1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Południowoamerykańska trawa pampasowa w Twoim ogrodzie — wszystko o uprawie trawy pampasowej

Ogród i balkon

3 lata temu

Południowoamerykańska trawa pampasowa w Twoim ogrodzie — wszystko o uprawie trawy pampasowej

Ogród Rośliny
14
1
1
14
1

Wysoka trawa pampasowa to wyjątkowa odmiana byliny ogrodowej, która wymaga określonych sposobów pielęgnacji. Jak uprawiać ten rodzaj trawy, tak aby bez problemu przetrwała zimę? Oto informacje oraz wskazówki, które mogą Ci się przydać.

Trawa pampasowa — podstawowe informacje

Trawa pampasowa (z łac. Cortaderia selloana) jest rodzajem rośliny pochodzącej z odległych krajów południowoamerykańskich. W naszych stronach jest ona najczęściej spotykana jako wyjątkowo urokliwa bylina dekoracyjna, przeznaczona do uprawy ogrodowej.  Trawa pampasowa w ogrodzie wymaga szczególnego traktowania, pochodzi z dalekich stepów, gdzie tamtejszy klimat zupełnie różni się od panujących w Polsce warunków. Jeżeli zamierzasz ją uprawiać, musisz odpowiednio o nią zadbać.

Jej wysokość może dochodzić nawet do dwóch metrów, jest to wyjątkowo okazała roślina. Liście są bardzo wąskie z ostrymi ząbkami, zaleca się szczególną ostrożność podczas kontaktu z nimi, ponieważ mogą powodować podrażnienia. Pampasowa trawa ma piękne kwiatostany w różnych kolorach. Niektóre są białe, inne różowe lub beżowe. Mają stożkowy kształt i puchową strukturę, która wyjątkowo zachwyca. To właśnie dzięki swojej okazałości są one tak bardzo popularne na całym świecie.

Trawa pampasowa - różowa
Trawa pampasowa występuję w różnych kolorach

Sprawdź też: Trawy ozdobne do ogrodu – wysokie, niskie, wieloletnie. Rodzaje, sadzenie, przycinanie. Wszystko o trawach ozdobnych

Najpopularniejsze odmiany trawy pampasowej

Istnieje wiele odmian traw pampasowych, występujących w różnych miejscach. Różnią się one nie tylko wyglądem, ale także wielkością i wymaganiami co do uprawy oraz pielęgnacji. Do najbardziej rozpoznawalnych i najpopularniejszych rodzajów zalicza się przede wszystkim Weiser Fede — z białymi kwiatami oraz Rendatleri — z różowymi. Kolejnym godnym uwagi wariantem jest również Sunningdale Silver, który charakteryzuje się wyjątkowo pięknymi, srebrnie połyskującymi kwiatostanami.

Nieco mniej popularne, lecz równiez wykorzystywane są niskopienne trawy pampasowe, takie jak Pumila oraz Evita.  Wyróżnia się także miniaturową odmianę tej rośliny. Ten konkretny rodzaj byliny przeznaczony jest między innymi do zdobienia domowych wnętrz i nosi nazwę Mini Pampas.

Najważniejsze informacje o uprawie w ogrodzie

Jeżeli zamierzasz wzbogacić swój ogród o trawę pampasową, powinieneś znać podstawowe aspekty jej uprawy. Wszystkie kwestie związane z terminem sadzenia, podlewaniem, odpowiednim doborem gleby czy warunkami atmosferycznymi są bardzo istotne. Ozdobna bylina jest niebywale wrażliwa na panujący w Polsce klimat, jednak odpowiednio traktowana będzie z powodzeniem zdobić Twój wyjątkowy ogród przez długi czas i zrekompensuje się niezwykle dostojnym wyglądem. 

Kiedy sadzić?

Trawa pampasowa — kiedy sadzić i w jakich warunkach? Dekoracyjne byliny ogrodowe są bardzo wdzięcznymi roślinami do sadzenia. Jeżeli zdecydujesz się na wykorzystanie jednej z nich w swoim ogrodzie, najlepiej zrób to w dowolnie wybranym momencie poza sezonem kwitnienia. Możesz np. przesadzić ją z doniczki do gruntu lub zasiać całkowicie od nowa. Roślina w swoim początkowym okresie wymaga szczególnie ściśle określonych warunków do rozwoju.

Trawa pampasowa
Sadź trawę pampasową wiosną lub latem

Z tego powodu należy ją sadzić późną wiosną, w okresie mniej więcej od kwietnia do września. Trawa potrzebuje znacznych ilości ciepła i jest wyjątkowo wrażliwa na chłód oraz wiatr. Całkowicie odradza się sadzenie trawy pampasowej jesienią lub – co gorsza – zimą. W takich okolicznościach nie ma ona żadnych szans na zakwitnięcie.

Stanowisko

Sadzenie i aranżacja tej rośliny także powinna być odpowiednio przygotowana. Trawa pampasowa najlepiej prezentuje się posadzona w swobodnej kępie. Jeśli dysponujesz dużą ilością wolnej przestrzeni, możesz ją wykorzystać do stworzenia oryginalnego żywopłotu oddzielającego część ogrodu.

Ten gatunek trawy wymaga konkretnego stanowiska do swobodnego rozwoju. Miejsce, w którym zamierzasz posadzić trawę pampasową powinno być odpowiednio nasłonecznione i osłonięte od zbyt dużej ilości silnych podmuchów wiatru. Dodatkowo podłoże powinno być umiarkowanie wilgotne i zawierać właściwe warunki glebowe.

Podlewanie

Trawa pampasowa we wczesnym okresie wzrostu wymaga regularnego nawadniania. Szczególnie ważne jest robienie tego w trakcie suszy. Jeżeli panują u Ciebie długie i upalne, letnie miesiące, nienawilżanie kortaderii może skutkować ich całkowitym wyschnięciem. Gdy podlewasz bylinę, zwróć uwagę, aby zbytnio nie moczyć jej liści oraz robić to równomiernie. Tworzenie się zastoisk wody może skutkować zahamowaniem kwitnienia, a w efekcie obumarciem całej rośliny.

Podłoże

Będąc świadomym, że trawa pampasowa pod względem wymagań oraz swojej specyfikacji jest szczególna, musisz wybrać dla niej odpowiednie podłoże. Gleba powinna być jak najbardziej żyzna, próchnicza i o odpowiednim odczynie kwasowości, dodatkowo wzbogacona o wszelkie, niezbędne składniki odżywcze. Jak sam widzisz, wymagania są dość szerokie. Sam podkład jednak nie wystarczy, aby roślina miała jak najlepsze warunki do rozwoju, wymagane jest także jej nawożenie.

W tym celu stosuje się nawozy mineralne, najlepiej takie o podwyższonej ilości potasu — na wiosnę oraz wczesnym latem i niskiej zawartości azotu — w drugiej połowie lata, w oczekiwaniu na chłodniejsze dni. Nie zapomnij także o odpowiednim nawilżeniu podłoża w okresie rozwoju byliny. Natomiast, gdy przyjdzie jesień oraz zima, gleba powinna być jak najbardziej sucha. W innym wypadku roślina zgnije i nie poradzi sobie z narastającymi mrozami.

Rozmnażanie

Rozmnażanie trawy pampasowej przebiega głównie przez podział żeńskich okazów kortaderii. Te bowiem są najbardziej gęste i dają efektowne kwiaty. W ten sposób masz pewność, że otrzymane sadzonki będą miały wszystkie wymagane cechy głównej rośliny. Najlepszym okresem do dzielenia i pozyskiwania sadzonek jest przełom maja oraz czerwca.

Trawę możesz również rozmnażać bezpośrednio z nasion, jednak wówczas jest spora szansa, że nie wszystkie zakwitną w ten sam sposób. Niektóre mogą wydać mniej pożądane i okazałe kwiaty męskie. Zaletą jest jednak to, iż pozyskanie nasion jest możliwe również po przekwicie. Najbardziej popularną metodą na pozyskanie rośliny jest jednak wizyta w sklepie i zakup gotowej sadzonki.

Jak przygotować trawę pampasową do zimowania?

Gdy nastają chłodniejsze okresy, warto skutecznie zabezpieczyć oraz przygotować kortaderię do zimowania. Możesz to zrobić ze specjalnie w tym celu wykonanego kopca np. z trocin, torfu lub liści, którym następnie okryjesz roślinę. Dobrym pomysłem może okazać się również obwiązanie liści sznurkiem, a bezpośrednio nad byliną zamocowanie okrycia w formie daszku, które skutecznie uchroni ją przed wiatrem, śniegiem i zmarzliną. Dzięki temu, we wnętrzu tak postawionej konstrukcji nie zgromadzi się woda. 

Trawa pampasowa pod śniegiem
Należy zabezpieczać trawę pampasową przed zimnem, śniegiem i wiatrem

Jeśli decydujesz się na rozpoczęcie uprawianie trawy pampasowej w chłodniejszych warunkach, wykorzystaj specjalnie przeznaczone dla nich donice. W ten sposób możesz w trakcie zimy przenieść je do pomieszczenia, w którym panuje nieco bardziej sprzyjająca temperatura. W ten sposób trawa pampasowa po zimie będzie nadal dobrze się prezentować.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące trawy pampasowej

Trawa pampasowa — jak szybko rośnie, kiedy odbija po zimie, kiedy kwitnie, jak ją sadzić? Wszystkie te pytania nurtują wielu zapalonych ogrodników. Aby odpowiednio się przygotować do pielęgnacji byliny ozdobnej, należy poznać kilka podstawowych kwestii. Zadbaj o swoją unikatową, południowoamerykańską dekorację ogrodową i ciesz się nią na długi czas.

Kiedy trawa pampasowa odbija po zimie?

Właściwie posadzona i pielęgnowana w odpowiednich warunkach kortaderia z powodzeniem zakwitnie ponownie. Trawa pampasowa — kiedy odbija po zimie? To głównie zależy od kilku czynników, między innymi gatunku samej trawy, jej stanu oraz ściśle określonych warunków pogodowych. Szacuje się jednak, iż odbicie trawy pampasowej następuje zazwyczaj na przełomie marca i kwietnia — w okresie wczesnej wiosny.

Trawa pampasowa — jak szybko rośnie?

Jak na tak bujną roślinę, trawa pampasowa rośnie zatrważająco szybko. Już zaledwie w trakcie jednego pełnego sezonu (w odpowiednich warunkach), jest ona w stanie osiągnąć maksymalne wymiary — do 2 metrów liście i około pół metra same kwiatostany. Liście są długie oraz sztywne i to właśnie one najszybciej ekspandują swoją długość. Jeżeli zdecydowałeś się na tę wyjątkowo bujną, kępiastą bylinę ogrodową, nie będziesz musiał długo czekać. Już pod koniec lata będziesz mógł w pełni cieszyć się jej okazałością.

Trawa pampasowa kwiaty
Trawa pampasowa rośnie bardzo szybko

Czy i kiedy należy ją przycinać?

Podczas zimy, źdźbła trawy stanowią ochronę całej rośliny, dlatego należy ją przycinać dopiero na wiosnę. Strzyżenie powinieneś wykonywać na wysokości ok. 15-20 cm, bardzo ostrożnie, zwracając uwagę, by nie uszkodzić nowych liści. W trakcie cięcia rośliny zaleca się robić to w ochronnych rękawiczkach — liście trawy pampasowej mają ostre krawędzie, które z łatwością mogą podrażnić Ci skórę. Tnąc roślinę, wymuszasz na niej wzrost i odnowę. Im roślina jest bardziej przycinana, tym lepiej się rozrasta.

Aby znacznie ułatwić sobie cięcie, wystarczy, że zwiążesz pędy rośliny sznurkiem i wytniesz całkowicie, równo przy ziemi. Trzeba jednak bardzo uważać, aby nie zniszczyć rośliny. Niewłaściwie przycięte byliny ogrodowe ponownie nie zakwitną i obeschną. Kłosy obcięte przy użyciu noża lub sekatora możesz zebrać i okryć nimi pozostałą część rośliny na zimę albo wykorzystać jako ściółkę.

Kiedy trawa pampasowa kwitnie?

Trawa pampasowa w warunkach klimatycznych panujących w Polsce kwitnie najdorodniej od około września do października. Jej ogromne kwiatostany potrafią zdobić roślinę przez całą zimę. Na szczególne uznanie zasługują odmiany okazów żeńskich, które są o wiele gęstsze i bardziej okazałe. Jeżeli tylko zapewnisz kortaderii odpowiednie warunki oraz nawożenie, jest ona w stanie odwdzięczyć się kolorowymi kwiatami, które będą prezentowały się zjawiskowo w Twoim ogrodzie.

Trawa pampasowa - kwitnienie
Kwitnienie trawy pampasowej

Sprawdź też: Łazienka w stylu boho: jak wprowadzić modny wystrój oazy do wnętrza? Porady i inspiracje

Jeżeli zdecydowałeś się urozmaicić swoją kolekcję wyjątkowych roślin o egzotyczną trawę pampasową, pamiętaj, aby starannie się do tego przygotować.  Jej nietypowa charakterystyka oraz szczególne warunki pielęgnacji mogą być nieco kłopotliwe. Wykorzystaj zawarte w tym poradniku wskazówki i odmień wystrój swojego ogrodu.

14
1

Podziel się:

Komentarze (1)

Witam. Z artykułu dowiedziałem się, że trawa pampasowa wymaga wiele troski i specyficznych jak na nasze warunków uprawy . Autorka piszę, że odczyn podłoża musi być odpowiedni. Mając to na uwadze stanąłem nad moją trawą i zapytałem podłoża. Czy masz odpowiednie ph. A podłoże odpowiedziało tak Jacku mam odpowiedni odczyn. Ja zapytałem a jaki to odczyn a ono odpowiedziało. Odpowiedni. Po tej rozmowie jestem spokojny o moją trawę, z pewnością będzie dobrze rosła. Pozdrawiam wszystkich miłośników traw.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *