1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Czy malowanie mebli okleinowanych jest kłopotliwe? Sprawdź, jak łatwo zmienić kolor mebli z okleiny!

Poradniki

3 lata temu

Czy malowanie mebli okleinowanych jest kłopotliwe? Sprawdź, jak łatwo zmienić kolor mebli z okleiny!

DIY Styl we wnętrzach
4
0
0
4
0

Malowanie mebli okleinowanych to dobry pomysł na odświeżenie starego wyposażenia, którego nie chcesz się pozbywać. Znudził Ci się wystrój, marzysz o salonie z białymi meblami i chcesz je pomalować sam? Wszystkie informacje znajdziesz w tym artykule!

Malowanie mebli okleinowanych – od czego zacząć?

Przygotowanie mebli jest dosyć proste. Wyobraź sobie, jaki efekt chcesz osiągnąć – czy konieczne jest malowanie mebli ze wszystkich stron (np. w kuchni), jeśli będą do siebie przylegać; czy wystarczy, że pomalujesz szafkę z zewnątrz, czy musisz też pomalować jej środek? Warto znać odpowiedź na te pytania wcześniej, bo to od tych czynników będzie zależeć, ile farby do mebli zużyjesz, a więc jakie koszty poniesiesz i ile czasu poświęcisz na odmianę wnętrza.

Rozkręć mebel (w przypadku np. szafek, jeśli malujesz tylko drzwiczki, po prostu ściągnij je z uchwytów i odkręć klamki) i zabezpiecz go w miejscach, gdzie nie chcesz, aby dostała się farba. Przygotuj stanowisko, na którym odbędzie się malowanie mebli okleinowanych. Wystarczy duży karton rozłożony na podłodze.

malowanie mebli okleinowanych - pędzle
Przed przystąpieniem do malowania należy odpowiednio przygotować mebel

Sprawdź też: Malowanie mebli – poradnik. Jak pomalować meble i dobrać odpowiednią farbę?

Laminowaną powierzchnię dokładnie oczyść. W pierwszej kolejności zetrzyj wierzchnią warstwę, do momentu uzyskania gładkiej powierzchni. Następnie pozbądź się pozostawionego na powierzchni pyłu (przydatna będzie wilgotna, bawełniana ściereczka), a na koniec, z pomocą benzyny ekstrakcyjnej, odtłuść mebel.

Jakie farby wykorzystać przy renowacji mebli okleinowanych?

Producenci farb pozostawiają swoim klientom wiele opcji do wyboru, ponieważ zależnie od potrzeb, oczekiwanego efektu, a także sposobu wykończenia, możesz zastosować wiele rodzajów farb. Emalia do drewna i metalu będzie jak znalazł.

Farba akrylowa

Należy do najczęściej wybieranych farb przy renowacji mebli. Szybko schnie i jest trwała. Farba nie zapewnia pełnego krycia, dlatego trzeba się przygotować na nałożenie kilku warstw (3-4).

Farba kredowa

Jest to fantastyczna opcja, jeśli marzą Ci się meble z matowym wykończeniem. Dodatkowo, zastosowanie pastelowego koloru (jest tyle modnych opcji w tym sezonie!) spotęguje efekt wow i nada wnętrzu niepowtarzalnego klimatu. Farba jest wyjątkowo trwała, jednak jej zastosowanie wymaga wykończenia lakierem bądź woskiem, szczególnie w kuchni i łazience.

Farba ftalowa

Inaczej farba olejna, ma zarówno swoich fanów, jak i przeciwników. Jest zdecydowanie najtrwalszą emalią, jednak długi czas schnięcia i uwalniający się, specyficzny, olejny zapach zniechęcają wielu majsterkowiczów. Bezsprzecznie to świetny wybór, gdy odnawiasz silnie eksploatowane powierzchnie, jak np. blaty. Należy być jednak ostrożnym przy malowaniu mebli okleinowanych na biało – z czasem farba może nieładnie zżółknąć.

Farba do patynowania

Postarzanie to bardzo efektywna metoda podkręcenia wizualnego efektu starych przedmiotów. Meble odrestaurowane w ten sposób potrafią się zmienić nie do poznania. Preparaty, których potrzebujesz, to specjalne produkty służące do postarzania mebli takie jak wosk i pasta. Jest wiele metody i na pewno przydadzą Ci się farba akrylowa, kredowa, a także lakier.

Malowanie mebli z okleiny krok po krok

Malowanie nie jest skomplikowanym procesem, wystarczy odrobina dokładności i, w niektórych przypadkach, uzbrojenie się w cierpliwość. Kieruj się zasadą, że lepiej dołożyć kolejną warstwę, niż od razu zbudować za grubą.

Malowanie przy użyciu farby akrylowej

Jeśli zależy Ci na czasie, to metoda stworzona z myślą o Tobie. Po wstępnym przygotowaniu pora na pierwszą warstwę. Zależnie od wybranej przez Ciebie farby będzie to podkład lub od razu akrylowa emalia. Warstwa ochronna na pewno sprawdzi się do malowania powierzchni użytkowych (blaty, biurka), aby wzmocnić ich odporność i trwałość.

Przygotuj niewielki pędzelek i wałek malarski. Taki z zaokrąglonymi końcami dodatkowo uchroni Cię przed pozostawianiem smug. Nakładaj cienkie warstwy, lekko zachodząc na wcześniejszy ruch wałka. Zanim rozpoczniesz nakładanie kolejnej warstwy, odczekaj ilość czasu zalecaną przez producenta. Zazwyczaj jest to około 3-4 godzin.

Kolejną warstwę nałóż w podobny sposób – cienko i nachodząc na poprzedni ruch wałka. Ponownie odczekaj. Jeśli efekt jest zadowalający, malowanie mebli okleinowanych możesz zakończyć po trzech warstwach; ciemne meble będą wymagały ich nieco więcej.

Po nałożeniu ostatniej warstwy mebel powinien schnąć dłużej, dla pełnego utwardzenia i zapewnienia trwałości emalii.

Malowanie farbą kredową

Do malowania farbą kredową potrzebujesz miękkiego pędzla, wybór okrągłego lub płaskiego kształtu zależy od Twoich preferencji. Tworzywo, z jakiego wykonane jest narzędzie, wpłynie na finalny wygląd i fakturę. Włosie syntetyczne zapewni większą gładkość powierzchni, naturalne natomiast, pozostawi delikatną fakturę posunięć pędzla.

Na wcześniej przygotowany mebel nałóż pierwszą warstwę farby. Nakładaj cienkie warstwy, w taki sposób, aby pędzel mógł bezproblemowo sunąć po powierzchni. Jeśli czujesz, że farba stawia opór przez swoją gęstość i nie ma przeciwwskazań ze strony producenta, możesz rozcieńczyć ją wodą.

Jeśli efekt pierwszego malowania jest dla Ciebie zadowalający, możesz przejść do wykończenia malowania. W przeciwnym wypadku, przed nałożeniem kolejnej warstwy odczekaj minimum godzinę (sprawdź zalecany czas na opakowaniu farby). Następnie powtórz czynność nakładania farby.

Na koniec oceń, czy farba została równomiernie nałożona, tzn. czy ruchy pędzla nie są zbyt widoczne, nie powstały drobne zbrylenia farby lub na warstwie nie pozostały pojedyncze włosy z pędzla. Wszystkie niedoskonałości usuń z pomocą drobnoziarnistego papieru bardzo delikatnymi, posuwistymi ruchami. Lepiej zrobić ich więcej, niż przy kilku mocniejszych zniszczyć poprzednią pracę.

Na koniec na farbę nałóż warstwę ochronną, w postaci wosku lub lakieru bezbarwnego. To już wszystko, Twój mebel jest gotowy!

Malowanie farbami olejnymi

To prawdopodobnie najbardziej czasochłonna, jednocześnie pozostawiająca najtrwalszy efekt metoda. Wybierając pędzel, pamiętaj, aby nie był on z naturalnego włosia – pod wpływem farby sklei się, pozostawiając nieładny efekt.

Na oczyszczoną powierzchnię nałóż pierwszą warstwę farby. Powinna być dosyć cienka – oleje długo się wchłaniają, a już niewielka ilość farby daje efekt pełnego krycia. Następnie pozostaw ją do wstępnego wyschnięcia przynajmniej na kilka godzin.

Nakładanie drugiej warstwy wygląda podobnie. Tutaj możesz zakończyć malowanie farbą. Mebel pozostaw do wyschnięcia, najlepiej na minimum dobę dla pewności, że farba właściwie się utwardziła.

Patynowanie

Patynowanie jest metodą postarzania mebli, która sprawdzi się tylko, jeśli mebel jest drewniany. Jeśli Twoja okleina to folia PCV, proces będzie nieskuteczny. Pracując z meblami fornirowanymi, nie będzie problemu.

Przygotuj bawełnianą ściereczkę i watę, będą kluczowym elementem postarzania Twoich mebli. Watę umieść na środku ściereczki i przewiąż ją lub zawiń, tworząc mały woreczek z wypełnieniem.

Stosując metodę transparentnych warstw, w pierwszej kolejności na oczyszczony mebel nałóż bejcę w wybranym przez siebie, ciemniejszym kolorze. Nakładaj ją równomiernie i cienkimi warstwami. Stosuj powtarzające się w jednym kierunku ruchy.

W następnym kroku, po wyschnięciu bejcy, należy użyć podkładu, który wzmocni trwałość efektu. Nakładaj go dużym, szerokim pędzlem.

malowanie mebli okleinowanych - biała farba, pędzel
Wybór pędzla do malowania mebli jest niezmiernie istotny

Sprawdź też: Jak pomalować meble kuchenne? Malowanie mebli kuchennych krok po kroku

Kolejna warstwa to biały wosk, wcierany w patynowaną powierzchnię bawełnianą ściereczką. Pozwoli to na ujednolicenie tonu mebla, przy jednoczesnym wydobyciu koloru bejcy. Daje to wrażenie przetarć, które postarzają jego wygląd.

Na koniec czynność powtórz, tym razem z użyciem bezbarwnego wosku. Do jego rozprowadzania wykorzystaj materiał ze stalowej waty. Przed powrotnym skręceniem pozostaw mebel do dokładnego wyschnięcia na kilka godzin.

Malowanie starych mebli okleinowanych – czy czymś się różni?

Odnawianie starszych powierzchni przebiega w podobny sposób, jak odnawianie nowych mebli. Ze względu na wiek, mogą być bardziej zniszczone, przez to będą wymagały dokładniejszego oczyszczenia przed przystąpieniem do malowania. Możliwe, że z czasem używania w powierzchni pojawiły się braki i wgniecenia, które można uzupełnić np. masą szpachlową.

Malowanie mebli okleinowanych to prosty sposób na zmianę Twojego wnętrza niewielkim kosztem. Może okaże się, że odkryjesz swoje nowe hobby? Jeśli masz doświadczenie w odnawianiu takiego wyposażenia, podziel się swoją historią w komentarzu!

4
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *