Zastanawiasz się, jak zaprojektować wnętrze szafy w przedpokoju tak, by wykorzystać maksymalnie całe dostępne miejsce? W tym artykule poznasz sztuczki na to, by była ona jak najbardziej funkcjonalna!
Projekt szafy do przedpokoju lub wiatrołapu jest ważnym elementem aranżacji. Pełnić bowiem ona musi nie tylko rolę ładnego mebla, lecz przede wszystkim maksymalnie użytkowego. Sprawdź, jak wykorzystać dostępną przestrzeń, by zyskać pełen komfort.
Jak zaprojektować wnętrze szafy w przedpokoju, by maksymalnie wykorzystać przestrzeń?
Przeszukując internet, znajdziesz niejeden projekt szafy do przedpokoju. Takie szkice lub kompletne opisy znacznie ułatwiają podjęcie decyzji, czego tak właściwie potrzebujesz i w jaki sposób zagospodarować całe dostępne miejsce.
Projektowanie szafy tego typu można zlecić również specjaliście. Takie rozwiązanie z pewnością odpowie na Twoje wszystkie potrzeby, a sam mebel ostatecznie wykorzysta sto procent potencjału pomieszczenia, gdyż w każdym calu będzie do niego dopasowany. Liczyć się jednak trzeba z ceną, zarówno projektu szafy na wymiar, jak i jej przygotowania. Podsumowując – jest to wydatek rzędu co najmniej 1500 złotych. Niektóre firmy nie doliczają 100-300 złotych dodatkowo, gdy jesteśmy pewni zakupu.
Świetnym wyborem mogą okazać się zestawy mebli do przedpokoju. Innowacyjne, modułowe szafki, wieszaki lub komody to strzał w dziesiątkę, gdy już wiesz, jakie masz zapotrzebowanie na przechowywanie ubrań, butów i innych akcesoriów.
Projektowanie szafy do własnych potrzeb
Jeżeli nie chcesz zlecać pracy specjaliście, a meble modułowe Ci nie odpowiadają – samodzielne stworzenie projektu również jest możliwe. W końcu – Ty najlepiej wiesz, czego potrzebujesz!
Dla niektórych szafa w korytarzu będzie wykorzystywana przede wszystkim na buty i kurtki, inni natomiast wymagać będą dodatkowych półek czy więcej miejsca na wieszaki. Najwięcej definiuje liczba domowników – zupełnie inaczej będzie przedstawiać się projekt dla czteroosobowej rodziny, a inaczej dla singla lub pary osób.
Wielkość pomieszczenia również wiele warunkuje. Z odsieczą jednak przychodzą nowoczesne rozwiązania, dzięki którym przechowywanie wszystkich niezbędnych elementów ubioru staje się możliwe. To zupełnie jak mała garderoba, której aranżacja jest wykonana w taki sposób, by służyła nam w stu procentach, zapewniając pełną funkcjonalność.
Sprawdź meble do przedpokoju!
Jak zaprojektować wnętrze szafy w przedpokoju krok po kroku?
To, jak zaprojektować wnętrze szafy w przedpokoju rozpocząć należy od ustalenia jej wielkości. Oczywiście – im większy mebel, tym więcej pomieści. Jeśli masz taką możliwość, postaw na wybór głębokości w przedziale 55-60 cm i wysokość aż do sufitu. W ten sposób mądrze wykorzystasz miejsce poprzez zapewnienie więcej przestrzeni na okrycia wierzchnie, buty, akcesoria oraz wszystko, co chcesz w niej przechowywać.
Następnie czeka nas organizacja szafy. Dobranie odpowiedniej liczby półek, długość oraz wysokość zawieszonego drążka na ubrania to klucz do sukcesu. W tym momencie czeka nas prawdziwe wyzwanie, by efekt był zadowalający do korzystania na co dzień, ale również do przechowywania rzeczy w ciągu roku. Zwłaszcza gdy urządzamy przedpokój w bloku – każdy dobrze zaaranżowany centymetr powierzchni jest na wagę złota.
Drążek na ubrania
Szafa na kurtki i buty musi być dobrze dostosowana. W końcu – zbyt nisko osadzony drążek nie pozwoli nam na swobodne powieszenie płaszcza lub długiej kurtki. Powinien on być osadzony na wysokości 160-170 cm, aby odzież była bezpieczna, a dodatkowo umożliwiała przechowywanie na podłodze innych rzeczy.
Warto także pochylić się nad długością samego drążka. To właśnie ona będzie determinować, jak wiele miejsca mamy do zaaranżowania. W przypadku jednej osoby lub pary prawdopodobnie wystarczy długość 80 centymetrów. Jeśli jednak korzystać z niej będzie więcej osób, warto skupić się na produktach nie krótszych niż metr.
Półki na ubrania
Szafa w wiatrołapie często jest także wyposażona w wygodne półki. Doskonale sprawdzają się one do przechowywania dodatków i akcesoriów, takich jak szaliki, czapki, torebki lub paski. Może to też być przestrzeń, w której umieścisz swetry, bluzy i inne okrycia.
Liczba i wielkość półek na odzież w pełni zależy od Twoich potrzeb i dostępnej przestrzeni. Musisz samodzielnie określić, jakie elementy ubioru chcesz na nich przechowywać oraz w jakiej ilości. Warto jednak umieścić je na wysokości wzroku!
Oprócz półek – postawić możesz na szuflady. To, jak zaprojektować wnętrze szafy w przedpokoju powinno je uwzględniać na tym etapie. Ich umiejscowienie ma znaczenie. O wiele wygodniej jest korzystać z nich, gdy znajdują się w dolnej części mebla.
Pamiętać jednak należy, że ważniejsze od półek na ubrania, są półki na buty. O ile rękawiczki, szaliki, bluzy, czapki czy torebki mogą być umiejscowione gdzieś indziej – obuwie powinno raczej zostać pozostawione tuż przy wejściu do domu.
Półki na buty
Szafa w przedpokoju zdecydowanie musi mieć miejsce na buty. Przestrzeń, która jest nam zapewniona poprzez prawidłowe zawieszenie drążka, pozwoli na to. Warto jednak przemyśleć przygotowanie dedykowanych półek, które będą dopasowane do kozaków, szpilek, butów sportowych czy kapci. Odpowiednio posortowane obuwie będzie łatwe do odnalezienia na co dzień, a sezonowe sztuki będziesz mógł wygodnie podmieniać.
Nietypowe szafy do przedpokoju mogą nam zapewnić interesujące rozwiązania. Jednym z nich jest cargo na buty. W szafie momentalnie zyskasz o wiele więcej miejsca, a korzystanie z nowoczesnych półek jest zdecydowanie warte wypróbowania.
Przeszkodą dla wielu projektów może okazać się wąski przedpokój. Warto w takim przypadku przemyśleć postawienie szafy na okrycia wierzchnie w innym pomieszczeniu. Gdy tak zdecydujesz – być może mała komoda na buty w wiatrołapie okaże się wystarczającym rozwiązaniem?
Koniecznie daj znać w sekcji komentarzy, czy wiesz już, jak zaprojektować wnętrze szafy w przedpokoju! Być może chcesz zaproponować inne rozwiązania? Czy przygotowałeś już swój projekt tego mebla? Wszystkie dodatkowe porady są mile widziane!
Źródło zdjęć: Adobe Stock
Przeczytaj również:
- Zabudowa przedpokoju – jak uniknąć błędów w aranżacji wnęki w przedpokoju?
- Szafa do przedpokoju – jaką wybrać?
- Wybieramy wieszak do przedpokoju! Jaki będzie najlepszy?