Fotel muszelka wraca do łask! Co kilka lat meble, ubrania, czy gadżety znikają z modowego świata tylko po to, aby po latach powrócić w nowym wydaniu. Nie inaczej jest w przy przypadku tego fotela. Czym różni się nowa wersja od modelu z PRL?
Fotel muszelka – jak wygląda?
Jak sama nazwa wskazuje – fotel muszelka, a dokładniej jego oparcie, przypomina kształtem muszlę. Charakterystyczne wcięcia znacząco wpływają na ogólny wygląd fotela. Ma głębokie siedzenie, w którym można się wygodnie zatopić. Bardzo często fotele tego typu są obite aksamitem, co dodaje im szyku i elegancji. Najpopularniejsze modele foteli umieszczone są na zgrabnych, czasem zdobionych, metalowych nóżkach.
Na co zwracać uwagę przy wyborze fotela muszelki?
Fotel muszla sam w sobie jest na tyle charakterystyczny, że stanie się główną ozdobą każdego wnętrza. Dlatego zwróć uwagę na to, czy w Twoim wnętrzu nie ma już zbyt wielu krzykliwych i wielobarwnych dekoracji.
Jeśli nie wiesz, czy fotel muszelka pasuje do Twojego wnętrza, zdecyduj się na model w stonowanej kolorystyce. Choć te fotele są charakterystyczne, wciąż pozostają uniwersalne i pasują do wielu wnętrz.
Fotel ten znajdziesz we wcześniej wspomnianej aksamitnej wersji, ale znajdziesz również modele pikowane, które prezentują się równie zjawiskowo. Fotele tapicerowane są nieco łatwiejsze w utrzymaniu w czystości. Musisz więc określić swoje potrzeby i zdecydować, która wersja będzie dla Ciebie lepsza.
Czym się różni nowoczesny fotel muszelka od tego z czasów PRL?
Pierwszy fotel muszelka pojawił się w 1958 roku. Było to okrągłe siedzisko przechodzące w oparcie, umieszczone na drobnych, pajęczych nóżkach. Fotel ten wyglądał niezwykle lekko. Często widywano go w salonach, garderobach, czy sypialniach, ale również w miejscach publicznych takich jak kawiarnie.
Fotel tego typu od zawsze wyglądał na bardzo wygodny. Miękkie i głębokie siedzenie wręcz zachęcało do wypoczynku. Fotele z czasów PRL-u nie występowały w tak dużej gamie kolorystycznej, jak obecnie.
Dzisiaj wybieramy nie tylko rodzaj fotela, ale także kolor, wzór, a nawet materiał, z którego został wykonany. Fotel z PRL-u był wykonany z jednej tkaniny, która występowała w kilku barwach. Nie było pikowanych i aksamitnych foteli, które dzisiaj są dostępne niemalże wszędzie.
W jakim pomieszczeniu sprawdzi się fotel muszelka?
Fotel muszelka charakteryzuje się oryginalnym wyglądem i ponadprzeciętnym komfortem użytkowania. Siedzenie w tym głębokim fotelu to idealny wypoczynek po ciężkim dniu.
Fotele te są bardzo uniwersalne. Możesz więc postawić je niemal w każdym pomieszczeniu w domu. To idealny fotel do salonu, do sypialni, do pokoju dziecięcego oraz do kącika wypoczynkowego, np. przy domowej biblioteczce.
Sprawdź też: Wybieramy fotel boho! Sprawdź, jak prezentują się modne siedziska w stylu boho
Niezależnie od stylistyki wnętrza, fotel muszelka będzie pasował do Twojego salonu. Musisz wybrać tylko odpowiedni model i kolor. Produkt ten doskonale wpisuje się w klimat stylu vintage i retro, a także pasuje do stylu skandynawskiego, glamour, rustykalnego, czy nowoczesnego.
Aranżacje z popularnymi kolorami foteli muszelek
Żadne wnętrze nie będzie wyglądało dobrze, jeśli kolory nie będą dobrze dobrane. Aranżacja wnętrza powinna być przede wszystkim spójna. Jeśli ściany w Twoim salonie są kolorowe, a dodatki mają szalone wzory – nie wybieraj fotela, który będzie miał równie oryginalny design. Nie wiesz, do jakiego wnętrza pasuje wybrany przez Ciebie fotel muszelka? Poniżej znajdziesz najpopularniejsze kolory tych foteli. Dowiedz się, do jakiego wnętrza pasuje wybrany przez Ciebie mebel.
Róż
Fotel muszelka pudrowo-różowy będzie pięknie prezentować się w szarym wnętrzu. To spokojne i harmonijne połączenie, do którego możesz dodać elementy bieli, czerni, bądź beżu.
Różowy fotel będzie świetnie wyglądać we wnętrzu glamour, zwłaszcza gdy w pomieszczeniu znajdują się złote elementy. Fotel ze złotem będzie się świetnie uzupełniać, a całe wnętrze będzie wyglądać na jeszcze bardziej eleganckie i stylowe.
Czarny
Czarny fotel muszelka jest na tyle uniwersalny, że sprawdzi się niemal w każdym wnętrzu. Czerń pięknie komponuje się ze złotem i bielą. Taki fotel świetnie więc sprawdzi się we wnętrzu industrialnym, loftowym, nowoczesnym, czy skandynawskim.
Pamiętaj, aby nie wybierać czarnego fotela do małego pomieszczenia. Tak ciemny mebel sprawi, że Twój salon, czy sypialnia optycznie będą wydawały się jeszcze mniejsze.
Szary
Doskonały do wnętrz w stylu nowoczesnym, skandynawskim, minimalistycznym i loftowym. Będzie równie dobrze prezentować się w otoczeniu stonowanych, jak i bardziej intensywnych barw. Szary fotel będzie także pięknie wyglądał na tle drewnianych mebli.
Jeśli nie chcesz, aby fotel wprowadzał do wnętrza ciemną, ponurą kolorystykę, zestaw go z białymi meblami. Fotel muszelka szary nabierze od razu innego charakteru.
Zielony
Fotel muszelka występuje też w najbardziej eleganckiej odmianie zieleni. Mowa oczywiście o odcieniu butelkowa zieleń. Piękny fotel glamour muszelka idealnie wkomponuje się we wnętrze glamour, ale pasować będzie także do stylu nowoczesnego.
Zielony fotel muszelka sprawdzi się świetnie we wnętrzach jasnych, ale równie dobrze będzie prezentować się na tle ścian w kolorze szarym. W drugim przypadku całość będzie wyglądała dobrze tylko, jeśli wnętrze jest przestronne.
Granatowy
Granatowy fotel pasować będzie do pomieszczeń w kolorze białym, beżowym bądź szarym. Tak ciemne fotele są gwarancją elegancji, wyglądają niezwykle szykownie i stylowo.
Jeśli chcesz, aby Twój granatowy fotel znajdował się w centrum uwagi, zestaw go z jasnym wnętrzem. Natychmiast zwróci na siebie całą uwagę i przykuje wzrok każdego gościa.
Kolor granatowy pięknie komponuje się ze złotem, pudrowym różem czy butelkową zielenią. Sprawdzi się zarówno we wnętrzu glamour, nowoczesnym, skandynawskim, jak i loftowym czy industrialnym.
Sprawdź też: Fotel wypoczynkowy – jaki wybrać? Czym się kierować przy zakupie i jak go zaaranżować we wnętrzu?
Fotel muszelka prezentuje się świetnie i jest niesamowicie wygodny. Jeśli więc szukasz fotela, w którym możesz wypocząć po ciężkim dniu – muszelka okaże się strzałem w dziesiątkę. Pamiętaj o doborze odpowiedniego koloru do wnętrza Twojego mieszkania. Na który się zdecydujesz?
Źródło obrazka głównego: meblobranie.pl