Spis treści
Oświetlenie łazienki to istotna kwestia aranżacji wnętrza. Oprócz funkcji użytkowej stanowi również elegancki element dekoracyjny. Dlatego bardzo ważne jest, aby odpowiednio je zaprojektować. Jakie oświetlenie w łazience zastosować? O czym należy pamiętać?
Oświetlenie w łazience — o czym pamiętać przy wyborze?
Oświetlenie łazienkowe powinno być przede wszystkim odpowiednio zaprojektowane. Właściwe dobranie i rozmieszczenie wszystkich źródeł światła w tym pomieszczeniu pozwoli na stworzenie komfortowych warunków do codziennych rytuałów higienicznych. Każdego dnia spędzamy w łazience mnóstwo czasu, wykonując zabiegi pielęgnacyjne, które często wymagają dokładności. Bardzo trudno jest zrobić precyzyjny makijaż lub zadbać o zarost w kiepskich warunkach oświetleniowych.
Do absolutnych podstaw należy zaplanowanie odpowiedniego rozmieszczenia podświetlenia w łazience. Na samym początku powinieneś ustalić możliwości związane z konstrukcją instalacji elektrycznej oraz w razie potrzeby skonsultować to z fachowcem. Następnie warto również zastanowić się, gdzie konkretnie umieścisz źródła światła. Punkty świetlne powinny znajdować się w takich miejscach, gdzie zapotrzebowanie na nie jest największe – między innymi przy lustrze.
Kolejną ważną kwestią podczas wyboru oświetlenia jest bezpieczeństwo. Łazienka cechuje się tym, że panuje w niej nieustanna wilgoć oraz istnieje spore ryzyko zachlapania instalacji elektrycznych. Mając tego świadomość, należy zdecydować się na takie urządzenia, które dobrze poradzą sobie w tych specyficznych warunkach. W ten sposób unikniesz zwarcia oraz nie narazisz siebie lub swoich bliskich na niebezpieczeństwo.
Sprawdź też: Nowoczesna łazienka w bloku – jak ją urządzić? Aranżacje, inspiracje
Gdy przeanalizujesz już kwestie praktyczne, zwróć uwagę na aspekty wizualne. Podczas wyboru takich sprzętów jak lampa czy sufitowa instalacja oświetleniowa, warto dopasować je do estetyki i stylistyki pomieszczenia. W nowoczesnym stylu doskonale sprawdzają się minimalistyczne rozwiązania i skromny design. Łazienka to miejsce, które ma być przede wszystkim funkcjonalne, zbyt duża liczba ozdób utrudni korzystanie z niej. Z tego powodu to właśnie oświetlenie może posłużyć jako główna dekoracja. Jeżeli marzy Ci się pokój kąpielowy w stylu glamour, nie bój się postawić na bogato zdobiony klosz – stanie się przyciągającym wzrok, oryginalnym dodatkiem.
Łazienka a barwa światła
Światło naturalne, wpadające przez duże okna wprost do łazienki, to bardzo przyjemna opcja, ale dość luksusowa. W znaczącej liczbie przypadków toaleta pozbawiona jest szyb. Wobec tego pozostaje zastanowić się, jakiego rodzaju sztuczne oświetlenie wybrać. Gdy nie ma okien, rozświetlenie całości oraz doświetlenie takich elementów jak lustro bądź wanna staje się koniecznością. Jaką barwę światła zatem wybrać?
Temperatura światła jest bardzo istotna. Podaje się ją w Kelvinach, często podczas wyboru żarówek spotkasz się właśnie z takim oznaczeniem. Warto wtedy wiedzieć, jakie wartości odpowiadają jakiemu zabarwieniu. Najbardziej naturalną kolorystykę uzyskasz w przedziale od 3300 do 5300 K. Taki rodzaj oświetlenia najbardziej sprzyja wytworzeniu przyjaznej atmosfery. W ten sposób Twoja łazienka rozbłyśnie wystarczająco jasnym światłem, idealnym do wykonywania wszelkich czynności higienicznych.


Równie istotna jest barwa – możesz wybierać pomiędzy ciepłymi, żółtawymi odcieniami a zimnymi, zabarwionymi bielą. Zimny kolor (powyżej 6000 K) daje wrażenie sterylności pomieszczenia. Pobudza do działania oraz gwarantuje, że np. podczas przeglądania się w lustrze dostrzeżesz bardzo wyraźnie każdy detal swojego make-upu. Z kolei ciepłe oświetlenie (w przedziale 2700-3200 K) zapewnia wyjątkową nastrojowość, kojarzy się jednoznacznie z łagodnością i spokojem. To właśnie w tak zaprojektowanych łazienkach będziesz w stanie najlepiej się zrelaksować.
Jak zaplanować oświetlenie w łazience?
Planując wszystkie kwestie związane z oświetleniem łazienkowym, pamiętaj, że wiele zależy od jej rozmiaru. Starannie dobierz natężenie blasku: w momencie, gdy będzie ono zbyt silne, światło stanie się nieprzyjemne i oślepiające. Jeżeli z kolei będzie go za mało, nie wystarczy do dokładnego wykonywania codziennych czynności.
Oświetlenie łazienkowe sufitowe jest jednym z najbardziej podstawowych źródeł światła. Gwarantuje równomierne rozświetlenie całego pokoju kąpielowego. To właśnie od niego powinieneś zacząć. Może to być np. lampa sufitowa lub żyrandol do łazienki. Jeżeli natomiast masz podwieszany sufit, zamontuj kilka osobnych punktów świetlnych, które równie precyzyjnie rozjaśniają otoczenie. Nie zapomnij także o doświetleniu najważniejszych punktów takich jak lustro, wanna lub kabina prysznicowa.
Sprawdź też: Łazienka w stylu francuskim: pomysł na eleganckie i wyrafinowane wnętrze. Inspiracje i porady aranżacyjne
Na samym końcu uzupełnij aranżację o oświetlenie dekoracyjne. Dzięki niemu jesteś w stanie kreować stylistycznie wnętrze łazienki. Możesz wizualnie powiększyć ją optycznie, przyciemniać lub rozjaśniać wedle uznania. Takie zabiegi również tworzą wyjątkowy nastrój. Dobrze w tym celu sprawdzają się wszelkie przypodłogowe źródła światła lub taśmy LED zamontowane np. pod szafkami
Ile źródeł światła potrzebujemy w łazience?
Bez względu na to, jaka jest Twoja łazienka, zawsze warto umieścić w niej kilka osobnych źródeł światła. Dobre oświetlenie jest niemal tak samo ważne, jak funkcjonalne wyposażenie. Pamiętaj, aby wszystkie strefy w pomieszczeniu były równomiernie doświetlone. Do rozjaśnienia takich miejsc jak kabina prysznicowa, wanna oraz elementy dekoracyjne wystarczy łagodniejsze światło.
Jako główne źródło oświetlenia możesz wykorzystać żarówki halogenowe bądź świetlówki. Każde z nich sprawdzą się najlepiej w różnych miejscach w łazience. Pamiętaj również, że wszystkie oprawy żarówek oraz instalacji powinny być wyposażone w wodoszczelne obudowy. Wilgoć zbiera się wszędzie i może spowodować uszkodzenie urządzeń elektrycznych lub porażenie prądem w trakcie bezpośredniego kontaktu z nimi. Wszelkie obramowania umieszczane w łazienkach muszą mieć konkretny stopień ochrony i być przeznaczone do montowania w tego typu pomieszczeniach.
Oświetlenie nad lustro
W lustrze powinieneś przede wszystkim dobrze się widzieć, dlatego tak ważne jest odpowiednie rozjaśnienie tego miejsca. Oświetlenie lustra powinno być starannie zaprojektowane. Światło musi równomiernie padać na twarz, nie zmieniając przy tym jej koloru ani nie rzucając nawet najdrobniejszych cieni. Aby to osiągnąć, warto zamontować dwie symetryczne oprawy świetlne po obu stronach lustra. W tym celu bardzo dobrze sprawdzą się świetlówki lub kinkiety z zamkniętymi kloszami.
Równie istotną kwestią, co odpowiedni dobór oświetlenia, jest także typ zwierciadła, z jakim masz do czynienia. Jeżeli lustro w Twojej łazience jest wąskie i wysokie, najlepiej doświetlisz je za pomocą dwóch osobnych źródeł światła umieszczonych po obu stronach konstrukcji. W przypadku, gdy jest ono okrągłe, ważne, by cały jego obwód był rozjaśniony. Nie zapomnij także o odpowiedniej jasności, zbyt duża moc żarówek umieszczonych za blisko twarzy będzie Cię oślepiać.


Jakie oświetlenie wybrać: LED czy halogen?
Jakie oświetlenie w łazience sprawdzi się najlepiej? To miejsce, które wymaga zazwyczaj sztucznego źródła oświetlenia. Do wyboru masz najróżniejsze rodzaje takie jak LED bądź halogen. Potrafią one zmieniać wrażenie proporcji pomieszczeń, dodawać przytulności oraz wprowadzać zarówno ciepły, jak i chłodny nastrój. Jaka jest charakterystyka poszczególnych żarówek?
Obecnie rozmaite sprzęty LED są bardzo popularne. Jest to prawdziwa ikona nowoczesności. Coraz częściej zastępuje się nim dobrze Ci znane, tradycyjne źródła światła. Podobnie jak świetlówki kompaktowe są one wyjątkowo energooszczędne. W dodatku wszelkiego rodzaju żarówki oraz taśmy ledowe są bardzo wytrzymałe i zapewniają długi czas działania. Niestety mankamentem jest ich cena, która potrafi być nawet kilkukrotnie wyższa niż w przypadku klasycznych żarówek.
Halogeny natomiast emitują nawet do 70 proc. więcej światła. Ich trwałość jest jednak nieco mniejsza niż LED. Gwarantują one z reguły od 2000 do 5000 godzin pracy. Jeżeli jesteś osobą oszczędną, powinieneś zwrócić szczególną uwagę na specjalne, energooszczędne typy żarówek halogenowych, które zużywają nawet do 60 proc. mniej energii niż ich zwykłe odpowiedniki. Pamiętaj, by decydując się na zakup halogenów, sprawdzić ich napięcie oraz kąt padania światła.
Sprawdź też: Łazienka w stylu boho: jak wprowadzić modny wystrój oazy do wnętrza? Porady i inspiracje
Warto pójść na kompromis i wykorzystać zarówno jeden, jak i drugi rodzaj oświetlenia. Dopasuj wszystko zgodnie ze swoim gustem, połączenie tych dwóch opraw świetlnych doskonale zastąpi Ci całkowity brak naturalnego źródła nasłonecznienia. Można jasno stwierdzić, że zarówno żarówki ledowe, jak i halogeny idealnie się uzupełniają.
Lampy w łazience? Jakie wybrać?
Projektując swoją łazienkę, możesz zdecydować się również na inteligentne punktowe źródła światła. Dobrym pomysłem jest jedna, równomiernie rozświetlająca otoczenie lampa sufitowa jako główne oświetlenie do małej łazienki. Z kolei, jeżeli dysponujesz większą przestrzenią, możesz zdecydować się na jej wiszący rodzaj i rozmieścić taki typ reflektora w kilku miejscach w pomieszczeniu kąpielowym. Odpowiednio dobrane są funkcjonalne i wyjątkowo pięknie oraz nowocześnie się prezentują.
Jedyny kłopot, jaki możesz napotkać podczas rozmieszczania lamp zarówno wiszących, jak i kinkietów oraz taśm, jest ryzyko nierównomiernego oświetlenia przestrzeni. Dlatego warto zwrócić uwagę, że te najbardziej ozdobne często nie doświetlają obiektów dostatecznie, odradza się ich stosowanie w okolicy strefy umywalkowej. W tym celu posłużą Ci wbudowane lampy specjalnie przeznaczone np. nad lustro. Pamiętaj również, aby instalować takie sprzęty w odpowiedniej odległości od prysznica oraz wanny w celach bezpieczeństwa.


Oświetlenie nad wanną
Strefa przeznaczona do kąpieli także wymaga osobnego oświetlenia. W takim miejscu powinno być widno, ale blask nie może w żadnym wypadku oślepiać osoby biorącej prysznic lub korzystającej z wanny. Jeżeli masz w swojej łazience podwieszany sufit, dobrym pomysłem jest zainstalowanie w nim źródła światła centralnie nad wanną. Możesz także rozważyć zamontowanie kinkietów, umieszczając je przy ścianie i kierując ku górze. Innym pomysłem jest też stworzenie specjalnych szczelin i zamocowanie w nich np. taśm ledowych.
Wykorzystanie LED jest bardzo dobrym pomysłem ze względu na duże ryzyko kontaktu z wodą. LED-y zasilane są bezpiecznym napięciem 12 lub 24 V. W ten sposób zadbasz nie tylko o swoje bezpieczeństwo, lecz także wprowadzisz do swojej łazienki efektowne i nowoczesne urozmaicenie. Taśmę LED możesz rozmieścić wzdłuż dolnej, zewnętrznej części obudowy wanny. Jeżeli masz wannę wolnostojącą, możesz spróbować wykorzystać również pojedynczą lampę wisząca. Pamiętaj, aby nie wisiała ona jednak zbyt nisko.
Bez względu na to, w jaki sposób zaprojektujesz swoją nową łazienkę, oświetlenie jest jednym z najważniejszych aspektów, który musisz wziąć pod uwagę. Do wyboru masz mnóstwo rozmaitych opcji i aranżacji. Wykorzystaj zawarte w tym poradniku wskazówki i stwórz swoje własne miejsce do relaksu, o którym zawsze marzyłeś.
Sprawdź też: Łazienka w stylu loft: podpowiadamy, jak urządzić modną industrialną łazienkę w surowym wystroju loftowym