1. Home
 2. /
 3. Poradniki
 4. /
 5. Zabrudzone obuwie? Jak prać buty w pralce, aby ich nie uszkodzić?

Poradniki

6 miesięcy temu

Zabrudzone obuwie? Jak prać buty w pralce, aby ich nie uszkodzić?

DIY Porządki domowe
14
3
0
14
3

Jak prać buty w pralce tak, żeby ich nie uszkodzić? Przedstawiamy prosty poradnik, dzięki któremu dowiesz się, jak odświeżyć obuwie w bezpieczny i skuteczny sposób. Podpowiadamy też, jaki rodzaj obuwia nie nadaje się do czyszczenia w pralce.

Zanim włożysz buty do pralki – co trzeba wiedzieć?

Pranie butów w pralce to dobry sposób na usunięcie nawet długotrwałych zabrudzeń, których trudno pozbyć się ręcznie. Przed włożeniem butów do pralki warto jednak wiedzieć o kilku istotnych kwestiach. Najważniejsze jest to, że nie wszystkie buty nadają się do czyszczenia mechanicznego (konkretne rodzaje butów w dalszej części artykułu). Ponadto, jeśli wiesz już, że możesz wyprać swoje buty w pralce, musisz zadbać o to, by pranie przebiegło bezpiecznie.

Sprawdź też: Jak usunąć farbę z ubrania? Domowe sposoby na plamy z farby

Nieumiejętne pranie butów w pralce może uszkodzić zarówno obuwie, jak i bęben maszyny. By cieszyć się zadowalającym efektem, warto zatroszczyć się o podstawowe zasady bezpieczeństwa – sposób przygotowania butów, dobór programu, temperatury i detergentów oraz odpowiednie suszenie. Przekonaj się, jak skutecznie wyprać swoje buty bez niszczenia ich!

białe buty przed i po czyszczeniu
Dzięki skutecznemu wyczyszczeniu nasze buty mogą zyskać drugą młodość

W pralce czy ręcznie? Upewnij się, co mówi metka

Czyszczenie butów może przebiegać na dwa sposoby – w pralce oraz ręcznie. Informację o tym, czy dane buty można włożyć do pralki, znajdziesz na metce. To ważne, aby sprawdzać takie informacje, ponieważ niektórzy producenci informują, że mogą nie przyjąć reklamacji, jeśli buty były czyszczone w pralce. Jeśli zatem zależy Ci na tym, by mieć możliwość skorzystania z reklamacji – koniecznie weź to pod uwagę! Gdy zalecenia na metce nie pozwalają na pranie w pralce, oznacza to, że są do tego odpowiednie przeciwwskazania, np. but wykonany jest z materiałów, którym pranie mogłoby zaszkodzić.

Sposób na szybko wyprane i wysuszone buty? Pralko-suszarka!

Jakie buty można prać w pralce?

Mimo że dla niektórych butów pranie w pralce może zakończyć się zniszczeniem, to wiele z nich znosi to naprawdę świetnie. Buty, które z powodzeniem można prać w pralce to większość tenisówek, trampek i butów sportowych. Najlepiej, gdy nie są one klejone, tylko szyte, ponieważ klej w wysokich temperaturach może ulec zniszczeniu. Pranie jest szczególnie korzystne dla białych butów, ponieważ na nich zabrudzenia są najbardziej widoczne i niekiedy trudno jest usunąć je ręcznie. W pralce mogą one odzyskać swój śnieżnobiały kolor.

morele.net_korzystne oferty

Jakich butów nie powinno się prać w pralce?

Buty sportowe, trampki i tenisówki wykonywane są zazwyczaj z tkanin i materiałów, które świetnie znoszą pranie mechaniczne i nadają się do czyszczenia w pralce. Jest jednak mnóstwo butów, których pod żadnym pozorem nie powinno się wkładać do maszyny. Należą do nich espadryle, szpilki, buty skórzane i zamszowe, botki, buty klejone oraz ozdobione małymi elementami (ćwieki, koraliki).

Charakterystyczna podeszwa espadryli mogłaby się rozpaść, szpilki z dużym prawdopodobieństwem uszkodziłyby bęben pralki oraz swoją powierzchnię, a materiał butów skórzanych czy zamszowych mógłby ulec skurczeniu, czy nawet całkowitemu zniszczeniu. Ćwieki czy koraliki przymocowane do butów mogłyby po prostu odpaść.

Najważniejsze zasady prania obuwia w pralce

Jeśli wiesz już, że Twoje buty nadają się do prania w pralce, zadbaj o to, by ich czyszczenie przebiegło pomyślnie i bezpiecznie. Pomogą Ci w tym poniższe zasady:

 • Usuń ręcznie największy brud – jeśli Twoje buty mają na sobie błoto, kamyczki czy inne zabrudzenia, które możesz usunąć ręcznie, koniecznie to zrób. Obuwie wkładane do pralki powinno być możliwie jak najbardziej oczyszczone, ponieważ znajdująca się na nich ziemia czy kamienie mogą zaszkodzić pralce.
 • Wyjmij sznurówki – wyjęcie sznurówek pomoże w wyczyszczeniu wszystkich zakamarków obuwia. Sznurówki warto wyczyścić ręcznie, ponieważ w nich często znajduje się mnóstwo kurzu i zabrudzeń, których aż tak skutecznie nie pozbędzie się pralka. Jeśli to możliwe, wyjmij także wkładkę, by jak najdokładniej oczyścić wnętrze swoich butów.
 • Użyj worków do prania – podobnie jak w wypadku bielizny, przy praniu butów warto skorzystać z worków do prania. Najlepiej włożyć oba buty do osobnych pokrowców. Jeśli nie masz specjalnych worków na buty, możesz użyć małych poszewek na poduszki czy materiałowych woreczków na warzywa i owoce.
 • Włóż do pralki ręcznik – nie jest to punkt obowiązkowy, ale zdecydowanie warto go zastosować. Włożenie do pralki razem z butami ręcznika czy koca sprawi, że buty nie będą mocno obijać się o bęben pralki, dzięki czemu zmniejszy się szansa na ich uszkodzenie.
 • Użyj odpowiednich detergentów – do prania butów zaleca się używania tylko niedużych ilości proszku lub płynu do prania. Nie powinno się wlewać płynów zmiękczających, ponieważ mogą one negatywnie wpłynąć na materiał butów. Na rynku znajdują się także specjalne środki przeznaczone do prania obuwia, jednak ich zakup nie jest konieczny.
 • Ustaw właściwy program pralki – buty nie powinny być prane w temperaturze wyższej niż 40°C ani poddawane wirowaniu. Najlepiej ustawić krótki program (np. 30 minut) i jak najniższe obroty. Niektóre pralki są wyposażone w program prania ręcznego, który dobrze sprawdzi się przy czyszczeniu obuwia.
 • Zadbaj o suszenie – najlepiej będzie, jeśli buty wyschną naturalnie. Przyspieszanie ich suszenia może niekorzystnie wpłynąć na ich stan i wygląd (występowanie zacieków, żółtych plam). Jeśli chcesz, możesz wypchać wnętrze butów gazetami – wchłoną one nieco wilgoci oraz pomogą w zachowaniu właściwego kształtu butów. Możesz powiesić buty na sznurku na pranie w domu lub na dworze, o ile miejsce to nie jest narażone na silne działanie promieni słonecznych.

Trudne do usunięcia plamy? Sprawdź sprawdzone produkty:

Jeśli zastosujesz się do wszystkich omówionych wyżej zasad, pranie butów w pralce powinno zakończyć się sukcesem. Pamiętaj jednak, że nawet bezpieczne pranie wykonywane zbyt często może być szkodliwe dla Twoich butów. Pierz je tylko wtedy, gdy jest to konieczne.

Sprawdź też: Czyszczenie kanapy krok po kroku: jak i czym skutecznie wyczyścić kanapę? Porady i metody prania tapicerki

Sposoby czyszczenia butów, których nie upierzesz w pralce

Co zrobić z butami, których nie można prać w pralce, a wymagają już porządnego czyszczenia? Trzeba oczyścić je ręcznie! Poniżej wyjaśniamy, jak prać buty zamszowe, skórzane oraz sportowe, których nie można poddać praniu mechanicznemu.

Buty zamszowe oraz te wykonane z podobnego materiału – nubuku – warto nie tylko regularnie czyścić, ale też impregnować, czyli zabezpieczać przed zabrudzeniami i niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych. Warto zatem kupić w sklepie obuwniczym specjalne preparaty do impregnacji i czyszczenia oraz szczotkę i gumkę do zamszu. Środki czyszczące zazwyczaj występują w sprayu. Buty warto najpierw oczyścić suchą szczotką, a później spryskać preparatem.

Można też skorzystać z domowych sposobów na pielęgnację zamszowych butów. Gumkę, która usuwa małe zabrudzenia, może zastąpić np. zwykła gumka do zmazywania ołówka, a jako preparat do czyszczenia dobrze posłuży roztwór 1:1 wody i octu. Należy zamoczyć w nim ściereczkę i delikatnie przecierać zabrudzone buty. W czyszczeniu sprawdzi się też wilgotna chusteczka dla niemowląt.

Nowe wkładki do butów, sznurowadła i inne akcesoria do pielęgnacji obuwia:

Jeśli chcesz wyczyścić buty skórzane, najpierw za pomocą miękkiej szczotki omieć wszystkie możliwe zabrudzenia. W zależności od koloru butów – dobierz odpowiedni sposób czyszczenia. Ciemne buty ze skóry można łatwo i bezpiecznie wyczyścić ścierką zamoczoną w wodzie z mydłem. Szmatka powinna być wilgotna, a nie bardzo mokra. Można też skorzystać z dostępnych w sklepach obuwniczych specjalnych preparatów przeznaczonych do czyszczenia butów skórzanych.

zniszczone i brudne trampki
Jeśli buty są bardzo stare i mocno zniszczone, nawet pranie im już nie pomoże

Ponadto warto impregnować i pastować obuwie, by zachowywało one swój intensywny kolor i pozostawało w jak najlepszym stanie przez długi czas. Buty z jasnej skóry można czyścić za pomocą specjalnych środków lub np. ściereczką namoczoną w mleku. W wypadku białych butów jednym z celów pielęgnacji jest zapobieganie pojawieniu się przebarwień.

Jak wygląda czyszczenie butów sportowych, których zgodnie z zaleceniami na metce nie można wyprać w pralce? Pierwszym krokiem, jak w każdym innym wypadku, jest wstępne oczyszczenie butów z największych zabrudzeń za pomocą delikatnej szczotki. Jeśli zabrudzenia są mokre – poczekaj, aż wyschną. Gdy masz do czynienia z butami z materiałów syntetycznych, po wyjęciu sznurówek (i jeśli się da, to także wkładek) i wstępnym oczyszczeniu, włóż je do letniej wody z niewielką ilością preparatu do prania. Gdy odpowiednio namokną, oczyść je szczotką, wypłucz i pozostaw do wyschnięcia.

Sprawdź też: Czyszczenie materaca: jak i czym skutecznie wymyć materac?

Jeśli jednak Twoje buty sportowe wykonane są z zamszu czy skóry, zastosuj się do zasad czyszczenia butów zamszowych i skórzanych, które omówiliśmy wyżej. Pamiętaj, by o swoje buty dbać regularnie, szczególnie wtedy, gdy są to buty treningowe. Warto używać np. preparatów do dezynfekcji obuwia.

Teraz już wiesz, jak prać buty sportowe w pralce i jak robić to w bezpieczny sposób. Pamiętaj, że w zależności od materiałów, nie każdy but może być poddawany praniu mechanicznemu, ale wtedy równie dobrze możesz zadbać o niego ręcznie. Najważniejsza jest systematyczność i stosowanie się do zaleceń producenta. Napisz w komentarzu, czy zdarza Ci się prać swoje buty w pralce.

14
3

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *