1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Jak wybielić firanki? Skuteczne sposoby wybielania firanek

Poradniki

1 rok temu

Jak wybielić firanki? Skuteczne sposoby wybielania firanek

DIY Porządki domowe
12
3
1
12
3

Jak wybielić firanki? Domowe sposoby, najlepsze środki i sprawdzone triki na utrzymanie świeżości oraz zachowanie czystości białych firan. Nasz krótki poradnik to kompendium podstawowej wiedzy – wypróbuj kilka metod i ciesz się śnieżnobiałymi firanami.

Wybielanie firanek – kilka podstawowych wskazówek

Odpowiednia pielęgnacja firanek i zasłon pozwala zachować nie tylko doskonały wygląd, ale też wpływa na higienę codziennego życia. Najczęściej przy domowych oknach wiszą tkaniny białe lub w kolorze écru. Niestety naturalne materiały, z których są zrobione (np. bawełna), mają tendencję do wchłaniania kurzu, zanieczyszczeń z zewnątrz, a nawet zapachów i tłuszczu. Przez to z czasem stają się żółtawe i szarzeją. Jak zadbać o świeżość tkaniny i czym wybielić firanki?

jak wybielić firanki - domowe i skuteczne sposoby
Białe firany cieszą nasze oczy, jednak promienie słoneczne oraz zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu powodują, że żółkną

Podstawa tkwi w przechowywaniu i częstym praniu – najlepiej czyścić je za każdym razem, gdy myjesz okna. Materiały naturalne, tzn. bawełna czy len, nie powinny być prane mechanicznie. Poświęć chwilę i namocz je w wodzie. Delikatne ręczne pranie w proszku do białych tkanin lub płatkach z naturalnego mydła chroni materiał przed zniszczeniem. Zadbaj o ciepłą, ale nie gorącą wodę i płucz firany do momentu, aż zmieniana woda przestanie być brudna.

Najskuteczniejsze oplamiacze i wybielacze na rynku:

Znasz najlepsze sposoby przechowywania tkanin, które aktualnie nie ozdabiają Twoich okien? My znamy. Delikatnie poskładane firany włóż do szafy lub szuflady. Miejsce przechowywania powinno być suche i maksymalnie osłonięte od światła słonecznego. Aby zapobiec starzeniu się białej bawełny, spróbuj zawinąć złożoną firankę w cienki papier o niebieskim odcieniu – błękitna barwa pozwala zachować biel tkanin. Tak przechowywane firany po powieszeniu w oknie będą zachwycać świeżością.

Jak wybielić firanki w zależności od ich materiału? Na co uważać?

Jeżeli Twoje firanki nie były odpowiednio traktowane, możliwe, że poszarzały od nadmiaru wchłanianego kurzu i zabrudzeń wpadających przez okna z zewnątrz. Co zrobić, żeby je uratować? Wybielanie firanek, wbrew pozorom, nie jest takie proste. Zależnie od materiału, z jakiego są wykonane, sposoby ich odplamiania i czyszczenia mogą się różnić. Podpowiadamy, jak zadbać o najczęściej spotykane tkaniny okienne.

Reklama
korzystne oferty morele

Bawełniane czy lniane firanki cieszą się sporą popularnością, choć te całkowicie naturalne materiały wymagają delikatnego traktowania. Dla zachowania właściwości tkanin zaleca się stosowanie specjalnych środków chemicznych – proszków i płynów do prania białych firan. Można też skorzystać z domowych, sprawdzonych roztworów przyrządzanych według ściśle dobranej receptury. Nie warto kombinować z proporcjami, ponieważ zbyt duże stężenie preparatów może wpłynąć negatywnie na jakość tkaniny.

Wybielanie firanek domowymi sposobami

Białe firanki to wizytówka domu, a z plamami i szarzeniem tkanin walczyły już nasze prababcie. Jak udawało im się zachować śnieżną biel tkanin, skoro jeszcze kilkadziesiąt lat temu w sklepach brakowało odpowiednich płynów i proszków? Miały swoje sprawdzone metody prania, które zostały z nami do dziś. Przedstawiamy najlepsze domowe sposoby na wybielanie firanek. Której opcji jeszcze nie sprawdziłeś?

Soda oczyszczona lub proszek do pieczenia

Jedną z najskuteczniejszych metod wybielania firan jest wykorzystanie sody oczyszczonej – ogólnodostępnej substancji zasadowej o właściwościach neutralizujących kwasy. Jej delikatnie żrąca formuła skutecznie czyści tkaniny z trwałych zabrudzeń. Domowe sposoby na wybielanie firanek sodą nie wymagają dużych nakładów pracy. Dodaj łyżeczkę sody do prania – sprawdź, jak dobrze wybiela firany.

jak wybielić firanki - proszek do pieczenia skutecznym sposobem
Soda lub proszek do pieczenia? Jedna z wielu metod na wybielenie firan

Alternatywą może być zastosowanie proszku do pieczenia, który ma podobne właściwości wybielające. Przygotuj roztwór w następujących proporcjach: 1 torebka proszku do pieczenia na 5 litrów wody. Następnie mocz firany przez 15-20 minut i wypierz je ręcznie. Jeśli wolisz czyścić tkaniny w pralce, możesz wymieszać proszek do pieczenia z preparatem do prania białych materiałów. Po tym zostaje tylko podziwianie efektów wybielania.

Sól kuchenna czy ocet?

Zapewne słyszałeś o wybielaniu solą, ale czy znasz już rezultaty tego zabiegu? Jeśli nie, koniecznie wypróbuj prosty domowy sposób czyszczenia białych tkanin. Wystarczy, że po zasadniczym praniu namoczysz suche firany w roztworze wody z solą kuchenną, w proporcjach 5 litrów do 130 gramów. Możesz też sprawdzić, jak skuteczny jest zwykły ocet – należy pół szklanki dodać do wody z proszkiem. Ten patent polecamy szczególnie do wybielania tkanin sztucznych ze względu na sztywnienie wypranego materiału.

jak wybielić firanki? Sól to dobry wybór
Sól kuchenna ma wiele właściwości

Sok z cytryny

Sok z cytryny lub kwasek cytrynowy to wybielacz nadający się idealnie do bawełny czy lnu. Przed praniem przygotuj miskę z wodą i sokiem cytrynowym, w której namoczysz firany. Im więcej soku cytrynowego dodasz, tym lepszy efekt osiągniesz. Wystarczy 20-30 minut kąpieli w tak przygotowanej ciepłej wodzie, a po zasadniczym praniu będziesz cieszyć się świeżymi, pachnącymi i białymi firankami.

sok z cytryny - jak wybielić firanki
Sok z cytryny bardzo skutecznie sprawdzi się przy ratowaniu bieli firan

Jak wybielić firanki przy pomocy środków ze sklepu? Jakie są najlepsze?

Czym wybielić tkaniny okienne, jeśli nie masz za wiele czasu? Z racji szerokiego wyboru specjalistycznych preparatów do wybielania różnych materiałów nie musisz poświęcać czasu na przygotowywanie domowych receptur. W sklepach znajdziesz produkty, które świetnie sprawdzą się do prania zarówno delikatnych, naturalnych firan, jak i tych syntetycznych. Choć czasami proces wybielania chemicznego jest dość długi i wymaga powtórzeń, producenci gwarantują widoczne efekty już po pierwszym praniu w danym preparacie. Który z nich będzie najlepszy?

Może pora na wymianę firanek?

Wysoką skuteczność zapewnia proszek do wybielania firanek Vanish. Dzięki formule aktywnego tlenu już po pierwszym praniu możesz uzyskać niezłe efekty – tkaniny będą nawet trzykrotnie bielsze. Producent zapewnia, że proszek działa w wodzie o temperaturze 30 °C i nadaje się do prania każdego materiału. Co więcej, dla osiągnięcia najlepszego rezultatu warto zaopatrzyć się w dedykowany płyn do płukania Vanish, który wspomaga proces wybielania.

wybielanie firanek detergentami - czy to działa
Detergenty też mogą zaradzić problemowi firan, które straciły blask – pamiętajmy jednak, że nie wszystkie są skuteczne

Oprócz specjalistycznych proszków na sklepowych półkach znajdziesz też płyny wybielające, np. Vanish lub Ace. Jak z nich korzystać? Najłatwiej jest dodać odpowiednią ilość płynu do prania i w razie potrzeby powtórzyć zabieg. Jeśli zależy Ci na szybkich i dobrych efektach, poświęć trochę czasu i przed praniem zasadniczym namocz tkaninę w mieszaninie wody i płynu wybielającego. Następnie dodaj też płyn do prania. Producenci zapewniają, że efekty będą zaskakująco dobre. 

Sprawdź też: Nowoczesne firanki do kuchni — jakie firany do kuchni?

Choć chemia gospodarcza gwarantuje szybkie efekty, czasem lepiej wypróbować sprawdzone, naturalne patenty na pranie firan. Wybielanie domowymi sposobami wcale nie jest takie trudne, warto jednak pamiętać o dobraniu substancji odpowiedniej dla danej tkaniny. Końcowy efekt dobrze wypranych firanek pozwoli Ci od razu zawiesić je w oknach do samoistnego wyschnięcia lub ewentualnie przeprasować parownicą. Który ze sposobów na zachowanie śnieżnej bieli firan sprawdzisz?

12
3

Podziel się:

Komentarze (1)

Dzięki za kilka podpowiedzi. Od babci znałam tylko te z sodą oczyszczoną i octem,ale po tym drugim niestety zostaje specyficzny zapach. Chętnie wypróbuję inne domowe sposoby, bo Vanish jest ok,ale jak się mieszka na Śląsku w centrum miasta i blisko bardzo często uczęszczanych ulic to efekt jest na 3+. Może wybielanie skojarzone, tzn.wykorzystujące dwie metody-naturalną i chemiczną da lepsze efekty? Wypróbuję i opiszę w komentarzach. Pozdrawiam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *