. Rozsądnym podejście jest umieszczenie gniazdek w odległości minimum 60 cm od zlewozmywaka lub wyposażenie kontaktów w specjalne klapki zabezpieczające.

10 sprytnych rozwiązań w kuchni

Wyposażenie kuchni oraz odpowiednie rozmieszczenie mebli i oświetlenia to nie wszystko. Istnieją także inne mało inwazyjne i niedrogie sposoby, dzięki którym Twoja kuchnia stanie się jeszcze wygodniejsza. Przedstawiamy sprytny pomysł na kuchnię!

Dodatkowy blat

Nawet w dużej kuchni czasem brakuje miejsca na blacie. Deska do krojenia, potrzebne składniki, czy forma na ciasto potrafią zabrać zdumiewająco dużo miejsca podczas przyrządzania posiłku. Dobrym pomysłem jest więc instalacja dodatkowego blatu, który możesz przykręcić do ściany i rozłożyć zawsze wtedy, gdy jest taka potrzeba.

Miejsce na detergenty

W kuchni przechowujesz nie tylko naczynia i akcesoria do gotowania, ale także detergenty, dzięki którym utrzymujesz w niej czystość. Jest to m.in. płyn odtłuszczający, mleczko do mycia, tabletki do zmywarki i dodatkowe gąbki. Chemia domowa nie powinna być trzymana w bezpośrednim kontakcie z żywnością – zadbaj więc o to, aby znalazło się dla niej miejsce w osobnej szafce. Z pomocą przychodzą organizery, dzięki którym będziesz w stanie wygospodarować takie miejsce na przykład pod zlewem.

organizer kuchenny
Organizer kuchenny pozwoli oddzielić od siebie różne produkty przechowywane w szufladach kuchennych

Miejsce na gorące naczynie

W wygodnej kuchni przyda się także miejsce, w którym będziesz mógł odkładać gorące naczynia, które wyciągniesz z piekarnika. Warto więc pomyśleć o fragmencie granitowego blatu lub podręcznej podstawce, na którą będziesz mógł wyłożyć formę lub rozgrzaną brytfannę.

Półeczka na przyprawy

Podczas gotowania ważny jest łatwy i szybki dostęp do przypraw, który z pewnością ułatwi zewnętrzna półeczka zawieszona na przestrzeni między szafkami i blatem. Możesz na niej estetycznie wyeksponować ulubione przyprawy w słoiczkach.

sprytne rozwiązania w kuchni_półka na przyprawy
Półka na przyprawy pozwoli zaoszczędzić cenne miejsce w szufladach oraz szafkach kuchennych

Listwa na noże

Przestrzeń nad blatem to także dobre miejsce na umieszczenie listwy magnetycznej na noże. Dzięki temu zawsze będziesz je mieć w zasięgu ręki oraz unikniesz przypadkowego skaleczenia sięgając do szuflady.

Maty antypoślizgowe

Mata antypoślizgowa pozwoli Ci zabezpieczyć dno szuflady lub półeczkę szafki przed zarysowaniem. Jest to także prosty sposób na utrzymanie czystości. Mata dodatkowo wycisza dźwięk i trzaski podczas ustawiania naczyń.

Oświetlenie szuflady

Wśród kuchennych inspiracji znajduje się także oświetlenie szuflady. Zintegrowana z mechanizmem otwierania lampka zaświeca się zawsze po otwarciu szuflady, zapewniając Ci lepszy wgląd do jej zawartości oraz minimalizując ryzyko skaleczenia się ostrym nożem.

Prowadnice z pełnym wysuwem

Jeśli zdecydowałeś się na zakup szafek kuchennych z szufladami, warto zainwestować również w prowadnice, które umożliwią ich pełny wysuw. Dzięki temu zyskasz łatwy dostęp do rzeczy przechowywanych w głębszej części szuflady.

sprytne rozwiązania w kuchni_szuflada
Prowadnice z pełnym wysuwem pozwalają na bardzo wygodne korzystanie z zawartości szuflad

Szuflada zamiast listwy

Sprytnym i nieszablonowym pomysłem jest zamontowanie płaskiej szuflady w miejsce listwy podłogowej pod szafkami. To idealne miejsce do przechowywania form do pieczenia i dużych tacek, które nie mieszczą się w standardowych szafkach lub są mało ustawne.

Wąskie regały

Wizualizacja kuchni zwykle zakłada pełne wykorzystanie jej przestrzeni i zabudowę mebli na wymiar. Co jednak gdy projekt został przygotowany niedokładnie, zostawiając Ci wolną przestrzeń między ścianą a lodówką? Dobrym pomysłem jest zagospodarowanie jej dodatkowymi półeczkami w postaci wąskiego regału. To świetne miejsce do przechowywania przetworów lub książek kucharskich.

Sprawdź też: Mała kuchnia – co zamiast stołu w kuchni? Porady, pomysły, inspiracje

Sprytne rozwiązania w kuchni to sposób na stworzenie funkcjonalnej i praktycznej przestrzeni, z której przyjemnie będzie Ci korzystać. Znajomość podstawowych zasad projektowania pozwoli uniknąć wielu błędów podczas planowania, a w rezultacie stworzyć ustawne i ergonomiczne wnętrze. Z pomocą przychodzą takie rozwiązania, jak szafki cargo, wewnętrzne organizery oraz meble pozwalające optymalnie wykorzystać przestrzeń pomieszczenia.

10
0

Podziel się:

Komentarze (1)

Dla mnie dużą zmianą było używanie dedykowanego podgrzewacza do pokarmu dla dziecka zamiast mikrofali. Mamy Truelife Invio i dużo łatwiej jest kontrolować odpowiednią temperaturę. Trochę kuchnia troche nie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *