1. Home
  2. /
  3. Zrób to sam
  4. /
  5. Pomysły na suszone kwiaty! Sprawdź co można zrobić z ich użyciem!

Zrób to sam

2 lata temu

Pomysły na suszone kwiaty! Sprawdź co można zrobić z ich użyciem!

Dekoracja wnętrz DIY
13
2
1
13
2

Suszone kwiaty to doskonały sposób, aby ozdobić dom, biuro czy jakąkolwiek inną przestrzeń. Mogą stanowić dodatek do bukietów albo same w sobie tworzyć piękną kompozycję. Zobacz, skąd wziąć suszone kwiaty, jak o nie dbać i co z nich zrobić!

Suszone kwiaty – skąd je wziąć?

Suszone kwiaty najłatwiej jest po prostu zakupić. W wielu miejscach – i nie muszą to być kwiaciarnie – znajdziemy czy to pojedyncze kwiaty, czy też całe gotowe kompozycje. Innym, bardziej pracochłonnym rozwiązaniem jest ususzenie kwiatów samodzielnie.

Jak suszyć kwiaty?

Jest kilka metod suszenia kwiatów, ale główny podział to suszenie na płasko albo metodą trójwymiarową. Na płasko suszymy kwiaty o raczej płaskich główkach i delikatnych kwiatach (np. bratki lub stokrotki). Do suszenia kwiatów techniką trójwymiarową nadadzą się kwiaty o mięsistych płatkach i dużych, pełnych główkach (np. róże).

suszone kwiaty - suszone róże
Nie wszystkie kwiaty można ususzyć w ten sam sposób

Sprawdź też: Pomysły na ozdoby do ogrodu. Z czego wykonać dekoracje ogrodowe?

Suszenie na płasko to dobrze wszystkim znane wkładanie kwiatów między stronice, ale uwaga – nie powinno się wkładać kwiatów do książki, ponieważ mogą zostawić plamy albo spowodować pofalowanie kartek. Znacznie lepiej jest wykorzystać do tego zeszyt: wkładamy więc kwiaty, dokładamy papierowy ręcznik (odwodnienie) i przyciskamy dość dużym ciężarem – najlepiej kilkoma ciężkimi książkami. Po około 2 tygodniach suszki będą gotowe.

Suszenie techniką trójwymiarową można zrobić na kilka sposobów. Najprostsza, a czasem wprost przypadkowa, to pozostawienie kwiatów w wazonie. Niestety, tym sposobem ładnie ususzą się tylko kwiaty na sztywnych łodygach, z niezbyt ciężką główką – inne po prostu opadną. Istnieje też tzw. technika zielarska, czyli suszenie kwiatów do góry nogami. Jedyny warunek efektownego bukietu to zapewnienie cyrkulacji powietrza. Tym sposobem można zasuszyć każdy kwiat: od róży po lawendę.

Gdzie kupić suszone kwiaty?

Suszone kwiaty można kupić w sklepach florystycznych, centrach ogrodniczych oraz na giełdach kwiatowych. Coraz więcej kwiaciarni prowadzi także sprzedaż wysyłkową. Niewątpliwą zaletą zaopatrywania się w suszone rośliny w kwiaciarniach jest odpowiedni sposób ich zasuszenia i konserwacji. W tego typu sklepach możemy dostać nie tylko lokalne kwiaty, ale także rozmaite trawy i rośliny egzotyczne.

Jak zabezpieczyć i utrwalić suszone kwiaty?

Jeśli chcesz zrobić bukiet z suszonych kwiatów, możesz je po zasuszeniu ułożyć w wazonach – to wystarczy, żeby długo się trzymały. Jak zabezpieczyć pozostałe suszone kwiaty? Te, które chcemy pozostawić do innych celów, należy schować do pudełka i zostawić w ciemnym miejscu – nie stracą wtedy koloru. Świeżość zagwarantuje kwiatom zasypanie ich piaskiem, boraksem albo krzemionką i zamknięcie w pojemniku.

Dekoracje z suszonych kwiatów

Świeże kwiaty wyglądają pięknie, ale to prawie niemożliwe, żeby mieć w domu pachnący bukiet cały czas. Idealnie sprawdzą się wtedy kwiaty suszone. Jednak suszki to nie tylko sposób na kompozycję do wazonu, ale też materiał do wielu innych dekoracji. Gwarantujemy, że można je wykorzystać na mnóstwo sposobów.

Suszone kwiaty w ramkach

Suszone kwiaty w ramkach to alternatywa dla plakatów czy obrazów. Można zrobić kolaż z różnorodnych kwiatów, przyklejając jedne na drugie: wyjdzie wtedy prawdziwa łąka. Bardziej minimalistyczne będą pojedyncze zasuszone okazy: wieszając obok siebie trzy ramki wypełnione pojedynczymi kwiatami stworzysz prostą, ale i stylową ścianę.

Bukiety w wazonach z suszonych kwiatów

Tworzenie bukietów daje ogromne pole do popisu! Bukiet z suszonych kwiatów można postawić w salonie, ale równie dobrze sprawdzi się w sypialni, a nawet w łazience. Rośliny są tak różnorodne, że suszki do wazonu można dopasować kolorystycznie do wnętrza. Coraz częściej zamiast typowych ozdób na święta układa się na ten czas kompozycje z suszonych kwiatów, wzbogacone o gałązki ostrokrzewu czy drzew iglastych.

Suszone kwiaty do świec, biżuterii i mydeł DIY

Suszone kwiaty można z powodzeniem wykorzystać do innych celów, niż tylko ozdobny bukiet. Stosuj je także w kosmetyce: kwiaty dodawane do mydeł albo po prostu płatki wsypane do wanny stworzą romantyczną (i aromatyczną) atmosferę. Można je również wtopić w świece – szczególnie wtedy, gdy zrobimy je sami. To także doskonały pomysł na prezent. Podobnie jak suszone kwiaty w biżuterii, można zamknąć je w medalionie albo wtopić w szkiełko. To piękna pamiątka wspólnego spaceru, pikniku, pierwszych wspólnych wakacji…

Sprawdź też: Ozdoby ze sznurka jutowego – sprawdź jak w prosty sposób stworzyć dekoracje z juty

Ozdoba z suszonych kwiatów na tort

Tort ozdobiony chabrami? A może obsypany płatkami róż? Suszone kwiaty to alternatywa dla słodkich polew, kolorowych mazaków i figurek z masy cukrowej. Sprawiają, że tort jest lekki, delikatny i bardzo stylowy. Dodatkowo to wielka satysfakcja – ozdobić tort własnoręcznie suszonymi płatkami!

Suszone kwiaty polne, egzotyczne trawy czy lawenda… Wszystkie te rośliny, odpowiednio zasuszone i przechowywane, będą piękną alternatywą dla naturalnych bukietów. Jeśli nie masz czasu własnoręcznie ich suszyć, możesz zaopatrzyć się w gotowe wiązanki, łatwo dostępne w sklepach internetowych i lokalnych kwiaciarniach.

13
2

Podziel się:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.