1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Czym jest wentylacja grawitacyjna? W jaki sposób działa i czym się różni od wentylacji mechanicznej?

Poradniki

2 lata temu

Czym jest wentylacja grawitacyjna? W jaki sposób działa i czym się różni od wentylacji mechanicznej?

Aranżacja
3
0
0
3
0

Mimo rozwoju budownictwa, wentylacja grawitacyjna wciąż jest najczęściej stosowanym rozwiązaniem dla zapewniania wymiany powietrza w domu. Jak działa taki system? Dowiedz się wszystkiego o wentylacji grawitacyjnej.

Wentylacja grawitacyjna – czym jest i w jaki sposób działa?

Wentylacja grawitacyjna jest sposobem na stworzenie mechanizmu wymiany powietrza w obiekcie mieszkalnym lub użytkowym. To najpopularniejsza metoda, której znaczenie z biegiem lat nie maleje, mimo pojawiania się nowoczesnych technologii budowlanych. Dzięki niej nie dusisz się w poszczególnych pomieszczeniach i nie odczuwasz nieprzyjemnych zapachów.

Wentylacja grawitacyjna
Wentylacja grawitacyjna, czyli najpopularniejszy system wymiany powietrza w domach | Źródło: budujemydom.pl

Zasada działania wentylacji grawitacyjnej w domu bazuje na naturalnej konwekcji. Mieszanka tlenu i innych gazów wewnątrz wszystkich pokojów ma wyższą temperaturę w porównaniu do tej z zewnątrz. Tym samym cechuje ją mniejsza gęstość, co powoduje unoszenie całej masy ku górze, gdzie znajdują się kanały wentylacyjne. Ucieka ona rurami, a przestrzeń wypełnia chłód i świeżość.

Jakie elementy wchodzą w skład wentylacji grawitacyjnej?

Kluczowymi elementami systemu wentylacji grawitacyjnej są kominy wentylacyjne. Już na etapie projektowania danego obiektu powinieneś zaplanować ich liczbę, jak również pomyśleć nad lokalizacją. Pamiętaj o przestrzeganiu procedur prawnych związanych z instalacją takiego systemu. Przepisy mówią jasno, że odległość między otworem w pomieszczeniu i wylotem w dachu musi wynosić minimum 3 metry. Ponadto wartość pola przekroju tunelu dla powietrza nie może być niższa niż 0,016 m².

Bardzo istotną rolę odgrywają również kratki — wentylacja w domu wymaga zamontowania ich najlepiej we wszystkich wnętrzach. To specjalne osłony, które umożliwiają masie gazu przepływanie przez nie do szybu. W pokojach mieszkalnych nie trzeba umieszczać tych części, ale koniecznie zamontuj je tam, gdzie nie ma wielu okien – na przykład spiżarni, kuchni czy łazience. Dzięki temu zapewnisz sprawny przepływ powietrza.

Zasada działania wentylacji grawitacyjnej
Zasada działania wentylacji grawitacyjnej | Źródło: budujemydom.pl

Trzeba dodatkowo zapobiec inwersji, czyli odwracaniu kierunku przepływu powietrza, w czym pomaga zawór zwrotny. Wentylacja grawitacyjna jest skonstruowana tak, że czasem proces nawiewu następuje od strony komina, choć tam z reguły znajduje się wywiew. Blokada zapobiega temu problemowi, dzięki czemu zwiększa efektywność pracy układu.

Wentylacja grawitacyjna – rury. Jakie wybrać?

Właściwe wykonanie kanałów w budynku wpływa na prawidłowe funkcjonowanie wentylacji grawitacyjnej. Rury powinny nie tylko zapewniać swobodny ruch powietrza, ale także odznaczać się trwałością na lata. W sklepach znajdziesz wiele wariantów tego wyposażenia — najważniejsze, żeby wybrać wysokiej jakości materiał. Elementy stalowe są tańsze, natomiast wyposażenie wykonane z płyt PCV gwarantuje lepszą szczelność.

Czym różni się wentylacja grawitacyjna od wentylacji mechanicznej?

Wentylacja grawitacyjna a mechaniczna – co je różni? W pierwszym przypadku nie potrzebujesz żadnego zasilania, natomiast drugi system wymaga stałego dopływu mocy. Konieczność montowania dodatkowego wyposażenia powoduje znaczny wzrost kosztów instalacji sięgający nawet 20 tysięcy złotych w 2021 roku, dlatego starsze rozwiązanie wciąż cieszy się większą popularnością w Polsce.

Wentylacja mechaniczna
Wentylacja mechaniczna | Źródło: budujemydom.pl

To, jak działa wentylacja grawitacyjna, nierzadko wywołuje problemy z utrzymaniem wysokiej temperatury w domu. Dzięki mechanicznej wymianie powietrza możesz skuteczniej ograniczyć straty ciepła i tym samym zaoszczędzić na ogrzewaniu wszystkich pomieszczeń. Warunkiem jest stworzenie centrali oraz ukrycie rur transportujących mieszankę gazów.

Czy wentylacja grawitacyjna działa inaczej w zależności od pory roku? Jakie są jej zalety i wady?

Każda wentylacja grawitacyjna w bloku czy budynku jednorodzinnym pracuje lepiej zimą niż latem. Kiedy na zewnątrz robi się zimniej, wrasta intensywność naturalnej konwekcji. Wtedy instalacja funkcjonuje sprawniej i we wnętrzu czuć chłód. W idealnej sytuacji system reagowałby odwrotnie, czyli jego siła malałaby między listopadem a lutym, wiec zgodnie z zapotrzebowaniem mieszkańców danego obiektu na ruch powietrza.

Plusy

Jeśli wentylacja grawitacyjna na poddaszu lub w ścianach jest wykonana prawidłowo, działa ona niemal tak samo efektywnie, jak droższe rozwiązania budowlane. Gwarantuje zatem stały dostęp do świeżego powietrza we wszystkich pomieszczeniach. Poza tym nie musisz ani montować, ani każdego dnia uruchamiać urządzeń, żeby cały układ realizował wyznaczone zadanie.

Sprawdź też: Poprawna wentylacja w kuchni — jak ją zrobić? Prawo i porady

Minusy

W przypadku wentylacji grawitacyjnej nie masz możliwości kontrolowania intensywności wymiany powietrza, co stanowi jedną z jej największych wad. Ponadto, czasem konieczne okazuje się rozszczelnienie okien i drzwi, ponieważ zbyt hermetyczne pokoje komplikują funkcjonowanie systemu. To trochę ogranicza Twój komfort na co dzień. Nierzadko problemy sprawia również głośna wentylacja grawitacyjna w bloku. Warto wspomnieć jeszcze o dużych stratach ciepła w wentylacji grawitacyjnej, co wyraźnie podnosi koszty związane z ogrzewaniem.

Minusy najpopularniejszego systemu wymiany powietrza
Minusy najpopularniejszego systemu wymiany powietrza

Wentylacja grawitacyjna jest najpopularniejszym sposobem zapewnienia wymiany powietrza w domu. Takie rozwiązanie swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim nieskomplikowanej konstrukcji. Działa na bazie naturalnej konwekcji, którą wywołuje różnica gęstości między ciepłymi a chłodnymi mieszankami gazów. Niska cena w porównaniu do wentylacji mechanicznej to spory atut, ale podczas użytkowania trzeba poradzić sobie z kilkoma komplikacjami. Pamiętaj, żeby odpowiednio zaplanować opisywaną instalację przed montażem w obiekcie mieszkalnym.

Źródło obrazka głównego: tefrahouse.pl

3
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.