1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Czy warto mieć telewizor w sypialni?

Poradniki

3 lata temu

Czy warto mieć telewizor w sypialni?

Sypialnia Wyposażenie
6
0
0
6
0

Telewizor w sypialni to temat bardzo dyskusyjny. W poniższym artykule staramy się sprawdzić, czy to dobry pomysł, czy może lepiej z niego zrezygnować. Doradzamy też, jaki telewizor najlepiej wpisze się we wnętrze sypialni i jak go tam zamontować.

Jaki telewizor do sypialni wybrać?

Telewizor w sypialni niekiedy może być tematem sporów, jednak wciąż wiele osób decyduje się na umieszczenie odbiornika w tym pomieszczeniu. Jeśli tv ma znaleźć się w sypialni, warto dobrać model pasujący do wnętrza i spełniający oczekiwania użytkowników. Telewizor, który wydaje się najlepszym rozwiązaniem, to Samsung The Frame. To doskonała opcja dla par, wśród których jedna osoba chce mieć tv w sypialni, a druga nie.

Samsung The Frame wyglądem przypomina obraz. Jego ramy można dopasować kolorystycznie do wystroju sypialni, imitują one drewno, które subtelnie wpisze się niemal do każdego wnętrza. Podczas gdy nie ogląda się programów, na ekranie urządzenia wyświetla się wybrany przez użytkownika obraz. Może to być znane dzieło sztuki, a także każde dowolne zdjęcie. Telewizor idealnie przylega do ściany i jest supercienki, co jeszcze potęguje jego podobieństwo do obrazu. Model ten coraz częściej spotyka się w nowoczesnych domach i mieszkaniach.

Wybierając telewizor do sypialni, należy zwrócić uwagę na takie czynniki jak: miejsce i sposób montażu, odległość łóżka od telewizora czy oferowane funkcje. Jeśli chcesz postawić telewizor na komodzie czy szafce, upewnij się, że ma odpowiednie stopki, które zmieszczą się na meblu i zapewnią stabilność sprzętu. Ponadto przy wybieraniu rozmiaru ekranu warto wziąć pod uwagę odległość, z jakiej będziesz patrzeć na ekran. Zazwyczaj ściana naprzeciwko łóżka znajduje się dość blisko, dlatego telewizory o ogromnych przekątnych ekranu nie będą najlepszym rozwiązaniem. Często można spotkać się z uproszczeniem, że 10 cm odległości tv od widza równa się 1 calowi ekranu.

telewizor w sypialni
Telewizor w sypialni

Zobacz: Jak wyeksponować telewizor na ścianie? Pomysły jak powiesić telewizor na ścianie

Zwykle telewizor w sypialni różni się nieco swoim zastosowaniem od tego, który znajduje się w salonie. To właśnie do salonów wybiera się najbardziej zaawansowane technologicznie modele, które zapewniają doskonałą jakość obrazu pod każdym kątem czy są wyposażone w tryby dla graczy. Telewizor w sypialni służy głównie do oglądania filmów czy seriali przed snem lub ulubionych programów rano. Z założenia nie musi mieć zatem szeregu funkcji, na które zwraca się uwagę przy tv w salonie. Na pewno warto zwrócić uwagę na urządzenia z matrycą LED, która zapewni wysokiej jakości obraz w atrakcyjnej cenie.

Często jednak okazuje się, że to telewizor w sypialni jest częściej używany, dlatego warto wybrać model wyposażony w SmartTV. Dzięki temu będziesz mieć wygodny dostęp do platform streamingowych, takich jak Netflix, HBO GO czy Apple TV+, na których najczęściej ogląda się filmy i seriale.

Na jakiej wysokości umieścić telewizor na ścianie

Telewizję w sypialni zazwyczaj oglądamy przebywając w łóżku. Dlatego wysokość montażu powinna być dopasowana do pozycji leżącej użytkownika. Zaleca się montaż odbiornika na wysokości około 180 cm. Oczywiście wysokość ta może różnić się w zależności od tego, jak wysokie jest np. Twoje łóżko. Najważniejsze jest to, by leżąc w naturalnej pozycji nie musieć odchylać głowy, by widzieć, co dzieje się na ekranie. Powinien on znajdować się w linii prostej od Twojego wzroku.

Telewizor na suficie – czy to ma sens?

Coraz częściej w sypialniach montuje się telewizor na suficie. Rozwiązanie to ma dwie kluczowe zalety – urządzenie znajduje się w miejscu, na które wygodnie się patrzy leżąc, a także pozwala na zaoszczędzenie miejsca w zwykle niewielkiej sypialni. Nie zawsze jednak oglądanie tv na suficie będzie wygodne – może nie sprawdzić się, gdy będziesz siedzieć na łóżku, ponieważ cały czas trzeba będzie unosić głowę ku górze. Zatem zanim zamontujesz swój odbiornik na suficie, przemyśl, w jakiej pozycji najczęściej będziesz oglądać filmy czy seriale.

Telewizor na suficie
Telewizor na suficie w białej sypialni / Źródło: planfordesign.com

Jak zamaskować obecność telewizora w sypialni?

Telewizor w sypialni to często element, który rzuca się w oczy. Dlatego wielu użytkowników tv zależy na tym, by jak najlepiej zamaskować jego obecność w pomieszczeniu. Doskonałym rozwiązaniem jest zakup wspomnianego wcześniej telewizora przypominającego obraz, ponieważ idealnie zgrywa się on z wystrojem wnętrza i zupełnie nie przypomina zwyczajnego odbiornika. Rozwiązanie to stanowi nie tylko sposób na zamaskowanie urządzenia, ale też element dekoracyjny pokoju. Wyświetlane obrazy można w dowolnej chwili zmieniać, dzięki czemu ozdoba ta nigdy Ci się nie znudzi.

TV w sypialni
TV w nowoczesnej sypialni

Poza tym telewizor można zamaskować w meblach. Może on znajdować się np. za drzwiczkami przesuwnymi. Dobrym rozwiązaniem jest też montaż urządzenia na suficie lub we wnęce. Wszystko zależy od tego, jakie meble masz w swojej sypialni i jakie możliwości aranżacyjne daje Ci to pomieszczenie. W zachowaniu estetycznego wyglądu z pewnością pomoże ukrycie wszystkich kabli i routera.

Wady umieszczenia telewizora w sypialni

Czy telewizor w sypialni szkodzi? To pytanie zadaje sobie niemal każdy, kto rozważa zakup urządzenia. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że tv wytwarza pole magnetyczne, które u osób podatnych na bezsenność może wpłynąć na problemy z zasypianiem. Poza tym korzystanie z wszelkich urządzeń emitujących światło niebieskie niedługo przed pójściem spać może powodować trudności ze snem. Dlatego zaleca się, by przed snem nie korzystać nawet ze smartfonów.

Jednak jest wiele osób, które nie wyobrażają sobie zaśnięcia bez odbiornika włączonego w tle. Niektórym oglądanie telewizora wręcz pomaga w szybszym zaśnięciu, dlatego decyzję o telewizorze w sypialni należy podjąć samodzielnie. Warto wziąć pod uwagę jednak nie tylko własne preferencje i potrzeby, ale też zdanie osoby, z którą dzieli się pomieszczenie.

TV na półce
Telewizor na półce

Telewizor w sypialni to dla jednych element obowiązkowy do relaksu, a dla innych koszmar i problemy z zasypianiem. Jeśli jednak zdecydujesz się na odbiornik w swojej sypialni, koniecznie wybierz model dopasowany rozmiarem do wnętrza pomieszczenia i odległości, z jakiej będziesz oglądać programy. Pamiętaj też o odpowiedniej wysokości odbiornika i estetycznym ukryciu kabli urządzenia. Napisz w komentarzu, czy jesteś za, czy przeciw telewizorom w sypialni!

6
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *