1. Home
 2. /
 3. Poradniki
 4. /
 5. Plan zagospodarowania przestrzennego – jak go sprawdzić?

Poradniki

4 miesiące temu

Plan zagospodarowania przestrzennego – jak go sprawdzić?

Budowa i remont Prawo
2
1
0
2
1

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to dokument, o którym warto wiedzieć co nieco. Sprawdź, co to jest plan zagospodarowania przestrzennego, skąd go wziąć i do czego się przyda!

Planując budowę domu lub nawet przebudowę budynku musisz otrzymać zgodę. Do tego właśnie przede wszystkim służy ten plan. Jest w nim zawarte to, jak wygląda gmina oraz co będzie powstawać w niej w przyszłości. Warto jednak wiedzieć o nim więcej!

Czym jest plan zagospodarowania przestrzennego?

Wiele miast i gmin ma swój plan zagospodarowania przestrzennego. To dzięki temu dokumentowi wiadomo, w jaki sposób wykorzystywane są tereny, a także co można na nich wybudować

Dokument ten należy do aktów prawa miejscowego. Spotkać się możemy z nazwami takimi jak MPZP czy plan miejscowy. Organem odpowiedzialnym za jego stworzenie i wszelkie aktualizacje jest rada miasta lub gminy. Warto jednak wiedzieć, że w życie wchodzi plan ogólny zamiast stadium, co spowoduje ogromne zmiany w tym obszarze. Samorządy mają multum pracy, która uwzględnia powstanie zupełnie nowych planów do końca 2025 roku.

plan zagospodarowania przestrzennego
Przeglądając plan zagospodarowania przestrzennego możemy dowiedzieć się naprawdę wiele

Obecnie jednak dzięki odpowiedniemu oznaczeniu w planie zagospodarowania przestrzennego możemy w ogóle rozpocząć budowę budynku. Jest ono niezbędne również w przypadku powiększenia zabudowania lub utworzeniu inwestycji gospodarczej. Ten dokument zdecydowanie warto poznać jeszcze przed podjęciem decyzji dotyczącej zakupu konkretnej działki.

Kup swoją własną mapę!

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – co w sobie zawiera?

Plan przestrzennego zagospodarowania służy nie tylko przydzielaniu pozwoleń na budowę. Odnajdziemy w nim całe mnóstwo bardzo cennych informacji. Są one pomocne choćby w przyjrzeniu się wyglądowi gminy, a także możliwościom stojącym za uprzemysłowieniem czy ochronom flory i fauny

Wskazując na dokładne cechy – miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego gminy pełni następujące funkcje:

 • daje obraz przyszłych inwestycji, zwłaszcza dróg oraz sieci wodociągowych;
 • wskazuje wytyczne dla zabudowy – wytycza dopuszczalność wysokość zabudowań, wymagane odstępy między nimi oraz wskazuje powierzchnie biologicznie czynną;
 • dzieli obszar gminy na części przemysłowe, rolne, zielone i mieszkaniowe.

W skład planu zagospodarowania przestrzennego wchodzą dwa elementy. Pierwszy to dokument tekstowy, w którym odnajdziesz założenia planu. Drugi element to z kolei mapy oraz materiały wizualne, które obrazowo przedstawiają konkretny teren. 

Sprawdź też: Koszt budowy domu – jak obliczyć? Ile kosztuje dom?

Mapy geodezyjne, kopie map zasadniczych lub map katastralnych to elementy, dzięki którym powstają mapy planu miejscowego. Zwykle są one przygotowywane w skali 1:1000, dzięki czemu obejmują duży obszar i są na tyle szczegółowe, w jakim stopniu być powinny. Zdecydowanie niemal każda mapa geodezyjna przedstawia o wiele więcej szczegółów, więc tych rzeczy nie można ze sobą mylić. Czasem jednak można spotkać się również ze skalami od 1:500 do 1:5000, choć są one stosowane w szczególnych przypadkach. Dotyczą na przykład zakazu zabudowy, czy przeznaczenia gruntu pod zalesienie. 

morele.net_korzystne oferty

Jak sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego?

Na tym etapie dobrze jest wiedzieć, gdzie sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego. Pierwsza opcja jest najwygodniejsza, ponieważ nie musisz nawet wychodzić z domu, by sprawdzić MPZP. Wystarczy wejść na stronę iMPA lub geoportal. Odnajdziesz je również na stronach internetowych miast lub przez gminne strony Biuletynu Informacji Publicznej. 

plan zagospodarowania przestrzennego
Oglądanie konkretnych działek nigdy nie było tak łatwe jak teraz!

Ponadto dostęp do planów zagospodarowania przestrzennego odnajdziesz w:

 • urzędzie miasta lub gminy,
 • starostwie,
 • urzędzie miasta na prawie powiatu,
 • dziennikach wojewódzkich.

Dostęp do planów uzyskasz po osobistej, telefonicznej, listownej lub elektronicznej prośbie. Jest to jednak jedynie podgląd. Chcąc uzyskać dane i użyć ich na przykład u notariusza – musisz złożyć wniosek o wypis oraz wyrys z planu, o czym więcej dowiesz się na końcu tego artykułu.

Poznaj mapy na wesoło!

Kiedy potrzebny jest taki plan?

Plan zagospodarowania przestrzennego dla konkretnej działki, który podejrzysz na stronie internetowej, umożliwi Ci podgląd mnóstwa informacji. Przede wszystkim dowiesz się o wszystkich wadach i zaletach konkretnego miejsca. Przydatne to jest w szczególności chęci zakupu nieruchomości lub działki

W ten sposób poznać możesz zagrożenie powodziowe w danym miejscu, możliwą wielkość budynku albo sprawdzić, czy prowadzenie w nim działalności gospodarczej będzie opcją. Ponadto dowiedzieć się można, czy obok wybranej lokalizacji nie powstanie droga szybkiego ruchu, wysypisko śmieci lub inny niesprzyjający czynnik, który na dłuższą metę może zniechęcić do zakupu działki.

plan zagospodarowania przestrzennego
Plan zagospodarowania przestrzennego pomoże Ci odkryć wiele sekretów, które skrywa dany teren

Każdą ze wcześniej wspomnianych rzeczy możesz łatwo sprawdzić, korzystając ze strony geoportal. Dostępne filtry pozwalają obejrzeć wszystkie z tych elementów i wiele więcej. Wystarczy kilka kliknięć, by dowiedzieć się niezbędnych informacji, które mogą uchronić Cię przed źle podjętą decyzją.

Kto ma dostęp do planów zagospodarowania przestrzennego?

Plan zagospodarowania przestrzennego brzmi na tyle poważnie, jakby był dostępny tylko dla takiej persony jak prezydent miasta lub organu typu rada gminy. Jest to błędne myślenie. Te wszystkie informacje dostępne są dla każdego

Dostęp do planów regulowany jest przez 30 artykuł ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Dzięki niemu możliwe jest podejrzenie map, a także ubieganie się o wypisy i wyrysy z nich.

MPZP to informacja publiczna. Dostęp do niej mają wszyscy, bez wyjątku. Sprawdzić ją możesz w każdym momencie, chcąc zakupić nieruchomość lub działkę, obejrzeć inwestycje, które powstaną w przyszłości, poznać ryzyko powodziowe, a nawet po prostu zaspokoić swoją ciekawość. Niezależnie od pobudek – ta opcja jest dostępna zawsze.

Sprawdź też: Działka rekreacyjna – co warto wiedzieć przed jej zakupem?

Wgląd w MPZP wskazuje mniej więcej obecny stan przestrzeni. Co ile lat zmienia się plan zagospodarowania przestrzennego? Aktualizacja pojawia się średnio raz na kilka lat, jednak mieszkańcy konkretnego rejonu mogą wnosić o wprowadzenie zmian, gdy odpowiednio to uzasadnią.

Ponadto, oprócz aktualnego stanu map, możesz zajrzeć do archiwalnych planów. Ta opcja umożliwi Ci podgląd, jak sytuacja wyglądała nawet kilkanaście lat temu, co z pewnością może okazać się pomocne. 

Udekoruj swój dom z pomocą map!

Wypis i wyrys – o co w tym chodzi?

Chcąc załatwić sprawy urzędowe, będzie Ci potrzebny zarówno wypis, jak i wyrys. Te dokumenty dotyczące ustaleń planistycznych dla konkretnego miejsca są w niektórych sytuacjach niezbędne. Warto jednak wiedzieć, że musimy za nie zapłacić.

Zanim płatności – przejdźmy przez proces pozyskania dokumentów. Aby je otrzymać, musisz złożyć pisemny wniosek w urzędzie miasta lub gminy. To, jak powinien wyglądać, odnajdziesz na stronach gmin lub pod adresem biznes.gov.pl.

mapa polski z podziałem na województwa
Dzięki stronom internetowym możesz sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego kiedy tylko chcesz

Opłaty za wypis prezentują się następująco:

 • dokument do 5 stron – 30 zł,
 • dokument powyżej 5 stron – 50 zł,
 • zaświadczenie z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego – 17 zł,
 • za każdą pełną lub rozpoczętą część odpowiadającą stronie formatu A4 – 20 zł, jednak nie więcej niż 200 zł.

Zsumowane opłaty nie mogą wynieść więcej niż 250 złotych! Ponadto możesz jeszcze nadać komuś pełnomocnictwo, co wynosi 17 złotych, chyba że zajmie się tym ktoś z najbliższej rodziny. Rodzeństwo, dzieci, wnuki, dziadkowie, rodzice, mąż lub żona są zwolnieni z tego warunku.

Sprawdź też: Pozwolenie na budowę 2024 – kto wydaje, ile kosztuje?

Ile czeka się na wypis i wyrys? Twój plan zagospodarowania przestrzennego trafi w Twoje ręce po od 7 dni do miesiąca. Czas ten nie jest zbyt długi, lecz od siebie życzę Ci, aby ta sprawa została załatwiona jak najszybciej! 🙂

Koniecznie daj znać, jakie doświadczenia masz z planem zagospodarowania przestrzennego. Być może miałeś okazję już korzystać ze strony geoportal i odkryłeś jakieś ciekawostki dotyczące Twojej okolicy? Podziel się tym w sekcji komentarzy! 

Źródło zdjęć: Adobe Stock

2
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *