1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Czy kryształy można myć w zmywarce? Jak je myć, aby lśniły?

Poradniki

7 miesięcy temu

Czy kryształy można myć w zmywarce? Jak je myć, aby lśniły?

Porządki domowe
3
0
0
3
0

Zastanawiasz się, czy kryształy można myć w zmywarce? Nie wiesz, jak pielęgnować kryształowe naczynia? Stworzyliśmy ten poradnik specjalnie dla Ciebie!

Obecnie zmywarki są na wyposażeniu praktycznie każdej nowoczesnej kuchni. Dzięki tym urządzeniom możemy zaoszczędzić sporo czasu, ale należy wiedzieć, jakie naczynia nie znoszą zbyt dobrze mycia w zmywarce. Czy tak jest z kryształem? Sprawdź!

Czy kryształy można myć w zmywarce?

Szkło kryształowe nie należy do szczególnie odpornych na uszkodzenia. Kieliszki kryształowe czy inne podobne naczynia stale cieszą nasze oczy swoim niezwykłym urokiem, ale jednak łatwo je uszkodzić. Nie zaleca się więc mycia takich naczyń w zmywarce. Czynnikiem, który może powodować uszkodzenia, jest przede wszystkim mocny strumień wody. Również zbyt wysoka temperatura wody, która w zmywarce jest przecież standardem, może powodować matowienie powierzchni kryształów. Wyjątkiem są jednak naczynia posiadające symbol „mycie w zmywarce”.

Sprawdź też: Ile prądu zużywa zmywarka? Jak obliczyć rachunek za wodę?

Szklanki, kieliszki, wazony kryształowe – czy wszystkie są niewskazane do mycia w zmywarce?

Najbardziej narażone na uszkodzenia są kryształowe kieliszki do szampana, które cechują bardzo cienkie ścianki. Jednak również i szklanki kryształowe czy wazony nie powinny być myte w zmywarce. Wyjątkiem są oczywiście przedmioty posiadające oznaczenie mycia w zmywarce. Dodajmy, że kryształy często przekazywane są z pokolenia na pokolenie i dlatego warto pieczołowicie zajmować się takim spadkiem po przodkach. Jedno nieopatrzne umycie takich naczyń w zmywarce może spowodować duże straty.

Temperatura i silny strumień wody mogą negatywnie wpłynąć na kryształ, dlatego zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest mycie ręczne

Jak myć kryształy, aby lśniły? Postaw na ręczne mycie i polerowanie

Naczynia kryształowe oraz białe kryształy powinniśmy myć ręcznie. W ten sposób zyskamy gwarancję tego, że ich struktura nie zostanie naruszona. Czy powinniśmy używać ciepłej wody? Nie jest to zalecane. Wysoka temperatura wody może doprowadzać do wspomnianego już wcześniej matowienia powierzchni naszych cennych naczyń.

Sprawdź też: Jak zrobić naturalne środki czystości! Sprawdzone sposoby

Czy używać wody ze sztucznym detergentem? Jest to zdecydowanie odradzane. Jako dodatku, który pozwoli szybciej pozbyć się brudu i dodać połysku kryształom, można użyć octu. Po dokładnym umyciu kryształowych naczyń należy dokładnie je osuszyć lub odstawić do wyschnięcia. Ostatnim krokiem jest polerowanie z użyciem delikatnej ściereczki.

morele.net_korzystne oferty

Jak wyczyścić zmatowiały kryształ?

Zmatowiały kryształ może odzyskać swój dawny blask. Żeby tak się stało, należy przeprowadzić zabieg pielęgnacyjny z użyciem wody oraz rozdrobnionej soli kuchennej. Na miękką szmatkę należy wsypać nieco soli i przecierać zmatowiałą powierzchnię naczyń. Po takim polerowaniu należy całość spłukać zimną wodą, osuszyć i wypolerować suchą ściereczką. Zmatowiałe szkło kryształowe można również czyścić przy użyciu alkoholu.

Sprawdź też: Rodzaje kieliszków i ich zastosowanie – w czym należy serwować alkohol? Poznaj najważniejsze zasady savoir vivre

3
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.