1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Ocieplenie poddasza: cena, materiały, porady termoizolacji dachu

Poradniki

8 miesięcy temu

Ocieplenie poddasza: cena, materiały, porady termoizolacji dachu

Budowa i remont
5
0
0
5
0

Prawidłowo ocieplone poddasze obniży koszty ogrzewania domu. Jakie są skuteczne sposoby na ocieplenie poddasza? Jaki materiał będzie najlepszy – wełna, pianka czy styropian? Ile kosztuje ocieplenie poddasza? Z nami wszystkiego się dowiesz.

Według statystyk, przez nieocieplone poddasze może uciekać nawet 25% ciepła. To z kolei widoczne jest w wysokich rachunkach za ogrzewanie. Dlatego, warto zadbać o odpowiednią termoizolację dachu i poddasza. Obecnie na rynku dostępne są różne materiały do ociepleń. W tym artykule rozważymy wady i zalety tych materiałów.

Ocieplenie poddasza – dlaczego warto o nie zadbać?

Jeżeli zależy nam na utrzymaniu optymalnej temperatury w całym domu i zminimalizowaniu kosztów ogrzewania, to pierwszą rzeczą, o którą powinniśmy zadbać, to prawidłowa izolacja poddasza. Zapobiega przenikaniu ciepła z ogrzewanych pomieszczeń na nieogrzewane poddasze. Dzięki czemu, wnętrza są chronione przed uciekaniem ciepła, czyli wychłodzeniem. Prawidłowo ocieplone poddasze, pomaga zachować ciepło i utrzymać odpowiednią temperaturę w całym domu.

Prawidłowa izolacja poddasza jest niezwykle istotna, aby zachować ciepło w mieszkaniu. Liczy się zarówno wykonanie, jak i użyte materiały

Czym ocieplić poddasze? Najpopularniejsze materiały – zalety i wady

Na rynku istnieje wiele materiałów, które służą do ocieplenia poddasza. Różnią się od siebie kształtem, rozmiarem, grubością i właściwościami. Poddamy analizie najbardziej popularne materiały wykorzystywane do ociepleń poddaszy.

Ocieplenie poddasza styropianem

Styropian posiada doskonałe właściwości termoizolacyjne. Chroni przed przegrzewaniem w okresie wiosenno-letnim oraz zapewnia odpowiedni poziom ciepła jesienią i zimą. Posiada wysoki poziom odporności na przenikanie pary wodnej, a jego parametry wraz z biegiem lat, nie ulegają zmianie.

Wadą styropianu jest możliwość napotkania trudności w dopasowaniu elementów. Styropian nie posiada aż tak dużych właściwości elastycznych, w związku z tym, aby dopasować poszczególne elementy, konieczne jest szlifowanie i cięcie. Czym ciąć styropian, by praca szła sprawnie? Przeznaczone są do tego specjalne noże termiczne.

Sprawdź też: Czy warto kupić mieszkanie na poddaszu? Wady i zalety

Gdy ocieplamy dach na poddaszu, wybierzmy płyty styropianowe, które posiadają podłużne nacięcia. Zwiększają one jego elastyczność. Natomiast zwykły styropian, bez dodatkowych nacięć, możemy użyć do ocieplenia podkrokwiowego. Często stosowaną praktyką, szczególnie w starszych budynkach, jest używanie styropianu do ocieplenia stropu poddasza nieużytkowego, które zostało wykonane z betonu.

Ocieplenie poddasza pianką

Ocieplenie poddasza pianką PUR jest metodą izolacji natryskowej. Wymaga użycia specjalistycznego sprzętu, za pomocą którego nakładana jest piana do ocieplenia. Wykorzystywana jest do izolacji dachu oraz fundamentów. Jej ogromną zaletą jest możliwość dotarcia w każde miejsce – wypełni każdą szczelinę w konstrukcji dachowej. Jest także odporna na rozwój grzybów i pleśni.

Sprawdź też: Ocieplenie sufitu od wewnątrz — czym najlepiej ocieplić strop?

Ocieplenie poddasza pianką ma swoje wady. Niektórzy eksperci twierdzą, że po dziesięciu latach może obniżyć swoje parametry. W tej sytuacji najlepiej zapoznać się z opiniami osób, które zdecydowały się na ocieplenie poddasza pianką poliuretanową. Na niekorzyść przemawia również cena, jest to dość drogie rozwiązanie. Decydując się na ocieplenie poddasza pianką, w zależności od grubości natrysku, trzeba być gotowym na koszt zaczynający się od 96 złotych za m².

Ocieplenie poddasza wełną

Aktualnie, najczęściej do ocieplenia dachu, poddasza i stropów wykorzystuje się wełnę. Producenci oferują popularną wełnę mineralną z włókna szklanego oraz wełnę mineralną z włókna skalnego. Zatem, jaka wełna na poddasze sprawdzi się najlepiej?

Jednym z najczęściej wybieranych sposobów ocieplenia poddasza jest wełna mineralna szklana, która zapewnia lepszą termoizolację

Oba rodzaje wełny wyróżniają się niepalnością oraz mają podobne parametry dotyczące przepuszczalności pary oraz nasiąkliwości. Mimo wszystko, lepszym wyborem jest wełna mineralna szklana, która zapewni lepszą izolacyjność cieplną. Ocieplenie poddasza wełną przebiega w łatwy sposób, a to wszystko dzięki jej lekkości i plastycznym właściwościom. Jest łatwa do przycięcia i dokładnie wypełnia szczeliny między krokwiami.

Sprawdź też: Czym jest dom energooszczędny? W jaki sposób zbudować dom, by zużywać jak najmniej energii?

Zapewne zastanawia Cię jaka grubość wełny na poddasze jest optymalna. Ocieplenie poddasza wełną wymaga położenia przynajmniej dwóch warstw materiału. Optymalna grubość to 25-30 cm. Cena wełny mineralnej może wynosić nawet 75 złotych za m². To ile wełny na poddasze będziemy potrzebować, zależy od jego powierzchni.

Ile kosztuje ocieplenie poddasza? Cena za m² na 2023 rok

Koszt ocieplenia poddasza zależy przede wszystkim od tego, co dokładnie chcemy ocieplić oraz jaki rodzaj ocieplenia wybierzemy.

morele.net_korzystne oferty

Na cenę robocizny za m² ocieplenia ma wpływ rodzaj ocieplenia. Wybierając ocieplenie poddasza wełną, ceny za m² robocizny, wahają się od 112 do 133 złotych. Cena przy ociepleniu pianką poliuretanową jest różna w zależności od preferowanej grubości natrysku. Przy grubości 15-17 cm, ceny za m² robocizny są na poziomie między 90 a 105 złotych. Cena rośnie, gdy zdecydujemy się na wybór grubszej warstwy. Ocieplenie poddasza, to koszt nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Podstawowe zasady podczas ocieplania poddasza

Przedstawiamy ogólny schemat ocieplenia poddasza. Ocieplenie dachu i stropu poddasza użytkowego następuje po ukończeniu prac dekarskich. Do ocieplenia przystępuje się, gdy poszycie dachu jest wykończone i zostały zakończone prace związane z wstawianiem okien.

Sprawdź też: Przerabianie strychu, czyli adaptacja poddasza — formalności, porady

Wtedy przystępuje się do ocieplania połaci dachu – tutaj wybór materiału zależy od nas. Mamy do wyboru styropian, wełnę mineralną lub piankę. Zależnie od wybranego materiału montuje się również folię paroprzepuszczalną. Materiał termoizolacyjny układa się w połaci dachowej, między krokwiami, a także pod nimi i pod pokryciem. Całość pokrywana jest płytą kartonowo-regipsową.

W przypadku poddasza nieużytkowanego, najczęściej izolację układa się na stropie. Ułożenie zależy od konstrukcji stropu, wysokości poddasza oraz budowy więźby dachowej.

Oprócz omówionych materiałów, do ocieplania poddaszy można również stosować maty ocieplające. Coraz bardziej popularne staje się również ocieplanie poddaszy celulozą, którą można ocieplać dachy skośne, stropodachy, stropy, ściany czy podłogi.

Sprawdź też: Stan surowy zamknięty. Co obejmuje i ile kosztuje?

5
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.