1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Folia aluminiowa – jakie ma zastosowanie? Nasze propozycje

Poradniki

2 lata temu

Folia aluminiowa – jakie ma zastosowanie? Nasze propozycje

Kuchnia Porządki domowe
16
0
0
16
0

Folia aluminiowa ma sporo zastosowań. Najpewniej kojarzy Ci się z żywnością. I słusznie, choć popularne sreberko sprawdza się w wielu innych miejscach. Sprawdź zastosowania, które udało nam się zebrać w artykule! Kilka z nich prawdopodobnie przyda się w Twoim codziennym życiu.

Czy wiesz, że folia aluminiowa ma dwie strony – błyszczącą oraz matową? Co więcej, każdą z nich wykorzystuje się do innych zadań, co opiszemy w naszym poradniku. Warto również poznać mniej popularne zastosowania folii aluminiowej. Kuchnia nie jest bowiem jedynym miejscem w domu, gdzie ten produkt spełni funkcję użytkową. Więc jak działa folia aluminiowa? Jak stosować ten produkt?

Folia aluminiowa i jej zastosowanie w żywności. Gdzie wykorzystasz każdą ze stron popularnego sreberka?

Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego folia aluminiowa jest z jednej strony matowa, a z drugiej błyszcząca? Nie jest to bowiem przypadek czy aspekt dekoracyjny. Producent folii aluminiowej nie bez powodu zdecydował się na taką jej budowę.

przechowywanie żywności może się wydłużyć dzięki folii aluminiowej
Dzięki folii aluminiowej możesz przechowywać żywność znacznie dłużej

Jak już wspomnieliśmy, każda ze stron folii aluminiowej ma nieco inne przeznaczenie. Warto to wiedzieć, ponieważ dzięki temu w pełni wykorzystasz jej potencjał. Jeśli odrywasz kawałek folii aluminiowej i owijasz żywność bez większego znaczenia, która strona będzie od środka lub na zewnątrz, możesz popełnić kluczowy błąd. Inne bowiem spełni funkcję strona błyszcząca, a inne matowa.

Strona błyszcząca folii aluminiowej

Najprościej rzecz ujmując, jeśli chcesz utrzymać ciepło potrawy, pamiętaj, aby owinąć ją folią aluminiową błyszczącą stroną do środka. Dzięki temu gorące danie nie wystygnie zbyt szybko.

Sprawdź też: Jak i czym czyścić złoto? Profesjonalne i domowe sposoby na skuteczne czyszczenie złotych powierzchni oraz biżuterii

Zastosuj się również do tych zasad, gdy stosujesz folię aluminiową w piekarniku. Zapamiętaj, że tu także błyszcząca strona powinna być skierowana w stronę potrawy.

Strona matowa folii aluminiowej

Dobrze wiesz, że folią aluminiową owija się nawet zimne potrawy. Pojawia się więc pytanie, dlaczego tak się robi? W tym przypadku swoje funkcje może pełnić matowa strona folii aluminiowej.

Błyszcząca folia powinna znaleźć się na zewnątrz, gdy chcemy utrzymać dłużej świeżość naszej potrawy. Pamiętaj więc, aby matową stroną do środka owijać jedzenie, które masz ochotę przechowywać przez dłuższy czas i nie stracić jego walorów smakowych. Dzięki folii aluminiowej możesz trzymać w jednej lodówce różne produkty spożywcze. Nie będą one bowiem wzajemnie chłonąć swoich zapachów.

Inne przydatne właściwości folii aluminiowej, o których warto wiedzieć

Zastosowanie folii aluminiowej wykracza znacząco poza przestrzeń kuchenną. Prawdopodobnie nie zdajesz sobie sprawy, przy jak wielu czynnościach możesz z niej skorzystać i być zadowolonym z wyniku. Poniżej przedstawiamy kilka najpopularniejszych sposobów na wykorzystanie folii aluminiowej. Może zaskoczymy Cię kilkoma propozycjami!

Pranie lub suszenie ubrań przy wykorzystaniu folii aluminiowej – sposób na naelektryzowaną odzież

Zmagasz się z naelektryzowanymi ubraniami, które wyjmujesz z bębna pralki lub suszarki? Tym razem poradzisz sobie błyskawicznie i bez żadnego wysiłku z tym problemem. Następnym razem wrzuć kulkę z folii aluminiowej do urządzenia wraz z ubraniami. Taki sposób zredukuje wszelkie ładunki elektrostatyczne, dzięki czemu ubrania już nie będą naelektryzowane. 

Skuteczniejsze prasowanie z folią aluminiową

Jak stosować folię aluminiową podczas prasowania? Wyłóż ją na desce i przykryj pokrowcem. Pamiętaj, że błyszcząca warstwa ma być skierowana do góry. Znacząco przyspieszysz sobie prasowanie, ponieważ będzie to wyglądało, jakbyś wygładzał ubrania z dwóch stron jednocześnie.

Farbowanie włosów przy użyciu folii aluminiowej

Z pewnością zauważyłeś kiedyś, jak fryzjer używał folii w trakcie pielęgnacji włosów. Do tego celu używa specjalnego produktu, który nieco różni się od popularnego kuchennego sreberka. Folia fryzjerska ma nieco inne właściwości. Mimo wszystko zwykła folia aluminiowa może być tanim zamiennikiem w domowych warunkach. Ułatwi Ci ona nakładanie farby na włosy, np. aby zrobić ładnie wyglądające pasemka.

Pasemka zrobione przy wykorzystaniu folii aluminiowej
Folię aluminiową można wykorzystać do farbowania włosów

Zmywanie lakieru przy użyciu folii aluminiowej

Coś, co ponownie ucieszy każdą kobietę. Folia aluminiowa ułatwia zmywanie lakierów hybrydowych z paznokci. Jednak aby efekt był zadowalający, musisz nałożyć na nie waciki nasączone zmywaczem do paznokci. Następnie wystarczy obwinąć palce folią i poczekać około kwadrans. Po jej zdjęciu nie powinno być żadnych kłopotów ze zmyciem lakieru.

Sprawdź też: Żel antybakteryjny domowej roboty — jak go zrobić? Podpowiadamy i doradzimy!

Radzenie sobie z upałem przy wykorzystaniu folii aluminiowej

Zastanawiasz się, jak folia aluminiowa odbija ciepło oraz je izoluje? To wszystko zasługa jej właściwości (a dokładnie aluminium). Możesz łatwo sprawdzić te cechy, zakrywając nią okno w upalny dzień. Dzięki temu wewnątrz pomieszczenia nie będzie się tak nagrzewało, co zwykle jest katorgą w gorące, wakacyjne dni. Uważaj jednak, aby nie robić tego przy ruchliwej ulicy. Mogłoby to oślepiać kierowców.

Wzmacnianie ogrzewania kaloryferów folią aluminiową

To jedno z tych zastosowań folii aluminiowej, o których mogłeś nie mieć pojęcia. O co więc chodzi? Owiń folią aluminiową tekturę i wsuń ją za grzejnik. Sprawdź sam, jak efektywnie wzmocni swoją pracę kaloryfer w Twoim domu.

Poprawa jakości sygnału Wi-Fi przy użyciu folii aluminiowej

Nie jesteś zawsze zadowolony z pracy swojego routera Wi-Fi? Możesz nieco wspomóc urządzenie, aby zasięg bezprzewodowego internetu docierał do każdego miejsca w mieszkaniu lub domu. Jak jednak to zrobić? Przy użyciu folii stwórz aluminiowy ekran i umieść go za routerem. Takie rozwiązanie powinno poprawić jakość sygnału.

Czyszczenie przypalonych garnków folią aluminiową

Przypalony garnek nie będzie już problemem! Dzięki folii aluminiowej usuniesz zabrudzenia również z patelni. Zgnieć kawałek folii i potrzyj nim po przypalonej powierzchni, dodając nieco płynu do mycia. Przypomina to szorowanie druciakiem, lecz jest o wiele delikatniejsze dla powłoki garnka czy patelni.

Folia aluminiowa nadaje się do czyszczenia zabrudzeń, np. przypalonych garnków
Zgnieć kawałek folii aluminiowej i używaj go do czyszczenia zabrudzeń, np. przypalonej patelni

Dłuższe przechowywanie bananów dzięki folii aluminiowej

Nie nadążasz jeść bananów, bo tak szybko czernieją? Owiń ich ogonki folią aluminiową, a z pewnością wydłużysz ich zdrowy wygląd. Dzięki temu możesz przechowywać je znacznie dłużej, a w związku tym – zrobić większe zapasy tych owoców.

Foremki z folii aluminiowej

Kolejne przydatne wykorzystanie folii aluminiowej w kuchni. Jeśli złożysz nieco grubszy kawałek sreberka, łatwo Ci go będzie uformować w wybrane kształty. Dzięki temu możesz stworzyć foremki pod wypieki według własnych upodobań. 

Czyszczenie srebra folią aluminiową

Chcesz wyczyścić srebrną biżuterię lub sztućce? Jest na to prosty sposób! Wyłóż naczynie (np. miskę) folią aluminiową i zalej ją gorącą wodą. Musisz jeszcze dosypać kilka łyżeczek soli kuchennej (około pięciu powinno wystarczyć na niewielkie naczynie). Każdy srebrny przedmiot, który chcesz doprowadzić do czystości, zanurz w tak przygotowanej wodzie i odczekaj przynajmniej jedną godzinę. Zaraz po wyjęciu srebra zobaczysz różnicę. Dokładnie je wytrzyj delikatną ścierką, a biżuteria czy sztućce będą wyglądać jak nowe.

Folia aluminiowa pozwala na łatwe czyszczenie srebra
Korzystanie z folii aluminiowej ułatwi czyszczenie zabrudzeń znajdujących się na sztućcach

Wygodniejsze remontowanie przy wykorzystaniu folii aluminiowej

Folia aluminiowa może być bardzo skutecznym zabezpieczeniem wszystkich przedmiotów, które mogą się uszkodzić lub zabrudzić w trakcie remontu. Często korzysta się z niej podczas malowania wnętrz. Możesz owinąć popularnym sreberkiem niektóre drobniejsze elementy, np. klamki

Sprawdź też: Prawidłowe rozmrażanie lodówki – co trzeba wiedzieć?

Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest wyłożenie nią tacki na farbę. To rozwiązanie ucieszy każdego, kto nie lubi zmagać się z zaschniętą farbą lub maluje jedno pomieszczenie, używając różnych kolorów. Ponieważ folia aluminiowa nie przepuszcza wody, nie ma możliwości, aby farba się przez nią przedostała. Musisz jednak zadbać o to, aby dokładnie rozłożyć sreberko w pojemniku. Tym samym nie będziesz musiał za każdym razem myć tacki malarskiej.

Usuwanie rdzy folią aluminiową

Folia aluminiowa jest również niezawodnym sposobem na radzenie sobie z pojawiającą się rdzą na metalu. Wystarczy, że urwiesz jej kawałek, zgnieciesz, a następnie będziesz pocierał po zanieczyszczonej powierzchni. Zdziwisz się, jak szybko nieestetyczna rdza zacznie odpadać.

Radzenie sobie z bólami stawów przy wykorzystaniu folii aluminiowej

Męczą Cię częste bóle stawów? Folia aluminiowa może nieco przyspieszyć regenerację kolana. Smaruj bolące miejsce odpowiednią maścią i owiń je dodatkowo sreberkiem. Możesz również docisnąć tak stworzony opatrunek opaską na kolano lub bandażem. Zapewniamy, że maść błyskawicznie wchłonie się w obszar urazu, przez co przyspieszy się proces gojenia.

Rozgrzewaj stopy folią aluminiową

To nie pomyłka – folia aluminiowa naprawdę korzystnie wpływa na rozgrzanie Twoich stóp. Posmaruj je kremem rozgrzewającym i owiń sreberkiem. Aby zniwelować ryzyko odwinięcia folii, nałóż na stopy skarpetki. Pół godziny i powinieneś poczuć upragnioną różnicę.

Ostrzenie nożyczek przy wykorzystaniu folii aluminiowej

Chyba trudno znaleźć prostszy i bezpieczniejszy sposób na naostrzenie starych nożyczek. Urwij kawałek folii aluminiowej i postaraj się go pociąć tępymi nożyczkami pod różnymi kątami. Błyskawicznie przywrócisz im pierwotne i odpowiednie właściwości i nie będziesz musiał wyrzucać ich do kosza.

Bezpieczniejsze przesuwanie mebli z folią aluminiową

Lubisz częste zmiany w umiejscowieniu mebli w mieszkaniu? Nikt jednak nie chce Ci pomagać w przesuwaniu ciężkich regałów? Jeśli dany mebel posiada nóżki, możesz owinąć je folią aluminiową. Zwróć jednak uwagę na to, aby matowa strona dotykała podłogi. Takie rozwiązanie nie tylko poprawi Twój komfort przesuwania ciężkiego wyposażenia, ale również zapewni ochronę podłożu, np. panelom drewnianym.

W ten sposób nigdy nie używaj folii aluminiowej

Przede wszystkim nigdy nie umieszczaj folii aluminiowej w kuchence mikrofalowej. Nie tylko praca urządzenia będzie narażona na usterki (pojawiające się iskry), ale też niekorzystnie wpłynie to na podgrzewane jedzenie. Potrawa może wchłaniać aluminium, co będzie miało zły wpływ na nasz organizm.

Sprawdź też: Sprzątanie mikrofalówki — jak wyczyścić mikrofalówkę? Najlepsze domowe metody

Powiązanie do powyższej uwagi można znaleźć w przykrywaniu metalowych naczyń sreberkiem. Nie wolno tego robić, ponieważ powstały związek chemiczny po połączeniu aluminium i metalu nada Twojej potrawie metaliczny posmak.

Folia aluminiowa pozwoli Ci ograniczać intensywne zapachy, np. serów
Dzięki folii aluminiowej zniwelujesz intensywne zapachy w lodówce

Co może być dla Ciebie ciekawą informacją, zalecamy, by unikać kontaktu folii aluminiowej z jedzeniem i produktami o odczynie kwaśnym. Nie owijaj więc nią cytryny, kiszonych ogórków czy przelanego do miseczki keczupu. I w tym przypadku może wytworzyć się niebezpieczny związek chemiczny, który zostanie wchłonięty przez żywność, co następnie niekorzystnie wpłynie na funkcjonowanie organizmu ludzkiego.

Spodziewałeś się, że jest aż tyle zastosowań folii aluminiowej? Ile z nich już znałeś? A może wiesz o nietypowym wykorzystaniu folii aluminiowej, którego nie uwzględniliśmy w naszym artykule? Czekamy z niecierpliwością na Twój komentarz!

A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, co przydatne w każdym domu, sprawdź nasze inne artykuły!

16
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.