1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Sprzątanie mikrofalówki — jak wyczyścić mikrofalówkę? Najlepsze domowe metody

Poradniki

3 lata temu

Sprzątanie mikrofalówki — jak wyczyścić mikrofalówkę? Najlepsze domowe metody

Kuchnia Porządki domowe
10
0
0
10
0

Zastanawiasz się, jak wyczyścić mikrofalówkę? Poniżej znajdziesz domowe sposoby na to, jak szybko i skutecznie umyć mikrofalę, by móc przygotowywać lub podgrzewać w niej posiłki dla całej rodziny.

Domowe sposoby na czyszczenie mikrofalówki

Istnieje kilka prostych trików na to, jak domowym sposobem wyczyścić mikrofalówkę. Do tego zadania potrzebujesz zaledwie kilku rzeczy, które z pewnością znajdziesz w kuchennej szufladzie. Do podstawowych materiałów, które umożliwiają szybkie i skuteczne czyszczenie tego akcesorium, należą gąbka, woda oraz miseczka, w której można bezpiecznie podgrzewać produkty w mikrofali.

Dodatkowo przygotuj cytrynę, sodę, ocet i szczoteczkę do wentylatorów, by przekonać się, jak łatwo wyczyścić mikrofalówkę bez wydawania fortuny na środki chemiczne. Proponowane poniżej rozwiązania są nie tylko ekologiczne, lecz także bezpieczne dla zdrowia, gdyż niedokładnie usunięte chemikalia mogłyby dostać się do jedzenia podczas kolejnego użycia kuchenki mikrofalowej.

Czyszczenie cytryną

Zastanawiasz się nad szybkim i skutecznym sposobem na wyczyszczenie mikrofalówki? Cytryna jest jednym z najprostszych, a zarazem najlepszych rozwiązań na efektywne usunięcie wszystkich zabrudzeń czy zaschniętych resztek jedzenia. Prócz owocu przygotuj sobie jeszcze gąbkę, wodę oraz miseczkę. Teraz możesz zabierać się do pracy!

Do miseczki z wodą wyciśnij sok z kilku cytryn, po czym umieść ją w urządzeniu. Po 5 minutach grzania na najwyższej mocy pozostaw wszystko na kilka chwil do wystygnięcia. Na koniec otwórz drzwiczki oraz usuń zabrudzenia za pomocą wilgotnej gąbki. Jest to niezwykle szybki sposób na to, jak wyczyścić mikrofalę w środku — nie tylko wyeliminuje resztki jedzenia i zabije bakterie, lecz także piękny cytrynowy zapach pozostanie na długo.

Sprawdź też: Czyszczenie zmywarki: czym i jak wymyć wnętrze zmywarki? Domowe sposoby i najlepsze preparaty

Czyszczenie sodą oczyszczoną

Twoja kuchenka mikrofalowa wygląda na zaniedbaną i zalegają w niej resztki żywności? Poznaj sposób na to, jak wyczyścić mikrofalówkę za pomocą sody tak, by od tej pory lśniła czystością. Prócz proszku do pieczenia lub sody oczyszczonej przygotuj sobie jeszcze miękką szmatkę albo gąbkę, by móc na koniec usunąć zabrudzenia oraz przetrzeć cały sprzęt.

Dodaj sodę oczyszczoną do wody i mieszaj, aż roztwór stanie się plastyczną pastą. Następnie użyj palca lub końcówki ścierki, aby rozsmarować przygotowaną masę na zabrudzonych obszarach. Odczekaj dziesięć lub piętnaście minut, aż substancja stwardnieje. Wówczas będziesz w stanie wytrzeć te miejsca wilgotną gąbką lub ściereczką. Jest to sprawdzony sposób na to, jak wyczyścić mikrofalówkę ze spalenizny czy mocno zaschniętych resztek jedzenia.

Czyszczenie octem

Jak wyczyścić mikrofalę octem? Ceramiczną lub szklaną miseczkę wypełnij dwiema szklankami wody i dwiema łyżkami octu. By zminimalizować ostry zapach octu, możesz dodatkowo dodać kilka kropel swojego ulubionego olejku eterycznego. Następnie umieść pojemnik w kuchence mikrofalowej, po czym włącz ją na pięć minut. Nie otwieraj drzwi przez kolejne piętnaście minut, aby upewnić się, że wszystkie zapieczone zabrudzenia zmiękły.

Ostrożnie wyjmij pojemnik, uważając, by się nie poparzyć. Wyciągnij talerz i umyj go ręcznie pod bieżącą wodą płynem do mycia naczyń lub wykorzystaj do tego zmywarkę. Następnie dokładnie wytrzyj boki, drzwiczki oraz całe wnętrze mikrofalówki papierowym ręcznikiem lub szmatką, uważając, aby nic nie dostało się do otworów wentylacyjnych. Jeśli plamy pozostaną, należy użyć gąbki zanurzonej w roztworze wody z octem w proporcjach podanych powyżej.

Czyszczenie szczoteczką wentylatorów

Wyczyściłeś już cały sprzęt, ale nadal czujesz zapach spalenizny na jedzeniu wyjętym z mikrofali? Bardzo możliwe, że pominąłeś jeden bardzo ważny element tego urządzenia — wentylator. Najczęściej znajduje się on na górze lub z boku obudowy i jest przytwierdzony do reszty elementów małymi śrubkami. Należy je odkręcić, po czym wyjąć otwór wentylacyjny, który wystarczy umyć starą szczoteczką do zębów pod bieżącą wodą z płynem do mycia naczyń. Na koniec ponownie przykręć kratkę do obudowy i możesz cieszyć się całkowicie czystym urządzeniem.

Czego należy unikać przy czyszczeniu mikrofalówki?

Wiedząc już, jak szybko i skutecznie wyczyścić mikrofalówkę, powinieneś też zdawać sobie sprawę z tego, czego nie należy robić:

  • nigdy nie wkładaj żadnych metalowych przedmiotów do wnętrza mikrofalówki. Nie używaj metalowych szczotek itp. podczas czyszczenia mikrofalówki,
  • unikaj używania silnych środków chemicznych podczas czyszczenia mikrofalówki. Pamiętaj, że podgrzewasz w niej jedzenie lub napoje — nie chcesz przecież spożyć przez przypadek tych chemikaliów,

Przed przystąpienia do czyszczenia powinieneś w pierwszej kolejności wyłączyć kuchenkę mikrofalową, by uniknąć spięć czy uszkodzenia sprzętu. Wyjątkiem jest sytuacja, w której konieczne jest użycie ciepła do czyszczenia urządzenia. W tym wypadku należy najpierw podgrzać mieszankę, a następnie ostrożnie rozłączyć mikrofalówkę.

Ogólne porady, które utrzymują urządzenie w czystości na dłużej

Na koniec zapoznaj się z kilkoma ostatnimi poradami dotyczącymi tego, jak szybko wyczyścić mikrofalówkę, a także jak utrzymać ją w czystości na dłużej. Przede wszystkim, jeśli to tylko możliwe, ustawiaj jak najniższą moc mikrofalówki, aby zmniejszyć szanse na rozlanie się lub przypalenie jedzenia. Lepiej, byś podgrzewał danie nieco dłużej, ale mniej intensywnie.

Zawsze używaj pokrywek, gdy przygotowujesz jedzenie lub napoje w mikrofalówce. Zmniejsza to ilość rozprysków, co wydłuża czas pomiędzy kolejnymi czyszczeniami. Od czasu do czasu powinieneś też wymyć płytę obrotową swojej mikrofalówki. Można ją umyć ręcznie jak każdy inny talerz lub wrzucić do zmywarki. Pamiętaj tylko, aby przed ponownym użyciem pozostawić go do całkowitego wyschnięcia. Nie zapomnij też odłożyć go na miejsce, zanim ktoś inny skorzysta z mikrofalówki.

jak wyczyścić mikrofalówkę - mikrofalówka
Warto dokładnie czyścić mikrofalówkę – zalegający w niej brud może nam szkodzić

Sprawdź też: Sposoby na efektywne czyszczenie piekarnika. Zobacz jak łatwo wyczyścić piekarnik!

Poznałeś już kilka trików na to, jak wyczyścić mikrofalówkę. Pamiętaj jednak, że najważniejsza jest systematyczność. Jeśli będziesz regularnie korzystał z porad i utrzymywał czystość w środku urządzenia, zadbasz o odpowiednią higienę przygotowywania posiłków. Kolejnym atutem tego rozwiązania jest fakt, że sprzęt nie ulega tak często awariom, gdy jego filtry nie są pokryte tłuszczem, a w wentylatorze nie zalega kurz. Prawidłowe korzystanie z mikrofalówki nie tylko ułatwi Ci czyszczenie, lecz także pomoże uniknąć wypadków w kuchni.

10
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *