1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Praktyczne porady, jak oduczyć psa szczekania przy płocie

Poradniki

2 lata temu

Praktyczne porady, jak oduczyć psa szczekania przy płocie

Ogród Zwierzęta
15
8
4
15
8

Nadmiernie szczekający pies przy płocie jest niezwykle uporczywy dla jego właścicieli i sąsiadów. Należy jednak zastanowić się, w czym tkwi problem i jak można temu zapobiec. Jak oduczyć psa szczekania przy płocie? Da się to zrobić samodzielnie, czy lepiej zwrócić się o pomoc do behawiorysty?

Jak oduczyć psa szczekania przy płocie — praktyczne wskazówki

Jeżeli zastanawiasz się, co zrobić, by pies nie szczekał, najpierw powinieneś ustalić przyczynę ujadania Twojego pupila. Możliwe, że pokazuje on w ten sposób frustrację ze względu na brak zaspokojenia jego naturalnych potrzeb. Pomyśl, czy Twój zwierzak czuje się bezpiecznie, codziennie zażywa odpowiedniej dawki ruchu oraz stymulacji umysłowej. Pies szczeka również, gdy odczuwa brak towarzystwa lub jest znudzony. Zapewnij mu więc sporo aktywności ruchowej i innych atrakcji w ciągu dnia, które pomogą zaspokoić jego instynkty.

Sprawdź też: Najczęściej występujące robaki w domu — wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Jak oduczyć psa szczekania? Jest wiele sposobów, aby rozprawić się z tym problemem. Najważniejsze, abyś zacieśnił relację ze swoim pupilem i zajął się jego prawidłowym wychowaniem. Jeśli nie wiesz, jak uspokoić psa w tej konkretnej sytuacji, najlepszym wyjściem może okazać się konsultacja u specjalisty, a także szkolenie z zakresu posłuszeństwa zwierzaka. Dzięki wskazówkom doświadczonego trenera udręka, jaką jest szczekanie psa, odejdzie w zapomnienie.

Najczęściej popełniane błędy przez właścicieli szczekających psów

Jeżeli Twój pies ciągle szczeka przy płocie, może być to efektem błędnego wychowania i postępowania ze zwierzęciem w okresie szczenięcym. Po pierwsze właściciele psów często nie dbają o prawidłową dawkę ruchu i stymulacji umysłowej. Po drugie, decydując się na zakup szczeniaka, pamiętaj, aby zapoznać go nietypowymi sytuacjami, m.in. rowerzystami, biegającymi dziećmi, człowiekiem o lasce, etc. Wreszcie zwracaj uwagę na pupila nie tylko, kiedy próbuje zwrócić na siebie uwagę — to może utrwalić w nim przekonanie, że nagradzasz złe zachowanie.

Samodzielna dyscyplina czy pomoc behawiorysty?

Co zrobić, żeby pies nie szczekał? Spróbuj przeszkolić go samodzielnie, jednak pamiętaj, że wymaga to poświęcenia czasu, cierpliwości oraz wytrwałości. Taka zmiana zachowań i uporanie się ze szczekającym psem jest związana z koniecznością mnóstwa powtórzeń. Zadbaj o regularny trening, najlepiej ok. 15 minut dziennie. Na początku, paradoksalnie, musisz nauczyć go komendy „daj głos”. Jeżeli zależy Ci, aby Twój zwierzak opanował ją bardzo szybko, zacznij naukę przed posiłkiem, by mieć pewność, że skusi się na oferowane mu smakołyki.

Do odpowiedniego treningu potrzebujesz pomocy drugiej osoby, która będzie symulowała sytuacje, na jakie Twój pupil zazwyczaj reaguje szczekaniem. Wystarczy dzwonek do drzwi, a kiedy zwierzak zaczyna ujadać, podejdź do niego i wydaj komendę „głos” lub „daj głos”. W tym momencie wciąż szczekający piesek powinien otrzymać przysmak. Musisz wyczuć odpowiedni moment, w którym to Twój czworonożny przyjaciel ma zostać nagrodzony.

Jak powyżej opisana technika ma pomóc w ucieszeniu psa? Jeżeli zwierzak doskonale opanuje komendę „daj głos”, możesz nauczyć go innej sztuczki, „cisza”, która ograniczy szczekanie Twojego pupila. Wystarczy postępować podobnie jak podczas nauki wcześniejszej komendy. Gdy poprosisz psa o spokój, a on nie wyda żadnego dźwięku, zdecydowanie możesz wręczyć mu jego ulubiony smakołyk.

jak oduczyć psa szczekania przy płocie
Wyszkolenie psa wymaga poświęcenia dużej ilości czasu i uwagi właściciela

Sprawdź też: Ścieżka w ogrodzie – jak tanio zrobić ścieżkę w ogrodzie? Pomysły i aranżacje

Oczywiście, jeśli nie masz wystarczająco dużo czasu, skorzystaj z pomocy specjalisty. Najlepszym wyjściem będzie zasięgnięcie rady u dobrze przygotowanego behawiorysty, dla którego szczekanie psów, a raczej uporanie się z nim nie jest niczym nadzwyczajnym. Weź pod uwagę fakt, że taka osoba podchodzi do każdego przypadku indywidualnie i zna się na konkretnych rasach, a tym samym rozumie ich potrzeby. Dzięki temu poznasz wiele przydatnych wskazówek, które wykorzystasz w pracy ze swoim czworonogiem.

Szczekające psy przy płocie z byle powodu są uciążliwe w codziennym funkcjonowaniu wielu osób. Pamiętaj jednak, że nadmierne szczekanie to wina właściciela, który nie zadbał o odpowiednie wychowanie szczeniaka lub nie spełnia potrzeb dorosłego psa. Jeżeli nie możesz samodzielnie uporać się z tym problemem, zgłoś się po pomoc do doświadczonego behawiorysty. Specjalista z pewnością da Ci dobre rady.

15
8

Podziel się:

Komentarze (4)

U mnie sąsiad przyjeżdża z Niemiec do domku letniskowego z dwoma basenami. Gdy tyko coś się dzieje na drodze tuż obok domu ich niskie szczekanie jest nie do zniesienia. Szczególnie kiedy sąsiad wyjeżdża w odwiedziny. Dwa odstraszacze ultradźwiękowe i pomarańczowy pluszowy miś w oknie załatwiły sprawę. Jak psy szczekały stawiałem pluszowego misia na parapecie i włączałem obydwa ultradźwiękowe odstraszacze, psy najpierw zaczęły się kręcić w kółko potem oblizywać a na koniec wyniosły się na druga stronę domu właściciela. Wiem ze to okrutne bo lubię zwierzęta ale w moim zamyśle krył się podstęp. Po tygodniu wystarczyło wystawić pomarańczowego misia na parapet a pieski bez szemrania udawały się na druga stronę.

Można z psem wejść wszędzie, a co z placami zabaw dla dzieci, gzie zamyka się furtę wejściową i puszcza pupilka aby sobie pobiegał i pobawił się w piaskownicy. Mam taki plac zabaw przez ogrodzenie, a potem dzieci robią babki. Czy przepisy nie powinny tomu zaradzić.

Dzień dobry,
świetnie Pana rozumiem, bo mam bardzo podobny problem. Sąsiad twierdzi że pies ma szczekać i takie jest jego zdanie. Ja muszę niestety znosić uporczywe trwające często nonstop 2 godziny szczekanie. Potem chwila przerwy i znów to samo …. Czy rozmawiał Pan ze strażą miejską? Jest na to „jakiś skuteczny paragraf”?

A co zrobić gdy sąsiadka zakupiła pół roku temu dwa psy owczarki niemieckie i jest ponoć behawiorystka,tak o sobie mówi,tyle tylko że te psy są bardzo głośne a n uwagę moją,że jesteśmy z żoną na emeryturze i chcemy mieć spokój mówi że one są młode i z tego wyrosną! N prośbę żony dałem jej 3 m-ce,jeżeli się nie zmieni,będę interweniował w straży Miejskiej lub Policjido skutku ,bo mam prawo do spokoju nawet w ciągu dnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.