1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Jakie sztućce wybrać? Porady, producenci, rodzaje

Poradniki

8 miesięcy temu

Jakie sztućce wybrać? Porady, producenci, rodzaje

Dodatki Kuchnia
3
0
1
3
0

Dobór odpowiedniej zastawy stołowej wcale nie musi być taki prosty, szczególnie jeżeli chcemy zestaw sztućców z najwyższej półki. Jakie sztućce wybrać i gdzie ich szukać? Tego dowiesz się z poniższego tekstu!

Kompletowanie idealnego zestawu naczyń do naszej kuchni w przypadku każdego z nas wygląda nieco inaczej. Niektórzy nie patrzą zbytnio na to, czym dokładnie jedzą, byle po prostu mieć na czym jeść. Inni zaś dokładają wszelkich starań, by dla przykładu w ich szufladach znajdowały się jak najlepsze sztućce. Nie wspomnieliśmy o nich przypadkowo, bowiem to właśnie one są tematem dzisiejszego tekstu.

Dla wielu osób odpowiedni komplet sztućców jest naprawdę istotny. To właśnie dlatego poniżej znajdziecie rady dotyczące tego, jakie sztućce wybrać, na jakie aspekty zwracać uwagę podczas podejmowania decyzji, a także jak rozróżniać pomiędzy zestawami sztućców lepszej i gorszej jakości. Pochylimy się również nad tym, jakie są rodzaje tych wyrobów, a także jakie akcesoria do nich jesteśmy w stanie znaleźć. 

Jakie sztućce wybrać?

Jakie wybrać sztućce? Oczywiście najlepiej jak najlepsze! A jakie są tymi najlepszymi? Cóż, tutaj odpowiedź nie jest już niestety taka prosta. W pierwszej kolejności najlepiej będzie pochylić się nad rozróżnieniem tych produktów pod kątem materiału, z jakiego są one wykonywane. Potem dobrym pomysłem będzie zwrócenie uwagi na zdobienia czy wiek danego zestawu. Cenę może również dodatkowo podbić obecność akcesoriów, takich jak walizka ze sztućcami. Nie trzeba również mówić o tym, że droższe będą komplety od uznanych producentów. Zdążymy o nich jeszcze w tym tekście wspomnieć, lecz godne wyróżnienia z pewnością są sztućce Zwieger, sztućce Gerlach, sztućce Hoffner czy sztućce Homla. 

sztućce

Jakie są rodzaje sztućców?

Sfera sztućców jest o wiele większa niż mogłoby się wydawać. Na co dzień korzystamy z zaledwie kilku z nich, a w niektórych przypadkach możemy nie mieć pojęcia, że dany wyrób zalicza się do tej grupy. Przyjmijmy jednak, że mamy zamiar zainwestować w naprawdę kompletny zestaw sztućców 12-osobowy. Co w nim powinniśmy znaleźć?

W przypadku łyżek i łyżeczek możemy wyodrębnić chociażby klasyczne łyżki obiadowe, łyżki półmiskowe do nakładania niektórych potraw, łyżeczki do kawy, łyżeczki deserowe, łyżeczki do cukru, chochle i o wiele więcej. Podobnie jest z widelcami – poza odmianą obiadową możemy wyróżnić między innymi widelec do przystawek, widelec sałatkowy, widelec do ryb, widelec półmiskowy, widelczyk do ciast czy nawet widelczyk do ślimaków. Tak, istnieje takie rozróżnienie!

Co zaś z nożami? Poza klasycznym nożem stołowym warto wspomnieć o nożu deserowym, nożem do steków, nożem do ryb, nożem do masła oraz nożem do tortów, z czego największy spośród wszystkich jest wspomniany na początku nóż stołowy. Nie każdy jest również świadom tego, że oficjalnie do sztućców możemy zaliczyć również pałeczki. Kupując w Polsce chociażby sztućce na 12 osób raczej ich jednak nie uświadczymy.

Jakie kupić sztućce dla dzieci?

Dbając o zdrowie i bezpieczeństwo naszych dzieci, możemy również i im zapewnić odpowiednie sztućce. Dzięki temu będą one mogły w bezpieczny sposób uczyć się nimi posługiwać. Jak jednak odpowiednio dobrać sztućce dla dziecka? Warto wybrać komplet, który będzie mniejszy niż standardowy zestaw – musi być on dopasowany do wieku naszej pociechy. To właśnie dlatego warto wybierać sprawdzone, certyfikowane materiały. Takie sztućce jednak muszą równocześnie być miększe i lekko zaokrąglone na krawędziach. Takie sztućce dla dzieci są powszechnie dostępne i są świetną nauką jedzenia z pomocą łyżki, widelca i noża.

sztućce dla dzieci

Jakie wybrać sztućce turystyczne?

Kompletnie innym zagadnieniem w kontekście świata sztućców są sztućce turystyczne. Muszą one być przede wszystkim poręczne, ale także trwałe i gotowe na trudy przebywania w terenie. Plastikowe sztućce turystyczne są dla przykładu bardzo lekkie i dość tanie, choć oczywiście nie tak trwałe, jak sztućce metalowe. Te są niewiele droższe, a dodatkowo dostosowane w taki sposób, by były jak najlżejsze – posiadają na rączce chociażby otwory, co redukuje masę o nawet kilkadziesiąt procent. Takie sztućce przydadzą się bardziej w momencie, gdy wyprawy, podczas których takiego zestawu możemy potrzebować, zdarzają nam się stosunkowo często.

Z czego są produkowane sztućce?

Dla niektórych symbolem przepychu i statusu są sztućce złote. Są one z pewnością świetną inwestycją długoterminową, lecz rzadko kiedy nadają się do wykorzystywania do pierwotnego przeznaczenia – nie tylko przez ich wartość, ale po prostu z uwagi na praktyczność.

Pod tym kątem trochę lepsze jest srebro, a nadal posiada ono sporą wartość. By sprawdzić, jakiej próby kruszec został zastosowany, możemy zerknąć na oznaczenia srebra na sztućcach. Oznaczenie 12 to próba 70, 84 używana w carskiej Rosji (aspekt historyczny dodatkowo podbija cenę) to próba 875, zaś 3 lub 800 to próba 800.

jakie sztućce wybrać

Najlepszym wyborem, jeżeli szukamy ładnego zestawu sztućców, na przykład kompletu sztućców dla 12 osób, będzie wysokiej klasy stal niedrzewna. Wyroby z tego materiału są dość trwałe i może nie są warte aż tyle, co te ze złota czy srebra, lecz swoją rolę odegrają znakomicie. Możemy rozróżniać pomiędzy sztućcami ze stali nierdzewnej 18/10 oraz 18/0. W obu przypadkach mamy więc w składzie 18% chromu, zaś liczby po ukośniku oznaczają procentową zawartości niklu. Pierwszy typ, czyli 18/10, są o wiele wytrzymalsze i bardziej odporne na uszkodzenia, lecz osoby uczulone na nikiel powinny się rzecz jasna ich wystrzegać.

Jakie sztućce do zmywarki?

Mycie sztućców w zmywarce jest dość drażliwym tematem. Niektórzy uważają, że w żadnym wypadku nie powinniśmy myć ich w taki sposób. Oczywiście rzeczywistość jest trochę łagodniejsza, lecz należy pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim pakowanie srebrnych czy złotych sztućców do zmywarki to, mówiąc delikatnie, kiepski pomysł, tak samo jak zresztą w przypadku sztućców niskiej jakości. Na tych ostatnich bowiem szybko może pojawić się rdza. Jeżeli chcemy myć nasz zestaw w taki sposób, dobrym pomysłem będzie postawienie na komplet wysokiej jakości, na przykład od firmy Gerlach czy na sztućce Duka. Będą to naprawdę dobre sztućce do zmywarki – nic nie powinno im się stać. Dla pewności jednak możemy skorzystać ze środków nabłyszczających.

Popularni producenci sztućców

Jeżeli zadajemy sobie pytanie w kontekście takich produktów, jak sztućce jakie wybrać, z pewnością zaczniemy się rozglądać za uznanymi producentami. Jakich można z czystym sumieniem polecić? Wiele nazw w tym tekście już padało, lecz możemy jeszcze raz wspomnieć o takich firmach, jak Hoffner, Duka, Homla, Zwieger czy Gerlach. W przypadku sztućców Gerlach dla 12 osób możemy przebierać w nowszych i starszych kompletach – to jeden z najbardziej wiekowych producentów. Wielu kolekcjonerów poluje chociażby na sztućce Gerlacha ze starymi wzorami. Jeżeli jednak potrzebujesz po prostu trwałej zastawy do użytkowania na co dzień, nie musisz się jakoś długo zastanawiać nad tym, jakie sztućce Gerlach wybrać – z reguły firma ta to gwarancja jakości sama w sobie.

Sprawdź też: Ułożenie sztućców. Jak zrobić to prawidłowo?

3
0

Podziel się:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.