1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Najlepsza deska do krojenia – jaką deskę do krojenia wybrać?

Poradniki

3 lata temu

Najlepsza deska do krojenia – jaką deskę do krojenia wybrać?

Kuchnia
6
2
0
6
2

Deska do krojenia to taki element wyposażenia, który powinien znaleźć się w każdej kuchni. Umożliwia bezpieczne i wygodne przygotowywanie potraw. Która będzie najlepsza i jaka deska do krojenia posłuży na lata? Sprawdzamy!

Jaka deska do krojenia? Najpopularniejsze rodzaje

Wybór desek do krojenia jest naprawdę duży. Niektóre osoby korzystają ze standardowych, najbardziej popularnych drewnianych lub plastikowych desek, ale coraz więcej fanów zdobywają także ceramiczne i szklane akcesoria. Którą z nich najlepiej wybrać? Jakie są wady i zalety poszczególnych rodzajów desek do krojenia?

Deska do krojenia z drewna

Drewniana deska to jeden z najczęstszych wyborów w polskich kuchniach. Deski tego rodzaju są przyjazne dla ostrzy noży kuchennych, a ponadto można na nich postawić gorące przedmioty (garnki, kubki, patelnie) i uniknąć oparzenia stołu czy blatu kuchennego. Ponadto naturalne drewno posiada właściwości bakteriobójcze, jednak źle używana i nieczyszczona deska szybko może stać się siedliskiem mikrobów. Drewnianych desek nie można także myć w zmywarce, bowiem materiał ten bardzo obficie wchłania wodę – to zasadnicza wada drewnianych desek do krojenia.

jaka deska do krojenia - drewniana
Drewniana deska do krojenia to wciąż najpopularniejszy wybór w polskich domach

Deska do krojenia z plastiku

Plastikowe deski zwykle wykonane są z polietylenu. Ich zaletą jest możliwość mycia w zmywarce, stosowania chemicznych środków do czyszczenia, a także odporność na wchłanianie zapachów. Niestety plastikowe deski nie są odporne na uszkodzenia ostrzem noża, przez co na ich powierzchni mogą powstawać zarysowania, w które będą wnikały bakterie. Dlatego warto co jakiś czas wymieniać deski z plastiku. Można też kupić kilka desek plastikowych w różnych kolorach i każdą z nich używać do innej grupy produktów.

Deska do krojenia ze szkła

To jedne z najlepszych desek do krojenia. Mają wiele zalet: m.in. nie wchłaniają wilgoci i zapachów, są odporne na detergenty, można je myć w zmywarce. Deski wykonane ze szkła hartowanego są także odporne na zarysowania nożem. Szklane akcesoria idealnie nadają się do krojenia ryb, mięsa, aromatycznych serów, cebuli itp. Deska ze szkła jest jednak ciężka, a w przypadku chwili nieuwagi może spaść z blatu i potłuc w drobny mak.

Szklana deska do krojenia
Szklana deska bywa niestety ciężka

Deska do krojenia z ceramiki

Deski z ceramiki zwykle są nieco droższe i cięższe od wcześniej opisywanych akcesoriów. Jednak ceramika bardzo dobrze się prezentuje, będąc dostępną w wielu ciekawych wzorach. Można je też wykorzystać w roli patery dla dań i przekąsek, co będzie wyglądało ciekawie i estetycznie. Ceramiczne deski nadają się do mycia w zmywarkach i bez trudu znoszą różne detergenty. Nie ulegają także odkształceniom i zniszczeniu na skutek wody. Nieprzywierający materiał sprzyja przygotowywaniu potraw.

Deska do krojenia z bambusa

Bambusowe deski często klasyfikowane są razem z drewnianymi – a to błąd, bo mają nieco inne właściwości. Bambus nie wchłania wody i bardzo szybko wysycha, co przedłuża żywotność deski. Ponadto materiał ten jest bardzo twardy: twardszy niż drewno wykorzystywane w produkcji standardowych desek. Akcesoria bambusowe są ponadto ekologiczne, gdyż podczas ich produkcji nie cierpią drzewa – bambus rośnie bowiem o wiele szybciej (jego zbiory mają miejsce kilka razy do roku). Deska do krojenia z bambusa nie nadaje się jednak do mycia w zmywarce.

bambusowa
Bambusowa deska to dobry wybór – jest ekologiczna, nie wchłania wilgoci i szybko schnie

Deska do krojenia z kamienia naturalnego

Deski z kamienia pod względem użytkowym podobne są do desek ze szkła, jednak lepiej wpisują się w najnowsze wnętrzarskie trendy. Oprócz funkcji użytkowej mogą także stanowić element dekoracyjny. Na kamiennych deskach podaje się np. pizzę lub przekąski. Deska tego typu jest odporna na wchłanianie wody i zapachów. Może jednak tępić noże i być nieco problematyczna ze względu na swój ciężar.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem deski do krojenia?

Przed zakupem przede wszystkim wszystkim warto pomyśleć, jakich rozmiarów powinna być deska. Dobrze kupić nieco większą deskę do krojenia, aby unikać problemów podczas porcjowania dużych produktów. Bardzo dobrym rozwiązaniem są również deski, które posiadają chociaż jeden wystający rant, dzięki czemu pokrojone produkty nie będą się zsuwać.

jaka deska do krojenia - kamienna
Deski z kamienia to raczej rzadkość z uwagi na tępienie noży oraz swoją wagę

Nie warto przy tym wybierać ani za małej, ani zbyt dużej deski, co utrudnia manewrowanie i powoduje zsuwanie produktów prosto do garnka czy na patelnię. Oprócz tego, jak już wspomnieliśmy, warto wybrać odpowiedni materiał z którego powstała deska, aby praca z jej użyciem była efektywna i komfortowa.

Po zakupie deski trzeba pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji. Najlepiej jest ją przecierać bezpośrednio po użyciu – nie tylko po to, by zachować porządek, ale także ograniczyć niszczące działanie ściekającej wody. Na desce może też znajdować się wiele bakterii, które lubią wilgotne środowisko, dlatego po umyciu najlepiej jest od razu wytrzeć deskę do sucha i schować.

Jaką deskę wybrać?

Jednym z najlepszych rozwiązań pozwalających zapewnić satysfakcjonującą pracę w kuchni jest wybór szklanej deski do krojenia. Na powierzchni tradycyjnych desek bytuje wiele bakterii, co w przypadku szklanych lub kamiennych desek do krojenia praktycznie nie ma miejsca. Wiele zależy tutaj jednak od konkretnych potrzeb i przyzwyczajeń.

Sprawdź też: Organizacja w kuchni: najlepsze sposoby na przechowywanie w kuchni, które gwarantują porządek w szafkach i szufladach

Z kolei deski plastikowe można często wymieniać na nowe. Ceramiczne są zaś estetyczne, ale dość ciężkie i drogie. Warto mieć kilka rodzajów desek, aby korzystać z nich w konkretnych okolicznościach. Zadbaj przy tym o higienę akcesoriów, dzięki czemu ograniczysz namnażanie bakterii, zredukujesz nieprzyjemne zapachy czy zachowasz estetyczny wygląd desek.

Deska do krojenia to niezbędny sprzęt w każdej kuchni. Jej wybór nie powinien wydawać się trudny, jednak warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych elementów. Powinna nie tylko zapewniać bezpieczeństwo, ale też schludnie się prezentować. Dzięki odpowiedniej konserwacji i przechowywaniu deska będzie mogła posłużyć przez lata.

6
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *