1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Co daje olejowanie blatu z drewna? Jak się do tego zabrać? Praktyczne porady

Poradniki

1 miesiąc temu

Co daje olejowanie blatu z drewna? Jak się do tego zabrać? Praktyczne porady

DIY Wyposażenie
9
0
0
9
0

Olejowanie blatu to najskuteczniejsza technika zabezpieczania drewna. To nie tylko poprawa jego wyglądu poprzez nadanie mu głębszej barwy i ekspozycję usłojenia, ale również niezawodna impregnacja. Zobacz, jak odpowiednio naolejować drewniany blat.

Dlaczego należy olejować blat?

Olejowanie drewna jest kluczem do sukcesu, jeżeli chce się zabezpieczyć drewno, jednocześnie zachowując jego piękny, naturalny wygląd. Olej trwale chroni je przed zużyciem, wzmacniając jego połysk, kolor i uwydatniając słoje. Wnika on głęboko strukturę drewna, jednak nie zatyka porów, dzięki czemu materiał wciąż może swobodnie oddychać. Sprawdza się to między innymi w warunkach o zmiennej wilgotności, ponieważ olej zabezpiecza przed tworzeniem się pleśni i grzybów, oraz na powierzchniach narażonych na zmienne warunki atmosferyczne, jak np. drewniane meble ogrodowe. Olej chroni również drewno przed szkodliwym działaniem promieniowania UV oraz mikroorganizmami. Ponadto, warto wspomnieć o tym, że oleje są prawie całkowicie bezwonne i przyjazne dla środowiska.

olejowanie blatu

Zobacz: Jaki blat do łazienki jest najlepszy? Praktyczne i najładniejsze propozycje blatów pod umywalkę

Wybór odpowiedniego oleju do drewna – czym się kierować?

Wybór odpowiedniego środka do olejowania drewna zależy od tego, gdzie znajduje się olejowana powierzchnia i jakie właściwości ochronne chcesz jej zapewnić. Ochrona drewna znajdującego się wewnątrz ma na celu zabezpieczanie powierzchni przed zniszczeniami mechanicznymi i działaniem wilgoci. Kiedy natomiast drewno znajduje się na zewnątrz, dochodzi do tego jeszcze konieczność ochrony przed szkodliwym promieniowaniem UV oraz działaniem warunków atmosferycznych.

Oleje do stosowania na zewnątrz dzielą się na twardniejące i nietwardniejące. W składzie olejów twardniejących znajdują się naturalne lub sztuczne żywice, które po zaschnięciu tworzą twardą powłokę zabezpieczającą przed uszkodzeniami mechanicznymi. Poleca się je na powierzchnie intensywnie użytkowane, np. na tarasy i podłogi. Oleje nietwardniejące produkowane są na bazie takich składników jak olej słonecznikowy, tungowy czy lniany. Zapewniają one ochronę przed działaniem warunków atmosferycznych, ale w mniejszym stopniu niż oleje twardniejące. Produkty na bazie olejów lnianych są bezzapachowe, więc można bez problemu stosować je wewnątrz, np. do olejowania drewnianego blatu. Umożliwiają przepuszczanie pary wodnej i pozwalają na zmianę wilgoci drewna, dzięki czemu tworzą przyjazny mikroklimat w otoczeniu.

odpowiedni olej do drewna

Oleje ekologiczne z naturalnych składników, takie jak np. olej lniany, powinny posiadać certyfikaty bezpieczeństwa dla zdrowia dzieci: EN 71-III oraz DIN 53160/1-2. Oznacza to, że są bezpieczne do kontaktu z żywnością oraz nie stanowią zagrożenia dla małych dzieci czy zwierząt, ponieważ nie uwalniają potencjalnie szkodliwych substancji. Zawsze zwracaj uwagę na takie oznaczenia, aby mieć pewność, że naolejowane drewno po wyschnięciu nie będzie zagrażać zdrowiu.

Jakie narzędzia będą potrzebne przed przystąpieniem do pracy?

Zanim przystąpisz do olejowania drewnianego blatu, powinieneś zgromadzić konkretne narzędzia, które pomogą Ci odpowiednio wykonać ten proces. W pierwszej kolejności przygotuj papier ścierny lub szlifierkę oscylacyjną. Następnym krokiem jest odpylanie, do którego najlepiej użyć odkurzacza z miękką, szczotkową końcówką. Drobiny powstałe przy tym procesie najlepiej będzie usunąć nawilżoną ściereczką. Do kolejnych etapów będzie Ci potrzebna taśma i folia malarska oraz szeroki i płaski pędzel, który przyda się bezpośrednio przy olejowaniu. Na ostatnim etapie, jakim jest polerowanie drewnianego blatu, będziesz potrzebować ściereczek z miękkich tkanin, takich jak np. filc, flanela lub bawełna, dzięki którym doskonale wypolerujesz naolejowane drewno.

Procedura olejowania blatu drewnianego – etapy

Abyś mógł lepiej zrozumieć, w jaki sposób poprawnie olejować drewniany blat, postanowiliśmy Ci to przedstawić w kilku prostych krokach. Prezentujemy je poniżej, zaczynając od samego przygotowania blatu do olejowania aż po ostatni krok, jakim jest wypolerowanie go na błysk.

Przygotowanie drewnianego blatu do olejowania

Zanim zabierzesz się za olejowanie, musisz odpowiednio przygotować swój blat na ten proces. W pierwszej kolejności należy zająć się wyszlifowaniem blatu. Tak jak wcześniej wspominaliśmy, będziesz do tego potrzebował papieru ściernego (średnio- lub drobnoziarnistego, o gradacji od ok. 80-100, przez 120 do 180-200) lub szlifierki oscylacyjnej. Pamiętaj, aby szlifować wzdłuż usłojenia i rozpoczynać od najgrubszego papieru ściernego (80-100), kończąc na najdrobniejszym (180-200).

Po oszlifowaniu konieczne jest dokładne odpylenie powierzchni. Najlepiej w tym celu użyć odkurzacza z miękką, szczotkową końcówką, która nie przyczyni się do powstawania rys. Po odkurzaniu wyczyść drewno lekko nawilżoną, dokładnie wyciśniętą ściereczką. Zanim przejdziesz do następnego etapu, jakim jest faktyczne olejowanie blatu, poczekaj, aż drewno będzie zupełnie suche. Pamiętaj, że jeżeli zbyt mocno zmoczysz blat, włókna drewna uniosą się i konieczne będzie powtórzenie szlifowania. Lepiej do tego nie dopuścić, więc dokładnie wyciśnij ściereczkę, zanim zaczniesz jej używać.

Przygotowanie drewnianego blatu do olejowania
Źródło: hardwoodreflections.com

Nie zapomnij również o zabezpieczeniu szafek, sprzętów kuchennych oraz podłóg, aby niepotrzebnie nie zabrudzić ich olejem. W tym celu skorzystaj z taśmy malarskiej, aby okleić brzegi i krawędzie sprzętów, które sąsiadują z blatem, a podłogi okryj folią malarską.

Nałożenie oleju na drewno

Kolejnym krokiem jest już faktyczne olejowanie drewna. Na wyszlifowaną i oczyszczoną powierzchnię nałóż równomiernie wzdłuż słojów warstwę oleju. Tak jak wspominaliśmy wcześniej, najlepiej w tym przypadku skorzystać z produktu na bazie oleju lnianego. Najlepiej robić to za pomocą płaskiego, szerokiego pędzla dobrej jakości, aby w trakcie olejowania nie zostawiał na powierzchni blatu włosia. Olej stopniowo wnika w głąb drewna, dlatego nie obawiaj się, że nałożysz go za dużo.

Nałożenie oleju na drewno

Schnięcie blatu

Po nałożeniu oleju odczekaj ok. 20-30 minut, a następnie wyczyść blat za pomocą miękkiej ściereczki. Nie należy czekać dłużej, ponieważ na powierzchni blatu mogą pojawić się trudne do usunięcia, klejące plamy. Kiedy drewno wyschnie, przetrzyj je jeszcze raz szmatką.

Schnięcie blatu

Olejowanie i czyszczenie blatu trzeba powtarzać aż do momentu, kiedy drewno przestanie pić wodę – czyli kiedy kropla wody będzie utrzymywać się na jego powierzchni. Najczęściej wystarczą dwie lub trzy warstwy oleju, jednak warto sprawdzić, co radzi producent, co jest napisane na opakowaniu. Pamiętaj również o tym, aby zaolejować także spód blatu.

Polerowanie

Aby zaolejowany blat zyskał aksamitny połysk, konieczne jest wypolerowanie go za pomocą ściereczki z miękkich tkanin, takich jak bawełna czy filc. Poleruj blat, wykonując okrężne ruchy, miejsce przy miejscu, na całej powierzchni blatu. Pamiętaj o częstej wymianie ściereczek, ponieważ pod żadnym pozorem nie mogą one być zabrudzone.

Jak rozpoznać, że olej został położony prawidłowo?

Odpowiednio nałożony olej wnika w drewno, nie tworząc na nim grubej warstwy. Ponadto, jeżeli w odpowiednim czasie nie zbierze się z powierzchni jego nadmiaru, olejowana powierzchnia będzie się kleiła i stanie się podatna na zarysowania i uszkodzenia, ponieważ olej nie zachowa swoich właściwości. Odpowiednio nałożony i wypolerowany olej powinien sprawiać, że drewniana powierzchnia się błyszczy, nie klei i wygląda zupełnie naturalnie.

Konserwacja i dbanie o zaimpregnowany blat

Po renowacji blatu konieczne jest jego regularne czyszczenie oraz konserwowanie. Olej lniany chroni drewno przez dość długi czas, jednak profilaktycznie warto powtórzyć proces olejowania po 3-6 miesiącach. Mniej więcej po takim czasie drewno zaczyna tracić blask lub wchłaniać wodę. Jeżeli przez ten czas nie pojawiły się żadne uszkodzenia mechaniczne, nie należy blatu ponownie szlifować. Wystarczy wyczyścić, wysuszyć, ponownie naolejować i wypolerować.

zaimpregnowany blat

Samodzielne olejowanie drewna to nic trudnego, wystarczy tylko się do tego odpowiednio przygotować i przestrzegać zaleceń producenta. Mamy nadzieję, że dzięki naszemu artykułowi wiesz już, jak się do tego zabrać i jaki olej wybrać. Jeżeli odpowiednio zadbasz o cały proces, skutecznie zaimpregnujesz każdy drewniany blat.

9
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.