1. Home
  2. /
  3. Zrób to sam
  4. /
  5. Pomysł – co można zrobić z butelki plastikowej? Sprawdź!

Zrób to sam

11 miesięcy temu

Pomysł – co można zrobić z butelki plastikowej? Sprawdź!

DIY
7
2
0
7
2

Pomysł – co można zrobić z butelki plastikowej? Jeśli szukasz inspiracji na rzeczy, które można wykonać niewielkim kosztem przy użyciu prostej butelki plastikowej, to świetnie trafiłeś! 

Butelki plastikowe otaczają nas każdego dnia. Na świecie jest ich cała masa, a obecność tych przedmiotów można wręcz uznać za pewien problem, gdyż zanieczyszczają środowisko naturalne. Aby jakkolwiek na to zaradzić, plastikowe butelki można oddać do recyklingu lub samodzielnie dać im drugie życie. Oto przykłady przedmiotów, które można wykonać przy użyciu wszechobecnych butelek PET.

Pomysł – co można zrobić z butelki plastikowej? Inspiracje!

Zastanawiając się, co można zrobić z butelek plastikowych liczba pomysłów może być wręcz przytłaczająca. Są one niezwykle prostymi przedmiotami, które po odpowiednim przerobieniu spełniają wiele zadań. Można użyć je do stworzenia wielu prowizorycznych akcesoriów przydatnych w ogrodzie. Ludzie z butelek plastikowych na wodę wykonują na przykład prowizoryczne dysze do wężów ogrodowych. Duże butelki o pojemności 5 litrów po opróżnieniu świetnie sprawdzą się na przykład do kiszenia ogórków.

pomysł co można zrobić z butelki plastikowej
Źródło: pinterest

Sprawdź też: Lampion ze słoika DIY: jak go wykonać? Poradnik krok po kroku

Inne proste pomysły zakładają z kolei wykonanie doniczki na kwiaty, czy też odstraszaczy kretów. Te małe zwierzęta potrafią siać prawdziwe spustoszenie w ogrodach. Dlatego, by chronić swoje rośliny, można zamontować plastikową butelkę na stalowym kijku. Minimalny wiatr wprawiający je w ruch sprawia, że zaczynają nieco hałasować. Ten dźwięk wedle wielu ogrodników odstrasza krety. Czy ta metoda jest skuteczna? Trudno to stwierdzić. Jest to jednak dość popularne rozwiązanie, więc musi przynajmniej częściowo pomagać z problemem kretów w ogrodzie.

Karmnik dla ptaków, czyli idealny pomysł na to, co można zrobić z butelki plastikowej

Mając w domu nadprogramowe butelki PET, można zadbać między innymi o naszych skrzydlatych przyjaciół. Późną jesienią i zimą ptaki mają utrudnione zadanie, jeśli chodzi o zdobywanie pożywienia. Dlatego warto zastanowić się nad wykonaniem karmnika dla ptaków. Oczywiście nie będzie on świetnie wyglądać. W jego wypadku liczy się jednak skuteczność, a nie wygląd. Karmnik z butelek plastikowych to konstrukcja wręcz banalna, jeśli chodzi o jej wykonanie.

Najłatwiej zrobić go z pięciolitrowego baniaka, którego korek jest wyposażony w rączkę. Z jej pomocą butelkę trzeba powiesić na gałęzi. Oczywiście równie dobrze butelkę można zawiesić, mocując do niej sznurek. W butelce wycina się jeden lub dwa otwory na ściankach, które są wystarczająco duże, by ptaki mogły dostać się do pożywienia. Następnie trzeba tylko nasypać karmy, która z chęcią zostanie zjedzona przez niejedno skrzydlate zwierzątko w okresie zimowym.

Zabawki z odpadów – kolejny pomysł, co można zrobić z butelki plastikowej w domu!

Jednym z ciekawszych sposobów na wykorzystanie opróżnionych butelek plastikowych mogą być zabawki z odpadów. Dzięki temu dzieci szybko nauczą się tego, że ważny jest recykling i dawanie drugiego życia odpadom, które się do tego nadają. Jak w takim razie zrobić zabawki z butelek plastikowych?

zabawka z odpadów
Źródło: szkola11.pl

Świetnie sprawdzą się różne zwierzątka, takie jak łabędź z butelki plastikowej. Chcąc jednak tworzyć takie zabawki ze śmieci, trzeba pamiętać, że wymagają one sporo czasu. Do tego przyda się ostry nóż, którym dzieci raczej nie powinny się posługiwać, czy też takie materiały jak klej na gorąco, czy farbki. Stworzenie zabawek tego typu polega na nadaniu butelce odpowiedniego kształtu, przyczepieniu do niej dodatkowych elementów i pomalowaniu lub oklejeniu. Samo tworzenie takiej zabawki będzie świetną zabawą dla rodzica i dziecka. Dodatkowo potem maluch będzie mógł się nią bawić.

Jak zrobić aniołka z butelki?

Chcąc zaangażować swoje dziecko w prace manualne i kreatywne, można też spróbować stworzyć z nim plastikowego aniołka. Wymaga to oczywiście odpowiednich materiałów. Jak zrobić aniołka z butelki? Przede wszystkim warto przygotować małą, około półlitrową buteleczkę. Przyda się też trochę styropianu, mocny klej, nożyczki, biały papier, paski żółtej bibuły, trochę folii aluminiowej, koła do origami i flamastry.

Butelkę należy zasypać pokruszonym styropianem. Do szyjki dokleja się z kolei kulkę ze styropianu, która będzie głową. Flamastrami należy narysować na niej włosy oraz usta. Z żółtej bibuły wykonujemy włosy, a z folii aluminiowej aureolą. Koła do origami po złożeniu na pół świetnie sprawdzają się z kolei jako skrzydła. Całość można zakończyć, wycinając ręce z białego papieru i składając je z przodu do butelki.

Robot z kartonu i butelek

Jedną z ciekawszych konstrukcji, szczególnie dla dziecka może być robot z kartonu i butelek litrowych oraz półlitrowych. Aby jednak stworzyć taką zabawkę trzeba naprawdę sporo czasu, a także materiałów. Butelki mogą być zastosowane na wiele sposobów w takiej konstrukcji. Niektórzy używają ich na przykład do stworzenia kończyn. Wtedy karton służy do zbudowania tułowia, rąk, stóp oraz głowy robota. Przy odrobinie kreatywności można nawet stworzyć robota tylko z butelek. Do tego przydadzą się jednak rzeczy takie jak mocny klej, sznurki, farby, flamastry, kolorowe kartki i wiele więcej.

Robot z kartonu i butelek
Źródło: pinterest

Sprawdź też: Jak zrobić meble ogrodowe DIY z drewna?

Jak zrobić lampion z butelki plastikowej?

Stare butelki plastikowe mogą też posłużyć do stworzenia lampionu, który dziecko zabierze np. na roraty. W takim razie, jak zrobić lampion z butelki plastikowej? Oprócz niej przydadzą się jeszcze takie rzeczy jak kartka papieru, nożyczki, sznurek, klej oraz oczywiście lampki. Nie jest to więc skomplikowana konstrukcja.

Najpierw trzeba przygotować butelkę, odrywając z niej etykietę oraz odcinając szyjkę. Najlepiej by była ona o regularnym kształcie. W ten sposób łatwiej będzie ozdobić lampion. Do tego posłuży nam kartka papieru. Na niej można powycinać pożądane wzorki i ją ozdobić. Tak przygotowaną kartkę naklejamy na butelkę. Od góry robimy dwie dziurki, żeby przymocować sznurki. Dodatkowo do środka trzeba włożyć lampki, które będą świecić w trakcie wyjścia na roraty.

Źródło obrazka głównego: ornamentshop.com

7
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *