- Home
- /
- Zrób to sam
- /
- Jak zrobić zielnik do szkoły? Poradnik krok po kroku
Zobacz, jak zrobić zielnik do szkoły w kilku łatwych krokach! W tym poradniku dowiesz się dokładnie, jak przygotować to ciekawe zadanie domowe. Ocena celująca gwarantowana!
Prace domowe to coś, co nie kojarzy nam się najlepiej. Czasem jednak są one bardzo fajne jak na przykład właśnie zielnik do szkoły. Jak zrobić go w taki sposób, by był naprawdę piękny, dopracowany i dobrze zabezpieczony przed rozkruszeniem się suszek? Przekonaj się!
Jak zrobić zielnik do szkoły? Jakie rośliny wybrać?
Nauczyciele zwykle dokładnie zlecają, jakie kwiaty, zioła, liście lub inne części roślin powinny znaleźć się w zielniku. Dzięki zawężeniu tematu, bez kłopotu możesz przygotować atlas liści drzew lub odpowiednio zasuszyć kwiaty polne. Nazwy każdego z nich z pewnością znajdziesz w internecie, książce z przyrody, a nawet w aplikacjach, które za pomocą aparatu w moment zdradzą Ci, jaki liść lub kwiat masz przed sobą.
Przypomnij sobie teraz, czy nauczyciel zlecający zadanie przedstawiał Wam przykładowy zielnik. To znakomita wskazówka, która upewni Cię, czy dane dzieło ma powstać w zeszycie, a może w ruch mają pójść segregatory? To bardzo istotna informacja, ponieważ niekiedy forma, w której oddamy zadanie domowe, może okazać się kluczowa, by otrzymać najwyższą notę.
Na samym początku, warto mieć wiedzę o tym, jak suszyć kwiaty i liście. W tym przypadku jednak nie należy uciekać się do zbyt skomplikowanych metod, ponieważ wszystkie zebrane części roślin będziemy suszyć na płasko.
Poradnik krok po kroku – jak zrobić zielnik do szkoły
Zielnik szkolny nie jest trudny w przygotowaniu, choć zdecydowanie czasochłonny. Przygotowanie suszek to minimum 5 dni. Samo jednak zbieranie konkretnych części roślin może być znakomitą zabawą, podczas której spędzisz czas z rodziną na spacerze w lesie lub parku. Jeśli planujesz zrywać kwiaty – zrób to po południu, gdy wszystkie pączki są doskonale rozwinięte i zachowają się w najlepszym kształcie.
Uwiecznij swoje suszki w albumie!
Potrzebne przybory
Do tego, jak zrobić zielnik do szkoły będziesz potrzebować kilku elementów. W zależności od tego, czy ma on być w zeszycie, czy segregatorze – tylko ta opcja będzie się różnić. Zasada jest taka, że zasuszone części roślin powinny być przyklejone do papieru, a to, czy umieścimy je w zeszycie albo za ochronkę posłużą nam koszulki na dokumenty – to zależy od nas.
Lista przyborów, by stworzyć zielnik szkolny:
- zeszyt na zielnik lub segregator z koszulkami,
- taśma dwustronna,
- szeroka taśma,
- długopis,
- nożyczki,
- dodatkowe kartki papieru.
Do stworzenia zielnika najlepiej wykorzystywać zeszyty z białymi, czystymi kartkami. Dzięki temu cała kompozycja będzie prezentować się naprawdę pięknie, a wręcz profesjonalnie!
Dodatkowo możesz przygotować kolorowe długopisy lub markery, jeśli masz ochotę ozdobić każdą ze stron. Posłużyć one także mogą do opisania każdej części rośliny, w dekoracyjny, cieszący oko sposób.
Suszenie roślin
Punktem niezbędnym do tego, jak zrobić zielnik do szkoły, jest dokładne wysuszenie części roślin, na których nam zależy. Pomijając ten element lub wykonując go niedokładnie, ryzykujemy zwinięciem się kwiatów lub liści albo ich spleśnieniem.
5 dni to absolutne minimum, które sprawdzi się jedynie w przypadku naprawdę drobnych części roślin. Suszki najlepiej pozostawić do pełnego wysuszenia przez dwa tygodnie. W ten sposób upewnimy się, że po wyjęciu z miejsca, gdzie się suszyły, pozostaną sztywne i w pełni pozbawione wody.
Lecz – jak wysuszyć kwiaty, liście lub inne części roślin? Przygotuj dużą, ciężką książkę. Gdzieś pośrodku niej umiejsców ręczniki papierowe na obu kartkach, a pomiędzy nimi materiał do wysuszenia. Mocno dociśnij książkę i pozostaw na następny tydzień lub dwa.
Przyklejanie i zabezpieczenie zielnika
Zwłaszcza to, jak zrobić zielnik z liści do szkoły lub z naprawdę delikatnych kwiatków, wymaga dokładnego zabezpieczenia. Najlepszym pomysłem jest przyklejenie naszych znalezisk taśmą dwustronną, a następnie umieszczenie kartek w koszulkach na dokumenty. W ten sposób nie ma możliwości, by przypadkiem naruszyć strukturę części rośliny, gdy jest chroniona z obu stron.
Jeśli jednak wyklejasz liście lub kwiaty na kartkach zeszytu – być może spróbuj przykleić je od góry, jednostronną, szeroką taśmą. W ten sposób również zabezpieczysz zebrane materiały. Musisz jednak zrobić to bardzo uważnie. Jeden niewłaściwy ruch przy zmianie kąta przyklejania może naruszyć strukturę suszki i zupełnie ją zniszczyć.
Opisanie znalezisk. Rośliny do zielnika – zdjęcia i nazwy
Przygotowując zielnik do szkoły, możesz zbudować niemalże całe teczki opisujące konkretne gatunki roślin. Dołączyć do nich możesz kopertę z nasionami, przykleić oddzielnie szyszki lub wyszczególnić osobno kwiaty i liście. Nic także nie stoi na przeszkodzie, by dokleić obok zdjęcie miejsca, gdzie występuje dana roślina.
Opisanie konkretnych roślin nie sprawi Ci dużego kłopotu. Korzystając z książki, w której odnajdziesz kwiaty, krzewy i drzewa występujące w Polsce lub z aplikacji, znajdziesz nazwy po polsku, ale również po łacinie.
Mam nadzieję, że wiesz już, jak zrobić zielnik do szkoły. Koniecznie daj znać w sekcji komentarzy, za jakimi roślinami Ty się rozglądasz i w jaki sposób zamierzasz wykonać to zadanie! 🙂
Źródło zdjęć: Adobe Stock
Przeczytaj również inne poradniki do szkoły!
- Wzór: jak zrobić drzewo genealogiczne do szkoły – zrób to sam!
- Jak zrobić maskę karnawałową? Poradnik krok po kroku
- Jak zrobić zakładkę do książki? Poradnik ze wzorami
- Jak zrobić rakietę do szkoły? Zainspiruj się!