Jak wyczyścić materac bez wychodzenia z domu? Kiedy warto do czyszczenia zatrudnić profesjonalną ekipę? Co daje czyszczenie materaca sodą oczyszczoną? Jak usunąć plamy z krwi? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym tekście.
Czyszczenie materaca – dlaczego należy regularnie myć materac?
W łóżku spędzamy aż 1/3 swojego życia. Nic więc dziwnego, że po pewnym czasie użytkowania na materacu pojawiają się nieestetyczne zabrudzenia. Żółte plamy z potu, intensywny zapach czy nocne „wypadki” małych dzieci mogą doprowadzić do tego, że znacząco zmniejszy się wygoda płynąca z wypoczynku. Pamiętajmy, że bez dobrego jakościowo, komfortowego snu trudno nie tylko o zachowanie odpowiedniej wydajności w pracy, ale też dobre samopoczucie w ciągu całego dnia.
Wysypianie się jest przy tym niezwykle ważne także dla naszego zdrowia. W zabrudzonym, nieprzyjemnym miejscu nocna regeneracja siłą rzeczy będzie mniej skuteczna. Spróbuj zatem należycie zatroszczyć się o materace w Twoim domu – dzięki temu nie tylko poprawisz ich wygląd, ale też sprawisz, że codzienny wypoczynek stanie się po prostu przyjemniejszy.
Wielokrotne cykle korzystania z materaca mogą doprowadzić do powstania mało estetycznych plam na jego powierzchni. Przy normalnej, codziennej eksploatacji często dochodzi także do powstawania zanieczyszczeń, wynikających zarówno z losowych sytuacji, jak też na przykład z powodu nagromadzenia kurzu. Zwróć uwagę, że nawet na pierwszy rzut oka czysty, ale jednak „nieświeży” materac jest miejscem, w którym dochodzi do niekorzystnej dla zdrowia działalności roztoczy, będących mikrobami wywołującymi potencjalne alergie – efekty bytowania tych pasożytów mogą być groźne zwłaszcza dla dzieci. Które czynności powinno się więc włączyć w skład procedury skutecznego czyszczenia miejsca do spania i jakimi metodami możesz odświeżyć materac w domowych warunkach?
Może Cię zainteresować: Czyszczenie kanapy krok po kroku: jak i czym skutecznie wyczyścić kanapę? Porady i metody prania tapicerki
Czym wyczyścić materac? Domowe metody
Raz na jakiś czas powierzchnię materaca należy odświeżyć przy użyciu tradycyjnego odkurzacza lub odkurzacza piorącego. Ta metoda może w zupełności wystarczyć, jeśli materac pozbawiony jest widocznych gołym okiem plam. Rutynowe odświeżenie poszycia może się odbywać przy użyciu parownicy ręcznej lub domowego generatora pary. Więcej metod, przy pomocy których Twój materac będzie cieszył Cię każdej nocy swoją świeżością i czystością, prezentujemy poniżej. Każda z nich wykazuje w pełni zadowalającą skuteczność w starciu z drobnymi problemami, do których może dochodzić na powierzchni Twojego miejsca do spania. Warto przy tym poznać sposoby radzenia sobie z konkretnym typem plam – o nich również dowiesz się z tego artykułu.
Czyszczenie materaca sodą
Proste domowe metody opierające się o zastosowanie sody oczyszczonej do czyszczenia materaca mogą okazać się bardzo skuteczne. Opakowanie sody wystarczy na kilka sesji odświeżających poszycie. Wystarczy przesiać sodę przez sitko bezpośrednio na materac, pozostawić na kwadrans, a następnie sięgnąć po odkurzacz i każdą drobinkę proszku dokładnie wciągnąć. Soda oczyszczona stanowi tani i prosty sposób na neutralizację niepożądanych zapachów; dobrze też wchłania wilgoć. Czyszczenie materaca sodą to bezproblemowy sposób na szybkie odświeżenie powierzchni materaca, który możesz stosować regularnie.
Czyszczenie materaca wodą utlenioną
Istnieją też inne domowe sposoby na odświeżenie łóżka. Jednym z nich jest połączenie sody, wody utlenionej i białego octu. Sposób postępowania prezentuje się następująco: w pierwszej kolejności materac posyp sodą, a tę spryskaj odrobiną octu. Poczekaj, aż mieszanka wyschnie. Może to potrwać kilka godzin. Po tym czasie odkurz proszek. Następnie przy użyciu wody utlenionej i gąbki wykonuj okrężne ruchy, by pozbyć się trudno zmywalnych plam. Metoda ta jest odpowiednia zwłaszcza przy usuwaniu starych zabrudzeń.
Czyszczenie materaca sokiem z cytryny
Jeśli zależy Ci na jak najszybszym działaniu, a nie masz w domu zbyt wielu środków czyszczących, możesz sięgnąć po kwaśny sok z najpopularniejszego cytrusa. Przygotuj roztwór wody i cytryny w proporcjach 2:1 i tak powstałą miksturę nałóż przy pomocy ściereczki na zaplamione miejsca materaca. Po kilku minutach wytrzyj je do sucha. Gotowe! Opcjonalne możesz dodać też parę kropli olejku, na przykład lawendowego czy herbacianego. Każdy z nich przyjemnie odświeży materac. Wiele olejków eterycznych, poza ich przyjemnym zapachem, posiada także właściwości antybakteryjne, antyseptyczne i antygrzybiczne, dlatego te naturalne preparaty świetnie nadają się do czyszczenia zewnętrznego poszycia materaca.
Czyszczenie materaca octem
Materac możesz wyczyścić również przy użyciu octu. Tego preparatu nie stosuje się jednak samodzielnie, ale w formie składnika mieszanki złożonej dodatkowo z kilku kropli wody utlenionej i łyżeczki sody oczyszczonej. Taki roztwór pozwoli Ci pozbyć się starych, trudnych do usunięcia plam. Metoda ta może sprawdzić się także przy usuwaniu zanieczyszczeń z moczu czy krwi.
Czyszczenie materaca parą – metoda na mokro
Gromadzący się na materacu kurz, bakterie i roztocza (będące częstą przyczyną alergii) można również wyczyścić przy użyciu pary. Domowe urządzenia AGD, takie jak generator pary czy parownica ręczna, są w stanie skutecznie pozbyć się większości bakterii (aż do 99%). Dzięki nim łatwo odświeżysz materac w domowym zaciszu. Za skuteczność tej metody odpowiada wrząca woda w stanie lotnym, generowana pod dużym ciśnieniem. Gorąca para świetnie nadaje się do dezynfekcji poszycia materaca. Nie potrzeba tu żadnych detergentów ani substancji chemicznych, co również nie pozostaje bez znaczenia dla zdrowia domowników – ta metoda czyszczenia materaca jest w pełni hipoalergiczna. Parownica ręczna, dostępna w wielu sklepach, charakteryzuje się kompaktowymi rozmiarami, łatwym przechowywaniem i wysoką mobilnością.
Czyszczenie materaca z trudnych plam – porady
Mocno zanieczyszczony materac, noszący trudne do usunięcia ślady, można spróbować zmyć przy użyciu parownicy ręcznej czy generatora pary. Uporczywe plamy odpuszczą w konfrontacji z sodą oczyszczoną czy octem. Warto przy użyciu sody i odrobiny wody stworzyć pastę, a tak powstałą papkę umieścić bezpośrednio na plamie. Po upływie 30 minut można zetrzeć ją przy użyciu ściereczki. Zdarza się jednak, że te metody nie będą w pełni skuteczne w starciu z poważniejszymi zabrudzeniami. Jak zatem radzić sobie z konkretnym typem plam?
Czyszczenie materaca z moczu
Nocne wypadki zdarzają się zwłaszcza niemowlętom i dzieciom w okresie przedszkolnym. W jaki sposób wyczyścić plamy z moczu? Jeśli chodzi o czyszczenie materaca z moczu, dobrą opcją może być zdjęcie poszycia zapinanego na zamek i wypranie go w profesjonalnej pralni chemicznej. Można również zdecydować się na domowe metody wymienione powyżej. Soda oczyszczona, ocet, sok z cytryny – każdy z tych sposobów pomoże odświeżyć materac. Na przyszłość warto zainwestować w dodatkowy wodoodporny pokrowiec, który zatrzyma wydzieliny i ochroni materac przed zmoczeniem i nieprzyjemnymi zapachami.
Czyszczenie materaca z wymiocin
Dziecięca niedyspozycja żołądkowa, za dużo alkoholu czy też ostra grypa jelitowa u dorosłych mogą spowodować pojawienie się na materacu pozostałości po wymiocinach. W jaki sposób pozbyć się nieestetycznych plam i charakterystycznego odoru? Dobrą opcją jest sięgnięcie po delikatny detergent (na przykład płyn do mycia naczyń) i połączenie go z wodą destylowaną. Poczekaj, aż powstanie piana, a następnie wyczyść nią poszycie materaca. Podczas wykonywania tej czynności należy uważać, aby nadmiernie nie przemoczyć poszycia. Pamiętaj też o dokładnym wysuszeniu mokrego materaca – tak, by nie dopuścić do pojawienia się nieprzyjemnego zapachu wilgoci.
Czyszczenie materaca z krwi
Do wyczyszczenia poszycia materaca z plam krwi najlepiej jest zastosować zimną wodę z solą. Pod żadnym pozorem woda nie powinna być ciepła, gdyż wtedy plamę będzie jeszcze trudniej zmyć. Posyp zabrudzone miejsce solą kuchenną, pozostaw na godzinę, a po tym czasie lekko potrzyj plamę, resztki soli wciągając za pomocą odkurzacza. Dobry pomysł to także zastosowanie sody oczyszczonej, choć ta może powodować lekkie rozjaśnienie materaca w czyszczonym miejscu. Można również sięgnąć po uniwersalne odplamiacze dostępne w sklepach, które bazują na silnych substancjach chemicznych. Nie zawsze jednak okażą się one tak skuteczne, jak można by sobie tego życzyć.
Czyszczenie materaca z żółtych plam
Usuwanie żółtych plam z powierzchni materaca może się odbywać przy użyciu wody z odrobiną amoniaku. Jeśli chodzi o pożądane proporcje, to powinna być to łyżeczka substancji na litr wody. Gdy to nie pomoże, poszycie można zdjąć i uprać w domowej pralce. Metoda ta nie zawsze się jednak sprawdzi. Problematyczne staje się też dokładne wysuszenie grubego poszycia. Dlatego też w przypadku powstania zastałych żółtych plam na materacu, rekomendowanym rozwiązaniem będzie oddanie go do profesjonalnej pralni chemicznej.
Czyszczenie materaca z tuszu i atramentu
Osoby, które uczą się siedząc lub leżąc w łóżku, mogą mieć problem z przypadkowym popisaniem materaca długopisem. Jak się pozbyć tego typu zanieczyszczeń? Wbrew pozorom tusz czy atrament wcale nie jest trudny do usunięcia. Wystarczy popisane miejsce spryskać lakierem do włosów, a następnie wytrzeć wilgotną ściereczką.
Ile kosztuje profesjonalne czyszczenie materaca?
W przypadku trudnych do usunięcia plam, które nie znikają po zastosowaniu domowych metod, pozostaje skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy czyszczącej. Jak kształtują się ceny takich usług? W zależności od województwa i wielkości materaca jest to wydatek rzędu 100-200 zł. Tę opcję powinny rozważyć zwłaszcza osoby o wyjątkowo wrażliwej skórze i alergicy.
Istnieje wiele domowych metod na wyczyszczenie plam powstałych w wyniku użytkowania materaca. Oczywiście na najlepsze rezultaty możesz liczyć wtedy, gdy uda Ci się zmyć zabrudzenie, gdy jest jeszcze świeże. Stare plamy zmywają się bowiem znacznie ciężej. Wśród popularnych metod czyszczenia znajdują się te z wykorzystaniem octu, sody oczyszczonej, amoniaku, wody utlenionej czy soku z cytryny. Najlepiej jednak sprawdza się profilaktyka, wyrażona powiedzeniem „lepiej zapobiegać niż leczyć” – na przykład poprzez zastosowanie ochraniacza na łóżko, który dobrze absorbuje nie tylko płyny ustrojowe, ale też przypadkowo wylaną kawę czy zanieczyszczenia naniesione przez brudne łapki ukochanych zwierzaków.