1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Tunel TV – przygotowujemy ścianę do montażu telewizora

Poradniki

2 lata temu

Tunel TV – przygotowujemy ścianę do montażu telewizora

Porządki domowe Salon
10
0
0
10
0

Tunel TV, czyli nasza odpowiedź na pytanie, jak ukryć kable do telewizora. To rozwiązanie, o którym warto pamiętać już na etapie projektowania pomieszczeń. Dzięki niemu ukryjemy wszystkie kable, które posłużą do podłączenia zawieszonego na ścianie telewizora. Radzimy, jak to zrobić!

Specjalnie przygotowany tunel TV zamaskuje wszystkie przewody prezentujące się mało estetycznie na tle ściany. Zapomnij o wiszących kablach pod telewizorem, które zaburzają wystrój wnętrza. W naszym poradniku opiszemy, jaki powinien być tunel TV. Dzięki poniższemu artykułowi dowiesz się, co zrobić z kablami, gdy montujesz telewizor na ścianie!

Tunel TV – by wszystkie kable zniknęły

Jeszcze na długo przed tym, gdy rozsiądziesz się wygodnie na kanapie w salonie albo wyciągniesz na łóżku w sypialni, aby oglądać swój ulubiony serial, dokładnie wyobraź sobie to miejsce. Dlaczego? Unikniesz wtedy przykrego olśnienia (już po pracach wykończeniowych), że pewien nieestetyczny, irytujący detal pojawił się tam, gdzie telewizor na ścianie. Kable – o nich właśnie mówimy!

Tunel tv, czyli niezawodny sposób na ukrycie wiszących kabli pod telewizorem na ścianie
Jak widzisz na zdjęciu, wiszące kable pod telewizorem na ścianie znacząco pogarszają estetykę wnętrza. Warto więc postawić na tunel tv

Zwisające pod ekranem przewody nie tylko pogarszają wystrój wnętrza, ale również szybko stają się siedliskiem kurzu. Jak ukryć kable od telewizora? Najpierw zaplanuj, gdzie zawiśnie sprzęt, a potem zrób specjalny tunel TV, czyli wykuty w ścianie przepust na kable do telewizora. Jak powinien wyglądać? Jak wykonać tunel TV na kable od telewizora na ścianie? Wszystkie wskazówki znajdziesz poniżej!

Sprawdź też: Android TV – co to jest i co oferuje? Urządzenia z systemem Android TV

Ukrywanie kabli do telewizora – jaka średnica tunelu?

Tunel TV można wykonać przy pomocy elementów z PVC, które wykorzystuje się w instalacjach wentylacyjnych. Będziesz potrzebować:

  • kanału o przekroju 6×12 cm oraz o długości 1 m (o tym, jak ustalić ostateczną długość, przeczytasz w dalszej części);
  • dwóch kolan pionowych o kącie 90°;
  • siatki z tworzywa sztucznego (takiej, którą stosuje się np. przy ocieplaniu budynków);
  • pianki montażowej.

Teraz czas na wykucie w ścianie bruzdy, w której umieścisz rurkę PVC. Powinna mieć głębokość 9-10 cm i szerokość nieco większą niż 12 cm. Wlot i wylot kanału powinien wystawać na 1 cm (jeśli planujesz tynk gipsowy) albo 1,5 cm (w przypadku tynku cementowo-wapiennego).

Kanał TV z PVC obklej siatką, zostawiając odpowiedni, kilkucentymetrowy zapas – po osadzeniu rurki za pomocą pianki montażowej przyklej brzegi siatki do ściany. Znacznie zmniejszy to ryzyko powstania pęknięć po tynkowaniu. Po zakończonych pracach w ścianie będzie widoczny jedynie brzeg kolanek – żadnych kabli!

Tunel TV – gdzie można go wykonać?

Warto wspomnieć, że tunel TV najlepiej zrobić w grubej ścianie nośnej. Przez te cieńsze najprawdopodobniej przebijesz się na wylot. Jeśli po drugiej stronie znajduje się korytarz albo pomieszczenie gospodarcze, nie stanowi to aż tak dużego problemu. Jednak co innego, gdy za ścianą zaplanowano sypialnię lub pokój dziecięcy – wtedy osoba, która w niej przebywa, będzie zmuszona do słuchania telewizora… Pamiętaj więc również o tym drobnym szczególe w czasie planowania umiejscowienia TV.

Sprawdź też: Czy warto mieć telewizor w sypialni?

Jakie przewody umieścić w tunelu TV?

Przewody do TV to duża i zróżnicowana kategoria produktów. Większość użytkowników korzysta z dwóch lub trzech rodzajów, ale warto wspomnieć również o kablach „do zadań specjalnych”. Jakie kable umieścić w środku tunelu TV?

  • Kabel zasilający – absolutnie niezbędny do korzystania z TV.
  • Kable HDMI – do podłączania kamery, dekodera lub konsoli.
  • Kabel USB – do połączenia z telewizorem smartfonu, tabletu, dysku zewnętrznego, pendrive’a itp.
  • Przewody audio cyfrowe i optyczne – do podłączania głośników, soundbarów, dekodera do kina domowego czy zestawów audio.
  • Przewody Display Port – do połączenia telewizora z komputerem lub konsolą.
  • Ethernet – do połączenia przewodowo telewizora z routerem.

Inne popularne przewody to kable i adaptery DVI, RCA czy z wtykiem jack. Zastanów się oczywiście, z których będziesz korzystać najczęściej. Nieużywane przewody warto trzymać (najlepiej opisane) w pudełku czy pojemniku i podłączać je tylko w razie potrzeby.

Na jakiej wysokości zakończyć tunel TV?

Musisz ustalić wartość kilku wymiarów, zanim wykonasz tunel do telewizora. Jaka długość kanału będzie dobra? To zależy od tego, na jakiej wysokości planujesz zawiesić telewizor i w którym miejscu znajdują się kontakty elektryczne.

Decydujące znaczenie ma umiejscowienie wlotu i wylotu przewodów. Tunel TV trzeba zakończyć z jednej strony tuż nad gniazdkiem antenowym lub elektrycznym, a z drugiej – na 1/3 wysokości telewizora (od dolnej krawędzi). Zmierz odległość wlotu do wylotu – to wystarczy, aby ustalić właściwą długość przepustu na kable TV. Proste, prawda?

Sprawdź też: Gniazdka elektryczne – jakie wybrać? Jak podłączyć gniazdko elektryczne?

Urządzenie mieszkania wymaga sporo planowania, jeśli nie chcesz potem mierzyć się z przykrymi niespodziankami i zastanawiać się – gdy już powiesisz telewizor na ścianie – co zrobić z kablami. Tunel TV to najlepsze rozwiązanie na etapie projektowania salonu czy sypialni. Gdy już zatynkujesz ściany, kucie w nich na pewno nie będzie Ci się uśmiechać! Skorzystaj więc z naszych powyższych wskazówek o wiele wcześniej.

Zamontowałeś swój telewizor na ścianie? Jak poradziłeś sobie z wiszącymi kablami? Czy ukryłeś je w specjalnie przygotowanym tunelu TV? Jak go wykonałeś? Podziel się z nami w komentarzu cennymi uwagi. Z pewnością przydadzą się one pozostałym czytelnikom bloga.

A jeśli interesują Cię inne tematy związane zarówno z zagospodarowaniem miejsca na telewizor, jak i samym montażem tego urządzenia, sprawdź koniecznie nasze pozostałe artykuły poradnikowe. Mamy nadzieję, że wiedza w nich zawarta przełoży się na estetycznie urządzony salon w Twoim domu czy mieszkaniu!

10
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *