1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Oranżeria – jak ją zaprojektować i zaaranżować?

Ogród i balkon

3 lata temu

Oranżeria – jak ją zaprojektować i zaaranżować?

Budowa i remont
11
0
0
11
0

Zimowa szarość na dworze może sprawić, że zatęsknimy za naturą. By móc cieszyć się urokiem egzotycznych roślin o każdej porze roku, warto rozważyć założenie przydomowej oranżerii. Jakich warunków wymaga to przedsięwzięcie oraz jak je zaplanować?

Oranżeria – dom dla ciepłolubnych roślin

Oranżeria, zwana też pomarańczarnią, to budynek, w którym hoduje się różnego rodzaju rośliny, najczęściej egzotyczne i ciepłolubne. Ze względu na potrzeby rosnących w niej drzew, krzewów lub kwiatów, zwykle panuje w niej wysoka temperatura. Może być zarówno miejscem przeznaczonym wyłącznie na hodowlę roślin, jak i pełnoprawną częścią domu, w której również znajdują się meble lub dekoracje.

domowa oranżeria

Moda na nie narodziła się już w XVII wieku. Wówczas oranżeria, poza przeznaczeniem wykorzystującym jej praktyczne właściwości, zaczęła również pełnić funkcję reprezentacyjną. Pomarańczarniami zachwycili się przedstawiciele arystokracji w całej Europie, chętnie wznosili je na terenach swoich rezydencji i organizowali tam przyjęcia, uczty oraz bale. By uczynić je jeszcze bardziej efektownymi, instalowano tam fontanny, popularne ówcześnie zdobienia i wprowadzano modną architekturę.

Znane sprzed wieków oranżerie jako wystawne budynki o ogromnym metrażu są już echem przeszłości, jednak wciąż pozostaje żywa idea posiadania w pobliżu domu miejsca, do którego można się udać, by mieć kontakt z zielenią, niezależnie od pory roku. Współcześnie adaptujemy pomarańczarnie pod domowe warunki i znajdujemy dla nich coraz to nowsze zastosowania.

Zobacz: Pomysły na oświetlenie tarasu – jakie lampy tarasowe wybrać? Aranżacje, inspiracje i porady

Jakie formy mogą przyjmować współczesne oranżerie?

Nowoczesne pomarańczarnie nie trzymają się utartych schematów czy rozwiązań konstrukcyjnych typowych dla swoich odpowiedników sprzed lat. Najczęściej obserwujemy pomieszczenia budowane jako oddzielone od budynku mieszkalnego, wolnostojące altany lub wiaty oraz jako przybudówki. Niekiedy pojawiają się także mniejsze wersje oranżerii, sytuowane zwykle na balkonie lub tarasie. Sposobów jest wiele – pamiętajmy tylko, że musi to być miejsce, do którego wpada słońce.

Do zadań pomarańczarni należy przede wszystkim cieszenie naszych oczu, nie znaczy to jednak, że nie można nadać jej wymiary praktycznego. Można to zrobić na przykład poprzez wprowadzenie do jej wnętrza obiektów, które nieco zmienią profil korzystania z tego pomieszczenia. Oranżeria może stać się na przykład jadalnią, miejscem wypoczynku lub stanowić reprezentacyjną część budynku. Sprawdzi się także jako minisiłownia lub pokój do ćwiczeń – poranny aerobik lub joga w otoczeniu gąszczu zieleni to dla wielu wymarzony sposób na rozpoczęcie dnia.

Dzięki wielu efektywnym sposobom ogrzewania, w domowych oranżeriach możemy hodować już bardzo wiele rodzajów roślin. Wystarczy tylko, że zapewnimy im takie warunki jak odpowiednia dla nich temperatura, natężenie światła czy poziom wilgotności powietrza. Współcześnie jest o wiele łatwe dzięki systemom automatycznej regulacji temperatury, klimatyzacji czy roletom automatycznym, umożliwiającym kontrolę nad siłą wpadających do pomieszczenia promieni słonecznych.

Jakie cechy musi spełniać przydomowa oranżeria i jak ją zaplanować?

Niezwykle istotnym krokiem w planowaniu oranżerii jest dobór jaj lokalizacji. Jeśli realizujesz to przedsięwzięcie, wznosząc to pomieszczenie w formie przybudówki, musisz ustalić, z której strony wpadać będą promienie słoneczne. Jeżeli zdecydujesz się na projekt z oknami wychodzącymi na południe, w oranżerii zapanują najwyższe temperatury – taki rodzaj umiejscowienia pozwoli Ci hodować najbardziej ciepłolubne rośliny, takie jak róża chińska, aloes, ananas, różne odmiany oliwek czy oleandry (te drugie wymagają jednak bardzo regularnego nawadniania).

oranżeria przydomowa

Zdecydowanie większe pole manewru będziesz miał, decydując się na założenie oranżerii z oknami skierowanymi za zachód lub na wschód. Takie usytuowanie tego pomieszczenia uchodzi za optymalne, musisz jednak pamiętać, że i tak będziesz musiał zadbać o poziom zacienienia, wilgotność i temperaturę. To ulokowanie pomarańczarni sprawi, że będzie się ona nadawać do hodowania w niej roślin lubiących umiarkowane temperatury. Dzięki temu też będziesz mógł ją również zaaranżować, ponieważ panujące wewnątrz warunki nie będą nieprzyjemne dla ludzkiego organizmu.

Interesuje Cię przede wszystkim użyteczny aspekt oranżerii i chciałbyś stworzyć w niej nie tylko zieloną oazę, ale i w pełni funkcjonalne pomieszczenie, takie jak jadalnia, siłownia czy gabinet? Oranżeria północna to idealna propozycja dla Ciebie. Słońce dociera doń bardzo słabo, nie nadaje się więc do hodowania najbardziej ciepłolubnych okazów, ale za to zachęca do wypróbowania tych, które wręcz preferują zacienione okolice (na przykład difenbachia lub bluszcz).

Na co zwrócić uwagę, planując założenie oranżerii?

Inną podstawową kwestią, o jaką należy zadbać, jest sprawdzenie, czy budowa oranżerii na terenie posesji nie narusza prawa budowlanego. Jeśli nie jesteś pewien, czy na wzniesienie któregoś z elementów konstrukcji na pewno nie potrzebujesz mieć specjalnego pozwolenia, lepiej skonsultować się w tej sprawie z ekspertem. Doradzi on, jakie kroki można podjąć, by dopasować plany pomarańczarni do aktualnie obowiązującego prawa.

oranżeria inspiracje

Musisz zaplanować sposób, w jaki dostarczysz roślinom to, czego potrzebują. Jeżeli zdecydowałeś się na hodowlę okazów uwielbiających promienie słoneczne, wystarczy, że postawisz je w niezacienionym miejscu oraz zadbasz o sprawny system wentylacji w pomieszczeniu. Hodując rośliny ciepłolubne, trzeba też pamiętać o ogrzewaniu, które utrzyma w oranżerii wysoką temperaturę niezależnie od pory roku. Możesz wybrać zarówno system podłogowy jak i ogrzewanie kanałowe.

W jaki sposób można zaaranżować oranżerię?

Jeśli chodzi o aranżację powierzchni, oranżeria jest bardzo wdzięczną ku temu przestrzenią. Dzięki obecności zieleni to miejsce tętni życiem cały rok i nie potrzebuje wystawnych dekoracji czy oryginalnych mebli, by można było czuć się dobrze w jego wnętrzu. Można jednak uczynić je jeszcze bardziej przytulnym oraz funkcjonalnym.

Ciekawym pomysłem jest konstrukcja oranżerii na planie prostokąta, którego dłuższy bok leży równolegle do ściany domu. Takie rozwiązanie optycznie powiększy bryłę budynku i umożliwi ciekawe zaaranżowanie przestrzeni wokół niego. Oranżeria w tej formie będzie wspaniale wyglądać w połączeniu z zewnętrznym ogrodem – otrzymamy nie jedną, lecz dwie warstwy roślinności, które pięknie będą się prezentować szczególnie latem.

Jeśli wolisz bardziej ekstrawaganckie formy, zdecyduj się na oranżerię w formie altany na planie wielokąta. Pomarańczarnia w tym wydaniu będzie prawdziwą ozdobą Twojego ogrodu i szczególnie pięknie będzie się prezentować zimą.

oranżeria pomysł

Zimą oranżeria może zamienić się w idealną strefę relaksu. Wykorzystaj to i spróbuj zbudować tam przytulną atmosferę, której nie powstydziłby się żaden salon. Wybierając elementy wyposażenia, postaw na lekkie formy i naturalne materiały – powinny one dopasowywać się do roślinności dookoła, nie zaś wizualnie ją przytłaczać. Ustaw na podłodze wiklinowe siedziska, zamontuj rattanowy lub pleciony z juty hamaki albo huśtawkę wiszącą.

oranżeria pomysły na aranżacje

Jeśli chcesz sprawić, by oranżeria stała się bardziej praktyczna, możesz zacząć od wprowadzenia do jaj wnętrza mebli i narzędzi, które będą pełnić pożądaną przez Ciebie funkcję. Może to być na przykład biblioteczka, sprzęty do ćwiczeń aerobowych czy stół oraz krzesła do jadalni. Pamiętaj jednak, że na taki krok możesz zdecydować się tylko w przypadku tych pomarańczarni, w których nie ma zbyt dużo wilgoci, a temperatura jest przyjazna dla ludzi także latem.

11
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *