woda w lodówce

Poradniki

30.10.2021 19:48

Skąd bierze się woda w lodówce? Co zrobić? Jakie są przyczyny?

Kuchnia Wyposażenie
10
3
0
3 lata temu
Skąd bierze się woda w lodówce? Co zrobić? Jakie są przyczyny?
10
3
0
10
3

Zaskoczyła Cię woda w lodówce i nie bardzo wiesz, co robić? Wszystko zależy od przyczyny problemu, a ich jest co najmniej kilka. Na szczęście z większością z nich poradzisz sobie samodzielnie. W jaki sposób? Czytaj dalej!

Powody skraplania się wody w lodówce

Przejdźmy zatem do najważniejszej kwestii, czyli przyczyn pojawienia się niepożądanych kropel (albo, co gorsza, kałuży). Dlaczego w lodówce zbiera się woda? Najczęstsi winowajcy to:

  • Zatkany odpływ – woda dostaje się do lodówki za każdym razem, gdy otwierasz drzwi, ale powinna zostać odprowadzona przez odpływ. Jeśli zatkały go okruchy i resztki jedzenia, woda nie znajdzie ujścia i skropli się na dolnej półce.
  • Uszkodzona uszczelka – nieszczelność drzwi sprawia, że do wnętrza lodówki wciąż dostaje się wilgoć (patrz punkt wyżej). Sprawdź więc uszczelkę, wkładając w drzwi karteczkę – jeśli po ich zamknięciu opadnie, właśnie odkryłeś, dlaczego w lodówce skrapla się woda.
  • Złe nawyki użytkowników – wstawianie do lodówki gorących potraw (zwłaszcza na tylnej części półek), zbyt duża ilość przechowywanego jedzenia czy niedomykanie drzwi to kilka niewłaściwych przyzwyczajeń, które skutkują skraplającą się wodą w lodówce.
  • Zła lokalizacja urządzenia – ustawienie sprzętu zbyt blisko piekarnika albo grzejnika utrudni pracę sprężarce, a przez to temperatura w komorze chłodniczej będzie zbyt wysoka.
  • Awaria systemu chłodzącego – ta przyczyna jest na tyle poważna, że opisano ją w oddzielnym podtytule.

Pomyślałeś: „No dobrze, zbiera się woda w lodówce, przyczyna ustalona”? To świetnie, ale czas na podjęcie pewnych działań, które zostaną omówione po kolei w dalszej części artykułu.

woda w lodówce
Bagatelizowanie problemu wody, która skrapla się na ścianach lodówki może przysporzyć nam sporo bólu głowy w przyszłości. Przeciwdziałajmy temu wcześniej!

Jak zapobiegać zbieraniu się wody?

Jeśli woda zbiera się w lodówce z powodu zatkanego odpływu, który znajduje się na tylnej ściance, przeczyść go patyczkiem, drucikiem lub pęsetą. Czasem może też okazać się konieczne udrożnienie lub wymiana zewnętrznego wężyka (zlokalizowanego pod kratownicą).

A co z nieszczelnością drzwi? W starszych modelach wymiana uszkodzonej uszczelki nie jest zbyt skomplikowana. Jednak w nowoczesnych urządzeniach uszczelka bywa zintegrowana z drzwiami, więc aby rozwiązać problem, trzeba często, niestety, wymienić całe drzwi. Jeśli zaś chodzi o zmianę nawyków domowników lub lokalizacji lodówki – cóż, w tym wypadku trzeba trochę czasu i planowania.

Woda w lodówce No Frost

Woda w lodówce No Frost jest o tyle niepokojącym zjawiskiem, że zazwyczaj powietrze wewnątrz ma bardzo niską wilgotność. Sprawdziłeś drożność odpływu i szczelność drzwi, a dalej martwi Cię zbierająca się woda w lodówce? Będziesz musiał zrobić coś, czego pewnie nigdy wcześniej nie robiłeś, czyli rozmrozić lodówkę. Może to pomóc w udrożnieniu przewodów w miejscach, do których nie jesteś w stanie dotrzeć.

Reklama

Wyjmij całą zawartość chłodziarki i zamrażarki, a następnie odłącz ją od zasilania. Zostaw urządzenie z szeroko otwartymi drzwiami przynajmniej na jeden dzień. Po ponownym uruchomieniu woda na półkach w lodówce nie powinna już się pojawiać. Jeśli jednak procedura nic nie dała, najprawdopodobniej nastąpiła awaria układu albo wyciek chłodziwa.

Sprawdź też: Jak lodówka to tylko zabudowana? Wcale nie! Kuchnia z lodówką wolnostojącą też ma swoje zalety

Ubytek czynnika chłodzącego lub awaria układu – zadania dla specjalisty

Niezależnie od tego, czy posiadasz lodówkę z technologią No Frost, czy bez, awaria układu chłodzącego wymaga pomocy fachowca. Jakie uszkodzenia powodują, że w lodówce zbiera się woda?

  • Awaria sprężarki lub termostatu. Te dwa elementy lodówki są ze sobą ściśle powiązane. Gdy czujnik termostatu wykryje zbyt wysoką temperaturę w lodówce, włącza się sprężarka, a powietrze w środku stopniowo się ochładza. Po osiągnięciu właściwej temperatury termostat znowu daje sygnał sprężarce i ta się wyłącza. Nieprawidłowe działanie zarówno sprężarki, jak i termostatu może więc powodować zbyt wysoką temperaturę i skraplanie się wody.
  • Wyciek chłodziwa. Chłodzenie ma związek z przemianą czynnika chłodzącego krążącego w przewodach z cieczy w parę w tzw. parowniku. Następnie chłodziwo w stanie pary przechodzi przez sprężarkę i skraplacz, gdzie ponownie zmienia się w ciecz i cały obieg się zamyka. Aby proces zachodził prawidłowo, poziom czynnika chłodzącego musi być odpowiednio wysoki. Nieszczelność któregokolwiek z podzespołów to odpowiedź na pytanie, dlaczego w lodówce stoi woda.
woda w lodówce - fachowy serwis
Wyciek czynnika chłodzącego lub awaria podzespołu – to zadania, które lepiej zostawić wykwalifikowanemu serwisantowi

Pamiętaj, że te dwie najpoważniejsze awarie chłodziarko-zamrażarki zostały opisane dość skrótowo. Ma to jedynie na celu uzmysłowienie Ci skali problemu. Może się wydawać, że skoro już wiesz, dlaczego w lodówce zbiera się woda, sam poradzisz sobie awarią. Jednak naprawę, a także ocenę jej opłacalności lepiej zostawić specjalistom, zwłaszcza jeśli Twój sprzęt wciąż jest objęty gwarancją.

Gdy odkryjesz wodę w lodówce, na początku spróbuj ustalić przyczynę. Większość z nich na szczęście nie wymaga zbyt dużych nakładów czasu ani pieniędzy i spokojnie poradzisz sobie z nimi sam. Dbaj o regularne czyszczenie odpływu, wymianę niezbędnych elementów i dobre nawyki, a problem wody na półkach w lodówce nie powinien powrócić. Jednak jeśli urządzenie uległo awarii, poszukaj pomocy fachowców.

Sprawdź też: Co robić, gdy lodówka słabo chłodzi? Jakie są przyczyny?

10
3

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *