1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Kiedy sadzić tuje? Wiosną czy jesienią?

Poradniki

1 rok temu

Kiedy sadzić tuje? Wiosną czy jesienią?

Rośliny
3
1
0
3
1

Sadzenie tui wymaga odpowiedniej wiedzy i przygotowań. Kiedy sadzić tuje? Jaka pora roku jest najlepsza?

Piękny ogród pełen zadbanych roślin to marzenie wielu rodzin. Tak zagospodarowana przestrzeń to bezpieczna rodzinna strefa, w której można wypocząć. Z tego powodu dobrze zadbać także o prywatność, którą może dać Ci żywopłot z tui. Tuja na żywopłot różnego rodzaju to jedno z najpopularniejszych rozwiązań, które wygląda niezwykle efektownie i znakomicie odgrodzi Cię od wzorku sąsiadów czy przechodniów. Jeśli chcesz cieszyć się pięknymi tujami, koniecznie dowiedz się najważniejszych informacji w kwestii sadzenia tui. Jak sadzić tuje? Kiedy sadzić tuje – wiosną czy jesienią? Do kiedy można sadzić tuje?

Kiedy sadzić tuje? Czy odmiana ma znaczenie?

Jeśli chcesz stworzyć piękną, roślinną aranżację w ogrodzie, masz do wyboru naprawdę wiele ciekawych roślin, do których zalicza się niezwykle popularną i świetnie wyglądającą tuję – odmiany tych ozdobnych krzewów potrafią wprowadzić w osłupienie każdego miłośnika flory. Do najchętniej kupowanych okazów należy tuja brabant oraz tuje szmaragd, które możesz spotkać w większości polskich ogrodów.

kiedy sadzić tuje
Źródło: fajnyogrod.pl

Sprawdź też: Awokado z pestki – jak je zasadzić? Jak o nie dbać?

Kiedy sadzić tuje szmaragd? Czy odmiana tego krzewu ma wpływ na to kiedy najlepiej sadzić tuje? Jeśli chodzi o tuje, sadzenie ich nie jest zależne od odmiany, na którą się zdecydujesz. Zarówno tuje szmaragd, jak i tuje brabant powinno się sadzić, kierując się typem zakupionej sadzonki. Na rynku dostępne są dwie opcje:

  • tuje w pojemnikach,
  • tuje z gruntu.

Sadzenie tui krok po kroku – kiedy sadzić tuje? Jesienią czy wiosną?

Okres sadzenia tui zależy od rodzaju zakupionej rośliny. Inne zasady obowiązują podczas zakupu tui rosnących w doniczkach, a inne podczas sadzenia roślin pochodzących z gruntu.

Kiedy sadzić tuje z pojemników? W przypadku tui zakupionych w pojemnikach lub doniczkach możesz sadzić je podczas całego okresu trwania sezonu wegetacyjnego, oczywiście wykluczając duże przymrozki i susze. W ich przypadku system korzeniowy jest mocniej rozwinięty i skupiony na mniejszej powierzchni, dzięki czemu takie tuje są bardziej odporne na mniej przychylne warunki. Jednak kiedy sadzić tuje z gruntu? 

Jeśli zdecydujesz się na zakup tui z gruntu, powinieneś posadzić ją w okresie wiosennym lub jesiennym. Należy pamiętać, że ze względu na słabo rozwinięty system korzeniowy tego typu roślin nie są one w stanie pobierać wystarczającej ilości wody w sezonie letnim, podczas którego panują wysokie temperatury. Z tego powodu najlepszym pomysłem jest zasadzenie tui od połowy marca do maja lub na przełomie października i listopada.

Wiosna czy jesień – kiedy najlepiej sadzić tuje?

Nie jest tajemnicą, że sezon letni nie sprzyja sadzeniu krzewów takich jak tuje. Palące słońce, mniejsza ilość dostępnej wody i suchość gleby sprawiają, że rośliny często mają problem z przesychaniem i tracą dobrą kondycję. Dzieje się to zwłaszcza w przypadku tui, które mają gorzej wykształcony system korzeniowy.

tuja
Źródło: illustre.ch

 Z tego powodu najlepszymi porami do zadbania o piękne i zdrowe tuje w ogrodzie są wiosna i jesień. Wybór odpowiedniej pory roku zależy od sadzonek, na które się zdecydujesz. Jeśli wybierzesz tuje z gruntu, zdecyduj się na sadzenie w okresie jesiennym. W przypadku tui z doniczek możesz zrobić to podczas całego sezonu wegetacyjnego, jednak dobrą opcją jest posadzenie roślin na przełomie marca i kwietnia.

Kiedy i gdzie kupić tuje?

Tuje – cena tych pięknych, zielonych roślin może ulec znacznej zmianie w zależności od miejsca i czasu zakupu. Najlepszym wyborem, jeśli chodzi o sprawdzone miejsce do zakupu roślin na żywopłot, są różnego rodzaju szkółki leśne. Inną dobrą opcją jest także wybór roślin z asortymentu popularnych, renomowanych sklepów ogrodniczych.

W szkółkach leśnych wybieranie tui zaczyna się po zakończeniu okresu wegetacyjnego, dlatego najlepszym czasem na zakup zdrowych tui w znakomitej kondycji jest przełom sierpnia i września.

Jakie podłoże jest idealne pod tuje?

Tuje bywają wymagające i należy spełnić wszystkie ich potrzeby, aby cieszyć się pięknym i zdrowym wzrostem krzewów w ogrodzie. O odpowiednie warunki związane z podłożem należy zadbać już na etapie sadzenia młodych krzewów, ponieważ prawidłowe pH gruntu i jego skład mają olbrzymi wpływ na rozwój rozrost krzewów. Całe szczęście, wymagania tui brabant i tui szmaragd są identyczne, dlatego nie musisz przejmować się tą kwestią. Podczas sadzenia tych krzewów powinieneś wybrać podłoże o odczynie kwaśnym lub lekko kwaśnym, którego wartość pH oscyluje między 4,5 a 5,5.

tuje sadzenie
Źródło: lefigaro.fr

Co więcej, ze względu na tworzenie przez tuje płytkich systemów korzeniowych, musisz zapewnić im żyzną, wilgotną, piaszczysto-gliniastą glebę, która znacznie ułatwi rozwój korzeni i zapewni roślinie dostęp do odpowiedniej ilości składników mineralnych. Dodatkowo warto wspomnieć, że glebę pod tuje warto wzbogacić o torf, kompost, hydrożel czy nawet mikoryzę.

Jak wybrać idealne miejsce na tuje?

W przypadku tui najczęściej wybieranym miejscem na ich sadzenie są okolice oczek wodnych, granice posesji. Nierzadkim widokiem wydaje się być także tuja na balkon, która pełni rolę ozdobną. Do sadzenia tui najlepiej wybrać miejsca, w których żywotniki nie będą narażone na przesuszenie. Dobrze jest także, pamiętać, że ze względu na słaby system korzeniowy, tuje źle znoszą obecność korzeni drzew. 

Kiedy idealne miejsce i podłoże gotowe – jak sadzić tuje?

Tuje – sadzenie żywotników może wyglądać inaczej w zależności od efektów, które chcesz uzyskać. Jeśli zależy Ci na tujach w formie czysto ozdobnej, możesz zastosować technikę kopania pojedynczych dołków. Pamiętaj, że dołek powinien być dwa razy większy niż system korzeniowy danej sadzonki – dzięki temu zapewnisz jej wystarczająco miejsca na początkowy rozwój i będziesz w stanie przysypać korzenie odpowiednią ilością przygotowanego wcześniej podłoża.

Tuje jako żywopłot
Źródło: muratordom.pl

Jeśli planujesz posadzenie żywopłotu, możesz postawić na wykopanie jednolitego rowu, w którym umieścisz wszystkie sadzonki. Ten sposób jest zdecydowanie szybszy i bardziej efektywny, a do tego pozwoli Ci na pozbycie się z podłoża kawałków korzeni i kamieni. Również w tym przypadku pamiętaj, aby rów był dwa razy większy od systemu korzeniowego sadzonek.

Jak zabezpieczyć świeżo posadzone tuje? 

Wiesz już, kiedy można sadzić tuje. W głowie może pojawić się jednak kolejne pytanie – jak je zabezpieczyć? Zdrowy wzrost żywotników opiera się na odpowiednim nawodnieniu, dlatego dopuszczenie do przesuszenia podłoża może skończyć się tragicznie dla młodych sadzonek. Zadbaj o ich odpowiednie nawadnianie i ciesz się zdrowym wzrostem roślin.

Dobrym sposobem na zapewnienie zdrowia i prawidłowego wzrostu sadzonkom jest także odpowiednie zabezpieczenie podłoża, na przykład przy pomocy kory pod tuje. Nie tylko będzie się prezentować atrakcyjnie, ale również zapobiegnie przegrzewaniu się podłoża i odparowywaniu wody z gleby.

Sprawdź też: Jak sadzić tuje? Poradnik krok po kroku

Kiedy sadzić tuje na żywopłot?

Bujny i pokaźny żywopłot dodaje nie tylko charakteru Twojemu ogrodowi, ale też chroni prywatność i daje cień w upalnie dni. Tuje – kiedy sadzić te rośliny, aby cieszyć się pięknym, gęstym żywopłotem? Sadzenie tui na żywopłot odbywa się na tych samych zasadach, które opisaliśmy powyżej. Wszystko zależy od rodzaju zakupionej sadzonki, którą masz w planach wykorzystać do stworzenia gęstego i zachwycającego żywopłotu. Pamiętaj także o przygotowaniu odpowiedniego podłoża, które jest podstawą zdrowego wzrostu żywotników. Rozrost żywopłotu jest czasochłonny i wymaga cierpliwości, jednak efekty są tego warte.

Źródło obrazka głównego: fajnyogrod.pl

3
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *