1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Jak posprzątać zapuszczone mieszkanie? Generalne porządki!

Poradniki

4 miesiące temu

Jak posprzątać zapuszczone mieszkanie? Generalne porządki!

Porządki domowe
7
1
1
7
1

Zastanawiasz się, jak posprzątać zapuszczone mieszkanie? Nadszedł czas na gruntowne sprzątanie mieszkania? Nic się nie martw! Z naszym poradnikiem poradzisz sobie ze wszystkim!

Od czasu do czasu każdy musi przygotować się na gruntowne sprzątanie mieszkania. Zaniedbanie tego obowiązku przez dłuższy czas sprawia, że ten kłopot urasta do naprawdę dużych rozmiarów. Wynikać to może z czystego lenistwa, ale także przeróżnych chorób, dlatego nie oceniajmy i bierzmy się do pracy!

Jak posprzątać zapuszczone mieszkanie? Plan działania

Wiele osób chciałoby wiedzieć, jak szybko posprzątać mieszkanie – jednak gdy jest ono dosłownie zapuszczone, nie ma na to rady. Jeśli porządki w domu są przeprowadzane regularnie, można stosować różne triki, które usprawniają cały proces, ale nawet mimo to, generalne porządki są nieuniknione

Sprzątanie domu lub mieszkania najlepiej jest zaplanować. Wytyczenie sobie kolejności działań lub podział etapów na konkretne pomieszczenia to sposób na to, jak zrobić to stosunkowo szybko

jak posprzątać zapuszczone mieszkanie. sprzątanie salonu
Zobacz, jak posprzątać zapuszczone mieszkanie na wysoki połysk w jak najkrótszym czasie!

Dla osób, które naprawdę boją się tego, co ich czeka i wiedzą, że sobie nie poradzą, możliwością okazać się może zamówienie firmy sprzątającej. W taki sposób można zlecić gruntowne sprzątanie mieszkania. Cena usługi za uporządkowania mieszkania o wielkości 50 m2 waha się w granicy 450-550 zł. Profesjonaliści uporają się z największymi zabrudzeniami i doprowadzą Twoje cztery kąty do idealnego stanu.

Od czego zacząć? Jak posprzątać zapuszczone mieszkanie?

Porządki w domu najlepiej zacząć od zebrania wszystkich śmieci. W zapuszczonych pomieszczeniach to często one stanowią największy kłopot, dlatego przygotuj worki i pozbieraj wszystkie odpady. 

W następnym kroku najlepiej przetrzeć żyrandole, a także zebrać wszystkie przedmioty pokryte kurzem i dokładnie je wyczyścić. Warto zacząć od górnych półek i z czasem zbierać przedmioty z niższych mebli, aby nie brudzić ponownie tego, co wyczyściliśmy. Każdy z nich najlepiej odłożyć w inne miejsce, aby zapewnić sobie łatwy dostęp do mebli.

Sprawdź też: Sprzątanie domu – cena za godzinę

Do czyszczenia dekoracji warto wykorzystać miękkie szmatki oraz specjalne środki czystości. Książki i inne delikatne przedmioty należy traktować z większą uwagą. W tym przypadku wystarczy miotełka do kurzu. 

Teraz czas przygotować całe mnóstwo szmatek, gąbek, środków do czyszczenia mebli oraz podłóg. Niezbędny będzie także mop, odkurzacz lub zmiotka. Przydać się mogą także silniejsze środki chemiczne, które poradzą sobie z brudnymi fugami lub osadami z kamienia. 

Wybierz idealny odkurzacz

Jak posprzątać zapuszczone mieszkanie według pomieszczeń?

Tak jak już wspomniałam wcześniej, sprzątanie mieszkania warto podzielić sobie według pomieszczeń. Po wstępnym ogarnięciu śmieci oraz zebraniu z półek, komód i szafek ozdób, książek oraz innych przedmiotów, będzie tylko łatwiej

Warto także na tym etapie zdjąć firanki, zasłony i pozbierać przedmioty, które są nie na swoim miejscu. Ułatwi to każdy kolejny etap sprzątania. 

Pamiętaj jednak o tym, by zachowywać środki bezpieczeństwa i nie używać żadnych specyfików chemicznych bez uprzedniego zabezpieczenia skóry oraz dróg oddechowych! Przejdźmy zatem do szczegółowej odpowiedzi na to, jak posprzątać zapuszczone mieszkanie. A zaczniemy od kuchni…

morele.net_korzystne oferty

Generalne porządki w kuchni

Sprzątanie mieszkań zaniedbanych można rozpocząć od kuchni. W ten sposób będziemy mieć dostęp do zlewu, który może okazać się niezbędny w przypadku czyszczenia rzeczy znalezionych w innych pokojach. Wyposaż się w zmiotkę do kurzu, płyn do czyszczenia kuchni oraz preparat do trudnych zabrudzeń/przypaleń. 

zmywanie naczyń i sprzątanie kuchni
Czysta kuchnia to pierwszy krok do tego, by całe Twoje mieszkanie lśniło czystością!

W kuchni odnaleźć możemy całe mnóstwo zabrudzeń. Również w tym przypadku najlepiej rozpocząć od góry i kierować swoje działania ku dołowi. Sięgnij więc najpierw po taboret i wyczyść półki wiszące – od góry, w środku i na zewnątrz. Przy okazji wyjmij do umycia wszystkie naczynia, które stoją tam nieużywane od lat. 

Następnie wyczyść ściany (jeśli tego wymagają), a także kratki wentylacyjne. Teraz czas na blaty kuchenne, zlew, kuchenkę mikrofalową, płytę gazową lub indukcyjną oraz każdy inny sprzęt. Nie zapomnij o czajniku, tosterze, ekspresie do kawy czy gofrownic. Warto wymyć je zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Te wszystkie elementy powinny być wyszorowane na błysk, ponieważ mają one bezpośredni kontakt z żywnością, którą przygotowujemy

Sprawdź też: Jak szybko posprzątać pokój, aby był czysty na picuś glancuś?

Następnie pozostaje do wyczyszczenia lodówka, piekarnik oraz półki stojące. Do okien, parapetów i podłogi wrócimy na sam koniec. Jeśli wszystko lśni – przejdźmy do łazienki, tam czeka nas sporo szorowania!

Brudne mieszkanie, a zapuszczona łazienka

Jednym z najtrudniejszych miejsc do wyczyszczenia, jest łazienka – zwłaszcza jeśli nie poświęcaliśmy jej uwagi regularnie. Tu przydadzą się środki odkamieniające, płyn do czyszczenia toalety oraz preparat do czyszczenia łazienki.

Rozpocząć możemy od wanny lub kabiny prysznicowej. Warto w pierwszej kolejności pokryć baterie środkami odkamieniającymi, a następnie zabrać się za przeszklenia, brodzik lub wannę. Teraz wystarczy wszystko wyszorować i dokładnie spłukać. Bardzo uporczywy brud może wymagać podwójnego czyszczenia.

Teraz warto zalać toaletę odpowiednim płynem do WC. Po kilku minutach rozpuści ona zabrudzenia, dlatego w tym czasie możemy zająć się czyszczeniem fug, a w razie konieczności zerwaniem silikonu i przygotowaniu nowej jego warstwy. Z użyciem specjalistycznych płynów zajmie Ci to kilka chwil. Następnie wróć do misy sedesowej i dokładnie ją wyszoruj. Nie zapomnij także wyczyścić toalety z zewnątrz.

Łazienki również często mają kratki wentylacyjne – nie zapomnij o jej wyczyszczeniu. Teraz możesz wyczyścić lustro. Następnie czas na umywalkę. Również tu rozpocząć można od zalania baterii oraz innych elementów metalowych płynem odkamieniającym. Wyszoruj ją oraz samą misę umywalkową i przejdź do pralki. Do niej również możesz z zewnątrz użyć płynu do sprzątania łazienki, a wewnątrz skorzystać z preparatu do czyszczenia pralek

Kup środki czystości, które poradzą sobie z najtrudniejszymi zabrudzeniami

Jak posprzątać duży pokój?

Salon to najbardziej reprezentatywny pokój. To właśnie w nim odpowiedź na to, jak posprzątać zapuszczone mieszkanie będzie najbardziej kluczowe, zwłaszcza jeśli chodzi o przyjmowanie gości

Tu świetnie sprawdzą się płyny lub chusteczki do czyszczenia (i pielęgnacji) powierzchni drewnianych. Również i w tym pokoju zaczynamy od góry – wpierw półki wiszące, meblościanki, szafki na książki i komody. Warto wyczyścić je z zewnątrz, ale również wewnątrz. Przy okazji możesz pozbyć się zbędnych przedmiotów oraz pozbierać do kupy wszystkie ważne dokumenty. 

jak posprzątać zapuszczony salon
Bałagan nie zawsze jest łatwy do uprzątnięcia, jednak kiedyś należy się za to zabrać

Warto także odpowiednio wyczyścić stół i krzesła. Zdjęcie obrusu, wyczyszczenie drewnianej powierzchni oraz oczyszczenie krzeseł wraz z wymianą filcowych podkładek to doskonały pomysł.

Salon to także miejsce, w którym znajduje się kanapa oraz fotele. Być może konieczne będzie pranie tapicerki, co oczywiście możesz zrobić samodzielnie, choć warto do tego zadania zatrudnić specjalistę. Również dywan warto oddać do czyszczenia, zwłaszcza jeśli ma już kilka lat.  

Sprzątanie sypialni

Sprzątanie mieszkania to także wyczyszczenie sypialni na błysk. Tu na szczęście zwykle nie ma zbyt wielu mebli, więc całość prac nie trwa aż tak długo. Najważniejsze, by posprzątać szafę, przeczyścić szafki nocne, toaletkę, biurko oraz komodę. Również w tym przypadku sprawdzą się preparaty do czyszczenia powierzchni drewnianych.

Nie można zapomnieć o najważniejszym punkcie pokoju, czyli łóżku. Na pewno trzeba wymienić pościel, ale można także iść o krok dalej i upewnić się, czy wszystkie elementy są sprawne, czy nie należy na przykład wymienić stelażu. Warto także wyczyścić materac przy pomocy odpowiednich środków oraz odkurzacza

Jeśli w Twojej sypialni znajduje się dywan, go również wyczyść lub zleć to profesjonalistom. Po takim uprzątnięciu całości możesz przejść do ostatniego pomieszczenia, a potem zostanie nam już naprawdę niewiele!

Ściereczki i gąbki najwyższej jakości ułatwią Ci sprzątanie!

Przedpokój na błysk

Sprzątanie mieszkań również obejmuje przedpokój. Tu często zabrudzenia są dość uporczywe poprzez znoszony z zewnątrz piasek lub sól zimową porą. Nie brak również zabrudzeń na ścianach, na co oczywiście możemy wiele zaradzić.

Jeśli w Twoim przedpokoju znajduje się szafa – rozpocznij od niej. Wyciągnij wszystkie buty, okrycia wierzchnie i akcesoria, a następnie umyj mebel z góry i wewnątrz. Pogrupuj elementy odzieży i ułóż je tak, by najpotrzebniejsze z nich były łatwodostępne. 

Mycie okien i luster
W przedpokoju również nie można zapomnieć o wyczyszczeniu lustra!

Następnie wyczyść półkę, skrzynię lub puf – w zależności co stoi w Twoim przedpokoju. Do części tapicerowanych możesz użyć specjalnych środków czyszczących, a całą resztę potraktować możesz płynem lub chusteczkami uniwersalnymi

Ściany mogą wymagać odmalowania, choć najczęściej wystarczy mydło malarskie. Wystarczy nałożyć odrobinę i delikatnie przecierając wytrzeć wszystkie zabrudzenia.   

Ostatni etap: jak posprzątać zapuszczone mieszkanie, aby lśniło?

Ostatnim etapem tego, jak posprzątać zapuszczone mieszkanie jest mycie okien, odkurzanie i umycie podłóg. Dzięki zachowaniu tej kolejności nie dodasz sobie pracy, a całość będzie lśnić. 

Mycie okien rozpocznij od wyszorowania ram. Wykorzystaj do tego specjalny środek, który pomoże Ci z rozpuszczeniem brudu w trudnodostępnych miejscach. Następnie przejdź do umycia szyb z obu stron – efekt będzie zniewalający. Możesz teraz także wyczyścić drzwi, nie zapominając o odpowiednim potraktowaniu przeszkleń.

Odkurzanie powinno być bardzo dokładne. Warto tu także odsunąć meble i dotrzeć rurą od odkurzacza wszędzie tam, gdzie nie docierała od lat. Twój układ oddechowy Ci za to podziękuje i kto wie – może odkryjesz za niektórymi z nich skarby, które zaginęły dawno temu?

Mop to niezbędny produkt, aby utrzymać czystość w domu

Na sam koniec rozrób w wiadrze płyn do mycia podłóg z wodą i dokładnie wyszoruj podłogi w każdym pomieszczeniu. A jak wyczyścić bardzo brudny parkiet? Tu będzie konieczne kilkukrotne mycie. Jeśli masz pewność, że drewno jest dobrze zabezpieczone – wypróbuj szczotkę do szorowania

I całość… gotowa! Czy było tak trudno, jak podejrzewałeś? A może wszystko poszło sprawnie? Mam nadzieję, że doprowadzenie mieszkania do doskonałego stanu z tym poradnikiem było łatwe i przyjemne! Pozwól jednak, że zajmę Ci jeszcze kilka chwil…

Jak sprzątać, żeby zawsze było czysto?

Jeśli chcesz wiedzieć, jak szybko posprzątać pokój – niestety (lub stety) musisz na bieżąco o to dbać. Odkładanie na miejsce przedmiotów to jeden z elementów, który znacznie przyspiesza przyszłe „ogromne”, generalne porządki. 

Czynności takie jak odkurzanie, przecieranie kurzy czy czyszczenie kluczowych elementów mieszkania warto wykonywać co najmniej raz w tygodniu. W ten sposób nie będziesz musiał walczyć z warstwą brudu, co często jest bardzo trudnym zajęciem, a stanie się to jedynie łatwą do odhaczenia rutyną. Warto szczególnie zwrócić uwagę na utrzymywanie w czystości blatów kuchennych, WC, kabiny prysznicowej lub wanny, a także regularnym zmywaniu naczyń oraz wstawianiu prania.

Sprawdź też: Wyjaśniamy, jak wyczyścić piekarnik tabletką do zmywarki

Możesz także się pocieszać, że sprzątanie mieszkań jest o wiele prostsze niż sprzątanie domów… ale to mało przydatna wskazówka 🙂 Koniecznie daj znać w sekcji komentarzy, jakie triki stosujesz, aby wielkie sprzątanie raz na jakiś czas nie było aż tak uciążliwe. Możesz także zdradzić, czy sposoby na to, jak posprzątać zapuszczone mieszkanie okazały się przydatne, a efekt jest satysfakcjonujący! 

Źródło obrazów: Adobe Stock

7
1

Podziel się:

Komentarze (1)

U mnie może nie zapuszczone, ale po zimie sprzątania troche jest… Zaczęłam od odsunięcia wszystkich mebli i puszczenia roomby, umyłam też już okna i zmieniłam firanki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *