1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Jak wygląda zimokwiat? Kiedy kwitnie i w jaki sposób go pielęgnować?

Ogród i balkon

3 lata temu

Jak wygląda zimokwiat? Kiedy kwitnie i w jaki sposób go pielęgnować?

Rośliny
10
0
0
10
0

Jeśli chciałbyś ożywić swój ogród jeszcze przed nadejściem wiosny, ale nie wiesz, czy jest to możliwe, odpowiedź brzmi — tak. Co więc musisz zrobić? Zasadź w nim Zimokwiat wczesny – roślinę, która kwitnie już w marcu, a nawet lutym!

Zimokwiat wczesny – jak wygląda, jak pachnie i skąd pochodzi?

Zimokwiat wczesny, Chimonanthus praecox, to krzew lub małe drzewko pochodzące ze Wschodnich Chin, popularne i chętnie uprawiane również w Japonii, Anglii i wielu innych krajach. Jest to roślina z rodziny kielichowcowatych. W naturalnym środowisku osiąga ok. 10 m wysokości, w uprawie natomiast od 2 do 4. Listki układają się na jego pędach przeciwlegle i są dość okazałe. Zimokwiat jest nimi pokryty od wiosny do późnego listopada. Gdy liście opadną, na gałązkach pojawiają się delikatne bladożółte kwiaty z bordowym środkiem  o średnicy ok. 3 cm.

Zimokwiat wczesny
Zimokwiat wczesny, czyli roślina, która swoje kwitnięcie zaczyna już w lutym | Źródło: ladnydom.pl

Sprawdź też: Calathea — rodzaje, pielęgnacja, uprawa. Jakie wymagania mają te rośliny z rodziny marantowatych?

To, co czyni Zimokwiat wczesny wyjątkowym, to piękny zapach. Gdy krzew zaczyna kwitnąć i pojawiają się na nim kwiatki, roztacza się wokół nich przyjemny, słodkawy aromat, niektórzy porównują go do woni fiołków, inni do narcyzów. Ususzone pachnące kwiaty można podobnie jak lawendę przechowywać z bielizną czy ubraniami. 

Pielęgnacja zimokwiatu

Ten kwiat kwitnący zimą nie wymaga specjalnej pielęgnacji, co jest kolejną jego zaletą. Najlepiej, gdy posadzisz go wiosną, by do momentu zakwitnięcia mógł dobrze się ukorzenić i zaaklimatyzować. Zimokwiat rośnie dość wolno, jednak przed jesienią warto przyciąć lekko pędy, co zapewni lepsze rozkrzewienie się. 

Gleba

Zimokwiat krzewiasty wymaga dobrze przepuszczalnej, lecz wilgotnej gleby, najlepiej sprawdzi się tu podłoże gliniasto-piaszczyste o zasadowym lub lekko kwaśnym odczynie. Nie zaszkodzi mu też, gdy dodasz do ziemi trochę kompostu. Zapewni to korzeniom bezpieczne przezimowanie i ochronę przed większym mrozem. 

Wilgotna gleba sprzyja zimokwiatowi
Wilgotna gleba sprzyja zimokwiatowi | Źródło: ladnydom.pl

Stanowisko

Wymagania Zimokwiatu wczesnego dotyczą przede wszystkim jego odpowiedniego stanowiska. Pamiętaj, by było ono jasne, dobrze nasłonecznione i osłonięte od silnego wiatru. Najlepszy wzrost zapewnisz mu, sadząc go np. w pobliżu południowej ściany domu. Krzew będzie pięknie kwitnął i intensywnie pachniał. Niewskazane jest sadzenie zimokwiatu w obniżeniach terenu, gdzie często gromadzi się woda.

Podlewanie

Zimokwiat nie wymaga częstego podlewania, wręcz przeciwnie. Latem i ciepłą wiosną, gdy nie ma opadów, a gleba staje się sucha, nawadniaj roślinę, pamiętając jednak, że nie lubi ona przelania. Zimą natomiast nie podlewaj krzewu w ogóle, podłoże powinno być wręcz suche, nadmiar wilgoci może spowodować obumieranie korzeni. 

Roślina, która zimą nie potrzebuje żadnego podlewania
Roślina, która zimą nie potrzebuje żadnego podlewania | Źródło: ladnydom.pl

Nawożenie

Nawożenie Zimokwiatu wczesnego nie należy do skomplikowanych. Przeprowadzaj je wiosną lub wczesnym latem oraz jesienią. Najlepiej sprawdzą się nawozy naturalne, takie jak kompost czy obornik. Co roku przed zimą należy dodawać kolejną, nową ok. 10 cm warstwę nawozu, by ochronić korzenie przed zmarznięciem. Dodatkowo można również wysypać wokół drzewka trociny lub korę.

Kwitnienie

Zimokwiat wczesny — Chimonanthus praecox — jest to kwiat kwitnący zimą. W cieplejszych rejonach o łagodnych zimach krzew jest zielony przez cały rok, a od listopada aż do marca kwitnie. Zimokwiat rosnący w chłodniejszym klimacie jesienią traci liście. W Polsce zakwita on pod koniec lutego lub na początku marca. 

Choroby i szkodniki

Krzew ten jest raczej odporny na szkodniki, rzadko zdarza się też, żeby zimokwiat chorował. Może on jednak zostać uszkodzony przez mocny mróz, a szczególnie narażone są młode pędy rośliny. Przez pierwsze lata drzewko powinno mieć zapewnioną dobrą, grubą ściółkę wokół korzeni, a jego gałęzie warto osłonić agrowłókniną. 

Ewentualne choroby zimokwiata wczesnego
Ewentualne choroby zimokwiata wczesnego | Źródło: zielonyogrodek.pl

Rozmnażanie

Jeśli chodzi o zimokwiat, uprawa i rozmnażanie tej rośliny nie są skomplikowane. Najpopularniejszą metodą są odkłady wykonane późnym latem. Przyjęcie się i ukorzenienie sadzonki zimokwiatu w takim wypadku może potrwać nawet dwa lata. Jest to jednak dość pewny sposób, by mieć taki sam krzew. W przypadku rozmnażania Zimokwiatu wczesnego poprzez nasionka możesz uzyskać różnie wyglądające rośliny. W pierwszym roku sadzonki powinny być mocno chronione przed mrozem, najlepiej jest wstawić je do chłodnego, ale niemroźnego pomieszczenia.

Ile kosztują sadzonki zimokwiatu i czy są trudne w uprawie?

Z racji pięknej ozdoby ogrodu zimą warto zainwestować w Zimokwiat wczesny. Cena nie jest wysoka, waha się od ok. 30 do 100 zł, w zależności od wysokości i etapu rozwoju rośliny. Uprawa tego krzewu nie charakteryzuje się dużym stopniem trudności czy wysokimi wymaganiami. Przede wszystkim należy pamiętać, że zimokwiat potrzebuje odpowiednio nasłonecznionego i osłoniętego od wiatru miejsca. Ważne jest, aby przygotować mu dobre podłoże, co 2-3 lata przycinać jego gałęzie i zapewniać mu ochronę przed dużym mrozem. 

Zimokwiat wczesny — aranżacja ogrodowa

Mówi się, że zima to martwy okres w ogrodzie. Jest w tym część prawdy, lecz nie do końca. Możesz zaaranżować ogród tak, by również w tym czasie miał swój urok. Oprócz typowych zimowych drzew iglastych posadź przy swoim domu zimokwiat. Najlepiej, jeśli ulokujesz ten krzew w pobliżu okna, będziesz wtedy mógł cieszyć się pięknym widokiem kwitnących pąków również zimą. A gdy otworzysz okno, dzięki przyjemnemu zapachowi, poczujesz powiew wiosny. Jasnożółte kwiatki będą wspaniale prezentować się także na tle zielonego żywopłotu lub w otoczeniu iglaków. 

Zimokwiat wczesny - aranżacja ogrodowa
Zimokwiat wczesny – aranżacja ogrodowa

Posadzenie Zimokwiatu wczesnego w swoim ogrodzie ma zalety nie tylko ozdobne, ale i praktyczne. Jego kwiaty wykorzystywane są do zdrowotnych naparów lub jako jadalna dekoracja dań. Ścięte gałązki kwitnącego zimokwiatu wsadzone do wazonu wypełnią Twój pokój słodkim przyjemnym zapachem. Nie ma chyba wątpliwości, że jest to roślina warta uwagi.

10
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *