1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Szeflera: pielęgnacja, hodowla, ogólne porady

Ogród i balkon

1 rok temu

Szeflera: pielęgnacja, hodowla, ogólne porady

Rośliny
7
2
0
7
2

Szeflera to roślina o okazałych liściach. Znosi niekorzystne warunki i znowu wraca do łask. Jest doskonałą rośliną dla osób zabieganych i potrafi rosnąć nawet przez kilkadziesiąt lat. Jak dbać o szeflery? Czy wymagają specjalnej pielęgnacji?

Szeflera, a właściwie Schefflera to piękna i okazała roślina o charakterystycznych zielonych liściach. W Polsce, w warunkach domowych uprawia się tylko trzy gatunki tej rośliny: szeflerę parasolowatą, drzewkowatą oraz najwytworniejszą. W uprawie domowej potrafią osiągnąć aż 2 metry wysokości, dlatego polecane są do wysokich i dużych wnętrz. Posiadają właściwości oczyszczające powietrze, dlatego bez obaw można postawić je w sypialni. Z nami dowiesz się więcej o jej uprawie i właściwej pielęgnacji.

Szeflera – krótki opis gatunku

Szeflery pochodzą z północnych obszarów Australii oraz Nowej Gwinei, należą do rodziny araliowatych. Obecnie istnieje od 900 do 1000 gatunków tej rośliny. Większość gatunków występuje w klimacie tropikalnym i subtropikalnym. W naturalnym środowisku potrafią dorastać do niewiarygodnie dużych wysokości, natomiast w warunkach domowych, osiągają zazwyczaj 2-3 metry. W ciepłej strefie klimatycznej przeważnie uprawiane są w ogrodach, natomiast w Polsce rośnie w warunkach domowych, w doniczce.

Wyróżnia się bardzo charakterystycznym wyglądem. Przypomina niewielkie drzewko lub wielopędowy krzew. Nie jest rośliną rozłożystą, cechuje się wzrostem w górę, co sprawia, że ma dość wąski i wysoki pokrój. W Polsce uprawiane są trzy gatunki tej rośliny. W warunkach naturalnych szeflera wytwarza kwiaty oraz drobne owoce. Niestety, w warunkach domowych szeflera kwitnie bardzo rzadko i nie owocuje.

szeflera
Kwiaty te uwielbiają dostęp do świeżego powietrza – latem nie bójmy się stawiać je blisko otwartych okien lub drzwi

Wymagania do uprawy szeflery

Szeflery nie należą do grupy roślin trudnych w uprawie. Jednak mają swoje potrzeby i upodobania, o których warto wiedzieć i pamiętać. W warunkach domowych, w porze wiosennej i letniej najlepiej czują się w temperaturze pomiędzy 22 a 24 st. C. Natomiast w sezonie jesiennym i zimowym optymalne warunki zapewnia temperatura w granicach 16-18 st. C.

Latem należy ją ustawić w jasnym, ale lekko zacienionym stanowisku, tak aby promienie światła nie padały bezpośrednio na roślinę. Preferuje niezbyt wysoką wilgotność, lepiej znosi przesuszenie niż przelanie. Latem należy ją podlewać 2-3 razy w tygodniu, a zimą raz w tygodniu.

W okresie od marca do września szeflery należy nawozić, najlepiej nawozem dla roślin o liściach ozdobnych. Wymaga również przesadzania, najlepiej porą wiosenną i co dwa lata. Wiosną zaleca się przycinanie czubka rośliny i gałęzi, daje to możliwość rozkrzewienia się. Ucięty czubek lub gałęzie można spróbować ukorzenić i zasadzić w doniczce.

Sprawdź też: Uprawa aloesu w domu. Jak pielęgnować kwiat aloesu?

Popularne gatunki do hodowli w Polsce

W Polsce uprawia się trzy gatunki szeflery: drzewkowatą, parasolowatą i najwytworniejszą.

Szeflera drzewkowata w uprawie domowej osiąga wysokość około 1,5 m. Kora drzewka posiada jasnobrązową barwę. Liście składają się z mniejszych, pojedynczych, palczastych listków o jednolitym ciemnozielonym kolorze lub pstrym zabarwieniu. Ze względu na budowę liści, wykorzystywana jest jako drzewko bonsai.

Szeflera parasolowata, nazywana jest również ostrolistną. Posiada charakterystyczne, duże zielone liście o dłoniastym kształcie. Pojedynczy liść szeflery ma eliptyczny, ostro zakończony kształt i może osiągać nawet do 30 cm długości. W uprawie domowej kwiaty szeflery pojawiają się bardzo rzadko.

I ostatni gatunek uprawiany w Polsce, to szeflera najwytworniejsza. Posiada dłoniasto rozłożone, wąskie, silnie ząbkowane, ciemnozielone liście, które wyrastają z wyprostowanych pędów. Liście są duże, naprzemianległe. Ma bardzo charakterystyczny wygląd i zupełnie różni się od pozostałych domowych gatunków.

szeflera
Szeflera jest rośliną, która wymaga przesadzania raz na dwa lata

Zabiegi pielęgnacyjne wymagane przez szeflery

Szeflera lubi ciepłe i świeże powietrze, dlatego w okresie letnim można postawić ją na balkonie lub tarasie. Najlepiej w półcieniu, aby roślina nie była narażona na bezpośredni kontakt z promieniami słonecznymi.

W okresie wiosennym należy pamiętać o właściwym nawożeniu. Aktywnym okresem, w którym zalecane jest nawożenie, to miesiące od marca do września. Pamiętajmy również o okresowym przesadzaniu roślin – najlepiej wiosną, co około dwa lata. Szeflerę należy przesadzić w świeżą, żyzną, lekko kwaśną ziemię kwiatową.  Zadbajmy również o zabiegi pielęgnacyjne w postaci przycinania gałęzi i czubka rośliny, co pozwoli jej się rozkrzewić.

W okresie zimowym ograniczamy podlewanie do minimum, wystarczy raz w tygodniu. Natomiast latem 2-3 razy, tak aby ziemia w doniczce była lekko wilgotna. Uważajmy aby szeflery nie przelać, lepiej znosi lekkie przesuszenie niż przelanie. Jeżeli w pomieszczeniu jest zbyt suche powietrze, liście szeflery możemy spryskać wodą.

Sprawdź też: Niewymagające kwiaty doniczkowe: 15 niezniszczalnych roślin dla zapracowanych, początkujących i nie tylko!

Dlaczego Szeflera gubi liście?

Gubienie liści jest wynikiem złej pielęgnacji. Mimo, że jest to roślina niewymagająca, to mogą zdarzyć się błędy w jej uprawie. Powodem gubienia liści może być przelanie, przesuszenie, zimne przeciągi, zbyt suche powietrze, przechłodzenie w temperaturze poniżej 10 st. C lub szkodniki.

7
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *