1. Home
 2. /
 3. Poradniki
 4. /
 5. Układanie płytek – cena, sposoby, ile czasu trwa

Poradniki

3 lata temu

Układanie płytek – cena, sposoby, ile czasu trwa

Budowa i remont
9
5
0
9
5

Położenie płytek w mieszkaniu jest przedsięwzięciem dość wymagającym. To zadanie można jednak znacząco uprościć – wystarczy odpowiedni plan, który obejmie wszystkie etapy procesu. Co warto wiedzieć na temat układania płytek?

Układanie płytek – podstawowe informacje

Płytki na podłogach oraz ścianach w pokojach innych niż łazienka czy kuchnia nie wychodzą z mody. Rynek usług i materiałów budowlanych oferuje więc wiele różnych sposobów na wprowadzenie tego sposobu aranżacji powierzchni do mieszkań.

ile kosztuje układanie płytek

Układanie płytek wymaga jednak planu. Na początku powinieneś stworzyć ogólną koncepcję, uwzględniającą Twoje potrzeby względem tego przedsięwzięcia. Chodzi tu przede wszystkim o takie warunki jak wymiary powierzchni, które masz zamiar pokryć kafelkami oraz ich położenie w przestrzeni mieszkania (w końcu proces ten wygląda inaczej w przypadku przedpokoju lub łazienki, a jeszcze inaczej na tarasie czy elewacji).

Na tym etapie zdecyduj też, które płytki ceramiczne lub gres znajdą się w wybranych przez Ciebie pomieszczeniach. Przejrzyj oferty sklepów, porównaj ceny i właściwości – to, ile kosztuje i jak długo zajmie układanie płytek, jest zależne również od ich rodzaju.

Sprawdź: Ile kosztuje malowanie ścian? Cena w 2021 roku

Od czego zależy cena ułożenia płytek?

Koszta usługi różnią się w zależności od wielu czynników. Jeżeli więc chcesz zaplanować budżet możliwie jak najbardziej precyzyjnie, koniecznie musisz się zastanowić, jaki efekt chcesz osiągnąć.

Jeśli chodzi o same płytki, kluczowa będzie ich wielkość. Za kafelki o standardowych wymiarach zapłacisz zwykle mniej, jednak będziesz potrzebował ich dużo więcej, by zapełnić całą planowaną powierzchnię. Zakup płytek wielkoformatowych jest droższy, a ich montaż – znacznie bardziej skomplikowany. Położenie mozaiki również wymaga więcej czasu, a co za tym idzie, więcej nakładów finansowych. Z tego względu, planując ten rodzaj aranżacji, musisz przygotować się na wysokie koszta robocizny.

Istotny jest również typ płytek – ceny zarówno ich samych, jak i układania, będą wyższe w przypadku droższych materiałów lub nietypowych rozwiązań konstrukcyjnych. Stosunkowo tanim rozwiązaniem jest typowa glazura, zaś kosztującym nieco więcej – terakota lub gres. Na znacznie większe ceny należy przygotować się, planując zaś układanie gresu rektyfikowanego czy spieków kwarcowych.

Należy pamiętać, że koszta rosną w przypadku konieczności wywiercenia w płytce otworów, doszlifowania jej lub zmodyfikowania w jakiś inny sposób. Cena w tym przypadku uzależniona jest od rodzaju modyfikacji oraz materiału, z którego wykonany jest element. Znaczenie ma także kształt otworu – najtańsze są proste, regularne cięcia. Nieco bardziej problematyczne są wycięcia nieregularne, a do ich wykonania potrzebny będzie zwykle specjalny sprzęt, musisz więc upewnić się, że osoba, której masz zamiar powierzyć tę pracę, na pewno takim dysponuje.

Koszta usługi windują także czynności mające na celu przygotowanie powierzchni. Więcej zapłacimy, jeżeli najpierw potrzebne będzie skucie starych płytek, wyrównywanie lub gruntowanie podłoża. Planujesz montaż kafelków w łazience? Dodatkowe koszta czekają Cię w związku z koniecznością hydroizolacji podłogi.

Większe sumy zapłacisz również wtedy, gdy montowane płytki mają być w przyszłości wystawione na działanie warunków atmosferycznych. Na tarasie, balkonie czy zewnętrznych schodach często montuje się odporny na wilgoć, droższy od typowej glazury mrozoodporny gres. By go wzmocnić i zachować jego oryginalny wygląd na dłużej, należy zastosować specjalny impregnat, którego cena również podnosi koszty całego przedsięwzięcia.

Ile kosztuje położenie płytek i czego należy się spodziewać, planując budżet?

Całościowy koszt ułożenia płytek można uzyskać, uwzględniając każdy jego etap, od przygotowania powierzchni aż po wykończenie. Jeśli przed przystąpieniem do planowania rozważasz skorzystanie z pomocy architekta, w koszta musisz wliczyć także cenę konsultacji. Pamiętaj, że przewidywane wydatki pokryją się z tymi rzeczywistymi wtedy, gdy pomiędzy planem a realizacją nie minie zbyt wiele czasu – ceny materiałów budowlanych oraz robocizny w ciągu tego roku rosły bardzo dynamicznie i nic nie wskazuje na to, że sytuacja może ulec poprawie w najbliższych miesiącach.

Oczywiście, jak w przypadku każdego budowlano-remontowego przedsięwzięcia, nie zapomnij o przeznaczeniu części budżetu na niepodziewane wydatki. Jeśli chodzi o koszta, nigdy nie planuj na styk – zapasowe środki przydadzą się, jeśli trzeba będzie wprowadzić dodatkowy etap prac (na przykład montaż dekoru), kiedy coś pójdzie nie tak i będą potrzebne poprawki lub gdy konieczne będzie dokupienie płytek czy innych materiałów.

układanie płytek ile kosztuje

Dodatkowo dzięki temu zapewnisz sobie płynny przebieg całego procesu, bez przydługich przestojów. Im większa powierzchnia kafelkowania i droższe płytki, tym więcej dodatkowych środków się przyda. Najlepiej będzie poprosić fachowca o jego cennik usług glazurniczych – na jego podstawie nie tylko lepiej można ocenić ceny położenia płytek i przygotować kosztorys, ale i lepiej oszacować, jakich dodatkowych kosztów możemy się spodziewać.

Koszty robocizny najczęściej podawane są za metr kwadratowy. Cena rośnie więc wraz ze zwiększaniem się powierzchni przeznaczonej do kafelkowania. Oczywiście należy pamiętać, że nie będzie ona taka sama we wszystkich pomieszczeniach, w miarę możliwości poproś więc fachowca o indywidualną wycenę. Pamiętaj również, że ostateczny koszt robocizny w dużej mierze zależy od miejscowości, w której znajduje się remontowane mieszkanie. Najwięcej zapłacisz w dużych miastach, takich jak Warszawa, Kraków czy Wrocław.

Cennik układania płytek – dane na 2021 rok

Cena układania płytek zależy również od tego, ile prac będzie musiał wykonać fachowiec przed samym położeniem kafli, by uzyskać najlepszą przyczepność podłoża. Usługi glazurnicze powinny więc obejmować wieloetapowe przygotowanie podłoża, a w tym takie prace, jak:

 • Skuwanie płytek – 25-50 zł/m2
 • Wyrównanie podłoża (wylewka samopoziomująca) – 20-40 zł/m2
 • Hydroizolacja wewnętrzna –25-45 zł/m2
 • Hydroizolacja zewnętrzna – 30-55 zł/m2
 • Gruntowanie powierzchni – 5-8 zł/m2
montaż płytek koszt

Koszt położenia płytek ceramicznych jest oczywiście zależny wymagań danego egzemplarza i od obranej techniki. Podajemy ceny za kładzenie płytek o regularnych kształtach i wymiarach 30×30 cm:

 • Układanie glazury – 80-110 zł/m2
 • Układanie terakoty – 110-130 zł/m2
 • Ułożenie płytek gresowych – 110-130 zł/m2

Niestandardowa wielkość płytek (ściennych oraz podłogowych) wymaga zastosowania specjalnej techniki pracy, jest więc odpowiednio droższe. Oto, ile zapłacisz za:

 • Układanie płytek wielkoformatowych 60×120 cm – 80-110 zł/m2
 • Układanie płyt wielkoformatowych 120×120 – 100-130 zł/m2
 • Układanie płyt wielkoformatowych 120×140 cm – 140-160 zł/m2
 • Ułożenie mozaiki – 150-180 zł/m2
 • Ułożenie płytek w jodełkę – 120-160 zł/m2

Sam cennik układania płytek nie wystarczy, by ocenić, ile ostatecznie wydamy na aranżację ściany lub podłogi. Oto kilka dodatkowych etapów prac, które najczęściej preprowadza się wraz z układaniem płytek:

 • Szlifowanie narożników – 35-50 zł/mb
 • Wiercenie otworów (do 12 mm) – 8-15 zł/szt
 • Montaż ozdobnych listewek – 10-20 zł/mb

Od czego zależy czas układania płytek?

To, ile czasu zajmie kafelkowanie, zależy głównie od tego, jak duża jest powierzchnia przeznaczona pod ten proces. Nie bez znaczenia pozostaje również jej stan – podłoże musi zostać dokładnie oczyszczone, wyrównane i zagruntowane. Czynności przygotowawcze muszą być oczywiście wykonywane z należytą starannością, by podłoże zyskało możliwie najlepszą przyczepność.

Kafelkowanie musi zostać poprzedzone rozłożeniem krzyżyków dystansowych, co też wymaga nie lada dokładności. To, ile czasu zajmie samo układanie płytek, zależy od stanu podłoża, materiału, z którego zostały wykonane, oraz ich wielkości. Najłatwiej i najszybciej układa się wytrzymałe płytki ceramiczne o wymiarach 30×30. Niektóre z rodzajów płyt dodatkowo wymagają zagruntowania.

Układanie płytek nie musi być trudne, jeżeli zadbamy o trzymanie się ustalonego wcześniej planu. Jeżeli jednak w procesie zauważymy konieczność wprowadzenia zmian lub poprawek, nie warto z nich rezygnować – niedoróbki mogą zaważyć na nie tylko na wyglądzie, ale i trwałości całej aranżacji.

9
5

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *