1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Wyjaśniamy, jak odetkać zlew – sposoby na zatkany odpływ

Poradniki

2 tygodnie temu

Wyjaśniamy, jak odetkać zlew – sposoby na zatkany odpływ

Kuchnia Porządki domowe
5
2
0
5
2

Nie wiesz, jak odetkać zlew, który został zatkany? Ten problem to zmora w wielu kuchniach. Resztki np. jedzenia mogą uniemożliwić swobodny odpływ wody do kanalizacji. Jak poradzić sobie z tym, korzystając jedynie z domowych sposobów?

Zatkany odpływ w zlewie to coś, co może skutecznie sparaliżować pracę w kuchni. Ten tekst przybliży Ci sprawdzone metody na to, jak odetkać zlew. Dowiesz się z niego też o tym, czego należy unikać podczas wrzucania do odpływu. Poświęcimy też jego część na odpowiedź dotyczącą zastosowania chemicznych środków udrażniających.

Gotująca się woda – najprostszy sposób na zatkany zlew

Jeżeli wiemy, że do odpływu zlewu trafiło ostatnio wiele tłuszczu, pierwszą metodą może być wlanie wrzątku. Zagotuj czajnik wrzątku, następnie wlej zawartość bezpośrednio do odpływu. Najlepiej robić to powoli, następnie odczekaj minutę, po czym przepłukaj odpływ ciepłą wodą z kranu przez jakiś czas. Ta prosta metoda, jednak należy pamiętać o tym, że radzi sobie ona w przypadkach lekkiego zatkania. Gotowana woda pomaga rozpuścić tłuszcz i usunąć go z rur. Niekiedy pomocne będzie dodanie soli do wrzątku.

jak odetkać zlew
Stojąca woda w zatkanym zlewie skutecznie uniemożliwia korzystanie z niego. Zanim przejdziemy do prób odetkania rur, musimy się jej pozbyć

Jak odetkać mocno zalany zlew? Skorzystaj z przepychacza do rur

Jak odetkać zlew, w którym stoi woda? Takie przypadki wymagają odpowiedniego przygotowania, ponieważ musimy wpierw usunąć stojącą wodę. Wlewanie wrzątku lub innych substancji do zlewu, z którego nie spływa woda, będzie daremnym trudem. To przydatne narzędzie nie kosztuje wiele, a z pewnością okaże się pomocne.

Przyłóż przepychacz do odpływu tak, aby jego gumowy kielich w całości zasłonił go. W przypadku zlewu z dwoma komorami drugi odpływ zatkaj korkiem. Jeżeli nasz zlew wyposażono w jeden odpływ, przesłoń ręką otwór przelewowy. Następnie wykonaj kilka energicznych ruchów, które wytworzą ciśnienie, pomagające w pozbyciu się wody ze zlewu.

W wielu przypadkach konieczne będzie podjęcie kolejnych kroków, które pozwolą nam usunąć zator w pełni.

morele.net_korzystne oferty

Jak odetkać zlew proszkiem do pieczenia i octem?

Jedną z chętniej wybieranych metod na zapchany odpływ jest kombinacja proszku do pieczenia z octem. Po usunięciu wody z samego zlewu, do odpływu nasyp około połowę szklanki proszku, następnie zalej go octem. Po chwili usłyszysz bulgotanie z odpływu, co będzie znakiem wejścia obu składników w reakcję.

Konieczne będzie więc zablokowanie odpływu gumowym korkiem, aby substancja nie wypłynęła ze zlewu. Odczekaj około 15 minut, po czym usuń korek i odkręć gorąca wodę, w celu przepłukania rur. Możliwe, że całą procedurę trzeba będzie powtórzyć, ponieważ rury odpływowe mogą nie zostać udrożnione w pełni.

Sprawdź też: Czyszczenie zmywarki: czym i jak wymyć wnętrze zmywarki? Domowe sposoby i najlepsze preparaty

Jak udrożnić rury w zlewie prazy pomocy proszku do pieczenia i soli?

Zapchany zlew może zostać skutecznie udrożniony kombinacją proszku do pieczenia oraz soli. Po usunięciu stojącej wody wymieszaj połowę szklanki proszku do pieczenia, dodając do niej około połowę soli kuchennej. Następnie wsyp zawartość do odpływu, po czym pozostaw na około dwie godziny. Faktem jest, że zastosowanie tej metody wymaga cierpliwości, jednak kombinacja obu składników wymaga czasu do skutecznego działania.

Sól z proszkiem po kilku godzinach wniknie w masę, którą blokuje odpływ, skutecznie ją wyżerając. Następnie zalej wszystko gorącą wodą z kranu przez minutę lub dwie, co wymusi spłynięcie rozpuszczonego materiału dalej do kanalizacji.

Proszek do pieczenia
Proszek do pieczenia będzie pomocny podczas odtykania zlewu

Jak odetkać zlew, który odetkać się nie chce

Paradoksalne brzmienie tego nagłówka sugeruje, że problem, z jakim mamy do czynienia jest większy. Wciąż jednak naprawa może być w naszym zasięgu. „Domowy sposób naprawy” w tym przypadku będzie oznaczał przetkanie przepływu bez uciekania się do pomocy profesjonalisty. Inaczej bylibyśmy zmuszeni uruchomić zawartość naszego portfela, zatem jak odetkać zlew bez ponoszenia kosztów?

Przede wszystkim w tym przypadku zmieniamy punkt podejścia do naszego problemu. Będzie to wymagało zejścia pod zlew i zlokalizowania syfonu, potocznie zwanego kolankiem. Każdy zlew jest w nie wyposażony, a z uwagi na specyficzną konstrukcję, jest to najczęstszy winowajca zatorów. Nie musimy zakręcać dopływu wody, ale warto jest ustawić pod kolankiem obszerną miskę, która zbierze wodę.

Po ustawieniu miski zajmijmy się demontażem samego kolanka. Wszystkie rury będą najczęściej wykonane z materiału syntetycznego (jak PCV), dlatego rozmontowanie tej sekcji będzie możliwe gołymi dłońmi. Owszem możemy skorzystać z klucza do rur (np. paskowego), ale w większości przypadków nie będzie on koniecznością. Zachowaj jednak ostrożność, aby nie uszkodzić plastikowych złącz lub uszczelek.

Po demontażu kolanka sprawdźmy je na obecność ewentualnych zatorów. Ich usuniecie będzie teraz bajecznie proste – możemy to zrobić, posiłkując się wygiętym drutem lub pod mocnym strumieniem wodnym. Oczyśćmy je dokładnie przed montażem, upewniając się, że odcinek prowadzący do odpływu jest również pozbawiony wszelkich zatorów.

jak odetkać zlew - kolanko
Syfon – jego charakterystyczna konstrukcja (której zadaniem jest zatrzymanie wody, blokującej nieprzyjemne zapachy z kanalizacji) sprzyja gromadzeniu się materiału na jego dnie

Dlaczego woda stoi w zlewie, czyli jak dochodzi do zatoru odpływu

Zatory wszelkiego rodzaju nie biorą się z kapelusza. Znaczenie w tym przypadku ma wszystko to, co trafia do odpływu. Technicznie, odpływ zlewu (szczególnie w kuchni) jest przeznaczony do odbierania wody – wszystkie inne materiały nie powinny tam trafiać. W kuchni trudno jest jednak utrzymać pełną czujność i niekiedy niektóre produkty stałe mogą tam przypadkowo trafiać.

Przeciwdziałają temu specjalne sita, w które wyposażone są odpływy. Ich celem jest wyłapywanie wszelkich materiałów, które przypadkiem tam trafiają, np. podczas obróbki jedzenia. Problem zaczyna się jednak wtedy, gdy świadomie demontujemy sito i pozwalamy, aby do odpływu trafiały części stałe, których nagromadzenie prowadzi do zatoru.

Sprawdź też: Jak wyczyścić zlew granitowy? Domowe sposoby czyszczenia

Choć wydają się one nam małe i niegroźne, z czasem mogą się one nagromadzić w rurze, zmniejszając jej przepływ. Częstym miejscem ich zalegania jest właśnie syfon, gdzie odkładają się na jego dnie. Z racji, że są cięższe, osiadają tam i blokują prześwit rury. Im więcej wrzucamy do zlewu, tym skuteczniej zatykamy wspomniany syfon. Jego nietypowa konstrukcja zaprojektowano z myślą o wodzie – wszelkie materiały organiczne, które do niego trafiają, nie mogą go opuścić.

Skutki po jakimś czasie są widoczne gołym okiem. Nagromadzenie materiału organicznego prowadzi do zmniejszenia przepustowości rury lub jej całkowitego zapchania. Efektem jest utrata sprawności w odprowadzaniu wody, co skutkuje gromadzeniem się cieczy w samym zlewie i zaburzeniem jego działania.

Śordki chemiczne
Środki chemiczne do udrażniania rur kuszą nas swoją uniwersalnością i prostotą działania – nie powinniśmy ich jednak nadużywać

Zatkany odpływ w zlewie – jak tego unikać?

Przeciwdziałanie wszelkim zatorom w odpływie zlewu wiąże się z pilnowaniem tego, co tam trafia. Tyle i aż tyle – wystrzegajmy się więc sytuacji, w których traktujemy kanalizację, jako dodatkowy kosz na śmieci. Poniżej prezentujemy wypunktowaną listę materiałów, które w szczególności powinny trafiać do kosza lub kompostownika.

  • Oleje, tłuszcze i inne „ciężkie” płyny – słowem wszystko to, co wykazuje się dużą lepkością i gęstością. Przykładowo, jeśli jakimś cudem uda nam się zepsuć miód (np. przez niewłaściwe przechowywanie), podchodzi on pod tę kategorię. Materiały tego rodzaju mogą osadzać się w wąskich fragmentach rur, skutecznie je zatykając.
  • Fusy po herbacie lub kawie – niezwykle często trafiający do odpływu materiał, który skutecznie odkłada się w rurach.
  • Skrobia – artykuły żywnościowe oparte na skrobi są bardzo groźne dla poprawnego działania zlewu. Unikajmy sytuacji, w które fragmenty ziemniaków, makaronu, ryż lub kasza trafiają do odpływu. Pod wpływem wody będą one pęcznieć i przemieniać się w kleistą masę, która przywiera do ścianek rur odpływowych.
  • Ziarna owoców i warzyw, skorupki jajek, fragmenty kości – wszystkie te materiały bezsprzecznie powinny trafić do kosza. Ich struktura jest z reguły twarda, co sprzyja odkładaniu np. na dnie kolanka.
  • Włosy – to bezapelacyjnie jedna z największych zmór, choć zdecydowanie odpływu prysznica lub wanny. Warto jednak pamiętać, aby wystrzegać się kumulowania włosów np. na sicie zamontowanym w odpływie zlewu lub umywalki. Z czasem mogą się one zerwać pod własnym ciężarem i spłynąć niżej, blokując przepływ.
  • Wszystkie inne, nieorganiczne materiały – jak już wspominaliśmy, zlew przeznaczony jest tylko do odbioru wody. Nie używajmy go do pozbywania się oleju samochodowego lub maszynowego, farby, żwirku dla kota, nie wspominając o filtrach papierosów, kawałkach papieru lub małych i twardych elementach. Miejsce wszystkiego powyższego jest w koszu lub w specjalnych punktach odbioru (jak np. olej).
jak odetkać zlew
Zlew wyposażony w specjalne sito do wyłapywania fragmentów żywności

Chemiczne środki w walce z zatkanym zlewem

Zastanawiając się jak odetkać zlew, który jest zapchany, wiele osób od razu myśli o środku do udrażniania rur. Zastosowanie popularnego „kreta” może wydawać się szybką i bezproblemową metodą pozbycia się zatoru. Udrożnienie prześwitu rur jest z ich użyciem jak najbardziej możliwe – wodorotlenek sodu w ich składzie jest środkiem o wielkiej mocy żrącej, który radzi sobie z większością zatorów.

Moc chemicznych środków udrażniających jest jednak obosiecznym mieczem. W kontakcie z wodą, środki te zaczynają silnie reagować, wyżerając nie tylko materię organiczną, ale również uszkadzając rury. Jednorazowe użycie takiego środka nie przebije rury, ale z pewnością wpłynie na nią negatywnie. Zwłaszcza jeśli dotrze on np. do gumowej obręczy na złączu poszczególnych fragmentów rur.

Sprawdź też: Czy zlew ceramiczny to dobry wybór do Twojej łazienki lub kuchni? Prezentujemy najważniejsze plusy zlewów ceramicznych

Pamiętajmy, że rury odpływowe są wykonane z materiałów syntetycznych. Częste korzystanie z silnie żrących środków chemicznych ma negatywny wpływ na ich strukturę. Najlepszą metodą będzie traktowanie ich jako metodę przedostatniej szansy. Dlaczego przedostatniej?

Ponieważ ostatecznym rozwiązaniem powinno być wezwanie fachowca. Jeżeli wszystkie nasze starania zawiodą, być może problem jest na tyle poważny, że jego naprawa będzie poza naszym zasięgiem. Częste zatory mogą być objawem poważniejszej usterki kanalizacyjnej, której źródło leży głębiej w systemie rur. Ich naprawa będzie wymagać zastosowania specjalistycznego sprzętu (jak np. sondy z kamerą), którego nie mamy na stanie.

Niekiedy konieczne może być wezwanie fachowca, który wyeliminuje skomplikowany problem hydrauliczny
5
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.