1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. LED-y za telewizor – efektowne podświetlenie podczas seansów w domowym kinie

Poradniki

2 lata temu

LED-y za telewizor – efektowne podświetlenie podczas seansów w domowym kinie

DIY Wyposażenie
7
0
0
7
0

Do czego mogą się przydać ledy za telewizor? Oprócz tworzenia niepowtarzalnego klimatu podczas ulubionych filmów optycznie powiększają wyświetlany obraz. Które wybrać? Podpowiadamy!

LED-y za telewizor – dlaczego warto się nimi zainteresować?

Ledy za telewizor to temat szczególnie interesujący dla wszystkich miłośników kina, telewizji, a także fanów oglądania teledysków na dużym ekranie. Łuna świetlna, która tworzy się wokół telewizora, ma niezaprzeczalnie ciekawy wygląd i nadaje charakteru pomieszczeniu, natomiast to nie jedyna przyczyna, przez którą ledy warto zamontować.

Dużo ważniejszym powodem jest Twój wzrok. Najczęściej telewizję oglądamy przy zgaszonym lub przygaszonym świetle, a z ekranu sączy się jaskrawy obraz – to sprawia, że oczy bardzo się męczą, a koncentracja spada. Podświetlenie telewizora ledami zmniejsza kontrast między ciemnym pomieszczeniem a światłem z ekranu. Dzięki temu oczy nie męczą się w tak dużym stopniu. Ledowe oświetlenie jest też klimatycznym dodatkiem na wszelkiego rodzaju domówkach i spotkaniach.

Sprawdź też: Ledy w pokoju – jak je wykorzystać dla najlepszego efektu?

W jaki sposób podświetlić przestrzeń za telewizorem?

Sposobów na podświetlenie telewizora jest kilka. Można to zrobić wraz z zakupem telewizora z gotową technologią LED albo zamontować paski ledowe sterowane pilotem lub smartfonem.

Telewizor z wbudowanym podświetleniem LED

Technologia ta opiera się na wbudowaniu ledów za telewizor. Oświetlają one ścianę za ekranem, co niweluje kontrast pomiędzy wyświetlaczem i ciemną ścianą. Udowodniono, że mniejszy kontrast między ekranem a jego otoczeniem pozytywnie wpływa na wzrok i zapobiega przemęczaniu oczu. Mimo że ekrany telewizorów są coraz nowocześniejsze i lepiej dostosowane do tego, aby chronić nasze oczy, warto zadbać o ten aspekt jeszcze bardziej i wypróbować opcję z wbudowanym podświetleniem LED. Do wyboru masz kilka rodzajów podświetlenia: dwustronne (rekomendowane do małych pomieszczeń), trójstronne (polecane jeśli telewizor stoi na stoliku, gdyż poświata świeci na boki oraz w górę) oraz czterostronne (do dużych pomieszczeń – szczególnie gdy telewizor wisi, a ledy umieszczone są z każdej jego strony). Tego typu podświetlenie będzie robiło największe wrażenie, jeśli telewizor wisi lub stoi na czystej, niczym niezastawionej ścianie.

Sprawdź też: Telewizor Philips 7900 Series 50PUS7906/12 – recenzja. Gry, filmy i seriale z Ambilight w tle – jak to wygląda?

Podświetlenie zsynchronizowane z obrazem – Hue HDMI Sync Box

To krok dalej w technologii podświetlanych telewizorów. System Hue HDMI Sync Box to technologia, dzięki której obraz „wychodzi poza ramy” ekranu. Algorytmy wykrywają i analizują, w której części ekranu znajduje się dany kolor, a następnie rozszerzają go poza pole matrycy. Mówiąc bardziej obrazowo: jeśli na dole ekranu znajduje się morze, a na górze jasne, słoneczne niebo to mamy wrażenie, że granat morskiej wody rozlewa się poniżej dolnej granicy ekranu, a słońce rozświetla pokój ponad jej górną granicą. Technologia jest na tyle zaawansowana, że nadąża nie tylko za zmianami kolorystycznymi światła, ale także za tempem migania oraz jasnością obrazu. Daje to oglądającemu niesamowite, wprost kinowe wrażenia. Świetnie sprawdza się również podczas oglądania teledysków – obraz wydaje się większy, a szybko zmieniające się kolory promieniują na cały pokój.

Podświetlenie bez synchronizacji – paski LED sterowane z pilota

Jeśli masz telewizor, którego nie chcesz wymieniać na taki z wbudowanym systemem LED, możesz samodzielnie wykonać podświetlenie LED telewizora, korzystając z pasków sterowanych pilotem. Tego typu paski montuje się za telewizorem i, podobnie jak te wbudowane, poprawiają one komfort oglądania, zmniejszając kontrast pomiędzy ekranem i pomieszczeniem.

Jakie ledy za telewizor wybrać? Montując ledy samodzielnie, możesz wybrać, czy chcesz umieścić je na jednej krawędzi ekranu, na dwóch, czy może na wszystkich. Największe wrażenie zrobi na pewno umieszczenie ledów wokół całego ekranu. Najwygodniejsze są oczywiście ledy sterowane pilotem, którym nie tylko włączysz światło, ale także zmienisz jasność taśmy. Jeśli chodzi o kolory ledów, nie są one tak zaawansowane, jak technologia LED zsynchronizowana z ekranem, ale wciąż masz spory wybór. Ponadto wybierając taśmę RGB, zyskasz możliwość zmiany koloru, a także wyboru odcienia: chłodnego lub ciepłego.

Ledy za telewizor – alternatywne rozwiązanie

Ledy za telewizor to także swego rodzaju alternatywa dla tradycyjnego oświetlenia pokoju. Lampy ledowe są rozwiązaniem ekonomicznym, gdyż zużywają mniej energii niż klasyczne żarówki – różnice mogą sięgnąć nawet 90%. Dodatkowo ledy są trwałe: świecą kilkakrotnie dłużej niż zwykłe żarówki. Wybierając lampę ledową, należy zwrócić uwagę na barwę światła (ciepłą lub zimną). Ciepła sprawdza się, gdy odpoczywasz, a zimna jest lepsza do pracy. Coraz częściej jednak można znaleźć podświetlenie LED, którego kolory i barwę można zmieniać.

Instalując w domu ledy, warto zorientować się, czy można sterować nimi za pomocą aplikacji na smartfona albo przy pomocy pilota. To duża wygoda – ledy włączasz wtedy jednym przyciskiem, a także łatwo zmienisz ich kolor i jasność. Mając lampy LED ze zmiennym oświetleniem, które działają na pilota lub poprzez aplikację, możesz dopasować kolor do odpowiadającego Ci nastroju, nie wstając nawet z łóżka!

Sprawdź też: Jak urządzić pokój gamingowy? Urządzamy pokój dla gracza

Ledy za telewizor to rozwiązanie wygodne i efektowne, ale przede wszystkim warte rozważenia ze względu na ochronę wzroku. Dzięki taśmom LED wokół telewizora domowe kino zapewni Ci zupełnie nowe wrażenia, a jeśli pomyślisz o nich jako o alternatywie dla klasycznego oświetlenia, zyskasz pokój z nowoczesnym, ale i praktycznym designem.

7
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *