1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Czy patelnia miedziana to dobry wybór? Jakie są jej właściwości? Czy smażenie na niej jest zdrowe?

Poradniki

2 lata temu

Czy patelnia miedziana to dobry wybór? Jakie są jej właściwości? Czy smażenie na niej jest zdrowe?

Kuchnia Wyposażenie
8
4
0
8
4

W dzisiejszych czasach patelnia miedziana stanowi symbol kuchennego luksusu. Jest wykonana ze szlachetnego surowca, dość droga i ma specyficzne właściwości. Czy zakup takiego naczynia to dobry wybór? Jak przebiega smażenie na takiej patelni oraz czy to zdrowe rozwiązanie?

Patelnia miedziana — jak wygląda, jaka jest jej waga oraz przedział cenowy?

Miedziana patelnia jest głównie ceniona wśród wielu użytkowników za swoją wytrzymałość oraz wyjątkowe właściwości termiczne. Wielu zapalonych kucharzy i szefów kuchni korzysta na co dzień z miedzianych naczyń, aby jeszcze bardziej usprawnić proces gotowania. Sama miedź to jeden z najbardziej cenionych metali. Patelnia wykonana z tego tworzywa przywodzi na myśl niebywałą estetykę i elegancję, dodając kuchni niepowtarzalnego stylu. 

garnki i patelnia miedziana
Naczynia miedziane mają wiele plusów i warto o nich pamiętać kompletując wyposażenie do kuchni

Naczynie jest nieco cięższe od standardowych stalowych bądź aluminiowych patelni, jednocześnie o wiele droższe. Wszystko dzięki wartości miedzi, która jako surowiec sama w sobie jest bardzo kosztowna, oraz wielu wyjątkowych właściwości, jakie ma do zaoferowania właśnie patelnia miedziana. Cena poszczególnych egzemplarzy różni się w zależności od zastosowanych materiałów dodatkowych czy producenta. Taka patelnia może kosztować od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.

Plusy i minusy patelni miedzianej

Kupując zestaw patelni miedzianych, porównując do tradycyjnych, stalowych lub aluminiowych wersji, zyskujesz bardzo dużo. Są one wręcz uwielbiane i szeroko polecane przez różnych profesjonalistów jako najlepszy wybór do smażenia dań. Gotowanie przy użyciu tego typu naczyń należy do bardzo przyjemnych, a różnorodność posiłków, jakie możesz przyrządzić z ich pomocą, jest równie imponujący. Jednak, jak każdy przedmiot, ma on zalety oraz wady. Miedziana patelnia, poza swoją szeroką funkcjonalnością, wykazuje również kilka mankamentów.

Zalety

Patelnie miedziane wyjątkowo szybko się nagrzewają i rewelacyjnie rozprowadzają ciepło. Zastosowanie powłoki antyprzywierającej znacznie zmniejsza ryzyko przypalenia potraw, a samo jedzenie nie zmienia zapachu ani smaku. Dzięki temu miedź nie wchodzi w reakcję z żywnością. Patelnia jest znacznie bardziej odporna na uszkodzenia i trwała, pomimo intensywnego użytkowania na każdym rodzaju kuchenki. Odpowiednio przygotowana oraz pielęgnowana z pewnością posłuży Ci przez wiele lat. 

Wady

Pomimo szeregu pozytywnych cech, jakie oferują miedziane patelnie, mają one też kilka wad. Mianowicie są dosyć ciężkie i praktycznie nie da się ich myć w zmywarce. Należy bowiem pamiętać o ich odpowiedniej oraz starannej konserwacji. Dla większości użytkowników prawdopodobnie największym minusem będzie sama cena naczynia, która jest nieporównywalnie większa od kosztu zakupu typowych kuchennych patelni. Należy jednak mieć świadomość, że wysoka wartość to oznaka niebywałej jakości i wszechstronności.

Sprawdź też: Indukcja w kuchni. Podpowiadamy jak działają kuchenki indukcyjne oraz na co warto zwracać uwagę w przypadku wyboru!

Czy patelnia miedziana jest lepsza od standardowych patelni?

Akcesoria miedziane, takie jak np. patelnia, stanowczo wygrywają ze swoimi stalowymi czy aluminiowymi odpowiednikami. Dzięki ich niezwykłym właściwościom jesteś w stanie zaoszczędzić energię i znacznie skrócić czas przyrządzania posiłków. Nawet stara miedziana patelnia wykazuje działanie bakteriobójcze. Jej jony dobrze usuwają wszelką pleśń oraz grzyby i pozwalają na utrzymanie wyjątkowej świeżości serwowanych potraw.

Patelnia miedziana vs patelnia stalowa

W tym zestawieniu stalowy sprzęt charakteryzuje się specyficzną gładkością powierzchni, ponadto jest uniwersalna i nadaje się do smażenia oraz duszenia żywności. Jednakże nie będzie to dobry wybór dla osób niecierpliwych, ponieważ potrzeba dość dużo czasu, aby rozgrzać stalowe naczynie do odpowiedniej temperatury. Biorąc między innymi ten czynnik pod uwagę, jej miedziany odpowiednik spisuje się tutaj znacznie lepiej. Patelnia wykonana z miedzi nagrzewa i schładza się wręcz błyskawicznie.

Patelnia miedziana vs patelnia aluminiowa

Aluminiowe naczynia są bardzo lekkie, dzięki czemu bywają znacznie poręczniejsze i równie szybko się nagrzewają, jednak w kwestii swojej wytrzymałości to miedziana patelnia zwycięża. Przedmioty wykonane z aluminium bez zastosowania odpowiedniej powłoki ochronnej są znacznie bardziej podatne na zarysowania i odkształcenia. Dodatkowo jedzenie smażone na takim naczyniu znacznie częściej przywiera do jego powierzchni, co znacznie utrudnia proces.

głęboka patelnia miedziana
Patelnia miedziana do głębokiego smażenia nada się idealnie na przykład do przygotowania frytek

Patelnia miedziana vs patelnia żeliwna

Patelnie żeliwne pozyskały miano wiecznych, co nie powinno dziwić, ponieważ są najbardziej wytrzymałe ze wszystkich. To również najcięższe naczynia dostępne na rynku. Stosunkowo szybko się nagrzewają i bardzo długo utrzymują wysoką temperaturę. Swój pojedynek z miedzianymi patelniami przegrywają jedynie w kwestii duszenia warzyw. Zbyt krótki czas przygotowania sprawia, iż warzywa przejmują metaliczny posmak, co nie ma miejsca w przypadku korzystania z patelni wzbogaconych o miedź.

Mycie patelni miedzianej

Złożone metody konserwacji naczyń miedzianych mogą być dla niektórych dosyć kłopotliwe. Taka patelnia wymaga bowiem częstego mycia w odpowiedni sposób przy pomocy konkretnych środków. Na rynku dostępne są także specjalne środki chemiczne, przeznaczone właśnie do patelni miedzianych. Pamiętaj, że nie można ich myć w zmywarce oraz trzeba ręcznie polerować ich wnętrze.

Jak odnowić starą miedzianą patelnię?

W celu przywrócenia miedzi jej dawnego blasku najlepiej sprawdzi się roztwór specjalnego kwasu (ocet z cytryną) z solą kuchenną. Tak przygotowana mieszanka zapobiega powstawaniu plam na powierzchni i skutecznie usuwa przebarwienia. Dodatkowo możesz wyczyścić miedzianą patelnię, wcześniej podgrzewając ja we wrzątku. Niestety nie obejdzie się bez szorowania elementu.

Czy jedzenie przyrządzane na patelni miedzianej jest zdrowe?

Naczynia wzbogacone o miedź skutecznie zabijają pleśń oraz wszelkiego rodzaju niepożądane bakterie czy drobnoustroje. Dodatkowo można w nich z powodzeniem oczyszczać wodę, którą wystarczy pozostawić na jakiś czas. Woda zabsorbuje cenne jony, które mają dobry wpływ na organizm człowieka. Czy patelnia miedziana jest zdrowa? W kwestii jedzenia definitywnie zaleca się przyrządzanie potraw na takiej patelni, natomiast nie powinieneś zbyt długo przechowywać na niej żywności, ponieważ może się ona pokryć szkodliwą patyną.

Sprawdź też: Miedź we wnętrzach – jaki to kolor miedziany? Do czego pasuje?

Poza ewidentnym prestiżem i estetyką miedzianych patelni warto z nich korzystać, gdyż oferują naprawdę wiele i są bardzo funkcjonalne. Jeżeli jesteś miłośnikiem gotowania, z pewnością chciałbyś wyposażyć swój kuchenny zestaw o sprzęty wykonane z miedzi. Pomimo wysokiej ceny, jaką przyjdzie Ci za nie zapłacić, zrekompensujesz ją przyjemnością z użytkowania. Naczynia te zyskują coraz to lepsze właściwości z każdym kolejnym użyciem!

8
4

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.