1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Czy warto kupić garnki miedziane? Jak się z nimi obchodzić? Czy są lepsze od standardowych, stalowych garnków?

Poradniki

2 lata temu

Czy warto kupić garnki miedziane? Jak się z nimi obchodzić? Czy są lepsze od standardowych, stalowych garnków?

Kuchnia Wyposażenie
3
0
1
3
0

Garnki miedziane kuszą pięknym wyglądem, ale mają też wiele innych zalet. W czym naczynia z miedzi są lepsze od stalowych? Dowiesz się z naszego tekstu.

Garnki miedziane – jak wyglądają? Jakie są?

Garnki miedziane stają się coraz powszechniejsze, ponieważ ciepłe metalowe odcienie cieszą się obecnie popularnością. Wiele osób korzysta na przykład ze złotych sztućców czy ozdabia meble mosiężnymi detalami. Miedziane garnki są bardzo atrakcyjne, ale to nie ich jedyna zaleta. Naczynia z tego materiału charakteryzują się niezrównaną przewodnością cieplną oraz tym, że szybko i równomiernie się nagrzewają, co czyni je bardzo użytecznym narzędziem w kuchni.

Czy garnki miedziane są zdrowe? 

Wiele osób zadaje sobie pytanie: „Czy garnki miedziane są zdrowe”. Troska ta nie jest bezpodstawna. Miedź to toksyczny metal, który w dużych ilościach powoduje zatrucia. Gdybyś używał naczyń z niego wykonanych do gotowania kwaśnych potraw (ocet, wino, pomidory), ta substancja mogłaby przedostać się do żywności. Dlatego wnętrze takich sprzętów musi być pokryte warstwą ochronną. Często dobrym wyborem będą nowo wyprodukowane garnki – stare naczynia czasem mają skorodowaną powłokę.

garnki miedziane - garnek, miedź
Nie wszystkie potrawy można przygotowywać w garnkach z miedzi

Sprawdź też: Czy patelnia miedziana to dobry wybór? Jakie są jej właściwości? Czy smażenie na niej jest zdrowe?

Tradycyjnie wnętrze garnków od lat pokrywało się cyną. To miękka substancja, więc garnki miedziane tego typu nie powinny stykać się z metalowymi przyborami. Nowsze naczynia wyłożono warstwą stali nierdzewnej, która jest wytrzymała i nie koroduje. Choć nie przenosi ona ciepła tak dobrze, jak miedź czy cyna, warstewka będzie cienka, byś mógł jak najlepiej wykorzystać zalety zapewniane przez garnki miedziane. Cena przyborów kuchennych tego typu jest jednak dość wysoka. 

Plusy i minusy garnków miedzianych 

Zalety

Miedź rozgrzewa się inaczej niż żelazo: szybko zyskuje ciepło, ale równie prędko je traci. Oznacza to także, że duże naczynia nagrzewają się równomiernie, niezależnie od wielkości palnika. Ta cecha sprawia, że duży garnek miedziany będzie znacznie bardziej przydatny podczas gotowania delikatnych potraw, jak na przykład ryby i owoce morza. Miedziane garnki doskonale sprawdzą się również w przypadku dań sauté, podgrzewania mleka, przygotowywania sosów, konfitur lub czekolady.

Wady 

Ze szkoły pamiętamy, że miedź wprawdzie doskonale przewodzi prąd – ale nie jest metalem magnetycznym, więc nie pasuje do kuchenek indukcyjnych. Nawet naczynia wyłożone stalą odmówią współpracy z takim sprzętem. Jeśli zdecydowałeś się na garnki miedziane, indukcja może działać jedynie, gdy wyposażysz się w metalowe płytki pomocnicze. Wielu francuskich kucharzy uważa nawet, że pasują one tylko do naturalnego płomienia, nie gazu!

Miedź jest też miękka i podatna na zarysowanie oraz odkształcenia. Łatwo koroduje, tworząc rozpoznawalną patynę. Takie garnki nie nadają się również do zmywarki. Mimo to nadal są przydatnym narzędziem dla doświadczonych kucharzy – ale oznacza to również wyższą cenę. Nowicjusze czasem nie mogą uwierzyć, ile kosztują profesjonalne garnki z miedzi — zestaw takich naczyń bywa równie drogi co kuchenka!

Jak wyczyścić miedziane garnki?

Samo powstanie patyny na miedzi nie jest jeszcze katastrofą — to naturalny proces, który chroni metal przed dalszą korozją. Jeśli dbasz o regularne czyszczenie naczyń, ich metal zyska szlachetny grynszpan jak u Statuy Wolności — oczywiście, wnętrze nadal powinno być wyłożone warstwą stali lub cyny. Jednak ta szarozielona warstwa może sczernieć i kompletnie skorodować. Z nowymi naczyniami nie stanie się tak z dnia na dzień, ale jeśli odkryłeś na strychu zabytkowe stare garnki miedziane, musisz je oczyścić.

W odróżnieniu od naczyń ze stali nierdzewnej miedziane garnki i patelnie wymagają regularnego polerowania. Najlepiej to robić, używając domowej mieszanki soli z sokiem z cytryny w proporcjach 50:50. Czyszcząc miedź, pamiętaj, że nie należy tego robić przy pomocy metalowych szczotek — najlepiej będzie użyć gąbki lub wilgotnej ściereczki. Przetrzyj dokładnie wnętrze i zewnętrze szmatką nasączoną roztworem, pozostaw garnek na kilka minut, a następnie opłucz pod bieżącą wodą.

Jak odnowić stare garnki miedziane?

Jeśli chcesz wiedzieć więcej, jak wyczyścić miedziane garnki i przywrócić starym naczyniom blask, po prostu użyj kwasu. Eksperci stosują kwasową kąpiel, by odnowić stare sprzęty kuchenne, ale w domu wystarczy po prostu dokładnie wyszorować je za pomocą lekkiego roztworu octu, soku z cytryny i soli. Istnieją też profesjonalne środki do pielęgnacji – szukaj substancji do czyszczenia miedzi lub mosiądzu. Uniwersalny rozpuszczalnik WD-40 znakomicie usuwa patynę i ochroni Twoje garnki przed dalszą korozją.

Wybrać garnki miedziane czy klasyczne — stalowe?

Nawet profesjonaliści rzadko kiedy wybierają garnki miedziane. Zalety tych naczyń pozwalają oszczędzać czas, gdy każda chwila się liczy, ale naczynia wykonane z żeliwa lub stali nierdzewnej im dorównują, mając też zbliżone ceny. Fakt, że miedź szybko się nagrzewa, będzie niewątpliwą zaletą, ale oznacza to także ryzyko oparzeń od ścianek.

Naczynia z miedzi są kosztowne – jeśli jesteś kucharzem amatorem, ich koszt może być zbyt wielki do potrzeb typowego gospodarstwa domowego. Jednak wielu specjalistów nie wyobraża sobie bez nich życia. Jeśli zaczynasz swoją przygodę z przyrządzaniem sosów czy dżemów, być może to propozycja dla Ciebie. Nawet skorodowany garnek miedziany wyczyścisz samodzielnie, korzystając ze wskazówek powyżej. W najgorszym razie będzie on stanowić ładną ozdobę Twojej kuchni.

garnki miedziane - korek, korki, garnek, miedź
Jeśli nie do gotowania – taki garnek to świetna ozdoba

Sprawdź też: Jak zaaranżować miedziane dodatki? W jakich wnętrzach sprawdzi się miedź?

Garnki z miedzi są równie użyteczne co stalowe. Wprawdzie przewyższają je w pewnych specjalistycznych zastosowaniach, ale nowoczesne naczynia ze stali nierdzewnej, aluminium i teflonu potrafią im niemal dorównać. Mimo wszystko wyglądają one pięknie oraz doskonale nadają się do zadań specjalnych. To wybór głównie dla doświadczonych kucharzy, których czas jest na wagę złota…  albo przynajmniej miedzi!

3
0

Podziel się:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *