1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Prawidłowe rozmrażanie lodówki – co trzeba wiedzieć?

Poradniki

3 lata temu

Prawidłowe rozmrażanie lodówki – co trzeba wiedzieć?

Kuchnia Wyposażenie
7
2
0
7
2

Rozmrażanie lodówki to konieczny proces, który warto przeprowadzać co jakiś czas, aby nie tylko przedłużyć żywotność urządzenia, ale także zadbać o bezpieczeństwo przechowywanych produktów. Jak przeprowadzić rozmrażanie lodówki, aby było skuteczne?

Dlaczego powinno się rozmrażać lodówkę?

Rozmrażanie lodówki to bardzo ważny proces, który posiada co najmniej kilka powodów. Rozmrażanie lodówki jest konieczne w celu przedłużenia żywotności urządzenia. Gromadzący się lód sprzyja bowiem wysokiej wilgotności we wnętrzu lodówki, co nie jest korzystne ani dla całego urządzenia, ani przechowywanych wewnątrz niej produktów spożywczych. W wyniku gromadzenia się lodu lodówka musi zużywać coraz więcej energii, co generuje także wyższe rachunki za prąd. Wskutek gromadzenia się lodu urządzenie po prostu coraz słabiej chłodzi.

Rozmrażanie lodówki
Rozmrażanie lodówki przez kobietę

Często w tym momencie następuje automatyczne przełączenie lodówki na wyższy poziom chłodzenia, co może nie tylko zaszkodzić produktom spożywczym, ale też powodować częstsze włączanie się silniczka w celu schłodzenia wnętrza. Jak zatem widać rozmrażanie lodówki jest potrzebne, aby móc cieszyć się dłużej zakupionym sprzętem, oszczędzać na rachunkach i utrzymywać odpowiednią temperaturę dla znajdujących się wewnątrz produktów.

Jak często należy to robić?

Częstotliwość rozmrażania uzależniona jest od konkretnego modelu lodówki. Starsze urządzenia należy rozmrażać często, nawet co dwa miesiące – na dłuższą metę może to być jednak bardzo uciążliwe. Wiele osób w ogóle zapomina o rozmrażaniu lodówki, co z kolei niesie ze sobą przykre konsekwencje: zepsucie sprzętu czy nieprawidłowe chłodzenie. Lodówki nowszej generacji wystarczy rozmrozić mniej więcej co pół roku, ale niektórzy robią to jeszcze rzadziej (raz na rok, raz na kilka lat).

Rozmrażana lodówka
Rozmrażana lodówka

Rozmrażanie warto przeprowadzić zawsze wtedy, gdy zauważymy zalegającą warstwę lodu, która z czasem może skutecznie ograniczać przestrzeń wewnątrz urządzenia. Czasami lodówka może rozmrozić się samoistnie, np. wskutek nagłej przerwy w dostawie prądu. Można wówczas umiejętnie wykorzystać taką sytuację i, odpowiednio zabezpieczając produkty spożywcze, przy okazji rozmrozić lodówkę do końca.

Czy lodówki No Frost wymagają rozmrażania?

Zakup lodówki No Frost to bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwala na ograniczanie problemów związanych z zalegającym wewnątrz lodem. Tego typu urządzenia redukują możliwość gromadzenia się szronu, dzięki czemu nie wymagają tak częstego rozmrażania. W ich przypadku wystarczy przeprowadzić rozmrażanie co rok lub półtora roku.

Rozmrażanie lodówki NoFrost
Rozmrażanie lodówki NoFrost

Lodówki typu No Frost rozmrażają się zdecydowanie szybciej, dzięki czemu cały proces zajmuje o wiele mniej czasu – dlatego też jest chętniej przeprowadzany. Zasadniczo w przypadku tego typu lodówek należy je jedynie odłączyć od zasilania, umyć w środku komorę lodówki i zamrażalnika (np. przy pomocy płynu do naczyń), a następnie dokładnie wytrzeć do sucha. Po wszystkim można znów podłączyć lodówkę i cieszyć się optymalnym chłodzeniem wszystkich produktów.

Procedura rozmrażania lodówki krok po kroku

Na rozmrażanie lodówki należy przygotować sobie trochę czasu. Może to nawet potrwać kilka godzin, obejmując przygotowanie lodówki, cały proces rozmrażania, oczyszczenie wnętrza, wytarcie do sucha i ponowny rozruch wraz z włożeniem wszystkich produktów. Cały proces powinien składać się z następujących kroków.

Opróżnienie lodówki

To bardzo ważny element prac jeszcze przed przystąpieniem do rozmrażania lodówki. Tymczasowo wyjęte produkty możesz przechować w dużej misce lub kartonie ustawionym w chłodnym miejscu: np. na balkonie, tarasie lub w pomieszczeniu na zewnątrz (wolnostojącym pomieszczeniu gospodarczym czy garażu). Rozmrażanie lodówki to często bardzo dobry moment na przejrzenie produktów w lodówce i wyrzucenie tych niepotrzebnych czy przeterminowanych.

Opróżniona lodówka przy rozmrażaniu
Opróżniona lodówka przy rozmrażaniu

Zmiana temperatury na 0°C i odłączenie od kontaktu

Przed odłączeniem lodówki warto na chwilę ustawić ją na 0°C i odłączyć od zasilania. Po osuszeniu lodówki i ponownym uruchomieniu znowu można będzie ją ustawić pożądaną temperaturę.

Wyjęcie półek i szuflad

Następnie należy wyjąć wszystkie półki i szuflady – nie tylko aby je umyć, ale także by nie ściekała na nie woda powstała w wyniku rozmrażania. Szklane półki trzeba odpowiednio zabezpieczyć, aby nie uległy uszkodzeniu.

Pusta lodówka przy rozmrażaniu
Wyjęte szuflady przy rozmrażaniu

Umieszczenie w lodówce ścierek i pojemnika na wodę

Pod ścianką lodówki dobrze będzie ustawić podłużny pojemnik, do którego będzie mogła spływać ściekająca woda; najlepiej jeśli pojemnik będzie wykonany z plastiku. W jego okolicy należy także położyć co najmniej kilka ściereczek, które będą wchłaniały ciecz.

Dokładne umycie urządzenia wewnątrz i na zewnątrz

Rozmrażanie lodówki to bardzo dobry czas na jej dokładne umycie. Do umycia środka i półek można użyć miękkiej gąbki i płynu do naczyń, który będzie w stanie usunąć większość zabrudzeń.

Zobacz: Co robić, gdy lodówka słabo chłodzi? Jakie są przyczyny?

Ponowne włożenie elementów i żywności oraz uruchomienie lodówki

Po dokładnym umyciu i wysuszeniu lodówki można ponownie włożyć do niej wszystkie półki i szuflady, a także ustawić przechowywaną żywność. Urządzenie należy znów podłączyć do zasilania, wybrać odpowiedni program i poziom chłodzenia, ciesząc się sprawnie działającym sprzętem.

O czym trzeba pamiętać?

Podczas rozmrażania lodówki warto wykonać kilka prostych czynności, które przyspieszą cały proces. Po pierwsze dobrze jest pozostawić otwarte drzwi od lodówki, aby urządzenie szybciej złapało temperaturę pokojową i mogło się rozmrozić. Ponadto, szczególnie w przypadku starszych lodówek, trzeba umieścić pod nimi ścierki, które wchłoną wyciekająca wodę.

Lód zgromadzony w lodówce
Lód zgromadzony w lodówce

Warto również co jakiś czas zajrzeć do rozmrażanej lodówki, aby wytrzeć zbierającą się wodę. Ponadto przed ponownym uruchomieniem sprzętu należy bezwzględnie dokładnie wytrzeć i osuszyć wnętrze. Będzie to korzystne nie tylko ze względów higienicznych, ale także zapobiegnie ponownemu zamrożeniu zbierającej się wody. Należy również pamiętać o wylaniu wody znajdującej się z pojemnika pod zamrażalnikiem.

Rozmrażanie zamrażalnika

Rozmrażanie zamrażalnika jest bardzo podobne do rozmrażania chłodziarki. Najpierw należy odłączyć zamrażalnik od zasilania i wyjąć wszystkie produkty ze środka. Następnie dobrze jest wyciągnąć szuflady ze środka i pozostawić otwarte drzwi, aby lód mógł sam się rozpuścić. Rozmrażanie może potrwać nieco dłużej niż w przypadku lodówki, ale i tak warto je wykonywać – z tych samych względów, co wymienione wyżej.

Czego nie wolno robić?

Niestety wciąż wiele osób niewłaściwie rozmraża lodówkę, co może generować późniejsze problemy z urządzeniem. Podczas rozmrażania w żaden sposób nie można sztucznie przyspieszać całego procesu. Znane są próby wstawiania do środka miski z wrzątkiem lub używania suszarki do włosów w celu szybszego rozmrożenia zalegającego lodu. Wszystkie te sposoby mogą skończyć się poważną awarią urządzenia. Nie można także na siłę zeskrobywać lodu osadzającego się na ściankach – należy natomiast poczekać na jego samoistne stopienie.

Aby przedłużyć żywotność lodówki i zamrażalnika warto rozmrażać je co jakiś czas, według zaleceń producenta. Ponadto trzeba zadbać także o ustawienie odpowiedni program chłodzenia, bowiem zazwyczaj produkty spożywcze nie potrzebują bardzo intensywnego zimna – powinno wystarczyć im co najwyżej średnie. Dzięki naszym zaleceniom Twoja lodówka na pewno będzie służyć przez długi czas!

7
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *