1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Najlepszy kamień do pizzy: jaki wybrać, aby upiec włoską pizzę w domu? Rodzaje kamieni do pizzy i porady dla kupujących

Poradniki

2 lata temu

Najlepszy kamień do pizzy: jaki wybrać, aby upiec włoską pizzę w domu? Rodzaje kamieni do pizzy i porady dla kupujących

Wyposażenie
5
2
0
5
2

Kamień do pieczenia pizzy przydaje się podczas przygotowywania tej potrawy. Dlaczego warto wykorzystywać kamień do pizzy? Czy to lepsze rozwiązanie od standardowej blachy? Jaki kamień do pizzy wybrać? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się więcej.

Kamień do pizzy: sposób na idealny włoski wypiek w domu

pieczenie pizzy na kamieniu

Specjalny kamień do pizzy przyjmuje postać płytki o grubości kilku centymetrów. Zazwyczaj ma kształt koła, rzadziej kwadratu lub prostokąta, a jego rozmiar różni się w zależności od egzemplarza. To wyjątkowy przedmiot, dzięki któremu oryginalna włoska potrawa smakuje jeszcze lepiej, natomiast jej przygotowywanie jest o wiele wygodniejsze. Coraz częściej korzystają z niego nie tylko profesjonalne restauracje, ale również osoby prywatne.

Dlaczego należy piec pizzę na kamieniu, a nie na blasze?

Stosowanie kamienia do pizzy uchodzi za zdecydowanie lepszą metodę niż używanie standardowej blachy. Naturalny materiał rozprowadza ciepło bardziej równomiernie, co pozwala zachować identyczny smak w każdym fragmencie wypieku. Oprócz tego szybko osiąga wysoką temperaturę, więc przyrządzanie pizzy jest dość sprawne – już po maksymalnie 40 minutach możesz cieszyć się smaczną kolacją. Nawet jeśli doliczysz minuty poświęcone na pokrojenie składników i tak sporo zyskujesz.

kamień do pieczenia pizzy

Warto wspomnieć również o tym, że kamień do pizzy jest zdecydowanie wytrzymalszy, dzięki czemu zachowuje trwałość na lata. Stosowane powszechnie blachy po nawet kilku miesiącach nie spełniają skutecznie swojej funkcji i trzeba wymieniać je na nowe. Twarde płyty wykonane ze skalnych minerałów pomagają przygotowywać pizzę przez wiele długich lat.

Jakie są rodzaje kamieni do pizzy? Jaki wybrać?

W sklepach, które oferują kamień do pieczenia pizzy, znajdziesz minerały różnego rodzaju. Odznaczają się one innymi cechami związanymi z procesem nagrzewania ich powierzchni, prędkością utraty zgromadzonego żaru, czy też wyglądem zewnętrznym. Wszystkie dobrze realizują swoje zadanie, ale warto poznać kluczowe atrybuty poszczególnych tworzyw, żeby wybrać skałę dostosowaną do Twoich indywidualnych potrzeb.

Kamień do pizzy szamotowy

Szamotowy kamień do pizzy zapewnia długotrwałe utrzymywanie wysokiej temperatury i powoli oddaje ciepło. Kosztuje stosunkowo niewiele, biorąc pod uwagę jego znakomitą skuteczność. Dzięki temu sprawdza się podczas samodzielnego przygotowywania potrawy we własnym domu, bo nie wydajesz przesadnie dużo pieniędzy, a zyskujesz oczekiwany efekt. Korzystają z niego również profesjonaliści, więc mowa o uniwersalnym rozwiązaniu dla każdego. Jedyna wada kamienia szamotowego jest związana z tym, że niełatwo go wyczyścić.

Kamień do pizzy granitowy

Granitowy kamień do pizzy ma zdecydowanie mniejszą porowatość powierzchni w porównaniu do szamotu, dlatego nie gwarantuje tak dokładnego pieczenia ciasta. Daje za to komfort użytkowania, ponieważ charakteryzuje się lepszą wytrzymałością oraz umożliwia bezproblemowe usuwanie zaschniętych składników lub brudu. Ponadto pozwala na szybkie przyrządzanie różnych przysmaków – między innymi chleba, jajek i warzyw.

Kamień do pizzy ceramiczny

Ceramiczny kamień do pizzy znajdziesz w sklepach najczęściej. Zazwyczaj występuje jako wykonana sztucznie mieszanka materiałów cementopodobnych, która jest lżejsza i nieco gładsza od tworzyw naturalnych. Skutecznie utrzymuje, a potem dość wolno oddaje ciepło, ale czasem powoduje podpalenie pizzy. Poza tym ze względu na kruchą strukturę pęka nawet po pozornie niegroźnych uderzeniach. Jego atrakcyjność tkwi głównie w niskiej cenie, a także szerokiej dostępności.

Jak wypiekać pizzę na kamieniu? Najważniejsze zasady

Wiesz już, jaki kamień do pizzy wybrać, kiedy masz konkretne wymagania. Jeśli jednak nigdy wcześniej nie używałeś specjalnych płyt, powinieneś zapoznać się z podstawowymi zasadami przygotowywania pizzy za pomocą tej metody. Po pierwsze mocno nagrzej podstawkę, zanim położysz na niej ciasto pokryte wybranymi składnikami. Minimum godzinę wcześniej włóż ją do piekarnika i dopiero potem włącz odpowiedni program. Gdy będzie gorąca, rozpocznij pieczenie pizzy.

Pamiętaj, że istotną rolę odgrywa typ urządzenia, w którym przyrządzasz pizzę na kamieniu. Jeżeli sprzęt wytwarza ciepło tylko od dołu, koniecznie umieść go jak najniżej – blisko źródła wysokiej temperatury. Oprócz tego pod żadnym pozorem nie kładź szamotu, granitu ani ceramiki wewnątrz rozgrzanej kuchenki, bo materiał może pęknąć. Ponadto zachowaj bezpieczeństwo w trakcie nakładania surowej pizzy na kamień. Najlepiej ubrać rękawiczki zapobiegające ewentualnym oparzeniom lub skorzystać ze specjalnej łopatki.

Ustawienie temperatury pracy piekarnika na poziomie około 250 oC zapewnia przygotowanie pizzy w maksymalnie 40 minut. Wyciągaj ją ostrożnie, unikając dotykania gorącego kamienia. Ciekawym sposobem uniknięcia zagrożenia jest umieszczanie między płytą a pizzą papieru, co pomaga zsunąć pizzę po zakończeniu pieczenia. To rozwiązanie polecane jest raczej osobom z większym doświadczeniem, więc jeżeli brakuje Ci wiedzy, powinieneś stosować wspomniane już środki ochrony.

Czyszczenie i konserwacja kamienia do pizzy: wskazówki

Każdy kamień do pizzy trzeba czyścić bardzo starannie, żeby nie nie osłabiać jego naturalnych właściwości i móc korzystać z niego naprawdę długo. W przypadku granitu możesz usuwać brud za pomocą mokrej gąbki. Mycie szamotu lub ceramiki wymaga używania ostrych noży o dobrej wytrzymałości, ponieważ zaschnięte składniki trudno oderwać od ich powierzchni. Płukanie tych tworzyw pod kranem też daje dobre efekty, ale wtedy muszą one schnąć kilka dni.

Ogólnie rzecz biorąc, wysoka temperatura w piekarniku powinna skutecznie zapobiegać przywieraniu mięsa, warzyw czy owoców do kamienia. Właśnie dlatego tak istotną rolę odgrywa prawidłowe ustawianie parametrów pracy urządzenia. To też część eksploatacji płyt skalnych, więc przed rozpoczęciem przyrządzania pizzy zawsze sprawdzaj, czy właściwie skonfigurowałeś działanie sprzętu. Wówczas będziesz cieszyć się podstawką zdecydowanie dłużej.

Ogromne znaczenie ma również kwestia przechowywania kamienia do pizzy. Najlepiej trzymać go tam, gdzie panują pokojowe warunki. Unikaj zatem przetrzymywania materiału w miejscach, gdzie jest chłodniej. Poza tym zwróć uwagę, że wszystkie rodzaje opisanych tworzyw cechuje dość duża masa, dlatego zostawianie ich na półkach może spowodować zerwanie się mało wytrzymałego spodu i upadek kamienia, chociażby o kuchenny blat. Wtedy najprawdopodobniej ulegnie on pęknięciu albo całkowitemu złamaniu.

Stosowanie kamienia do pieczenia pizzy zdobywa coraz większą popularność ze względu na zalety tej metody. Płyty o specjalnych właściwościach zapewniają szybsze przyrządzanie tej potrawy niż standardowa blacha i dodatkowo pozwalają uzyskiwać o wiele lepsze efekty pod względem wyglądu oraz smaku posiłku. Wystarczy wybrać rodzaj minerału, który spełnia Twoje oczekiwania, a następnie komfortowo przygotowywać różne pizze w swoim domu. Dzięki odpowiedniej konserwacji kamień długo będzie spełniać swoją funkcję.

Zobacz też: Przypalony garnek – czyszczenie. Jak wyczyścić przypalony garnek? Proste sposoby

5
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.