1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Pakowanie próżniowe żywności oraz ubrań i innych tekstyliów — kompleksowy poradnik. Wszystko o pakowaniu próżniowym

Poradniki

2 lata temu

Pakowanie próżniowe żywności oraz ubrań i innych tekstyliów — kompleksowy poradnik. Wszystko o pakowaniu próżniowym

Porządki domowe
17
1
0
17
1

Jakie są zalety pakowania próżniowego? Jak długo można przechowywać spakowane tak rzeczy? Ten sposób zabezpieczania żywności i tkanin jest świetnym sposobem na zachowanie zdrowia i objętości portfela. Przedstawiamy tajniki pakowania próżniowego.

Pakowanie próżniowe — co to dokładnie jest?

Pakowanie próżniowe polega na odessaniu powietrza z opakowania i jego szczelnym zamknięciu. Dzięki temu do środka nie przedostaną się także wilgoć i drobnoustroje. Pozwala to dłużej zachować trwałość zapakowanych produktów i zmniejszyć ilość miejsca, które zajmują.

pakowanie próżniowe dzięki temu nie musisz brać dużej torby na ubrania
Próżniowo zapakowane ubrania zajmują o wiele mniej miejsca

Możliwe jest również pakowanie próżniowe ubrań, pościeli czy firanek. Tak samo, jak w przypadku jedzenia, tekstylia pakowane próżniowo są mniej narażone na kontakt z wilgocią, kurzem i drobnoustrojami. Dodatkową zaletą jest zmniejszenie objętości tkanin, co pozwala zmieścić ich więcej w szafie lub szufladzie.

Wady i zalety pakowania próżniowego w pigułce

Dzięki pakowaniu próżniowemu możliwe jest dłuższe i bezpieczniejsze przechowywanie wszystkich rodzajów produktów spożywczych. Pakowanie próżniowe uniemożliwia również wyciek płynów i ulatnianie się zapachu. Jest to także dobry sposób na oszczędność pieniędzy. Hermetycznie zapakowana żywność znacznie dłużej utrzymuje świeżość, co ogranicza konieczność wyrzucania jedzenia. Dzięki temu możliwe jest również zrobienie większych zapasów. Jest to szczególnie dobre dla osób, które mają mniejsze lodówki.

Sprawdź też: Patenty na pakowanie prezentów – jak zapakować prezent?

Wadą pakowania próżniowego są koszta zakupu zgrzewarki i worków. Wydatki te się jednak zrekompensują. Świeże jedzenie pozwala zachować dobre zdrowie. Hermetyczne opakowanie jest też dobre dla dzieci i alergików, którzy są wrażliwi na kontakt z drobnoustrojami.

Pakowanie próżniowe jedzenia — wszystko o próżniowym pakowaniu żywności

Co można pakować próżniowo? Lista produktów zależy wyłącznie od naszych upodobań kulinarnych. Poniżej przedstawiamy wypis wybranych produktów wraz z możliwym czasem ich przechowywania w stosunku do terminu przydatności jedzenia niezapakowanego próżniowo. Czas, po jakim jedzenie się psuje, zależy także od tego, w jakiej temperaturze jest składowane (w temperaturze pokojowej, w lodówce czy w zamrażarce).

W pierwszym zestawieniu za wartość przyjęliśmy temperaturę komory lodówki (od -2℃ do +5℃).

RODZAJ PRODUKTUNIEZAPAKOWANY PRÓŻNIOWO (ILOŚĆ DNI)ZAPAKOWANY PRÓŻNIOWO (ILOŚĆ DNI)
Mięso wieprzowe/wołowe2-430-40
Drób2-36-9
Ryba1-34-5
Owoce3-78-25
Warzywa4-518-20
Zupa2-38-12
Słodycze4-510-18
Ser15-2040-60

Druga tabela przedstawia produkty przechowywane w temperaturze pokojowej.

RODZAJ PRODUKTUNIEZAPAKOWANY PRÓŻNIOWOZAPAKOWANY PRÓŻNIOWO
Pieczywo2-3 dni7-8 dni
Napoje bezalkoholowe7-10 dni20-25 dni
Kawa / herbata w paczce2-3 miesiące12 miesięcy
Ryż / makaron w paczce5-6 miesięcy12 miesięcy
Ciasto4-6 miesięcy12 miesięcy

W trzecim zestawieniu prezentujemy czas przechowywania jedzenia w zamrażarce. Optymalna temperatura w zamrażarce powinna wynosić około -18℃.

RODZAJ PRODUKTUNIEZAPAKOWANY PRÓŻNIOWO (ILOŚĆ MIESIĘCY)ZAPAKOWANY PRÓŻNIOWO (ILOŚĆ MIESIĘCY)
Mięso w całości624
Mięso mielone412
Ryby624
Drób624
Pieczywo6-924
Owoce6-1224
Warzywa8-1024

Tabele przedstawione powyżej pokazują, że pakowanie próżniowe żywności w domu może wydłużyć jego przydatność do spożycia nawet kilkukrotnie. Jednakże tak samo, jak w przypadku żywności niezapakowanej hermetycznie należy przestrzegać maksymalnego terminu przydatności do spożycia.

Pakowanie próżniowe a świeżość jedzenia — czy pakowanie próżniowe jest zdrowe?

Hermetycznie zapakowana żywność pozwala nie tylko zaoszczędzić pieniądze. Jest także korzystna dla zdrowia. Dzięki pakowaniu próżniowemu ogranicza się ryzyko namnażania się drobnoustrojów, które mogą doprowadzić do zatrucia pokarmowego.

pakowanie próżniowe jedzenia zapewnia dłuższą datę jego spożycia
Żywność, która zapakowana jest hermetycznie, wydłuży swoją datę spożycia

Pamiętać jednak należy, że w przypadku większości produktów (np. mięsa czy zup) pakowanie próżniowe nie zastępuje przetrzymywania jedzenia w lodówce. Pojemniki i folie próżniowe nie chronią także żywności przed promieniami słonecznymi. Tak samo, jak niepakowaną hermetycznie, żywność pakowaną próżniowo także należy trzymać w lodówce lub zacienionym, suchym miejscu, aby wydłużyć jej świeżość.

Pakowanie próżniowe ubrań i innych tekstyliów — ogromna oszczędność miejsca

Pakowanie próżniowe w domu jest także dobrym pomysłem na ochronę ubrań i tkanin przed zanieczyszczeniami i molami. Rozmiar tekstyliów można w ten sposób ograniczyć nawet o około 20-25%. Pakując rzeczy próżniowo, trzeba zastosować się do kilku prostych zasad.

Chowane do worka tkaniny powinny być suche. Zapakowanie niedokładnie wysuszonego materiału może przyczynić się do wytworzenia się przykrego zapachu wewnątrz worka.

pakowanie próżniowe ubrań to sposób na oszczędność cennego miejsca w walizce
Dzięki pakowaniu próżniowemu ubrań zyskujesz sporo wolnej przestrzeni w torbie

Aby osiągnąć najlepsze efekty, tekstylia należy równo poskładać. Pozwoli to uniknąć zagnieceń. Dzięki temu materiałów nie trzeba będzie prasować po wyjęciu z worka. Poskładane tkaniny powinny zostać ułożone jedna na drugiej. Co ważne, nie należy przepełniać worka.

Co jest konieczne do pakowania próżniowego? Najlepsze zgrzewarki, woreczki itp.

Istnieją dwa rodzaje zgrzewarek próżniowych zarówno do użytku przemysłowego, jak i domowego. Jest także kilka typów worków.

Zgrzewarki listwowe zasysają powietrze z worka, a następnie zgrzewają go z jednej strony. Odznaczają się niewielkim rozmiarem pozwalającym postawić urządzenie np. na blacie stołu kuchennego. Zaletą jest również cena. Pakowarkę próżniową listwową można nabyć już w kwocie około 200 zł. Wadą tego typu urządzeń jest konieczność używania folii moletowanej zamiast tańszej, gładkiej.

Pakowanie próżniowe zgrzewarką listwową
Źródło: webstaurantstore.com

W pakowarce komorowej do środka wkłada się cały worek. Są one wydajniejsze od listwowych. We wnętrzu takiej maszyny możliwe jest nie tylko odessanie powietrza, ale także wypełnienie mieszanką gazów o odpowiednich dla danego produktu proporcjach. Do funkcji nieobecnych w zgrzewarce listwowej doliczyć należy także opcję regulacji ciśnienia wewnątrz komory. Pakowarka komorowa jest ponadto tańsza w eksploatacji, ponieważ do ochrony jedzenia można używać folii gładkiej.

Wadami pakowarek komorowych są duże gabaryty i cena wynosząca kilka-kilkanaście tysięcy złotych. Z tego względu ten sposób pakowania próżniowego stosowany jest głównie przez lokale gastronomiczne i przedsiębiorstwa produkujące żywność.

Powyższe charakterystyki pakowarek wskazują, że do zabezpieczania żywności należy użyć właściwego rodzaju worka. Czym się one różnią?

Pakowarka komorowa
Źródło: jawfeng.com

Worki moletowane są przeznaczone do użytku w zgrzewarkach listwowych. Charakteryzują się wzorzystą fakturą w postaci linii, kratek itp. Posiadają jeden zgrzew. Są one niezbędne do właściwego odessania powietrza w zgrzewarce z zasysaniem zewnętrznym, czyli listwowej. Worki moletowane można kupić zarówno w sztukach, jak i w postaci rolki. Druga opcja pozwala samodzielnie dobrać wielkość worka do rozmiarów produktu.

Worki moletowane
Źródło: woodtoolsanddeco.com

Worki gładkie PA/PE używane są z pakowarkami komorowymi. Są zgrzewane ze wszystkich stron. Ich grubość jest różna. Dostępne są worki o grubości 70, 90,100 i 120 μm. Grubsze worki wykorzystywane są do pakowania produktów, które mogłyby doprowadzić do rozdarcia cieńszego materiału, takich jak kości.

Worki gładkie PA/PE
Źródło: burdis-poultry.com

Równie istotne jest zastosowanie. Istnieją worki do gotowania próżniowego (sous vide) oraz z otworami do wieszania ich pionowo. Służą one do przechowywania luzem płynów i produktów sypkich. Do pakowania ubrań stosuje się jeszcze worki z zamkiem błyskawicznym i otworem do odsysania powietrza za pomocą odkurzacza.

Sprawdź też: Wybieramy organizery do szafy! Sprawdź jak najłatwiej przechowywać w szafie ubrania, bieliznę, buty i dodatki!

Pakowanie próżniowe jest nie tylko korzystne dla zdrowia, ale pozwala też zoptymalizować domowy budżet. A Ty? Korzystasz z pakowania próżniowego? Daj znać w komentarzu!

17
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.