1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Mechanizm wersalki – jak naprawić? Praktyczne porady

Poradniki

1 rok temu

Mechanizm wersalki – jak naprawić? Praktyczne porady

DIY
3
1
0
3
1

Renowacja mebli nie jest łatwym zadaniem. Aby nasza wersalka pozostawała funkcjonalna, trzeba o nią dbać. Nie należy ograniczać się tylko do okresowej wymiany sprężyn. Wiele osób, którym mebel odmawia posłuszeństwa, zastanawia się jak naprawić mechanizm wersalki?

Czym jest wersalka? To coś łączące ze sobą kanapę, sofę oraz łóżko rozkładane. Jest to, najprościej mówiąc kanapa rozkładana do przodu, która w dzień służy do przesiadywania na niej, a w nocy może zamienić się dzięki mechanizmowi w łóżko. Wersalka do spania to częsty pomysł na mebel do salonu, ze względu na wysoką funkcjonalność i możliwość przespania na nim zaproszonych do swojego domu gości. Jednak wersalka do spania, jak każdy inny mebel ulega wraz z użytkowaniem usterkom. Mechanizm wersalki, jak naprawić? To pytanie rodzi się w głowach wielu właścicieli tego funkcjonalnego mebla.

Mechanizm wersalki – jak naprawić drobne usterki?

Niekiedy na nasze nieszczęście mechanizm w wersalce przestaje działać, tak jak powinien, a sama wersalka nie chce się rozłożyć. Zanim wpadniemy w panikę i zadzwonimy do fachowca, należy dokonać oględzin mebla, ponieważ przyczyną awarii może być mała i łatwa do usunięcia usterka. 

Po pierwsze działanie mechanizmu może blokować np. pościel. Należy więc dokładnie przyjrzeć się konstrukcji mebla oraz poszukać źródła blokowania się mechanizmu. Jeśli zlokalizujemy przedmiot, który przeszkadza wersalce się rozłożyć, musimy spokojnie i delikatnie spróbować do usunąć. Po tej czynności rozkładamy wersalkę jak zawsze. Jeśli żaden przedmiot nie blokuje mechanizmu przyczyną problemu, może okazać się poluzowanie jednego z elementów systemu. 

mechanizm wersalki jak naprawić

Sprawdź też: Łóżko drewniane – czym się cechuje? Jakie są rodzaje łóżek drewnianych?

Powinniśmy więc sprawdzić wszystkie śruby mocujące mechanizm oraz maksymalnie dokręcić każdą z nich. Dodatkowe rzeczy, jakie możemy zrobić, aby nasz mebel działał poprawnie to próba delikatnego pokonania oporu, ponieważ problemem może być zwykłe zacięcie się lub naoliwienie mechanizmu, ponieważ w jego składzie jest wiele elementów ruchomych. Ta druga praktyka jest profilaktyczna i powinna być przez nas stosowana regularnie. Problem może okazać się większy, ale na ten temat więcej pojawi się w dalszej części tekstu.

Jak naprawić mechanizm wersalki? Jakie narzędzia będą nam potrzebne?

W przypadku niektórych drobnych usterek oraz tych poważniejszych uszkodzeń do naprawy wersalki należy się zaopatrzyć się w zestaw narzędzi, które zdecydowanie ułatwią pracę. Potrzebne przedmioty możemy podzielić na trzy kategorię. Pierwszą z nich są podstawowe narzędzia potrzebne do naprawy mechanizmu wersalki. 

W ich skład wchodzi śrubokręt, szczypce, zestaw nasadek, poziomica, młotek oraz taśma miernicza. Drugą z nich są specjalistyczne narzędzia, które tylko niekiedy będą nam potrzebne. Są nimi między innymi: ściągacz do zszywek tapicerskich, ściskacz do sprężyn i zestaw do naprawy mebli. Dzięki nim umożliwimy sobie dostęp do wewnętrznych mechanizmów wersalki. Trzecią kategorią są zamienne części, które w niektórych przypadkach musimy zamienić za wadliwe elementy dotychczasowej konstrukcji. Mogą to być sprężyny, śruby czy tkanina tapicerska. 

Czy wymiana sprężyn jest trudnym zadaniem?

Podstawowym rodzajem omawianego mebla jest wersalka na sprężynach. Jednym z najpopularniejszych problemów z mechanizmem wersalki do spania na sprężynach jest właśnie ten wadliwy element. Ogrom osób zastanawia się więc, czy ich wymiana jest trudna.

Przede wszystkim należy jednak sprawdzić jakie sprężyny w wersalce posiadamy, ponieważ producenci montują w mechanizmach ich różne formy. Wyróżniamy przeważnie trzy rodzaje sprężyn używanych w mechanizmach do mebli wypoczynkowych. Pierwszym z nich są sprężyny płaskie, które jak sama nazwa wskazuje, mają płaską podłużną budowę. Bardziej enigmatyczne nazewnictwo mają dwie pozostałe kategorie. 

mechanizm wersalki
Źródło: altaflex.eu

Sprężyny bonell swoim kształtem przypominają klepsydrę i charakteryzują się szerszą budową na końcach oraz węższą w środku. Natomiast sprężyny faliste mają prostą konstrukcję przypominającą sinusoidę, która połączona razem tworzy siatkę podtrzymującą siedzisko. Na marginesie, odpowiadając na pytanie, które pewnie części czytelników przyszło do głowy — specjaliści uważają, że sprężyny bonellowe są lepsza do mebli do spania, ze względu na swoją budowę, która dopasowuje się do kształtu ciała oraz jego obciążenia.

Sam proces naprawy sprężyn nie jest skomplikowany, jednak ze względu na użycie specjalistycznego sprzętu oraz wymaganą precyzję powinien być raczej zlecany fachowcom, ponieważ nieumiejętne usuwanie powłok czy sam proces wymiany może spowodować większe straty.

Mechanizm wersalki – jak naprawić skomplikowane usterki? Kiedy zwrócić się do fachowca?

Niekiedy usterki w kanapie są zbyt skomplikowane i wymagają użycia narzędzi, które wykraczają poza domowy arsenał. W takim wypadku, gdy potrzebna jest wymiana pewnych elementów, takich jak sprężyny najlepszym rozwiązaniem będzie zgłoszenie się do specjalisty. Warto wybrać renomowany zakład, ponieważ doświadczeni fachowcy często są gwarantem poprawnie wykonanej pracy.

Renowacja mebli

Pierwszym powodem, dla którego warto udać się do specjalisty, jest wymiana śrub oraz sprężyn. Po pierwsze fachowiec będzie posiadał drogi sprzęt taki jak ściągacz do zszywek tapicerskich czy ściskacz do sprężyn, którego kupno dla nas jednorazowo może być nieopłacalne. Po drugie dzięki doświadczeniu wykona pracę rzetelnie i we właściwy sposób. Demontaż kolejnych powłok zaczynając od zszywek, tak aby dostać się do sprężyn to karkołomne zadanie. Niekiedy konieczna jest też renowacja mechanizmu rozkładania w postaci wymiany podnośnika. Specjalista doradzi i dobierze właściwy model do naszego mebla.

wersalka
Źródło: made-to-last.co.uk

Sprawdź też: Tryb zimowy w oknach – jak uszczelnić okna? Oto sprawdzone sposoby

Usługi tapicerskie

Kolejnym powodem, dla którego należy udać się do fachowca, są usługi tapicerskie. Tapicerka to zewnętrzna część kanapy, tak zwane obicie. Jest to wizytówka każdego mebla, która narażona jest na przecieranie, plamienie i cały szereg innych zagrożeń. Aby mebel zachował swój estetyczny wygląd, niekiedy udać się trzeba właśnie do tapicera. Koszt pokrycia wersalki to w zależności od użytych materiałów oraz wielkości wersalki to średnio koszt około 1000 złotych.

Źródło obrazka głównego: altaflex.eu

3
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *